AHERSFOOBTSCHI jjg C 0 U R A H T, 1 NIEUWSBLAD der CENTRAAL^eh" NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN M 1359. ;-V.% EN 4 van DINGSDAG, 6 Junij JS65. Dit Blad verschijnt des üingsdagse n Vrijdagt. Dc Abonnementsprijs Is 1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder lOCents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Aft. nummers ƒ0.10. Dubb. nummers ƒ0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den (Jitg. A. II. van CUeff te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Visclunarkt, soo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. Wegens het Pinksterfeest ver schijnt dit nummer één <lug later. KENNISGEVING. BURGEMEESTER bn WETHOUDERS VA* AMERSFOORT. Doen te weten, dat alle gebruikers of beheerders van gebouwen en erven, of, wanneer dezen niet gebruikt worden de eigenaars daarvan verpligt zijn de straat vóór, achter en terzijde van die gebouwen of erven, uittewiedcn of te doen uit- wieden, zoodat de straat op Maandag, den 12. Junij aanstaande, des namiddags ten 3 ure, he- hoorlük gezuiverd is, op straffe bij het reglement bepaald. Amersfoort, den 6. Jnnij 18G5. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris. A. G. WIJERS. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT. 6 Junjj 1865. Woensdag jl. werden te Amsterdameerst in het Poolsche Koffijhuis eene vóór-vergadering en daarna eene gewone algemeene jaarljjksche verga dering van aandeelhouders in de Nederl. Centraal- Spoorweg Maatschappij gehoudenwaaromtrent nader in dit blad een en ander wordt medegedeeld, dat niet in het officieel rooskleurig verslag der Amsterd. bladen voorkomt. Voorloopig kan reeds hier worden gemeld, dat nog geen dividend aan de aandeelhouders wordt uitgekeerdmaar dat de Raad van Administratie die steeds een jaarlijkscb tractement van vijftien duizend guldens genoot, van dat tractement heeft afgezien, en alzoo geen tractement meer zal ge nieten. Wij houden ons overtuigd, dat dit laatste een zeer aangenaam nieuws voor de aandeelhou ders is. Den 29 Mei overleed alhier in 74jarigen ouder dom de Heer G. J. G. van Boekom MaasWethouder dezer gemeente, gedurende ruim 40 jaren Procu reur, en vroeger Schout van Ryzcnburg. Bjj de eerste verkiezing na de invoering der Gemeen tewet alhier als Raadslid gekozennam by als zoodanig zitting op 21 October 1851 en werd den 9 November 1853 tot Wethouder benoemd. Als Voorzitter van bet Burgerl jjk Armbestuur fungerende, was zijne voorlichting, op ondervinding gegrond, ook in dit Coliegie van veel gewigt Voorstander van vele goede en nuttige zaken en steeds voor velen dienstvaardig verliest Amersfoort in hem een dier soliede en werkzame burgers van den ouden stem pel, die al meer en meer schaars worden. Op Dingsdag 13 Junij e- k. zullen voor het Provinciaal geregtshof in Utrecht teregt staan de stads-cotnmies ter recherche C. en een slijter in gedisteleerdbeiden uit Amersfoort, als verdacht: de le. aan het stellen van valsche uitvoerbiljet- en register-verklaringenwaardoor aan den 2en res titutie van betaalde gemeentebelasting van gedis teleerd hetwelk niet was uitgevoerdverleend kon worden. Deo 22 February in het huis van arrest te Amersfoort gebragt, weiden zij dezer dagen naar de gevangenis te Utrecht getransporteerd cn zijn zij alzoo reeds sedert 3} maand in hechtenis. Aan de Bad- en Zweminrigting alhier zijn ge bruikt sedert de opening 28 April tot 1 Mei 1865: besloten Dames baden 2 lleeren 7 open 60 09 1 Mei tot 1 Jnnij 1865. besloten Dames baden 169 lleeren 150 open 1462 17öl_ sedert de opening: Totaal 1850 baden waarlijk wel een bewjjs dat het warm is geweest. Naar wij vernemen heeft ook de Raad van administratie der Nederlansche Centraal-Spoorweg- maatschappijop het voorbeeld van andere spoor wegmaatschappijenbesloten aan de krijgers van 18131815, die voornemens zjjn de feestelijke vereeniging te Leiden op 25 dezer bij te wonen vrijdom van vervoer op den Centraal-Spoorweg in de 2e kl. voor dc reis naar Leiden en terug toe te staan, op vertoon van de noodige bewijzen. Per den Centraal-Spoorweg zijn te Amersfoort van elders aangekomen Zaturdag 3 Junij 189 personen Zondag 4 235 Maandag 5 402 Totaal 828 personen en van Amersfoort naar elders vertrokken Zaturdag 3 Junij 158 personen Zondag 4 159 Maandag 5 360 Totaal 677 personen Gedurende de beide Pinksterdagen 15 en 16 Mei 1804 zijn per Centraal-Spoorweg te Amersfoort aangekomen 550 en van daar vertrokken 598 per sonen; 1865 toont alzoo vermeerdering voor de beide Pinksterdagen aan. Onder de personen die te Delft woonachtig zyn en die tegenwoordig waren bij den slag van Waterloo, beboert ook Johanna Kriek, wed. van Nicolaas van den Agtersloot. Zij stond toen als marketenster bij de 3e komp. van de 5e afd. infan terie en was op het slagveld tegenwoordig terwijl hare andere beroepsgenooten zich naar Brussel hadden begeven. Haar echtgenoot nam als soldaat bij dezelfde compagnie mede deel aan den slag en overleed, kort na zijne terugkomst in het vader land. Deze vrouw heeft zich aangemeld ter bijwo ning van het feest op den 25 Junij a. s. te Leiden. Daar de uitnoodiging echter alleen gerigt is tot de oud-soldaten"zal het te bezien staan of aan dit verzoek wel gevolg zal kunnen geven. Het heeft Z. M. bij besluit van den 24 Junij behaagd aan 'skonings adjudant in buitengewone dienstdenjgepensioueerden vice-admiraal E. Lucas, kanselier der beide Nederlandsche orden den rang te verleenen van luitenant-admiraal. Z. Ezc. is 80 jaren oud en was zeventig jaren in maritime dienst. Even als Z. M. den Koning heeft II. M. de koningin het v-ornemen een uitstapje naar het bnitenland te doenen wel naar Engeland. De Haarlemmermeerpolder werd reeds door een aantal vreemdelingen bezocht, en menigeen gaf, in zijn land teruggekomen, verslag van dit grootsche werk. Bij gelegenheid der Internationale tuinbouw-tentoonslelling begaven zich weder een aan tal vreemdelingenonder leiding van Jhr. Mr. H. Hoeufft van Velsendaarheenen een hunner Dr. F. C...., geeft in de Neue Freie Pressceen dagblad dat te Weenen verschijnteene beschrijving van dezen Zondag in Haarlemmermeer. Op levendige wijze geeft hjj de ontvangen indrukken weder. Dat breede kanaalde ringvaartdoor groote schepen bevarenboven op een dijk die kolossale stoom werktuigen, wekken zijne bewondering op. Natuurlijk moest de Badhoeve bezocht wordenvan welker inrigting eene beschry ving wordt gegevendoch waarbij de verslaggever zich eene wat al te groot sche voorstelling maakt van hetgeen door werktuigen verrigt wordt. Byzonderen indruk maakte op hein echter vooral het goede déjeunerhun aanboden de biefstukgroot als uit de lendenen eener main- mouth gesnedenen malsch en sappig als een rype perzik, de boter en kaas, als Godenspijs beroemd, niet minder de Slurry en Bordeaux, al was dit geen produkt van eigen grond. Het lieve compliment aan de vriendelijke gastvrouw is daardoor wel wat materialistisch gekleurd. Er bleef daardoor zeker ook weinig tijd over, om meer van den polder-landbouw te zienwaarvan wij verder dan ook niets hooren. Het artikel is aardig geschreven en de aanhalingen uit Goethe's Faust zijn goed gekozeninaar wat zaakrijker had het wel kunnen zijn. In de nabijheid van Gorredjjk heeft een aller treurigst ongeluk plaats gehad. W. de Vries cn B. Feenstra, begaven zich met rijtuig naar Beesterzwaagom voor den ambtenaar van den burgerlijken stand door den echt vereenigd te worden. Op de terugreis echter geraakten zij met paard en wagen in eene nabijzijnde vrij diepe sloot, met het ongelukkig gevolg, dat de wagen bijna geheel aan stukkeu sloeg en de jougehuwde vrouw zoodanig is gekwetst, dat er weinig hoop op levens behoud bestaat en de jonge man alzoo spoedig weduwnaar zal kunnen worden. Zoo spoedig kan vrolijkheid in droefheid ver- keeren. Door den straatweg is Hoogeveen waarljjk verfraaidook door het kappen der boomen voor de buizen langs dien weg, en als ook éénmaal de stratendie nu nog aan een antidiluviaansch tijdperk berinnerenin klinkerwegen zijn veran derdzal Iloogeveen er uitzien als Esther, toen zy uit 't bad kwam en als de schoonen onder de schoonen den magtigen Abasveros werd voorgesteld; indiennamelijk in de veertig jarendie voor de voltooijing van dat werk verloopen zullen, ook een weinig de hand gehouden wordt aan de wallen en bescboeyingen, zoo spreekt de Hoogeveensche Courant". Naar aanleiding van het voorstel om eene leening aan te gaan ten behoeve van het onderwijs in Frankrijk, maakte een van de vele voorstanders vao dien maatregel de opmerking: wij hebben nu zooveel onderwijs gekregen in het aangaan van leeningen, dat wij thans ook wel eene leening mogen aangaan ten behoeve van het onderwys. Een Belgisch geneesheerDr. Buissongeeft het volgend geneesmiddel op tegen hondsdolheid. Wanneer iemand door een dollen hond is gebeten moet men hem zeven dampbaden daags van 57 k 63 graden Celsius geven. Dit is preservatiefmaar openbaart zich de ziekte, dan geve men hem een baddat snel verwarmd wordt tot 37 graden en daarna langzaam tot 63 graden. Het Bloomer-costuumdat voor 10 of 12 jaren in de mode kwam, maar in Europa geen opgang maakte, was na de laatste gebeurtenissen in Amerika oorzaak, dat een aantal dames, die het droegen, in hechtenis werden genomen. De politie, achterdochtiger dan ooit, zag er vermom mingen in en bragt de dames naar de politie bureaus. Zy werden evenwel spoedig weêr ont slagen, maar de politiebeambten kregen insgelijks hun coDgé omdat zij vrouwen voor mannen hadden aangezien. Te Cambridge is dezer dagen iemand over* ledendie gedurende 25 jaren bij de voornaamste familiën zoowel de betrekking van kamenier als van gouvernante heeft bekleed. Steeds onder scheidde zij zich door haar onberispelijk gedrag en bovenal ook wegens haren eleganten smaak, welken zij bij het toilet der dames wist aan den dag te leggen. Na hel overlijden is thans gebleken dat deze zoo ervarene kamenier en gouvernante tot het mannelijk geslacht behoorde. Men leest in de N. Fr. Presse Te Esegg heeft de gemeentelijke overheid den ingezetenen verboden hun vleesch te koopen aan de overzijde der Drauwaar het drie kreutzers goed- kooper en veel beter is; zij moeten, op straffe van verbeurdverklaring van het gekochte vleesch, bjj den geprivilegieerden stagter van de stad ter markt gaan. Op de brug over de Drau rijn dan ook pan doeren geposteerd en dageljjks vinden er twisten plaats tusscben hen en de ingezetenen die het besluit van het achtbaar gemeentebestuur willen in den wind slaan. Een blad van het plaatstje is vermetel genoeg geweest, dat besluit in zeer ge- magtigde termen te gispendaarbij wijzende op het keizerlijk patent van 20 Dec. 1859, waarbj) de vrjjheid van nijverheid is gevestigd. Dadeljjk liet de burgemeester den redacteur niet ontbieden maar door een politie-agent voor zich brengen, las hem duchtig de les, en vertelde hem, dat, als hij het hart had weder zulk een artikel op te nementwaalf stokslagen zjjne straf zouden zyn. Eene merkwaardige bjjeenkomst is voor wei nige weken in de bekende fabriekstad Scheffield in den botanischcn tuin aldaar gehouden, Een geacht fabriekaet aldaar, de heer Edward Smith, deelde hierover te Londen het volgende mede: Hem was opgedragen geworden die tuinen in ge bruik te vragen voor eene feestelijke bjjeenkomst van tienduizend geheel-afschaffers. Wat" riep de secretaris uittienduizend menschen in onzen tuin Er is geene plaats voor zoo veel. Wie zou al de schade aan gebroken ruiten en vernielde planten en wat niet al betalen? «0," hernam de heer Smith, «als dat laatste het grootste bezwaar is, ons bestuur staat voor de volle schadevergoeding borg." De bijeenkomst werd hun vergund en wer- kcljjk gehouden. Twee dagen daarna ging de heer Smith op nieuw tot den secretaris enzeide: «Mag ik u onze rekening verzoeken voor gebroken glas ruiten, vernielde planten en andere schade door ons volkje berokkend De secretaris zag hem met bevreemdeling aan en vroeg of hy in ernst zoo sprakdaar hij erkennen moest dat er noch glas

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1