NIEUWSBLAD der CENTRAAL AHERSFOORTSCHE CODRA NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN M 1475. vim DJNGSDAG, ó6 Augustus dS64. Dit Blad verschijnt des Uingsdags cn Vrijdags. I)c \lionneincntsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Advcrtenticn, 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Advertenticn per regel 15 Cents, behalve het Zcgclregt. Afzonderlijke nummers fO.XO. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. II. van Geeff, te Amersfoort, Barents AmersfoorUche Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43. over de Oude Viscliniarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Pust-Directcnren in het Rijk. AMERSFOORT, 15 Augustus 1864. Op 11 en 12 Augustus j.l. is de Legerplaats bij Milligen door bijna alle de daarvoor bestemde troepen betrokken. Rij het binnenrukken daarvan had de Opperbe velhebber zich op een der punten van den straatweg opgesteld en nam hy de troepen in oogenschouw. De artillerie parkeerde. De reglementaire kamphe- palingen werden den manschappen voorgelezen de paarden gestald daarna den manschappen hunne tenten aangewezeu en zij van hel noodige voorzien. Een der stukken van de 12 ffi hatlerü werd naar hel centrum gebragt lol het doen vau morgen- middag- en avondschol. Zalurdag 13 Augustus geschiedden huishoudelijke bezigheden en het in orde brengen van alles wat tot het behoorlijk betrekken cener legerplaats gevor derd wordt; des avonds van G tot 7J ure werd militaire muziek gemaakt. Gister Zondag morgen is de godsdienstoefening der Protestanten in de Legerplaats bij Mtlligen bijgewoond door Z. M. den Koninggeleid door Dr. J. J. Prinsliooglceraar te Leidenen was de sierlijke rede des begaafden redenaars naar aanleiding der woorden *u GudGij zijl mijn Goil (Psalin LXIII 2n) als een onderwerp hetwelk den grondslag uitmaakt, gelijk van alle ware godsdienst, zoo ook van alle levend Christendom, te weten: over 's menschcn persoonlijke gemeenschap met God. Spreker besprak eerst: «waarin deze gemeenschap beslaat;" en daarna: «waarvan zij getuigtzijnde eene gemeenschap des geloofs, der liefde en der hopeen getuigende van den waren adel onzer natuur, van het eigenlijk wezen der godsdienst, cn van de hooge waarde des Christendoms. Gezang 53, vers 1. vormde den overgang van de eerste lot de tweede helft der rede. L)c voorzang was Gezang 4, vers 1, en de nazang Psalm 118, vers 14. Na afloop van de godsdienstoefeningen werd proote parade gebonden en tevens gedefileerd voor tieu lieer Generaal-Majoor Opperbevelhebber, een cu ander begunstigd door allerfraaist weder. De Synode heeft het vonnis van het prov. kerkbestuur van Overijssel, waarhij J. G. van Rijn als predikant hij de hervormde gemeente is afge zet bevestigd. Naar inen verneemt heeft Z. M. dezer dagen aan Klaas Mooi, gedetineerd te Amsterdam, kwijt schelding verleend van de doodstraf, waartoe hij bij arrest van het Hof in Noord-Holland van den 29 Maart jl. wegens brandstichting is veroordeeld, en is de straf verwisseld in die van eene 20jarige tuchthuisstraf. Een proces tusschen den hertog van Rruns- wijk als eiseher cn den heer Sorel als gedaagde is Vrijdag voor de regtbank te's llage aangevangen. Den 18 Mei 1894 werd te Brussel eene overeen komst gesloten cn geleekend, waarhij de heer Sorel aan den hertog voor den tijd van driejaren, aanvangende met den 1 Julij 1864. verhuurde een huis op den Korten Vijverberg voor dc som van GOOD 'sjaars, te betalen in halfjarige termijnen, ieder a /3000 cn we! telkens bij vooruitbetaling van een termijn, waaraan, voor. zooverre de eerste termijn aanbelangt, is voldaan. In die overeenkomst nu is gestipuleerd dat de verhuurder verpligt zal zijn het huis met 1 Julij in behoorlijken staat op te leveren. De hertog beweert echter dat hieraan niet is voldaanalthans zoo luidt de conclusie Vrijdag door zijnen procureur, den heer Troost, voorgedragen cn het is ten gevolge daarvan dat hij vordert vernietiging der aangegane huurover eenkomst, met vergoeding van kosten, schade en intressen. Door den proc. Ouvvens werd, namens den heer Sorel, hierop geantwoord, dat. aangezien de hertog een vreemdeling is. 'lij, alvorens op de conclusie te antwoorden verlangde dal door den hertog zekerheid gesteld worde tot een bedrag van f 000 voor proceskosten. Dc procureur Trortst verklaarde onmiddellijk, dat die zekerheid zou ge steld worden, waarop door de regtbank bepaald werd werd dat de procureur Ouwcns den 19 dezer zijne conclusie van antwoord zou voordragen. Als advocaten zullen in deze zaak optreden voor den hertog, de heer Mr. Kappeync van de Coppcilo cn voor den heer Sorelde lieer Mr. Lcvyssohn Norman. In de vorige week werd te Middelburg in liet huis van verzekering gevankelijk overgebragt J. Hcbhelijnck Heiinefreuud vroeger tweede com missaris van policie aidaar, later grondeigenaar te Sluis, en laatst verblijf houdende in Brugge, die met nog twee andere personen naar de openbare tcregtzilling van het provinciaal geregtshof in Zeeland was verwezen ter zake van het afleggen van valsehe getuigenis in een boetstrallelijk geding te nadeele van een beklaagde, doch op den 20 Mei jl. niet ter openbare teregtzitting voschenen zijnde, bij arrest van genoemd hof wcêrspannig aan de wet werd verklaard. Door het gouvernement van België is zijne uitlevering toegestaan. In het Pelster-Gaslhuis te Groningen overleed dezer dagen, zoo men zegt door verstikking, ze kere weduwe, welke eeu model van gierigheid moet geweest zijn. Sinds eenigen lijd had zij dc ge woonte om bij liet naar bed gaan de lamp op de beddcplank te plaatsen opdat zij gelijk zij be weerde, niet zoo gemakkelijk zou kunnen bestolen worden. Op die beddcplank lagen ook eenige tur ven welke zij bewaarde om ze later te verkoopen en nu schijnt het dal die, met de vlam der lamp in aanraking gekomen, in de kamer eene stiklucht hebben verwekt, welke de bewustheid deed ver liezen. Hare gierigheid ging zoo ver. dat de boter, haar wekelijks verstrekt, door haar niet werd ge bruikt. maar bewaard om ze later als vuil Tel te 'crkoopcn. Meu vond dan ook in haar kabinet 36 vierendeel stukjes holer, met schimmel bedekt, en in een barer rokken, in zakjes genaaid, eene som geld, ten bedrage van ruim 500 gulden. Ue overwinst der stedelijke gaz-fabriek te Leiden bedroeg in 1803 38.307. De gemeentelijke gasfabriek te Meppel, heeft gedurende het tweede volle jaar barer exploitatie reeds zeer voldoende resultaten opgeleverd. Na aftrek van alle kostenrekent men dal de fabriek over 18G3 eene zuivere winst van /"2014.17 heeft afgeworpen, liet aantal gasverbruikers bedroeg 238, met 1249 lichten or o'/t licht per consument. Door particuliereu werden gebruikt 51056 kul», ellen gas en voor de openbare verlichting 26184 ellen. Het verbruik van steenkolen bedroeg 4456 inudden, de opbrengt daarvan was 81970 kub. ellen gas, of gemiddeld 18*0 el per mud. en het verlies 5,9®/„ of 11® per dag. Ue gewone telken jare heerschende, zooge naamde varkensziekte, heeft ook dit jaar zicli in eenige provinciën op eene onrustbarende wijze ver toond zoodal reeds groole getallen aan bedoelde ziekte zijn overleden of te vroegtijdig zijn geslagt. Hoezeer wij ons niet willen opwerpen om eene voldoende geneeswijze tegen deze ziekte aan de hand te geven, willen wij echter eenige wenken mededeelendie kunnen strekken om de nadoelen daardoor teweeg gebragt eenigzins te maligen. In de eerste plaats zorge men voor een koel togtvrij stal of hok. alwaar deze varkens van eene ruime onderstrooijing steeds worden voorzien. Bestaat er nog trek om iets te nuttigendan geve men karnemelk of water en zemelenbenevens roode of zoogenaamde Brabantsche klaver. In dc karnemelk menge men eenig keukenzout; aan een jong varken b. v. p dag 3 Ned. lood in 3 portion verdeeld. Wijders is er vooral op toe te zien dat men ze niet te ruim, maar schraal voedert en steeds voor een koel cn luchtig hok zorgt. Het toedienen van middelendie de ontlasting bevorderen, is zeer aan te bevelen, inaar geenszins braak middelenevenmin als liet doen van ader- latiugen dat nog al veel ;.i zwang is. De beide laatste wijzen van handelen verdieneu afkeuring, als geheel strijdig met den aard der ziekte. Als voorbehoedmiddel is het verdunde zwavelzuur zeer aan te bevelen, echter steeds tnel omzigtigheid. Moglcn er zijn, die de door ons opgegeven wijze van behandeling hij hunne gezonde of zieke varkens volgen zoo zou liet van belang kunnen zijn de resultaten daarvau door middel van dit blad publiek te maken. Hel Groot-llertogdoin Baden heeft de eman cipatie der Israëliten ook in de openbare staatsdienst daadwerkelijk bevestigd. Bij de in den jongstcu tijd plaats gehad hebbende benoemingen voor de elf nieuw opgcrigle Arroudissemeuts Rcgtbauken werden twee Israüiilon tot Arrondissement* Reglcrs en eeu ander tot Grillicr by een Regtbank benoemd. Te Arad heeft het volgende voorval plaats gehad. Ken jong meisje kwam hy haar zielhcrder cu deelde hem mede dat in hare woning een doode wasdie begraven moest worden. Zy betaalde de begrafeniskosten cu had ook reeds vooruil een doodkist laten gereed maken. De geestelijke begaf zich op het bepaalde uur naar de aangewezea woning. Hij werd er door het meisje ontvangen dat hem vertelde, dat er nog geen doode was, zij was echter van plan geweest door zelfmoord een einde aan haar leven te makenen had thans den pas'oor op hare eigene begrafenis genoodigd. Daar zij echter later van plan was veranderdkon zoo als wel van zelf spreekt, de begrafenis geen plaats hebhen. Voor de stad Parys wordt thans een bijzon dere telegraafdienst ingerigt. Elke dépêche moet biun n dertig minuten ter bestemmingsplaats zijn bezorgd en zal 50 centimes kosten. Het antwoord, ook met 50 ct. te voldoen, kan vooruit worden betaald, en geschiedt dit, dan moet de bode die de dépêche aan huis brengt op het antwoord wach ten om het ouverwijld naar het telegraafkantoor terug te brengen. Een curiens geval heeft zich dezer dagen in eene fransche provinciestad met eene fotograaf en zij ue vrouw voorgedaan. De man alleen te huis zijnde en een oogeublik zich verpoozendezag toevallig naar buifïn en juist viel zijn oog opeen openslaand venster, waardoor een minnend paar zich vertoonde in die positie, welke teedere ver liefden alleen kuunen aannemen. Er viel zulk een heerlijk licht op die groep, dal onze fotograaf dadelijk door des lust bekropen werdom zijnen toestel op dit paar verliefden te rigten en ze on gemerkt af te beelden. Toen bij dit vogelvlug gedaan had en de portretten van naderbij bekeek ontdekte bij lol zijne smart dat hij zijne eigene vrouw af gebeeld had. Men kan nagaau welk een tooneel er in zijne woning voorvieltoen zijne zoo dierbare wederhelft te huis kwam. Van liet eene woord kwam liet andere. Kortomde fotograaf wil nu geregtelijk van zijne vrouw scheiden en bezit, door die afbeeldingeen in ziju oog stellig bewijsdat zijne vrouw zich schuldig heeft gemaakt aan schen nis van de huwelijkstrouw. In een lofrede op lord Palmerston zegt zya orgaandat de premier twintig redevoeringen heeft gehouden binnen veertien dagen. Die te Bradford wordt algemeen beschouwd als voorbeeldeloos ia een man van 80 jaren. Te Hongkong heeft in de eerste helft van Junij jl. een storin gewoed, zoo als men zich daar in ruim een halve eeuw niet herinneren kon. De veroorzaakte schade wordt op ..vee of drie millioen geschat. Huizen werden weggesleept, straten opge broken en tien Chinezen verloren het leven. By Wampoa trad de rivier van Kanton buiten hare oevers, cn door de overstroorningdie verschrik kelijke verwoestingen aanrigtte, werden drie hon derd Chinezen gedood. Te Kanton had men geener- lei ongeval te betreuren. Tol hiertoe hebben de meeste Engelsche bladen met warmte zich de zaak der Denen aangetrokken. De corrcspoudenlicn uit Kopenhagen aan de Times waren steeds in hun voordeel. Nu evenwel begint die correspondent zich eenigzins anders over hen uit te laten. In een zijner laatste brieven zegt hij lk ben nu sedert dea winter iu Denemarken en gedurende myu verblijf hebhen er groote gebeur tenissen plaats gehad, maar daarbij heeft mij vooral ééue zaak getroffenhet gemis vau eiken zweem van geestdrift onder het volk. De arme soldaten zijn naar hel slagveld gezondenzonder dat hun een enkel woord van bemoediging is toegesproken, zonder dat zij eenig blijk van sympathie van hunne medeburgers hebbeu ontvangen. Ueoflicieren. die hen aanvoerden, nebben bloed en leven veil gehadmaar de eenige onderschei ding die hun ten deel vielwas de openbare begrafenis van ben die bij Duppel gevallen waren. Het Hectische volk toont hart noch smart over den dood zijner vriendenhet legt ook geen byzonde- ron wrevel tcgcu zyne vijanden aan den dag. Meu zag het oude koniugryk ineenstorten, zonder dat het iu do laatste oogeublikken van zyn doodstrijd eenig bewijs van uiterste krachtsinspanning gaf. Politieke Revue. Pruissen zcudt een aantal troepen naar huis co dit is de beste waarborg voor den vrede. Frankrijk en Engeland beklaigden zich bij Oos tenrijk en Pruissen wegens de harde vredesvoor waarden aan Denemarken opgelegdmaar dat beklag helpt niet veel. Ilauuovcrschc troepen zijn op 't onverwachts

Amersfoortsche Courant | 1864 | | pagina 1