AIERSFOORTSCHE j. C O D RI If. NIEUWSBLAD dek CENTRAAxLÉèi NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN vim T RIJ DAG, 5 Mei J865. Dit Blad verschijnt des Uingtdagsen Vrijdagt. De Abonnementsprijs ia f 1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, I tot 6 regeD 60 Cent»elke regel meerder 10 Ceots; legale Advertentiën per regel 15 Cent», behalve het Zegelregt. Aft. nummert ƒ0.10. Dubb. nummert f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. H. van Cleeff, te Amer»foort, Bureau Amertfoorttche OwranfLangstraat, Wijk F, N®. 43. over de Oude Vischmarkl, too mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeoren in het Rijk. KENNISGEVINGEN. SCHUTTER IJ. |>a BURGEMEESTER aa WETHOUDERS tab AMERSFOORT Gezien art. 1 der wet op de Schutterijen, van den II. April 1827 (Staatsblad No. 17j, bepalende dal ieder Inge zeten van het Rijk die op den I. Janaarij van elk jaar sijn 25ste Jaar is ingetredenen zijn 34ste niet voleindigd zal hebben, tot het uitoefenen van de Schulterlijke dienst ingeval hij daartoe door het lot geroepen wordtverpligt zal zijn. Gelet op de nadere reglementaire bepalingen zoo bij Zr. Ms. Besluit van den 21. Maart 1828 (Staatsblad No. 6) als anderszinstot invoering van voorzegde wet ge maakt Brengen ter ktnnis van d« belanghebbenden datter aangifte tot inschrijving voor de Schutterij verpligt zullen zijn alle Ingezetenen, zonderonderscheid, geboren in hel jaar 1840 waaronder niet alleen alle Neder landers binnen dit Rijk bun gewoon verblijf houdende zijn begrepen maar ook alle vreemdelingen welke hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring of wel door het werkelijk overbrengen van den zetel huns vermogens en de hoofdmiddelen van hun bestaan het voornemen om zich binnen deze gemeente te vestigen aan den dag heb ben gelegd Dat wijder» alle vreemdelingen alsook alle Nederlan- lauders mitsgaders alle gepasporteerde Militairen ge boren in de jaren 1839 tot en met 1831 welke srdert de in het vorig jaar gedane inschrijving hunne vaste woonplaats alhier heldten gevestigd of uithoofde van het door hen alhier uitgeoefend beroep of bedrijf, beschouwd moeten worden bier te wonen tot deze aangifte zullen gehouden zijn al ware hi t ook dat zij in hunne voor malige woonplaats zich reeds ter inschrijving aangegeven aan de loting voldaan of ook een' nummerverwisseJaar gesteld hebben Dal diegenen welke in meer dan eënc gemeente hun gtwoon verblijf houden zulleo gehouden zijn zich ter inschrijving aanlemelden daar waar ecne dienstdoende Schutterij bestaatof daar waar zij voor de belasting op hel personeel zijn aangeslagen terwijl de studenten grënptoijeerdea in huizen van negotie klerken van no tarissen advocaten enz. bedienden en werkhoden moeten worden ingeschreven in de gemeentealwaar zij hunne studie houden werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijnde ambtenaren en geëmployeerden aan het Provinciaal Gouvernementen alle andere al wonen zij ook elders in de plaats alwaar zij hunne ambtsbe trekking moeten uitoefenen die buiten lands studeren of werkzaam zijn, io de gemeente hunner vorige woon plaats de buitenlands-zeevarenden in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben en de aan boord wonende schippers, in de gemeente, alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehadof wel wegens personeel mobilair ol bun vaartuig belasting betalende, déAr waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen Dat door iederdie zich tot die inschrijving aanmeldt, een doop- of geboorte-extractof bij ontstentenis van dien eene acte van bekendheid of ander legaal bewijs waaruit zijn juiste ouderdom kan blijken zal behooren te worden overgelegd terwijl diegenen welke van hunnen ouderdom geen voldoend bewijs kunnen overleggen door het Gemeentebestuur naar eigen oordcel zullen worden ingeschrevenonverminderd het regt van den ingeschre vene om van zijnen juisten ouderdom nader te doen blijken Eindelijk dat de registers ter inschrijving op Maandag den 13. Mei aanstaande geopend, en op Woensdag, den 31. dier maand gesloten zullen worden terwijl zij die bevonden zullen worden zich niet voor 1. Juni/ aanstaande tc hebben doen inschrijven ambtshalve door het Bestuur zullen worden ingeschreven door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen en bijaldien het zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling van de dienst ten hunnen aanzien hestondenzonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Zullende tot deze inschrijving zitting worden gehouden ten Raadhuue op Maandagden 15. cn Vrijdag den 19. Mei 1865, telkens des morgens van 10 tot 1 ure. Burgemeester ci» Wethouders voornoemd vermanen alle belanghebbenden den tot deze aangifte vastgcstclden tijd zich ten nutte te maken en daardoor te voorkomen dat op hen de straften wegens het verzuim van inschrij vingbij Art. 9 der wet op de Schutterijen vermeld, worden toegepast. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende aal deze worde» gedrukt cn aangeplakt op de daarvoor «ebruikdyk* plnatocn. A mett foor tden L Mei 1865. Burgemeester en Wel houders voornoemd, Ut Burgemeester Dt Secretaris A. G. W1JKRS. W. L. SCHELTUS. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN AMERSFOORT. Gezien eene missive van de Districts-Comniissie van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dieusl iu de Nederlanden d. d. 20. April 1865; Doen le weten, dal de gewone jaarlyksche Col lecte aan de huizen der Ingezetenen ten behoeve van het voormelde Fonds zal plaats hebben op Maandag, den 8. M e i aanstaande, des namid dags ten 5. ure. Burgemeester en Wei houders meenen de Inge zetenen te moeten herinneren dat het doel der instelling niet alleen is. om hulp en bijstand te verleenen aan de verminkten en infirmen van Waterloo, doch ook om jaarlijksche gratificatiën te verstrekken aan Nederlandsche Militairen, die werkelyk in en door de dienst infirin zijn ge worden alsmede aan Veteranen van veertigjarige dienst, en hen tevens Ce moeten opwekken om. even als in vorige jarenmede te werken tot bevordering dezer vaderlandslievende Instelling welke alleen door milde giflea en ruime bijdragen voortdurend aan haar nuttig doel zal kunnen be antwoorden. Amersfoort, den 3. Mei 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, De Secretaris. A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. Da BURGEMEESTER vu, AMERSFOORT doet te weten dat op eiken Dingsdag Woensdag Donderdag en Zaturdagder loopende maand aantevangen ten vijf ure des namiddags door de Schutterij dezer gemeente naar tie tehljf aal worden getehoten op het terrein genaamd de Vlasakkers nabij de Piramide gelegen regis van den straatweg tusschen Amersfoort en Utrechten dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoortden 3. Mei 1865. De Burgemeester voornoemd A. G. WIJERS. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAAndng 8 Hiel e. k. ten Raadhuixc te Amersfoort, des namiddags van 19 lot 9 ure, terwijl belangheb benden worden uitgenoodigd om hunne boekjes tot het bijschrijven der Renten betzij in die Zittinghetzij vooraf ten huize van een* der Commissarissen in te zenden. VAN DE POLL. Secretaris. AMERSFOORT. 4 Mei 1865. Ia het vorig nummer maakten wij meldingdat de extra-trein der Nederlandsche CeotraaI-Spoor- weg-Maatschappijdie gedurende de wiaterdieust Zaturdag des morgens van Amersfoort op Utrecht in werking wasook gedurende de nu ingetreden zomerdienst zal blijven loopenen meenen wij velen geene ondienst te doendeze tnededeeling thans te bevestigenzullende deze trein aan te vangen overmorgeneiken Zaturdagmorgen ten 6 ure 45 minuten van Amersfoort naar Utrecht ver trekken. In de Dingsdag avond j.l. gehouden verga dering der kiesvereeniging de Eendragl zijn tol candidate» voor het lidmaatschap der Proviociale Staten van Utrecht, even als zulks in de vergadering der kiesvereeniging Amersfoort, Zatnrdagavond j.l. in Amicitia gehoudenis geschiedgekozen de lleeren Mr. J. de Louter, Mr. E. L. Baron van Hardenbroek van Lookhorst en Mr. J. C. G. G. Laan aftredende leden der Staten. Wjj vestigen gaarne de aandacht op de ken nisgeving van het Gemeentebestuur nopens de collecte, welke Maandag middag e. k. alhier wordt gshouden ten behoeve der Nederlandsche militairen die in en door de dienst infirm zijn geworden ook der veteranen van veertigjarige dienst, en wordt gehoopt, dat Amersfoorl's Ingezetenen alsdan weder hunne milde giften op dit altaar der liefdadigheid zullen plengen. Ten kantore van den lieer Mr. J. van der Leeuw, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken le Amersfoort, liggen ter inzage, dageljjks van des morgens 9 tot 12 ure, de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen in Nederland gedurende de maand February 1865; alsmede de Verzameling der Kon- sulaire berigten en verslagen over nijverheid haudel en scheepvaarteerste jaargang eerste aflevering. In bet boofdkiesdtstricl Arnhem zyu gister ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Slaten-Generaalin de plaats van den Heer Mr. G. Groen van Prinstercr, uitgebragt 1585 geldige stemmen. Gekozen is graaf van Zuijlen met 916 stemmen. Mr. Ilenajj erlangde 601 st. Men meldt uit Makkinga van 30 April: Een nimmer voorgekomen geval heeft zich heden alhier voorgedaan, nl. niet minder dan 40 paren, welke het huwelyks-bootje wenschen in te tredenzyn hier heden ten Gemeentehuize afgekondigd zegge veertig paren cn dat op eene bevolking van 9000 zielen. Deze buitengewone trouwlustigheid vindt welligt zijn grond in bet tnooije weder en in de aangename avondenwelke tot liefdekout enz. uitlokken. Te Vitré, in Frankrykheeft een ingezeten dier gemeente, vader van zesentwintig kinderen, voor de tweede snaai, by zijne vjjfde vrouw twee zoons tegelijk gekregen. De man is 62 en de vrouw 37 jaar oud. Naar men verneemtzal hij gelegenheid der opening van den spoorweg te Kampenop 10 Mei a. s.de brug over den IJssel met duizenden lampions prijken, terwijl de Buiten-Societeit met tuin fraai zullen worden verlicht. Het orkest van den heer Stumplf zal zich bij de gelegenheid doen booren. Het vuurwerk dal des avonds zal worden ontstoken wordt geleverd door den beer P. Riccard van Brussel. Tot bijwoning van genoemde feesten zullen vreemdelingen voor 1 worden toegelaten. Aan eenige spoorwegstations in Noord-Ame- rika kunnen de reizigers behalve de plaatsbriefjes ook polissen van levensverzekering bekomen. Tegen betaling van 10 ets. kan men gedurende een dag zyn leven verzekeren tegen spoorwegongelukken voor de som van 3000 dollars. De hoogste verze kering waarvan meo de risico wil loopenis 10,000 dollars. Politieke Hevae, Beulers Express deelt aangaande den moord van den president bijzonderheden mede. zeer verschil lende van die vroeger bekend gemaakten volgens betgeen meo nu vernomen heeft, is het gelukken der wandaad meer verklaarbaar. Het berigt luidt aldns: «omstreeks ten half tien ure vertoonde zich een man. die. volgens sommige berigten. opgemerkt was. toen hij drentelde in den doorgang en aan de deur der loge, waarin de president zicb bevond. Iiy stapte den wachter voorbyzeg gende dat hij een lid van den Senaat was op bevel van den president gekomen en trad de loge binaen. Majoor Ralbburn stond op en reide «Weet gemijnbeerbij wien gij u indringt Dit is de loge van deo president." De persoon sprak eenige onverstaanbare woorden ea Terliet met weêrzia de loge. terwijl zijne oogen op den president gevestigd bleven. Naauwelyks was de deur der loge gesloten of er viel een schot door eene openiog in de lijst der deurblijkbaar opzettelijk daarin geboord. De moordenaar vloog dadelijk de loge binnen en ver wondde majoor Rathburti. die hein wilde tegen houden. met een dolk. waarna hij van den rand der loge op het looneel sprong. In den sprong raakten zyoe sporen vast in de vlag, waarmede de loge behangen was en viel hij op het tooneel zich onmiddelijk opriglende liep hij het looueel over, een oogenblik stilstaan le oin uit te roepen sic semper tgrannis! onder liet zwaaijeu van zija dolk. lly verdween achter de coulisses, wondde verscheidene personen die hein trachten le grijpea ea ontsnapte uit het gebouw door een deur. die io een steeg uitkwam alwaar hij te paard ont- vlugtte. Er is geen twijfel aan of de misdadiger is John Wilkes Bootheen jongman van 26 jaren- Vele geachte personen hebbeu verklaard vertrou wen te stellen iu president Johnsonen hel volk heeft de flater op 4 Maart begaanvergeten. De heer Johnson was toen juist van eene koorts her steld en werd verrast door den invloed van eene kleine hoeveelheid geestrijk vochtdat hij hij het déjeuner gebruikte. Iu elk geval heeft ram nooit van eene andere gelegenheid gehoord dan die vaa 4 maart, waarvan de Engelsche dagbladpers gretig gebruik maakteom den tcgenwoordigen president der Vereenigde Staten den dronken kleèrraaker" te noementnel het oog op het ambacht waarin Johnson zich zo» geacht maakte, dat hij van lid van een dorpsraad tot burgemeester benoem J werd. waarna hij tol vice-president der Vereenigde Staten opklom. De Turkscbe Grootc Heer stelt tc ParysLonden, Amsterdam, Frankfort en Gonstantinopel eene inschryving open van Tier en veertig millioen gul den tegeu eene rente van 5 pCt. De obligatiéo wordeo den inschrijver aangeboden voor vyftig pCt. van het nationaal bedrag en de rente gaal in Januarij 1865! Dat geld gaat niet naar de maan, maar naar de halve maan.

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1