M 1110 C 0 V B A N T, NIEUWSBLAD der CENTRAAL-, NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN V'rc.t *0' Tan VRIJD AG, 8 Januari) JS64-. Dit Blad verschijnt des Uinjsilajt en Vrijdwji. I)e Abonnementsprijs is /"1.50 in de 3 maanden. Van Ad verten lien, I tot 6 regels 61) Cents elke regel meerder 10 Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve liet Zegelrrgt. - Afzonderlijke nummert ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfoort, Uareuii Amertfoorltche CourantLangstraat, Wijk F. N°. 43. over de Oude Vischui«rkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Direc'earen in het Rijk. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Maandag 11 JuiiuarlJ e. k. ten Raadhuizc te Amersfoort des namiddags van 12 tot 1 ure terwijl belanghebbenden worden uitgenoodigd om hunne hoekjes tot het bijschrijven der Renten hetzij in die Zitting hetzij vooraf ten huize van een der Commissarissen in te zenden. VAN DE POLL, Secrelar. De Noord-Oostelijke Spoorweg. Deze spoorweglijn is aldus ontworpeneen sta tion nabij de Muiderpoort te Amsterdam, van daar langs Diemerbrug tot nabij Weesp in eene regte en verder in eene eenigzins gebogen rigting op Hilversum. De rigting van Hilversum te volgen is tweeledig om Zutphen te bereiken, waarvan die over Nijkerk. als loopende door moerassige polderlanden en met eene brug over de Eein zeer kostbaar is, zoowel om de gronden te onteigenen, als wegens liet onderhoud van den weg. de nood zakelijke ophoogingen van terrein, enz. Deze lijn zou dan loopen met eene bogl bij Hilversum langs Eetniteseene brug over de rivier de Eemen verder op Nijkerk tot Apeldoorn eene regie rigting hou den. De andere ontworpen lijn is van Hilversum regt op de CentraaUspoorbaan aan deze bereikende ter hoogte van het station Soestdus die baan vol gende lol het lloevelakerveen en van daar langs Voorthuizen regt op Zutphen aanloopende. De twee latere takken van daar zijn: eene lijn op Einpel, nabij Wezel, zijnde een slation van den spoorweg Emmerik Oberhausen en eene lijn op Dorlmond, in NVeslphalen zijnde een station van den spoor weg KeulenMinden. Wal betreft de rigting HilversumNijkerk, zoo is deze korter dan de anderemaar weegt dat geenszins op tegen de grootere kosten dezer rigting. De rigting Amersfoort—Barneveld—Zulphen zou in den aanvang ook door koslbaregronden loopen omdat die van Amersfoort langs Stoutenburg eenig zins afdalende en vervolgens veel oploopende zou moeten wezen om Zutphen tc bereikenterwijl ook de omweg vrij groot zal zijn. liet is zeer teleurstellend dat incn te Hilversum en andere plaatsen nopens de ontworpen lijn niet veel daadwerkelijke ingenomenheid toontniet zeer genegen zijnde daartoe belangrijk bijiedragen. Zoo 't schijnt, is inen afgeschrikt door de tegen woordige verminderde waarde van aandeelen in soortgelijke ondernemingen; doch zonder kracht dadige deelneming komt gezegde spoorweglijn hoogstwaarschijnlijk niet tot standterwijl men het zich later berouwen zal daartoe niet te hebben medegewerktomdat gemeentenverstoken van de spoorweggeineenschapten gevolge van dien gevaar loopen allengskens aan achteruitgang te worden prijs gegeven. In andere gemeenten en onlangs nog in Kaïnpen heeft men in eigen wel begrepen belang geoordeeld veel te moeten opofferen tot bet verkrijgen van spoorwegen, aangezien men zich niet aan de kans wilde blootstellen nog lang van de algeineene spoorweggemCenscliap te worden geïsoleerd. Alleen te Barneveld schijnt men krachtige po gingen aanlewenden de lijn langs die gemeente gelegd te zien. Het voor de lijn Amsterdam—Zutphen benoo- digde kapitaal zal min of meer dal der Centraal- Spoorweglijn evenaren, namelijk p. in. 9 millioen, eventueel in ongeveer twee deelen te splitsen zooals met het kapitaal voor den Centraal-Spoorweg is geschied. Echter de tijdsomstandigheden zijn niet gunstig om nu reeds tot decisieve stappen daar omtrent over te gaan. AMERSFOORT, 7 Januarij 1864. De voorstelling in Amicilia alhier van het too- neelgezelschap onder directie van den Heer J. Eduard de Vries heeft uitermate voldaan, en in zonderheid werd de lieer Albregtdie de hoofd rollen in de beide opgevoerde slokken vervulde «nel warmte toegejuicht en herhaaldelijk terugge roepen. Hel zal velen genoegen doen te vernemen dat de 2e voorstelling binnen een drietal weken plaats heeft. De Commissie, bestaande uit de Heeren II. J. Cruij/f, E. van liter sum, J. de Groot, van der Sleur, G. J. van Eijbergen\V. van Ecdcn G. van lieek en J. ZandijkJr., zich belast hebbende ter inzameling van liefdegiften voor de gezinnen welke bjj deu jongslen braud alles of bjjua alles verloren hebben, zag hare edele pogingen ten schoonste bekroond door eene inzamelingwelke hel aanzienlijk bedrag van 227.21 beloopt, en geniet derhalve de groote voldoening haar weldadig doel te hebben -bereikt. Gister wapperden aan de Koppelpoort te Amersfoort en van op de rivier de Eem liggende sche pen de nationale vlaggen als blijken van hulde aan de verdiensten des Heeren II. J. Leinweber, Commissaris van Policie alhier, die deze betrekking sinds J eeuw met eere en ten algemeenen genoege bekleedt. Het ontwerp van wet op de personele belas ting, dezer dagen op nieuw bij de Tweede Kamer ingezonden, verschilt in vele opziglen van datgene, wat in de vorige zitting werd ingediend. Aan vele bezwaren, van verschillende kanten geopperd, is te gemoet gekomen; bovenal aan het hoofdbezwaar: het loslaten van de twee grondslagen der dienst boden .en paarden. Daarentegen zullen de gemeenten thans op eene andere wijze worden in staal gesteld otn accijnsen, vooral op eerste levensbehoeften, af te schaffen, liet rijk zalindien wij wel onderrigt zijn. zijne 30 opcenten laten varen, terwijl aan de gemeenten zal worden toegestaan50 opcenten op het personeel te heffen, liet verlies dat daardoor het rijk zal lijdenzou teruggevonden worden in eenige verhooging van sommige grondslagen. Dat is mogelijk deels door de afschaffing van den accijns op de brandstoffen, waardoor ook de meer gegoede klassen belangrijk zullen worden ontheven en deels door eene betere verdeeling van de per sonele belasting onder de onderscheidene klassen der maatschappij. Naar wij nader vernemen bestaat het voor nemen de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal zonder bijzondere omstandighedeneerst bijeen te roepen tegen de helft van de maand Fehruarij a. s., zoo als oorspronkelijk het voornemen was, zoodat de vaststelling der Credietwet voor het hoofdstuk van lluitenlaudsclie Zaken eerst dan zou geschieden en de Kamer daarvoor alleen niet zou worden bij eengeroepen. Bij het provinciaal geregtsbof in Noord-Hol land kamer van criminele zaken (Voorzitter Mr. G. Schimmelpennink Jr.) zou Maandag behandeld worden de zaak van Klaas Pieterse Mooy, van beroep timmerman wonende te Egmond-Binnen beschuldigd van moedwillige brandstichtingin een gebouwwaarbij te voorzien was gevaar van menschenlevens en zoude de beschuldigde, dieniet gunstig bekend staat en vele schulden hebben zou, in den nacht van 31 Maart op 1 April 1863 een hem toebehoorend onbewoond gebouwdat voor duizend gulden was verzekerd hebben in brand gestoken, door het hooi in vlam te brengen, dat op den zolder lag. Het onbewoond gebouw was onder een dak met de woning van zekeren venter in manufacturen, die, volgens de acte, alzoo met zijn huisgezin gevaar liep. De besch. ontkende in de instructie doch stond Maandag tevens leregt ter zake van diefstal van een stel tinnen vochtmaten uit de openbare school zijner gemeentegepleegd op 2023 Maart 1863. Het O. M. werd in deze zaak waargenomen door den heer Mr. M. Schoone- veld P.Jzn.terwijl.de besch. werd bijgestaan door den aan hem toegevoegden verdediger Mr. II. ter Haar. Er waren in deze zaak 33 getuigen gedagvaard. Daar echter onderscheidene getuigen oulbreken, is de zaak tegen een nader te bepalen dag uitgesteld. Gedurende de badsaizoenen van 1857, lol en met I860 was de gemiddelde opbrengst der speel banken te Wiesbaden en te Ems, per jaar, bruto 1,296,619, netto 690,387. Deze opgave is ontleend aan de handelingen der Nassausclie Volksvertegenwoordiging en medege deeld door de Kölnisclie Zeitung van 15 Oct. 1863. welke aan het einde de vraag doet: «Hoeveel bloed (en onzedelijkheid) mag wel aan dit zoo genoemd «zuiver bedrag" kleven?" Uit Berlijn wordt een stoutmoedige coup d'clal gemeld, nainentlijk dat de beer van Hiilseu, de crinoline voor altijd van de heilige planken van den Berlynschen schouwburg heeft gebannen. Te vergeefs smeekten hein de zoetste lippenbaden hem de schoonste oogenen vouwden zich de blankste handende heerscher van het tooneel bleef ongeroerd als waren zijne borst en zijn hart met een driedubbel pantser van ijzer beslagen. Moediger dau Ulysses trotseerde hij de sirenen die haar zoetste toovertoouen aau hem verspilden. De crinoline mag niet meer op het tooneel ver schijnen en hare vrienden treuren iu zak cu ascli. De loopdie het geschil tusscben Duitsch- land en Denemarken in de laatste dagen genomen heeft, maakt in Engeland een pijnlijken indruk en vermeerdert de vrees voor nog bedenkelijker verwikkelingen. Het volk en de kleinere gouver nementen van Duitschland (dus laat zich o. a. het Ministerieel Avondblad uit) zijn met een werk be gonnen dat eene hoogstgevaarlijke proefneming is. Zij beproevenhoe digt bij den wind zij kun nen zeilenzonder door een orkaan overvallen te worden. De twee voornaamste Duitscbe gouverne menten Oostenrijk en Pruissenzijn nog niet bezweken voor de uitbarsting van den bartstogt die Duitschland wegsleept om een gedeelte van het Ueensche koningrijk te vermeesteren; maar de kleinere hoven, met den Koning van Beijeren aan hun hoofdschjjnen gezind te wezen om de speel bal der volksmenigte te zijn. Misschim zullen zij als het te laat isberouw hebben over den ver keerden stap, dien zij gedaan hebben om een weinigje populariteit te winnen en hunne onafhankelijkheid van de twee groote Mogendheden te toonen. Het is waarlijk, dus vervolgt de schrijver, een bespottelijk schouwspeldat ItalianenHongaren en andere niet-Duitschers naar de Elbe marcheren om de Duitsche nationaliteit te handharendat ultra-liberalen als warme verdedigers voor de le gitimiteit optreden, en dat Duitsche afgevaar digden die onvermogend zijn om zich zeken te helpen, te Frankfort eeo landdag houden en daar verkondigendat de hertogdommen van Denemar ken afgescheiden moeten wordenen zich alzoo gereed betoonen om anderen te helpen berooven. Wat ons betreft, wij aanschouwen die zucht naar vergrooting van het Duitsche gebiedonder voor wendsel van landgenooten die zich in een vreemd land bevinden, te hulp te willen komen, met diep leedwezen en tevens met bezorgdheidomdat die zucht naar uitbreiding zeer bedeukelijke gevolgen kan hebben. Wij kunnen het oog niet sluiten voor de mogelijkheiddat ook Berlijn en Weenen me- degesleepl zullen worden door den snelvlietenden stroom der ongeregtigheiden dal de Holsleiners, onder bescherming van de bondsexecutie, in na volging van liet gepeupel van Altonaden Au- gustenburgschen preteudent niet alleen tot hertog van Holsteinmaar van Ilolstein en Sleeswijk zullen uitroepen Er doen zich voor de staatslieden groote moeijelijkheden op." liet volgend adres is gister aan den gemeente raad gezonden Aan den Baad der gemeente Amersfoort. De ondergeteekendeninwoners der gemeente Amersfoort, geven met verschuldigden eerbied te kennendat zij uil het verslag van de Raadsver gaderingen vernomen hebben, er een plan tot weg neming der Koppelpoort en aankleve van dien, zal behandeld wordeneen planwaarvan de verwezenlijking gewis tot verfraaijing der stad zal strekken. Adressanten zijn echter van meening, dat wanneer ooit weder eene overstroomingten gerolge van het doorbreken der Lek- en Slaper dijken de plaats onzer inwoniug bedreigdeen men zou willen besluiten de stad door afdamming hiertegenzoomede tegen overstrooming van zee water te beveiligen liet behoud der boog onder de Koppel aan het Spuizooals dezelve thans bestaateen eerste vereischle is. Zij verzoeken alzoo uwe vergadering eene com missie van deskundigen te benoemen, ten einde te onderzoekeu, of eene afdamming der stad in vermeld geval mogelijk, en hiervoor het behoud der boog noodzakelijk is. Adressanten vermeenen vooral nog onder de aandacht uwer vergadering te moeteu brengen dal door de aangenomeu rigting van den spoorweg, het leggen van een dijk of dijkje op de bleek van Mejufvr. de wed. Goldewijk heeft plaats gehad waardoor, met de plaatsing eener brug over de Eemde waterlozing aanzienlijk verkleind wordt. Omstandigheden die, indien zy in 1855 aauwezig geweest warenvoorzeker zouden hebben mede gewerkt, een grooter gedeelte der stad te over- strooinen. Vertrouwende dat om de aangevoerde reden aan hun verzoek door uwe vergadering gevolg zal worden gegeven, verblijven de oudergeteeken- den met achtingenz. Amersfoort, 29 December 1863. [Volgen de onderteekenitigen.)

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1