A1IBSF00RTSCHS COURANT NIEUWSBLAD bee CENTRAAL NOOItR-OOSTELIJfiE SPOORWEGGEWESTEN, (W M 1106. van VRIJDAG, 25 December d863 Dit Blad verschijnt iIm Dingsdag, en Vrijdags.— ADonnemenUpry, i» f 1.33 legale Advertcnlien per regel 15 Cent*, behalve liet Zegelregt. - Afson-lerlijke n Amersfoort, Unrein i.nersfoorlsche CourantLangstraat, Wijk F. V'. ii. over -Ie OiiIj Viseliuirkt. ile 3 maanden. Van Advertentiën, I tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents; /"0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever .4. II. van Cleeff, te mede bij alle Baekhairlelaren en Post-Directcaren in het Rijk. SPAARBANK. liet Bestuur ial zijne eerstvolgende lilling houden op Nlltniidag 28 nerriiibcr e. k. ten llaadliuizc te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. VAN DK POLL. Secretar. AMERSFOOKT. 24 December I86J. De onteigeningen voor de spoorweglijn Zwolle- Kampen gaanvooral onder de gemeenle IJssel- inniden, niet geheel naar wenseh, zoodat daardoor de spoedige voltooijing dier lijn min of meer zal worden belemmerd. Men hoopt, dat de betrokken grondeigenaren in tijds hunne eiscben lager zullen stemmen opdat de noodige gronden nog in der minne zullen te bekomen zijn. liet koopmansgoctleren-vtTvocr op den Centraal- Spoorweg sedert 3 November j I. aangevangen neemt dagelijks toe; doch beeft hel persoonvervoer, sedert 20 Augustus aangevangen, tot 20 December, dus in 4 maanden tijdruimte, niet geheel aan de verwachting beantwoord vooral sedert de jongste wijziging iri de winterdienst, die zeer kostbaar blijkt te zijn. en daardoor dat vervoer, vooral van liattemniet is vermeerderd; liet vermeerderd goederenvervoer weegt echter eenigzins daartegen op. Men vertrouwt evenwoldat zoodra in het vooijaar van USG4 de Spoorweg tot Zwolle door loopt alsdan veel meer reizigers daarvan zullen gebruik makenvenniis in den regelen vooral nn in het wintergetijiL-de overvaart aan het Ivalerveer zeer ongeriefel|jk tijdroovend en kost- Laar is. rn de lijd van overvaart niet met zeker heid is Ie bepalen. Is bij de meeste stations de opbrengst van rei- zigers r.i goederen beneden de raming, het station Nijkerk heeft daarentegen wel aan de verwachting van het reizigersvervoer beantwoord, en valt het goederenvervoer aan liet station Amersfoort niet tegen. Volgens achterstaande annonce is de prach tige expositie der prijzen hcsiemd voor de verloting der Kimlkronijli bij den Boekhandelaar Okhuijzcn alhier nog opengesteld tot Dingsdag middag e. k. en zullen waai schijnlijk velen van deze gel-genbeid gebruik maken zich het genoegen te verschaffen een aantal voorwerpen te bezigligen, uitinuutende door rijkdom kunst en smaak. Maandag avond e. k. zal de le tooneelvoor- stclling van liet alom gunstig bekende tooneelge- zelscliap onder directie van den lieer J. Eiluard dn Vries plaats Inliben en alsdan worden opgevoerd: de Neef, een blijspel van den beroemden Dencdix hetwelk te Rotterdam en Utrecht door dal gezel schap opgevoerdmet den meesten bijval werd begroetterwijl de voorstelling met eene aller liefste vaudeville wordt besloten. De ingezetenen van Amersfoort en der environs zullen ongetwijfeld hel beschaafde genot waarderen, hetwelk dj avond van Maandag e. k. aanhieJt. De talrijke opkomst van het publiek bij de voorstelling van Professor Lé»u, Maandag avond j.l. in Amicitia. bewees, dat men in Amersfoort prijs stelt op de voorstellingen dergenen, die in andere groote plaatsen-des Rijks het groote publiek weten le lokken. En werkelijkde hoogst aange name voordragt van den Professor, alsook zijne onbegrijpelijke en wonderbaarlijke toeren op het gebied der hoogere humoristische goochelkunst verdienen allen lof; alsmede mogen wij niet met stilzwijgen voorbijgaan de lieve toerenverrigt door Mademoiselle Léon. die door lieftalligheid en vlugheid allengskens op dat gebied der goo chelkunst liet voetspoor baars vaders belooft te zullen volgen. Eene tombola met 10 fraaije prij zen besloot den aangenamen avond. De adv.-gen. Mr. Rüiner beeft in de Dingsdag gehouden zitting vau deu lloogeu Raad der Neder landen geconcludeerd tot verwerping der voorzie ning in cassatie, ingesteld door Sitnon Meijer Poppers, uitdrager te Winterswijk, tegen een arrest van T Prov.-Geregtsbof in Gelderland, waarbij hij is schuldig verklaard aan moedwillige brandstich ting waardoor menschenlevens konden worden in gevaar gebragt en deswege veroordeeld tot de dood- straf. Uitspraak 5 Januarij e. k. Vervolgens werd behandeld de voorziening in cassatie, inge steld door den proc.-gen. bij bei hof tu Noord- Brabant tegen een arrest van dal bof waarbij J. Lommen, zaakwaarnemer en candidaat-notans te Tilburg, is schuldig verklaard aan het uiten vau scheldwoorden en beleedigende uitdrukkingen en deswege veroordeeld tot eene geldboete van f 50. De adv.-gen. Mr. Bomer zal den 28 Dec. e. k. in deze zaak conclusie nemen. iJe artillerist, die eenige maanden geleden twee prachtige regementspaarden op gruwelijke wijze verminkt en vermoord heeft, alleen om voor enkele stuivers de huid te kunnen verkoopen. is door het boog militair geregtshof te Utrecht vervallen verklaard vin den militairen stand en veroordeeld tot vijf jaren kruiwagenslraf. A. Korten, landbouwer le Schijndelin N.Brabant, is door 't Hof, wegens kindermoord, veroordeeld lot de doodstraf, uit te voeren binnen 's Hertogenbosch. Door den heer Raedt van Oldenbarneveld was aan de sub-commissie te 's (lage voor de tentoonstelling afgestaan een in was geboetseerd borstbeeld van Joban van Oldenbarneveld. Dit borstbeeld werd geëxposeerd in een der vitrines en door de hoofdcommissie ongeschonden terug gegeven aan de llaagsche sub-commissiewelke het deed terugbezorgen bij den beer Raedt door een derden persoon, die de onhandigheid had hel te laten vallen en te breken. Nu eisebt de heer Raedt van de hoofdcommissie eene schade loosstelling van /"2000. Wie had dat in 1618 kunnen dcukeatoen men hel groote origineel gratis liet hoofd afhieuw? De «Industrieel zegt: De gansche nijverheid de broodbakkerijen de smederijende bleeberijende water en vuur- neringen tot aan de groote stoomfabrieken gaan een betere toekomst tegen. Hun brood en brand stof, de turf en de steenkool is door de Tweede Kamer, op de voordragt der Regering en de warme verdediging vau den heer Minister vau Financiën, vry verklaard van accijns met 53 tegen S stemmen, liet is een weldadige maatregeldie niet slechts een einde maakt aan een tal van lastige formali teiten. maar ook aan de zedelooze praclijken en speculationdie in deze accijnswet haren grond vinden. Bovenal ook de kleinere burgerman zal ondervindendat turf en steenkolen aanmerkelijk beterkoop worden. Wij danken den Minister van Financiën voor zijne volharding, en vooral hiervoor, dat niette genstaande een gelukkig afgewende ongesteldheid hem lot verschoonii g had kunnen strekken hij toch zelf de verdediging zijner voordragt, en gelijk gebleken isniet noodeloosop zich heeft willen nemen. Wjj constateren alleen, dat èn de heer v. Heem stra èn de heer v. Bosse met ons de overluigiog schijnen te deelendat de afschaffing had kunnen en behooren te geschieden zonder equivalenten zonder hel nu voorgesteld equivalent. Doch ook dit punt behoort tol de «afgedane zaken" en wij willen er heden niet op terugkomen. Met het eind van dezen winter is, zoo het votum der Eerste Kamer dat der Tweede hekrachtigt, gelijk wij mogen vertrouwen, de brandstof vrij! Men verzoekt ons het volgende ter kennis onzer lezers te brengen Redding van Schipbreukelingen Juist twee jaren geledenwerd een stukje gelezendat tot opschrift had Een schip in nood, en waarin werd opgemerkt dat het de bemanning onzer reddingbooten noch aan moednoch aan krachtnoch aan ijvernoch aan goeden wil ontbreekt, maar dat zij over het algemeen onbedreven, niet voldoende geoefend zijn. De aanlei ding lot dit opstel bestond in liet berigt der stranding van een llollandsche brik even benoorden Wijk aan Zeeop een afstand van naauwelijks vijf minuten van den wal, waarbij al de zeven schepelingen waren omgekomen. Als oorzaak van dit onheil werd namelijk opgegeven dat men geen poging tot redding kon aanwenden, daar men met de reddingboot, hoewel bij de plaats aanwezig, doch welker bemanning helaas 1 uit ongcocfenden bestaatdoor de hevige branding onmogelijk het schip kon naderen." Een viertal bcriglen in de Ilaarlr.msche Courant heeft hopen wij de aandacht van het Nedcr- landsche volk weder op deze zaak gevestigd. Zij be treffen de stranding van een schip onder Zandvoort, waarbij het niet gelukt is met de in zee gebragte reddingboot het schip tc naderen, zoodat de gansche bemanning in de golven den dood heeft gevonden. Bij het verschillend oordeel dat over de pogingen tot redding geveld is, willen en kunnen wij geen partij kiezen. Alweder worden goede wil en moed door niemand in twijfel gelrokken. Wij meenen dat de plaatselijke bestuurder der rcddingmaatscbippij zijn gedrag voldoende beeft geregtvaardigd. Maar voor ons is het de vraag niet, of de mannen die in de boot warenof wel die aan wal stondende geschiktste en bekwaamste personen waren van Zandvoort. Voor ons blijft liet de vraag: 1°. Is er, niet alleen te Zandvoort, maar op een voldoend aantal plaatsen aan onze kust, een bemanning le vinden voor de redding boot geheel voldoende geoefendbuiten allen twijfel bekwaam en geschikt voor het moeijelijk werk? 2°. Zijn overal alle en de beste hulpmiddelen tot redding aanwezig? Zonder eenige aarzeling meenen wij op beide vragen ontkennend te moeten antwoordenen evenmin aarzelen wij er bij te voegen, dat dit een schande is voor ons volk, een schande voor onzen Staat. Meer dan twee zomers in den badtijd dat is in den schoonsten en kalmsten tijd van het jaar is er, volgens den plaatselijken bestuurder der red dingmaatschappij telkens door verschillende personen te Zandvoort geroeid wij kunnen er bij voegen: niet met de reddingboot, maar met een andere, een kleinere, liglere boot. En nu zal wel niemand be weren dat dit spelevaren waarborgen geeft voor een bekwame, wel geoefende bemanning ten dienste der reddingboot. Er bestond geen hoop zegt de plaatselijke bestuurder ont met de aanwezige middelen te kunnen redden." Wat beteckent dit? Waren er dan geen voldoende hulpmiddelen voorhanden? hoe lang zal het nog duren, eer eindelijk overal vuurpijltoe stellen tot redding van schipbreukelingen gevondeu zullen worden Reeds in December van het vorig jaar werden daarmede te Egmond eenige schipbreu kelingen gered. Te Schevcningen en te Petten schij nen deze toestellen mede aanwezig te zijn. Maar hoe vele jaren zullen er nog moeten verloopen, eer zij op alle dorpen aan de kust gevonden worden Hoe vele schipbreukelingen zullen er voor dien tijd nog moeten omkomen, die door middel van deu vuurpijl- toestel hadden kunnen worden gered «De Staat mag de zorg voor bet redden van schip breukelingen niet langer aan eene bijzondere maatschappij overlaten. De Slaat heeft zich wel gelieven te belas ten met de berging en verdere beredding van schip en lading in gevai van stranding. Is liet leven der schepelingen van zoo weinig belang dat hunne redding geen voorwerp der staatszorg mag uitmaken? «De zeevaart was eenmaal de oorsprong van onze grootheid en onzen rijkdom, is nog de brou van onzca bloei cn onze welvaart. Duizende zonea des lands dobberen op den oceaan; duizende harten kloppen aan land van bange vreezeals de storm zicli verheit, om 't lot van vader, zoon, echtgenoot of broeder. Schallen voert de zeeman naar het vader land; zijn schip vergaat op de kust, en al het mogelijke wordt niet gedaan om hem le redden. Dit mag zoo niet zijn. Wij herhalen wat wij vóór twee jaren schreven: De Slaat mag zulk een werk niet overlaten aan de bijzondere liefdadigheidin de hoop dat deze er voor zorgen zal. De Staat moet de zekerheid hebben, dat op een voldoend aantalpunten van onze kust de beste reddiugstocstellcn aanwezig zijn met een uitmuntend geoefend personeelopdat onze schepelingen, wanneer zij op onze gevaarlijke kusten geworpen worden, niet vergeefs naar redding uitzien. Daarom moet de Slaat cr zelf voorzorgen. Het vader land is het aan zijne zoueuwier moeitevol en ge vaarlijk bedrijf liet milliocnen sohals aanbrengt, Ne derland is liet aan de meusclihcid vcrpligt, al uioct liet schatten kosten." Bij de laatste festiviteiten had zeker kleer maker le Zuidwolde de ouvoorzigheid een glaasje petroleum te ledigen, iti de onderstelling dat het brandewijn was. Na eene goede hoeveelheid kaas met brandewyn te hebben gebruikt, gelukte het hem wel deu walgelyken smaak le verdrjven, doch als tegengift werkte het slecht. De arme mau moest veel benaauwdheid uitstaan. In een der jongste gevechten in Polen werd door de Russen een Frausch Zouaaf gevangen geuomen die, blijkens zyne papieren, in Frauk- ryk uitgediend had. Op de vraag waarom hij niet liever weder in Fraükryk dienst genomen bad

Amersfoortsche Courant | 1863 | | pagina 1