AHEHSFOOBTSCHE COBRA» NIEUWSBLAD der CENTRAAi^ en NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN, i' M 1153. villi V R IJ D A G, 25 Maart J86i. !)il Blaft verschijnt de» Dingsdagi en Vrijdags.I).; llioiinqfienUprijs is 1.50 in de 3 lua-inden. Van Ad ver ten tienI tul 6 regels 60 Centselke regel meerder 10 Cents; legale Advertentie» per regel 15 Cents, lielvilve liet Zegelr-gt Ifzondcrlijke nummers ƒ0.10. Brieven franc?. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van CUeff, te AmersfoortBnrean imersfoortsche Garant. Langstraat. Wijk F. 13. over de On Ie Visch.n irkt. zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in bet Rijk. Wegens liet Paaschfeest wordt het volgend nummer in plaats Maandag avond, Dithjsdag avond c. k uitgegeven. Advertonliën enz. worden tijdig mogelijk verzocht. SPAARBANK. Bet Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting bonden op Maandag 28 Maart e. k. Raadhui; 1 ure. te Amersfoort (2e Paasehrtagten des namiddags van 12 tot VAN DE POLI.. Secretaris. AMERSFOORT. *>4 Maart 1864. De paanleii-arts J. ft- lluijsmans. tan liet regc- ment veld-artillericdour Z. M. den Kuoit.g op lijn verzoek eervol uil de dienst ontslagenvestigt zicli als civiel vee-arts tc Rotterdam. Hij was tien jaren le Amersfoort in garnizoen, en heeft niet alleen door praclisclie kennis het vertrouwen der ollicieren verworven, inaar verwierf hij nuk de algemeen* achting, en volgen hein hij zijn vertrek de welgemeende wenschen van militairen en bur gers voor het welslagen in zijne nieuwe carrière. Z. M. heeft benoemd by bel reg. velrlarl. t»l kolonel den luit.-kolonel .1 C. IU. L. J F. K>ll. tier, koiiirn. van bet corps; lot majoor, den kapt. Isle kl. J G. J. van OhlrnlHirnevrhl genaamd Witte Titllingli tot kapt. 3de kl. (naar ouderdom van rang), den Isten luit.-adj. J IV. J. Zegers Rijsrr tot Isten luit. (naar ouderdom van rang), den 2iJea luit. A. H. Star llnsmannde drie laatstgenoemden allen «an het corps. De Provinciale Staten van Noord-Holland hebben cister tot lid der Eerste Kamer van de Staten Generaal gekozen den heer Mr. J. Mes»cliert van Vollenltovcnin plaats van den heer at» tier Oiidermeulen. —v Bij de stemming ter verkiezing van een l.d tier Tweede Kamer van de Stuteri-Generaul in plaats van wijlen den heer (I. A. de .Meester zijn 22 dezer te Zwolle uitgchiaul 1441» stemmen. De volstrekte meerderheid is niet verkregenen tosschen de herren Raedt van Oldenbarneveldl (414 stemmen) en Yssel de Schepper (407 stemmen) moet worden herstemd. Naar luid van du Dmgsdag ten een uur in den namiddag ten hote ontvangen heriglen uil Sluttgait, blijft de toestand van den Koning van Wnrteinherg steeds even onrustbarend. De nachten vooral zijn voor den lijder zeer bcnaauwd terwijl de krachten ineer en meer afnemen. Men suhrfjft uit Deventer, dat de prjjzen van hel vette vee s'eeds rijzende blijven. In Overijssel worden de spieringen verkocht a 10 cents de 100 inet trage koopers. Op de palm-paardenmarkt te Utrecht waren aangehragt 1041 paarden. De handel was niet levendig en gingen inzon derheid werkpaarden traag. - De commissaris van politie in eene der Brus- selsche voorsteden is naar Engeland gevlugt. na te Brussel ongelukkige speculation te hebben ge daan, en met achterlating van zijne vrouw en vijf kinderen. De man had geen reisgelddoch wist zich dat spoedig en gptnakkelijk te verschaften. Ilij begaf zich tot een koopmau te Brussel, wicn voor cenige dagen 10.000 Ir. waren ontstolen en zeide hein, dal hjj (Commissaris), otn andere redenen te Londen moetende wezenzich belasten wilde met het doen arresteren van den dief, die zich daar ophield, doch dat hij 1000 fr. verlangde, om vooreerst in de kosteu te voorzien. De bestolene gaf dadelfjk en zeer gaarne de 1000 fr.maar is nu 11000 fr. kwijt. Een molenaar te Quaregnon ister zake van vermenging van tarwemeel rnel krijt en inet boonen- tneel. door de reglbauk van Bergen in Henegouweu, tot twee jaar gevangenisstraf en 200 fr. boete ver oordeeld en het hof van appel te Brussel heeft dit vonnis bekrachtigd. De sigaren, door Hamburgers naar het tooneel van den oorlog gezonden teu gehruike van de Duitsche militairen, bevallen dezen naar het schijnt niet; althans inen mag aannemen dat zij over dc hoedanigheid geklaagd hebben wanneer men in een daghlad de volgende opgave der edele" en fijne" soorten van die sigaren vindtRe dc Bamba. Cigarros Sub Custos de noctu Nu landosdessatter papierensigaren la Sc/imeissi/traussiode gewone vriendscbaps-sigaren Vomiticos, Cigarros Ukermir- kas par rauchu extra murosla Const itutiowl la assolutaDanncwirkossigaren waarvoorde Denen dadelijk op de vlugt slaan; los Cholera/los de ver- ligtings-sigarcii; Freimaurer. (vrijmetselaars), siga ren die zelfs metselaars niet anders dan in de vrije locht kunnen rooken; Impossibles, deze sigaren mout men nog twee jaar laten liggen en dan weg smijten; Dosa Ludros mama Canailla Stinkadores. De coiisistoriën van Gencvt en andere plaat sen hebben deputation afgevaardigd naar het con sistorie van Parijs, om krachtig te protesteren tegen het besluit waarbij de bevestiging van den heer Atbanase Coqnerel jr. in zijne betrekking van hulpprediker geweigerd is. Den heer Coquerel is overigens door de Proteslantsche gemeente te Parijs een jaargeld van 6000 fr. toegelegd dat hij be houden zal zoo lang de tegen hem genomen maat regel niet is ingetrokken. In 1863 zijn door de regthanken te Londen 1021 personen veroordeeld omdat zij in het bezit zijn gevonden van valsche gewigtenvalsclu? ma ten of valsche schalen. Ouder de veroordeelden, die meestal tot de klasse der kooplieden in de eerste levensbehoeften hehooren, bevinden zich 48 broodbakkers, 87 slagers, 84 kruideniers, 88 fruilverkoopers35 kaashandelaars en 100 koop lieden in eetwaren. De Pruissische ollicieren zijn stroef en stijf rti laten zich veel voorstaan op een of anderen adel(jken titel, die hun veelal eigen is. De Oosten- rijkscbe daarentegen ziju veel gemeenzamer met hunne onderullicieren en soldaten, Zoo zag men onlangs op zekeren avond tc Apenrade in een koflijSiuis een aantal Oostenrijksche ollicieren, onder officieren en soldaten door elkander zitten bezig met praten rooken en drinken. Een Prttissisch garde-olficter trad binnen ver wonderde zich niet weinig over dal tooneel en ging in een hoek zittenom toch vooral geen deel te nemen aan zulk cene schending der betamelijkheid. Een Oostenrijkse!) officierdie hein zoo alleen zag zitten kreeg medelijden met hem ging naar hein (oc en zeiKameraad kom inet ons een glas bier drinken." De Pruis stom!verstomd over zoo veel familia riteit, op, sloeg uau en zeiue: «Pardon.... Gij spreekt lot Graaf von Aliensleben." O is 'l zoo laat." liet dadelijk den Oostenrijker er op volgen, stelde zich even stijf in postu.irals de Pruis, sloeg mede aan eu zeide En gij spreekt lot Prins Windischgratzdraaide hein den rug toe en ging weer hij zijne soldaten. De Porlugeesclic dagbladen deelen inededat het ontwerp tol afschaffing van het tabaksmonopolie bij de cortes is ingediend. Hel Ministerie beeft de meerderheid bij de vertegenwoordiging, voegen zij er bijen irtag dus aannemen dat dit monopolie zal worden afgeschaft. Hoe het werkt, vonden wij onlaugs medegedeeld door eeu landgenootdie Lis sabon bezocht. Op de hoogte van Belem (eene voorstad van Porlugals lioofds(ad) kwamen, zegt hij, ambtenaren der douane aan boord en nu had er een onderzoek plaats, waarhy dat op de Fransche grenzen eene formaliteit schijnt. De kleinste pakjes moesten geopend worden alles werd betast en doorzocht, vooral, ja bijna uitsluitend met het oog op tabak en sigaren. Drie en vier maal werd ons gevraagd, op allerlei wijzen en in allerlei vormen of wij ook tabak bij ons hadden, en toen wij in de stad gekomen het eerste plein overstakenwerd ik zeer beleefd door een burgerheer gevraagd of ik ook een sigaar had dat zeide althans een onzer reisgenooleu. Ik dacht dat de inan de onbeschaamdheid zoover dreefdat hjj een wildvreemde een sigaar vroeg; maar hy was in functiehij was een ambtenaar van de be lastingen, 'tis evenwel zoo vreemd niet, dat men in Por tugal streng tegen het invoeren van tabak is. Er bestaal eene regie, die verpacht is aan eenige aan zienlijke kooplieden. De staat geniet van deze eene zeer aanzienlijke pachtsom. Niemand kan daar iets legen hebben, inaar de heeren van de regie, die niet gedoogen dat er een ons tabak verkocht wordt door anderen dan door hunne beambten, verkoopen legen ontzaggelijke prijzen sigaren en tabakdie onmogelijk te rooken zijn door iemand die ooit andere tabak heeft geproefd. Wjj hebben in Lissa bon sigaren gekocht voor twee honderd reis het stuk, die wjj weggeworpen hebben. Nu is het waar, dat honderd reis maar acht en twintig en een halve cent zijnmaar de prijs is toch hoog genoeg om iets anders dan stroo te mogen verwachten. De vreemdelingen in Lissabon gevestigd hebben de hulp hunner diplomaten en consuls noodig om eene rookbare sigaar te bekomen, tenzij ze den smok kelhandel willen steunen of, erger nog, de beambten omkoopen. liet laatste is bet eenvoudigste en men zegt dan ook dat het stelsel van omkooperij van ambtenaren, niet alleen in dit opzigt, maar ook in menig anderop reusachtige schaal gedreven wordt." Er was sprake van een nieuw complot tegen het leven van keizer Napoleon. De zamenzwering moet dezer dagen ontdekten ten gevolge daarvan zouden drie personen van Napoleons hofhouding en nog vier anderen in hechtenis genomen zijn. Veel geloof werd er echter niet aan gehechten vooral niet omdat de bespottelijke bijzonderheid verhaald werd, dat onder 's keizers kamer een mijn zou hebben moeten springen. Te Milaan zijn dezer dagen bijna 200 personen iu hechtenis genomen beschuldigd van hel maken van valsche bankbiljetten en muntstukken. Er be stond eene uitgebreide vereeniging, met vertakkingen in dc voornaamste steden van Italië. Onder de ge vallen zijn tot dusverre achtenswaardige kooplieden en oudambtenaren van het Ooslenrijksch bestuur. De onidekking is het gevolg van het vinden van een pak valsche bankbiljetten door een knaap, die zich ter school begaf. Politieke ftlevue. Garribaldi begint weder bij de politiek in de mode te komen. Maandag morgen ten II ure is hij "per het stoomschip la ValcUa met zijn zoon Menotti en nog een zevental personen van Caprera vertrokken, de reis aannemende naar Naar Londen zegt men, en het is waarschijnlijk dat die men nu eeu goed profeet is. Hel schijnt, dat hem in Engeland eene glansrijke ovatie wacht, en John Buil den Italiaanschen ~*- l.eidsheld zoo veel te meer eer wil bewijzeu om dat hem te weinig hulp en soldaten van de En- gelschen gewierJtoen hij voor de vrijheid van Italië streed. Velen vermoeden, dat Garribaldi niet enkel naar Engelaud komt om eer, maar ook om geldwa penen en soldaten te halen, ten einde Rome en Venetië te kunnen overmeesterenen alzoo de ltaliaunsche eenheid te kunnen bewerken, als die bewerkbaar is. Een legio hersens en pennen zijn in beweging oin de verwezenlijking van eene conferentie, met of zonder wapenstilstandnopens de Deensch- Duitsche kwestie te overpeinzen en te bespreken maar inmiddels wordt de oorlog duchtig voort gezet, en is en wordt de grond der Deensche mo narchie met veel bloed gedrenkt. Hoogstwaarschijnlijk zal dat bloedvergieten nog lang aanhouden want Mevrouw Diplomatie is te genwoordig niet vlug ter been. Even ongelukkig tiet het er in Polen uit. Alleen in Maart hebben zes gevechten in ver schillende oorden dezes lands plaats gehad. Iu Fraukrijk is niet veel nieuws en dat is geen goed teekenwant zonder nieuws is de Fransch- man niet geluimden is hij niet geluimd dan ziet hij met misnoegen naar zijne regering op. Echter Keizer Napoleon schijnt, otn zijne wel beminde onderdaneu wat nieuws en afleiding te bezorging, zich wat meer in de Deensch-Duitsche kwestie te willen mengen. Denkelijk zal zijne inmenging daarin veel goeds kunnen doenwaut de oorlogvoerende partyen zullen zich liefst gaarne onderwerpen aan zijn verlangen vermits tegen sparteling ten gevolge zou kunnen hebben: dat de Fransche soldaten, die gaarne bezigheid zeoken, den Rijn overtrekken, iets wat Pruisseneven als Oostenryk ongaarne zullen zien. Maximiliaande nieuwe Keizer van Mexico heeft te Londen op zijne haudteekening eene leening van 12 millioen gesloten inet het huis Mills, te storten in handen van zijne Minister, als Z. M. naar Mexico afreist. Even als menig gewoon burgerman schijnt de nieuwe Keizer geld noodig te bebbrn en zich te moeten voorzien van reisgeld.

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1