NIEUWSBLAD bek CENTRAAL-.» ABERSFOORTSCHE jjHjf C 0 R AI NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN, V<K M1120' EH '4 van Y RIJ DAG, J2 February JS64. Dit Blad verschijnt des üingtdagten Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 mmnden. Van AdverteiitiënI tot 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Ceots; legale Advcrlentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. - Afzonderlijke nummert ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van CUeff, te Amersfoort, Bureau Amertfoortiehe CourantLangstraat, Wijk F. N\ 43, over de Oirle Vischmirkt, zoo invla hij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gesien de artt. 9 en 11 van het Koninklijk Besluit d.d. 17 December 1861 ^Staatsblad No. 127) en de artt. 11 tot en met 14 der Wet van 19 Augustus 1861 (Staats blad No. 72) roepen de ingesetenen die verlangen a|s vrijwilligers bij dc Militie optel reilenhij dcie op. om zich daartoe bij hen ter Secretarie op Maandag den 22 Februarij aanslaande des voormiddags lusschen 10 tot 1 are 'snamiddngs aantegevcn onder overlegging van de navolgende bewijsstukken a. net getuigschrift vermeld in art. II der Wet, tot welks afgifte ter Secretarie sal worden sitting gehouden op Zaturdag, den 20 drxer maand des morgeus van 10 tot 1 ure b. het bewijs van aan de verpligtingen ten aanxien van de Militie voor xoo ver die te vervullen waren te heb ben voldaan e. het bewijs van ontslag en het getuigschrift, vermeld in art. 13 der Wet. xoo de persoon wien bel geldt, bij de Zeemagt bij het leger hier te lande of" bij liet krijgs volk in 's Rijks overzeesche bexillingen herli gediend d. wat een minderjarige aangaat een bewijs van toe stemming van den Vader Moeder of Voogd. Om vrijwilliger bij de Militie te zijn. moet men onge huwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts ligchainclijk voor de dienst geschikt, ten minste 1,56 e| lang op den I Jmu.irij van liet jaar der optreding als vri|williger bet 20ste jaar ingetreden x;jn rn het 35ste jaar niet volhragt hebben lot op liet tijdstip der optreding aan xiju verpligtingen ten aanzien van de Militie voor zoo ver die te vervullen waren voldaan en een goed zede lijk gedrag geleid hebben. liet bezit van die vereisehten met uitzondering van de ligchamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt bewezen door een hierboven bij Irllrr a bedoeld getuigschrift van den Burgemeester der woonplaats. Hij die voor de Militie is ingeschreven wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente in welke hij ingeschreven is tenzij hij geene verpligtingen ten aantien van de Militie meer te vervullen hebhe. Hij die bij de Zeemagt. bij liet leger bier te lande, of bij liet krijgsvolk in 's Rijks overzeesche bezittingen heeft gediend wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten tenzij bij hel verlaten van de dienstbehalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk beeft gediend een getuigschrift bebbe ontvangen, inhou dende dal bij zich gedurende zijnen diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan. heeft bij dit ontvangen tot dat zijn 4Dslc jaar volhragt is. als vrijwilliger bij dc Militie wor den to-gclatcii. De vrijwilligers strekken in mindering van bet aandeel in de ligling te dragen door dc gemeente voor welke zij opt reden. Amersfoort, don 0 February 18G4. De Burgemeester l)e Secretaris A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. De BURGEMEESTER e.n WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelrl op art. 265 der gemeentewet Do'ii te weten dat het premitief kohier der plaatse lijke directe belasting Hoofdelijke Omalag over het dienstjaar 1864 door den Raad vastgesteld isen gedurende acht dagen te rd|encn van heden alle werkdagen van 10 lol l ureo^ de Secretarie der ge meente voor een ieder ter lezing zal liggen. Amersfoort, den 10. February 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester Dc Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCIIELTUS. AMERSFOORT, 11 Februarij 1864. Sedert 1°. January is in dc Amcrsfbortsche Spaarbank gebragt 865.76 door 73 personeu waaronder 8 nieuwe deelnemersen is uitbetaald ƒ1052.64 aan 6 personen. Voor eenigen lyd geleden werd door een lid van den gemeenteraad te Amersfoort de aandacht gevestigd op den toestand van een der wachters van den Centraal-Spoorweg die den geheëlen dag zonder eenige beschutting in de opene lucht moet vertoeven.— Een paar weken geleden hebben voor de Arrondissemenls-Reglbank te Arnhem twee wach ters van diezelfde Maatschappij te regt geslaan die tusschen Nijkerk en narderwykmede van des morgens 7 uren tot des avonds 11 uren in allerlei weêr en wind op dezelfde wijze moeten werkzaam zijn, en die, om zich althans eenigermate te beschutten tegen het gure jaargetijde, boven eene drooge sloot cenige dennen-heesters hadden gelegd, waaronder zy zich plaatsten. Daar zjj echter zonder vergunning de bed elde dennen uil een naburig bosch hadden weggehaald was er op eene klagt van den eigenaar eene vervolging legen hen ingesteld. Na de verdediging van den advocaat Mr. Scheidius te hebben gehoord, heeft de Regt- bank hen, uit hoofde dier verzachtende omstan digheden veroordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tijd van twee dagen. Wij mecnen in het belang der inenschelijkheid niet ondoelmatig te handelen, liet bovenstaande te insereren. Op Donderdag 4 Februarij heeft het Open baar Mioisterie bij de Amersfoortsche Reglbaok geëischt 50.boeieof zeven dagen gevange nisstraf in zake iemand te Amersfoortwegens overtreding der plaatselijke belasting op hel gedis- teleerd. Echter de Regtbank heeft Item heden te dier zake veroordeeld tot ruim ƒ1600.boete, of veertien dagen gevangenisstraf. Het Openbaar Ministerie zal. evenmin als de veroordeelde, pleizier hebben van dat verschilletje tusschen eisch en vonnis. De heer II. T. Karstengeb. te Amersfoort, docent aan het stedelijk gymnasium te Amsterdam werd eergisteren aan de Ulrechtsche lloogeschool lot doctor in dc bespiegelende wijsbegeerte en let teren bevorderd na openbare verdediging van zijn akademisch proefschriftCommentatio critica de Platonis gme feruntur E pistol ispraecipue lerlia, septimu et octaea. Men meldt uit ilarlingcn van 7 Febr. De behoefte aan de indieristslelling van de spoor wegstations en verdere hulpmiddelen, die nog niet tot den slaat van oplevering zijn gevorderd doet zich langs de lijn llarlitiucn-Leeuvrardcn gedurig sterker gevoelen. Het is waar de stations Franeker en Dronrijp tjju voor de dienst geopend maar te meer verveelt het te Leeuwarden en te Harlingen de ongebaande en niet zindelijke wegen naar de hulpstations Ie bewandelen. Tegenover de stations te Dronrijp en Franeker worden door de logement houders van der Meer en Doniadie thans estarni- nets aan den straatweg hebben, restauraties ge bouwd. Vooral des Vrjjdags blijkt de groote behoefte, die door den spoorweg is aangevuld. Zoo werden eergisteren behalve eenige honderde passagiers 300 koeyen vervoerdde treiadie vóór 1 ure arriveerdebestond uit 22 rijtuigen. Naar men verneemt zullen dezen zomer de navolgende legerplaatsen worden betrokken: Het kamp te Milligen door 12 bat. inf., 8 cskad. kaval.2 batterijen veld., balt. rijd.-artill., en eene komp. artill.-trein hel kamp te Waalsdorp door eenige komp. van de verschillende reg. vesl.-artill.die weder in drie seriën zullen verdeeld wordenhet kamp te Zeist door een gedeelte van het bat. mineurs en sapeurs en de daarbij gedetacheerd wordende officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten van bet wapen der inf.bet kamp op de Tete- ringsche heide (nabij Breda) door de kadetten der Koninkl. Akademie van het 3e en 4e studiejaar. Men schrijft uit 'sllage: Er worden voortdurend in de residentie namen genoemd van personenaan wie de portefeuille vau Buitenlandsche Zaken zou zijn aangeboden. Zoo noemt men ook den naam van den heer Cremers, het lid der Eerste Kamer. Zie hier even wel hoe, naar men zegt, dal gerucht in de we reld is gekomen. In de club stonden op zekeren avond eenige heeren te praten. Een zeker Staatsman voegde zich bij hen en de vraag werd tot dezen laatsten gedaanweel gij het nieuws alCremers wordt Minister van Buitenlandsche Zaken." Als ware hij bevreesd, dat men hem iets op den mrfjw wilde speldenging hij naar een speeltafeltj^ waaraan onder anderen iemand zat, die geaont kon wor den goed ingelicht te zyn. En op dé vraagis het waaris Cremers benoemd was het ant woord zie de Staals-Couranl van heden avond in." Zonder zich die moeite te getroosten (misschien was de Courant er ook nog niet) begaf by zich naar een zijner vriendenook een Staatsman om hem dit berigt mede te deelen. liet werd ver volgens ook aan eenige diplomaten vertelddie naar men zegthet naar het buitenland telegra feerden. Zoo was ten gevolge van eene aardigheid de lieer Cremers, in de gedachte van eenige personen tot Minister van Buitenlandsche Zaken gepromo veerd. Te Parijs verschjjnt thans een Koetsiers-Cou rant Redacteurs z(jn koetsiers en daaronder vele studenten, die hunue studiën niet konden volein- digen. -— In een spoortrein aan den Elzas zaten onlangs in een rijtuig der le klasse twee heeren en on- derhieldeo zich met elkander, tot dat een van beide den ander een snuifje aanboodhetwelk dezen terstond in verdooving en diepen slaap deed geraken. Toen hij na geruimen tijd ontwaakte, vond hij zich alleen engeheei uitgeplunderd; niet slechts borologie, ketting en ring, maar ook de beurs met 300 francs en zjjne portefeuille met 15000 francs had de schrandere schelm medege nomen. Onder de Ooslenrijksche krijgsgevangenen, die in 1859 te Eireux werden geïnterneerd, bevond zich een Bohemer van geboorte, met name Anton Merkel. Toenbij het sluiten van de vredebet uur van terugkeer naar het vaderland sloeg, bleef Merkeldie het oordhem door de krijgskans zoolang tot verblijfplaats aangewezen, lief gekregen had, te Eireux en wel op de hoeve, waar hij als daglooner was aangenomen geworden. Een der redenen, die hem tot blijven aanspoorden, ja hem zelfs deden besluiten er zich voor altijd te vestigen, was eene liefdebetrekking tusschen hem en Anas- tasie Drouin aangeknoopt. Zijn huwelijksplan werd ook door hare familie goedgekeurd. Bij de verwe zenlijking echter stuitte hij op eene onvoorziene zwarigheid. Toen hij zich by de Ooslenrijksche ambassade aanmeldc om de noodige papieren, werd hem geantwoord dat hijdoor in Frankrijk te blijvenals deserteur beschouwd werd en dat aan zijn verzoek niet kon worden voldaandan nadat hij voor een Oostenrijkschen krijgsraad te regt ge staan zou hebben. Dit antwoord trof hem als een donderslag, en deed een vreeselijk besluit iu zijn gemoed rijpen. De bloedverwanten van het meisje gaven hein te kennen, dat alle betrekkingen moesten worden afgebrokentot dat zijne zaak ten volle zou zijn beslist, en hij de hem wachtende straf zou hebben ondergaan. Niet verre van de woning waar hem dit besluit was medegedeelden van waar bij in den avond het meisje naar hare woning terug zou geleiden vond men haar den volgenden morgen inet afgesneden hals liggenen nevens haar lijk het zijne. Na haar ontzield te hebben met een scheermes dat ter plaatse gemnden werd, had bij zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Politieke Revue. Geheel Sleeswyk is door de Denen ontruimd even als hunne gansche sterke stelling aan bet Dannewirke, onder de sterkste in Europa naam hebbende en achterlatende een lOOtal zware stukken geschut, die door de Oostenrijkers en Pruissen regt broederlijk zyn gedeeld. De Denen zijn hoogst verbitterd op hunnen 7ljarigen generaal de Mezaomdat hy zonder een grooten slag te leverenzonder zijne sterke position lot hel uiterste te verdedigen, geretireerd heeft. Hij zal er echter wel zyne redenen voorhebben gehad. Meo zegt. en het is ook zeer geloofbaar, dat hij retireerdeomdat de Pruissende Schlei over getrokken zijnde, zijne stelling in den rug werd bedreigd, en alzoo alle terugtogl naar Denemarken hem ware afgesneden geworden, indien hij niet met alle mogeljjke vlugheid zijne retraite nam vóór de Pruissen zich konden opstellen. Men zegt ook: dat zyne soldaten niet langer wilden vechten. De Denen zijn nu op hunne eilanden geretireerd, alwaar de Duitschers hea niet kunnen volgen. Daar kunnen zij den oorlog ter zee volhouden en den Duitschen handel erg doen lijden. Daar kunnen zij afwachten wat Engeland doen zalwat Zweden zal verrigten ter hunner hulp. Die hulp. vooral van Engeland, had vroeger moeten komen zal menigeen zeggen doch wie dat zegt, vergeet, dat de groote Heeren en groote Volken (en 'ohn Buil wil voor een groot Heer doorgaan), zelden broederlijk omtrent de kleinere handelenlenzy zy de kleinere noodig hebben. Door de Pruissen omsingeld, en van de zee afgesneden liep de Meza kans met zyn gansch leger gevangen genomen te worden. Ily wilde voor de Oostenrijkers en Pruissen geen tweede generaal Mack in het leven roepen die, aan het hoofd van 35000 man Oostenrijkers, te Ulm door dc Franschen ingesloten zich krijgs gevangen gaf.

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1