NIEUWSBLAD deb CENTRAAL-/im CO DB AIT. KOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN rim DINGSDAG, d9 April JS64. Dit Blad Tcrscliijnt (les Uingsdagten Vrijdags. De Vlionneuiciitsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van AdvertcnliënI tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder lOCents; legale Adverteiiliën per regel 15 Cents, behalve liet Zegclregt. Af Hinderlijke nummers ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Cleeff, te Amersfoort, Harems Imersfoorlsche CourantLangstraat, Wijk F. N®. 43. over de Oule Vischnmrkt, too mede hij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. AMERSFOORT. 18 April 1864. Zaturdag jongst), is alhier door den Kapitein eerstaanwezend Ingenieur S. Prince herbesteed het eenjarig onderhoud der werken gehouwenenz. op de Legerplaats by Milligen van af primo Mei 1884 tot ultiino April 1863, en, behoudeos nadere goedkeuring door den Minister van Oorlog, toege wezen aan deo minsten inschrijver II. van Daar en !j Apeldoorn, voor /2630. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester van llarderwykMr. D. van Meurs. Men schryft uit Raarn-Eemnes van 14 April. Een zware slag trof deze gemeente, door het o»er- lijden van onze alombekende weldoenstermevr. de douairière lloydecoper van Maarsseveen den 12 April 1778 te Voorburg nabjj 'h Huge geboren en gisteren hier in den ouderdom van 86 jaren zacht en kalm ontslapen. In het jaar 1821 gehuwd met Mr. J. lloydecoper van Maarsseveen. was zij, eerst aan de zijde vau dezen onvergetelijken wel doener, en sedert zijn overlijden als zijne waardi ge weduwe, een voorbeeld van de meest onbe krompen weldadigheid en stille godsvrucht. Zij bezat voortreffelijke eigenschappen en talenten hoogst zelden zoo schoon als bij haar vercenigd en zij beeft er tot den einde toe onvermoeid, ons teo zegen mede gewoekerd. Wal deze streek en zuuu-le beweldadigde» op andere plaatsen in baar verl.ezcuis niet uit te spreken. Kcnc waarachtige Christinde steun der armen de loevlugt der lijdenden was zy vooral voor de gemeente Kern- ues-Rmnendijkseene trouwe en liefdevolle moe der. Nederig als zy was, beeft zij niet begeerd dat w|j o|>erilijk haren lof zouden vermelden. Zelfs was bet baar zeer stellige wenschdat geen uiter lijk tceken van rouw blijk zou geven van den slag, die door haar overlijden trol; maar bare nagedachtenis blijft in zegening onder ons, en de diepe rouwdie bier ieders hart vervultgetuigt aandoenlijk voor de onvergetelijke doode. De heer van Wiritcrshoven heeft, in een Open brief", aan zijne committenten medegedeeld, dut hy in Junjj aanstaande niet weder tot lid van de Tweede Kamer wenscht gekozen te worden. Volgens gerucht zal gedurende den zomer, even als ten vorigen jarc, te Wolfheze weder eene godsdienstige meeting worden gehouden. Reeds zou men met de admininistratiën van de Holland- ache- en Rijnspoorwegmaatschappijen in onderhan delingen zyn getredenmn tegen verminderde vrachtprijzen ouaeveer 600 personen te vervoeren. liet provinciaal geregtshof in Gelderland heeft by een breedvoerig gemotiveerd arrestP. J. Dingemanszonder beroep, laatst gewoond hebbende te Nijmegen thans gedetineerd te Arn hem, schuldig verklaard aan inoedwilligen manslag en hem deswege veroordeeld tot 20 jaren tucht huisstraf. Men meldt uit llellendoorn van 14 April. In de nabijheid van dit dorp woont eene dame, die de zonderlinge gewoonte heeft van een 12-Alütal hondjes of bonden te houden, waaronder van een zeer kwaadaardig, zoo bet schijnt, bloeddorstig soortzoodal zy daardoor meermalen met de po litie kennis heeft gemaakt, eu dikwijls boete, proceskosten«chadevergoedinggeneeskundige i.ulp enz. heeft moeten betalenen daarbij in last heeft gekregen hare lievelingen niet anders dan gemuilband te laten losloopen. Eergisteren moest het achtjarig zoontje van een arbeider teNijverdal naar het dorpom geneesmiddelen voor zijnen vader te halen. Uil angst voor dien hoodentroep nam hy een omweg en passeerde den straatweg van hier naar Rijssen. Niettemin werd die voorzorg door twee der gevreesde dieren ontdekt, de jon gen op den grond gesleurd en dermate gehelen of liever gescheurddat het te treurig is alle bij zonderheden te vermelden. Eeu gedeelte van het hoofd van dit ongelukkig jongetje is op den weg gevondende armen zijn als het ware van hel lyf gescheurd en er is geene hoop op behoud van zijn leven. Niettegenstaande ouzc geneeskundigen spoedig ter hulp aanwezig warenheeft men het noodig geoordeeld assistentie van Rijssen te roepen. Het jongentje is opgenomeu bij den rijks-opziener der jagt Ralsierbij wieri het is behandeld cn kon niet naar de woning zyncr ouders worden vervoerd. Zoo de zoon van gemelden opziener niet toevallig op de plaats was gekomen, zou de ongelukkige knaap letterlijk geheel zijn verscheurd geworden. Men hoopt dat dit zoo treurig voorval het daarheen zal leiden, dat het hondenrot voor hel vervolg voor goed onschadelijk worde gemaakt, en de eigenares dit nu zelve moge begrypen. Eene particuliere ddpèche uit Batavia van 14 Maart jl. vermeldt: üemang Lehman is gevan gen genomen en ter dood gebragt. Hij was het oproerigst opperhoofd op het eiland Borneohet meest vijandig gezind omlreiit het Nederlansch gezagcn heeft geruimen tijd aan alle tegen hem gerigte vervolgingen welen te ontsoappeu. In Frankryk is bij eene wet van 1850, ten dienste vooral van de miogegoede volksklassen gclcgeubeid gegeven om met de schatkist lijfrente- cn verzekerings-contracten aan te gaan. Aanvanke lijk kon geen contract van meer dan 600 francs aangegaan wordentoen die instelling bijval bij de bevolking vond cn niet nadeelig voor ^le schat kist werkte, is het maximum op 750 en vervolgens op 1000 francs gebragt. Thans beeft het Gouver nement eene wet voorgedragenwaarby het tot 1500 francs wordt verhoogd. By de beraadslaging daarover is door de ver tegenwoordigers des Gouvernements medegedeeld dal 's Rijks «pensioenkas voor den ouden dag," zoo als die instelling heet. inlage heeft ontvangen van ruim 200,000 personen, waaronder bijna 100,000 vrouwen en vele handwerklieden. De ingelegde gel den bedragen 42 milliocn francs voor lijfrenten en 32 millioen voor levensverzekeringen. Die sprekers roemden den zedelyken invloed der instelling, hare strekking tot bevordering der welvaart, tot aankweeking van spaarzaamheid en overlegzij voegden daarbij dat de particuliere instellingen van dien aard in Frankrijk zoodanigen invloed niet konden hebbendaar de bevolking geen genoegzaam vertrouwen op dezelve stelde. Zij wezen ook op bet voorbeeld van Engeland België en Italië, alwaar dergelyke inrigtiogen be staan. Het betrekkelijke wetsontwerp is door het Wet gevend Ligchaam in zijne zitting van 11 jl.na twee dagen beraadslagens aangenomen. Slechts 23 ledenwaaronder geen die tot de oppositie behoorthebben tegen de voordragt ge stemd en 208 voor dezelve. Aanstaanden Maandag en Dingsdag zal te Parijs eene zeer belangrijke verkooping worden gehouden die inzondeheid voor de vrienden van Polen veel aantrekkelijks moet hebben. Deze loopt nl.over de belangrijke verzameling edelgesteenten, ringen spelden kettingen armbanden enz., door Poolsche vrouwen gezonden om ten bale barer landgenooten verkocht te worden. Te Genève is op dit oogeoblik een regtsge- ding aanhangig, dat aldaar niet minder opspraak verwekten de aandacht van het publick in het geringer mate gespannen houdtdan het onlangs in Frankryk gevoerde proces Armand-Roux. Vol gens de acte van beschuldiging, is nl. de Geneef- sche kolonel Congnard het slagtoffer geworden van schandelijke opligterijen. te zijnen nadeele gepleegd door zekeren Charles DelaQeldmulat, eigenlyk genaamd Catilina Rau, fortuinzoeker van beroep, die zich in Oct 1862 te Genève is komen nederzetten vergezeld van een Belgisch meisjeMarie Baës geheetcn dal hij beweerde ontvoerd te hebben uil den kring eener aanzienlijke familie le Brussel en tol verzoening van wier bcleedigde bloedverwan ten hy de hulp van den heer Cougoard inriep. Door middel vooral van valscho brieven uit België, wist Delalield de belangstelling van deu heer Cong nard te winnen en ook aanzienlijke voorschotten van hem te verkrijgen op een gelingeerden wissel van 2000, pt. st. betaalbaar, gelijk het heette, te Parys. Na gedurende een tweetal maanden (e Genève op weelderigen voet geleefden onder de bescher ming van den hr. Congnard sommige vorstelijke be stellingen gedaan te hebbenvooral bij juweliers en horologieinakcrs (hy gaf voorde zoon le zyn van een zeer vermogenden Zuid-Ainerikaansclten bankier), is Delalield den 29 November in stilte naar Milaan vertrokken Marie Baës en eenige met kostbare voor .verpen gevulde koffers met zich mede voerende. II(j staat nu te regt voor het hof van assises te Genève. Io Junij 1862 heeft Delalield zich ook eenigen tjjd te Rotterdam opgehouden, waar hij zich uitgaf voor een bankierszoon uit New-York en door middel van handlangers zijne brieven deed adresseren aan hel Noord-Atneri- kaansch# consultaat. Met achterlating van eenige niet onbelangrijke schulden is hij destijds uit Rot terdam waar hij inlusschen niet meer dan kom merlijk geleefd schijnt te hebbenmet Marip Baës naar Dresden vertrokken, en het heeft weinig ge scheeld of zekeren heer P. aldaar ware op dezelfde mate door hein bedrogen geworden als de beer Congnard te Genève. Te Mainz, Frankfort, Keulen enz., is Delalield ook bekeud onder de namen van John SternHamiltonBernard en Rau. Io hel klassieke Hellas heersebt de meest vol strekte bandeloosheid. Er wordt daar hoegenaamd niet geregeerd de Koning is een kind zijne om geving kent den eigenlijke toestand niet; de voor zitter van bet kabinet denkt slechts aan zich zeiven en aan het gewigt van zijn eigen aanblijven. Er is niemandeau wieu liet belang des lands waar- lijk ter harte gaat en de natie rigt zich ten gronde door een strijd van zuiver persoonlijke kruiperijen. De Koning rydt te paard, danst, rigt kanarievo gels af en speelt daarbij op bet draaiorgelvan tijd tot tijd woont hij de evolutiën bij van een half escadron lanciers. Met departementen van algemeen bestuur, met zaken van onderwjjs enz. laat Z. M. zich niet in en toch zou George Ial is bij de landtaal niet magligreeds alleen door zijne tegenwoordigheid oneindig veel goed kunnen doen. Doch wie zal hem daarop opmerkzaam maken? liet is zeer waarschijnlijk dat het even zoo met hem afloopen zal als met zijnen voorganger, die voor het overige door de groote meerderheid der bevolkingindien de omstandigheden dien loop mogen nemen weder met geestdrift zou ontvangen wordeD. Men begint in te zien, dat Koning Otto, wel is waarzijne onderdanen een weinig kort hieldmaar hy droeg zorg voor het bandhaven van de opeubare orde en had voortdurend geld in kas. De laatste is onder het tegenwoordige be stuur eene zeldzaamheid geworden en het land wordt door eene handvol gelukzoekers letterlijk geterroriseerd." De berigten «uit Amerika doen het einde van den strijd tusschen Noord en Zuid vooreerst nog niet verwachten. Bij afwisseling staan de kansen gunstig voor de eeue of de andere party, en alzoo blijf de hoofdzaak onbeslist. De verlenging van den oorlog bekommert de Fransche regering te moer, daar zij dagelijks rapporten oulvangt van de con suls en de diplomatieke agenten in Amerika, die niet vreezen te bevestigendatindien men niet tot eene scheidsregtelijke beslissing mogt geraken, de oorlog nog eeuige jaren zal kunnen duren. Een uitvoerig opstel hierover wordt thans gereed ge maakt en zal door den heer Drouyn de Lhuys aan den keizer worden voorgelegd. Dat stuk zal een overzigt van deo toestand behelzenen het zal dus niet verwonderen, indien, naar aanleiding vaa die memorie, op nieuw een voorstel lot schik king èn aan de Unie èn aan de Confederatie zal gedaan worden. Deze zedelijke tusschenkoins; der Fransche regering zou natuurlijk een gevolg zijn van de Mexikaauscbe kwestie. Eindelijk begint men aan het Ministerie van Oorlog het nut intezien om officieren te zenden daar waar oorlog wordt gevoerdzullende de LuiL-Kol. der artillerie von Preuschen en de Kapt. van den Staf Dittlinger op last vaa het Dep. van Oorlog naar Denemarken vertrekken ter bijwoning der krijgsoperatiëu aldaar. Nu die kj-ijg zijn einde welligt nabij is, geschiedt dit, en Tzat dus thans misschien mosterd na den maaltijd zijn, doch wij verheugen ons. dat ten minste het principezulker zendingen ingang begint te vinden. TVee officieren is echter een te klein getal. Waarom zendt men er niet minstens een dozijn Politieke Revue- De nieuw gekroonde Keizer van Mexico zal als er weder geen verhindering komt overmorgen Woensdag, voor goed naar de Nieuwe Wereld vertrekken. Hij heeft order gegeven tot het aanleggen van een nieuw grootboek der Mexicaansche schuld. Pen en papier zyn geduldig. De Pruissen zyn met hunne overmagt van sol daten en kauonnen steeds druk bezig aan het bom barderen der Duppeler schansen en ontzien daarbij niet veel. Veel roem, ook op het punt van inensch- lievendbeidoogsten zy niet in. De Deueu bljjven wachten op het storm-loopen der Pruissen eu dan zal worden beslist, vrie der twee pariyen dapperder kan vechten. Verdere bijzonderheden van belang z(jn omtrent

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1