NIEUWSBLAD der CENTRAAL- f.n COBRAS T. NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTENy M 1216. van VRIJDAG, d3 Januari'j J865. Dit Blad verschijnt des Uingsdagten Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.10 in de 3 maanden. Van Adverlenlicn, 1 tot 6 regels GO Cents, elke regel meerder 10 Cents; legale Advertcntiën per regel 15 Cents, behalve het Zegel n-gt - 4fsoutier li/ke nummert ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitgever A. H. van Cite ffte Amersfoort, Korean dinersfoortsche Courant. Langstraat. Wijk F. N°. 43. over dn Ou Ie Visc'im irkt, zoo iiiedt b j alle Boekiianielaren en Post-Direclearen in het Rijk. AMERSFOORT. 12 Jantiarij 1865. Een berigt der N. tto't. Cl.waarin eene ver zakking der IJsselbrug van den Centraal-Spuorweg werd vermeld, is door ons niet overgenome». omdat wij aan de juistheid van dit berigt twijfelden. Thans vernemen wij met zekerheiddat deskun digen niet de minste verzakking hebben waarge nomen en bedoeld berigt dus geheel onjuist was. Naar wij van eene geloofwaardige zijde verne men was de aanleiding tot het geruchtdat de brug verzakte, de omstandigheid: dat ten gevolge van het ijs, de rivier eene andere bedding had gemaaktwaardoor nabij een der pijlers een gat in den bodem der rivier was ontstaan van een viertal voeten diepte. Dit is sedert door middel van grind en steenen digt gemaakt. Het had echter niet den minsten invloed op den stand der brug, waarvan de pijlers meer dan dertig voeten bene- den den rivierbodem op goeden grondslag rusten. Ter zitting van Maandag 9 Jantiarij jl. is in de Ainersfoorlsche Spaarbank ingebragt door 61 personen, waaronder 10 nieuwe deelnemers eene som van 1477.159 en is aan 4 personen op reke ning uitbetaald 372,19. Z. SI. heeft herbenoemd tot kantonregter te I Amersfoort den lieer Mr. I). A. Camcrling llelmolt; tot plaatsverv. kan'onregter te Elburg den Heer i Mr. G. <1. Hoef hamer. De lloogu Raad der Nederlandenkamer van I strafzaken, beeft vernietigd: 1°. tiet arrest van het I hof in Gelderland tegen 'J. Kruimers. huisvrouw van ti. J. Gerritsen (brandstichting* en de zaak ver wezen naar het hof in Overijssel; en 2°. het arrest j vau liet provinciaal geiegtshof in Noord-Brabant, waarbij M. N. Vtrschueren wegens kindermoord tol de doodstraf is veroordeelden de zaak ver wezen naar het hof in Gelderland. Door de arroudissemenls-regtbank te Zwolle is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen zekere W. v. d.ll., spekslagersknecht te Steeuwijk, wegens liet beleedigen met woorden van een schut ter die op schildwacht stond bij den brand aan de stoomfabriek vau den heer S. Tromp Meester Ie Sleenwijk. Gepasseerdcn Zondag avond, ten 10 ure. viel er te Hoorn eene ootmoeting voor tusschen vijf onder-officieren van bet aldaar garnizoen houdend bataillon infanterie en een aantal ingezetenen. Be doelde onder-officieren, zich in een danshuis bevin dende en met de daar zijnde meisjes dansende, wekten de jalouzie der burgerlijke habitués van bedoeld huis op. Twee onder-officieren, ten9J ure vertrekkendewerden dientengevolge op eene der bruggen door een 30(al burgers opgewacht en ougenblikkelijk zonder vorm van proces aangevallen. Daar de overmagt te groot was, zou het voor deze noodlottig hebben kutiucn ailoopen, indien niet de drie anderen ter hunner assistentie waren toege schoten om gemeenschappelijk te ageren. Daar de menigte tot- ruiin 300 aangroeide, moesten de onder-officieren retiren. Zij weken zich verdedi gende, naar het politiebureau, oin aldaar hulp in te roepenen zjjn vervolgens naar de kazerne ge ëscorteerd. Alles is zonder verwondingen afgeloopen. De «Kerkelijke Courant" zegt: 't Is een treurig teeken des tydsdat schier overal in Nederland de ktagt moet worden aange heven dat de openbare Godsdienstoefening steeds minder wordt bezocht. 't Getal belangstellenden neemt af en 't zijn vooral de grootere gemeenten die iu dit opzigt een ontmoedigend getuigenis geven. «Wij noemen dit een nationale ramp, die, hoe meer hij om zich heen grijpt, des te ongelukkiger gevolgen zal hebben, gevolgen, waarover ieder' mag nadenken, die medewerkt aan de steed" meerdere uitbreiding van 'l kwaad." Eene vraag: wat is de oorzaak van die kwaad? Uit Deventer schrijft men bet volgende: De Nederlandsche veestapel bestond bij de telling in 1862 uit 249.800 paarden, 1.374,030 runderen 882.130 schapen275,656 varkens, 125,300 gei ten en 3.077 ezels. liet aantal Rijks-veeartsen in ons land bedroeg daarentegen (op 1 Jan. 1864) slechts i 19. waarvan 12 niet prucliserende-.oodat voor de dienst niet meer dan 107 overblijven. Gemiddeld heeft dus ieder Rijks-veearts de ziekenwelke onder 27,225 dieren voorkomen, voor zijne rekening. Voor som migen hunner is dit cyfer zelfs veel grooter. Zoo komen in N.-Brahant met 11 veeartsen op ieder veearts 32,000 dieren, in Zuid-Holland, met 21 veeartsen. 44 000; in Noord-Holland met 3 vee artsen. 108 000; in Friesland met 7 veeartsen. 56.000; in Overijssel met 6 veeartsen. 35.000 dieren op ieder veearts. Wanneer men hierbij nu verneemt, dat aan vele Rijks-veeartsen door het Rijk, de provinciën of de gemeenten geldelijke toelagen worden verleend dan zal men zich overtuigd houden, dat in onzen tijd waarin voor bijna alle maatschappelijke be trekkingen een overvloed van personeel is. waar door de inkomsten veelal zeer veel te wenschen overlaten, het beroep van llijks-vecarls boven vele andere beroepen te verkiezen is. Echter blijkt uit het laatst uitgekomen verslag van den landbouw in Nederland, opgemaakt op last van den Minister vau Binnenlandsche Zaken, dat onder onze Rijks- veeartsen een 30t-tl gevonden worden, die zich, ten einde een voldoend middel van bestaan te vinden levens met andere bedrijven onledig hou den. De steller van genoemd verslag lieeR zich moeite gegeven de oorzaken van dit verschijnsel op te sporen, en bevonden, dat deze vooral hierin te zoeken zijndat in ons land 600 personen zjjn wier diploma enkel in een patent bestaat, en die in de veeartsenij geheel of ten deele een middel van beslaan vinden; terwijl het aantal niet gepa tenteerde koedoclors en kwakzalvers nog veel groo ter is. O! 19de eeuw, met uw zin voor wetenschap! Bij de dezer dagen plaats gehad hebbende herslemming voor een lid van den gemeenteraad te Boxtel tusschen de heeren Velscn en- Veroude. vond men bij de opening der bus een slembillet van den volgeuden inhoud Ik laak geenszins den kandidaat Die onder Munsel woont. Maar kies den man die eens zijn deugd Boor daden heeft getoond. Ik kies weer 't medelid dat eens Zoo trouw zijn pligten kweet En onvermoeid voor lloxlels heil Voor regt en waarheid streed. Ik kies hem die zoo moedig sprak Als 'l gold zijn eed en pligt Wiens wakkre geest in Boxleis raad Vaak scheen als helder licht. Ik kies dan P. II. Velscn weer Die twaalf jaar in dien raad Getoond heeft hoe zijn edel hart Voor Boxtels welzijn slaat." Dit briefjeaan de vereischten der wet vol doende, is als geldig aangenomen. Aan een particulier schrijven per jongste mail uit Suriname ontvaugen, outieent de Amsl. Cl. het volgende «Wij hebben hier voortdurend grond tot ernstige klagten over verregaande werkeloosheid, slecht werk en moegelijk te verdragen brutaliteit; doch wij moeten der waarheid getrouw, erkennen, dat zulks niet zoo zeer ligt aan de geëmancipeerden als wel aan de verkeerdeons tegeuwerkende han delingen der districts-coininissarissendie den planter met tegeningenomenheid behandelen en het idee van den neger: «vrijman, gelijkheid met iedereenvoedsel geveu en bevestigendie alzoo alle ontzag eu eerbied van den mindere voor den meerdere, van den ondergeschikte tegen zijnen superieurvernietigen en dooden. Daarom ook maakt de neger zich aan de grofste brutaliteit in woorden schuldigen inoct dit geduld worden. Vooral is hel aaukomende negcrgeslaci.t daardoor niet te regèreu. Hel is dan ook uit dien hoofde dat ineu zooveel doenlijk deze voor de kolonie zoo gevaarlijk opgroeijende vagebonden (eu dieven meteen) ongemoeid laat. Van hel getal kinderen van 8 tot 16 jaren, tijdens de slavernij werkzaam, werkt nu dooreen dagelijks nog geen achtste. Er zijn wel wellen tegen de vugebondage, en tegen de ouders, die buune kinderen geheel van liet werk afhouden, straften bepaald, doch daar die bepalin gen niet worden gehandhaafd blijft dit euvel bestaan. In 14 maanden tijds had eene contractante van my hare 14jarige dochter slechts ééu dag doen werken. Eene deswege ingediende klagt bleef zonder de minste uitwerking en de moederoudauks de wetstraffeloos. Het is ongelukkig, dat de autori teiten te veel outzien worden eu pligtverzuiin en verkeerde handelingen der ambtenaren niet genoeg publitL worden gemaakt. Wcrdeu velcu onzer uiel door betreurenswaardige vrees weerhouden van het middel der publiciteit gebruik te makende ambte naren zouden vermoedelijk meer op hunne hoede ijjo- liet werkverzuim toch, meestal steunend op voor gewende ziekte, is énorm, en dan durft men in Nederland nog bewerendat er goed en ge regeld gewerkt wordt. Ik bestrijd deze bewe ring met alle kracht; ik durf verzekeren, dat er dooreen door iederen arbeider naauweljjks de halve, arbeid van vroeger geleverd is geworden. De cultivatie is dan ook minstens voor de helft achteruitgegaan door minder onderhoud en slechter werk. Wij zullen eens zien of die statistiek door den Minister publiek zal worden gemaakt. Voor het waarachtig welzijn der kolonie ware het te wenschen dat men, de oorzaak van het kwaad kennende en wetende, voorziening aanbragt en middelen tot herstel bezigde; want doet men het nietdan zal men ondervinden dat Suriname voor de toekomst reddeloos verloren is." Dezer dagen heeft de keizerin van Frankrijk in vollen ernst al bare eere-dames op een intieme soirée vereenigd om over een seer ernstige zaak te beraadslagen. Die ernstige zaak was: de afschaffing der crinoline. Men verneemt dat de voorstad van Parijs. St. Germaiu, besloten heeft dat kleedingstuk, benevens de slepende japonnen niet meer te dragen. Die dames willen in haar costuum niets meer be houdendat haar zou kunneu doen gelijken op de schoooen van den demi-monde. Aan de crinoline is de oorlog verklaard, en bij zal krachtig worden volgehouden. Jongstleden Vrijdag, 6 dezer, 'snamiddags ten 1 urebarstte over de stad Neurenberg (Beyeren) ouder een hevigen sneeuwstormplotseling een verschrikkelijke onwedrsbui los; bliksem en donder veroorzaakten angst en ontzetting, en een halfuur later stond het dak van den noordelijken toren der Laurenliuskerk in vlammen. Ten 2ure stortte de op de spits geplaatste zware kloot met den grootea weérhaaa naar beueden, doch gelukkig zonder net dak van het schip der kerk te beschadigen. Het vuur zette zijne vernieling echter voort, en ten 3 ure 's namiddags was reeds de helft van bel dak afgebrand. Toen dacht men dat de vlammen gestuit waren, doch 'savonds ten 8 ure werd de alarmklok op nieuw geluid. De toren, 300 voet hoog, stond in lichtelaaije vlatn. Redding was onmogelijkten gevolge van den hevigen westenwind. Het eene stuk viel na het andere neder, en bet trotscbe ge- denkteeken der Duitsche bouwkunst van de 13e eeuw was ten 12 ure 's nachts geheel verdwenen, op •eenige steenen benedenmuren nawaar het vuur geen voedsel meer vond. Twee der klokken werden door het vuur gesmolten. Het koperen dak was verguld en had eene wereldberoemdheid, Te Praag zullen in deu schouwburg twee vette ossen als acteurs optreden. De repelitiën worden druk voortgezet en de beide vierbeenige mede-spelers hebben hunne rollen goed bestudeerd. Hun honorarium bestaa'. in hooi koeken enz. De directeur van het tooneel is van gevoelen dat zij goed zullen «trekken." liet jongste nomr.ier der Garlenlauba legt aan zijne lezers de volgende vraag ter beantwoor- diniz voor: Wanneer inen op eene weegschaal aan de eene zijde een glas met water plaatst en aan de andere zooveel gewigtdat er eveuwigt ontstaat, en dan den vinger heel langzaam en zonder deu minsten stoot iu hel water doopt, zal dan de schaal met het glas daleuof hel eveuwigt bewaard blijven? De Gnrttnlaube verlangt het antwoordzonder dat men vooraf de proef heeft genomen. Men weet, datwanneer men iu het glas met water een los voorwerp wierpde schaal zooveel zou dalenals dat zwaar zou ziju. Maar hoe nu met dieu inge- doopten vinger I)c eeubeenige danser" Donato wordt ver volgd ter zake van hel verbreken tan contracten met ondernemers van publieke vermakelijkheden. IIy maakte zich op één been bijzonder vlug uit den voel en danst nu te Londen met veel su<vès. Men gelooft echter, dal men hem. als zija en gagement verstreken is, in de gevangenis zal laten dansen." Politieke Rcvnc. Fouldde financie-tuinister van Keizer Napoleon IIIheeft verslag uitgebragt over 's Ryks Boanciën en alles komt op een haartje na in eveuwigt. Ontvangsten bestrijden uitgaven

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1