NIEUWSBLAD dee CENTRAAL- AHERSFOORTSCHI NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, JK 1275. ran DINGSDAG, J Augustus dS65. DilBladverichijntdes Uingsdagstn Vrijdags. Re Abonnementsprijs is f 1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tut 6 regels 60 Cents, elke regel meerder lOCents; legale Advertentiën per regel 13Cents, behalve het Zegelregt. Afi. nummers /*0.10. Dahb. nummers f 0.13. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. .4. It. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F. N°. 13. over de Oude Viscliraarkt, ioo tnedc bij alle Boekhandelaren en l'ost-Directeoren in het Rijk. KENNISGEVING. Da BURGEMEESTER tab AMERSb'OORT brengt ter kennis van de Ingezetenen dezer gemeentedat het door den Commissaris des Koning* in deze provincie executoir verklaarde kohier N®. 4 van de Personele Belftstlng, over liet dienstjaar I8ss/p#i aan den Ontvanger van 's Rijks Directe Belastingen alhier is ter hand gesteld aan wien ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de Wet be paalden voette voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoortden 28. Julij 1865. De Burgemeester voornoemd A- G- WUERS. AMERSFOORT. 31 Julij 1865. Heden namiddag ten half één ure heeft de Raad der gemeente Amersfoort eene vergadering gehou- den. waarvan de puDtea van behaudeliug waren: 1°. Suppl. Cohier van den Hoofdei. Omslag, dienst 1805, met reclame van den Heer Dr. de Rooij. Vastgesteld, met afwijzing van de reclame van den het-r II. J. de Rooy. 2°. Benoeming van eenen Wethouder. I*, vrjje stemming: dc Heeren Schluiter 0, Sclteerenberg 6 stemmen; 2 blanco; 2°. vrije stem ming: dezelfde uitslag; 3°. Herstemming: dezelfde uitslag. Bij het lol benoemd de heer D. Sclteerenberg die de aanueming iu beraad nam. 3®. Benoeming van ?enen Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Benoemd de Heer Scheerenberg. Ten kantore van den Heer Mr. J. van der LeeuwSecretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, liggen ter inzage, dage lijks van des morgens 9 tol 12 ure 1®. De Staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen in Nederland gedurende de maand Mei 1805. 2°. De 3e afleveringle jaargang, der verza meling der Konsulaire berigten en verslagen over nijverheid handel en scheepvaart. De Sociétc des sciences industrielles, arts et belles lettres te Parijsbeeft in eene barer laatste zittin gen den Heer Dr. IV. Hcndrikssoogarts en con sulterend geneesheer van Z. M. de;i Koning en directeur van het geneeskundig établissement Zui derburg nabij 's Gravenhage, by acclamatie tot honorair lid benoemd. Den 27 July stond voor het geregtshof te Groningen teregt de persoon van P. J. d. V.22 jarenoud, dienstmeid, laatst wonende te Feerwerd, thans gedetineerdbeschuldigd van kinder. :oord voor de eerstemaal door de ongehuwde moeder gepleegden wel ter zake zij in den nacht van den 10 op den 11 April 1805 in de nabijheid der woning van 0. C.. onder Ezingcbij wien zy als meid diende, van een voldragen levend kind van het vrouwelijke geslacht is bevalfen en terstond daarna, met het voornemen om het kind van het leven te berooven, dit kind heeft aangevat en in het kanaal, voerende van Ezinge naar Feerwerd opzettelijk heeft geworpen, zoodat het in dat water is verdronken. Het Openbaar Ministerie requireerdc de schuldig verklaring van de beschuldigde aan gezegde misdaad en hare veroordeeling deswege tot tuchthuisstraf voor den tjjd van 5 tot 20 jaren en de kosten. De uitspraak is bepaald op inorgen. des middags te 12 ure. In de Donderdag j.l. te Amsterdam gehouden Blgemeenc vergadering van liet fonds tot aanmoedi ging en ondersteuning van de gewapende dienst is besloten tot het bedeelen vau alle oud-strijders, die aau den slag van Waterloo of wel aan den veldtogt van 1815 in Braband en Frankrijk hehbet» deelgenomen, onverschillig of zij al dan niet in en door de dienst infirm zijn geworden of militair gagement genieten, Ai deze personen behoeven zich eenvoudig aan te melden by de districts- of plaatselijke commis- siën van gezegd foudswaaronder zij ressorteren niet overlegging van een extract uil het stamboek eeu bewjjs van hulpbehoevendheid en een certificaat, dat zij van goed onbesproken gedrag zijn. De miliciens der ligtiog van 1864. die by de verschillende inf.-corpsen voor het in dieusl blijvend gedeelte 15 maanden in activiteit zijn ge weest zjjn in het genot van onbepaald verlof gesteld. De Raad der gemeente Deventer heeft ecu adres ingediend aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarbij hij de Kamer verzoekt de con cessie aan de heeren Swaan en van lleyningen verleendin hare bijzondere bescherming te nemen en te bekrachtigen art. 61 der concessie, door het verleenen van eene rijksbijdrage van /"750.000. De Raad wijst io de eerste plaats op de behoefte die gevoeld wordt aan eene vlugthaven te Sche- veoingen waarvoor thans de gelegenheid openstaat waarbij niet uit bet oog verloren mag worden, dat de overtogt van Scheveningen naar de Eogelsche kust, in de strengste winterswanneer alle andere zeegaten gesloten zijnnimmer is gestremd ge weest. Verder merkt de Baad op dat eeu zeer belangrijk internationaal verkeer van goederen en personendoor de directe en kortste verbioding van Noord-Duitschland met Engeland als zeker aan te nemen is; dat daardoor de transitohandel zal herlevendat het verkeer tusschcn Nederland en Noord-Duitschland (de groote markt onzer Oost- Indische producten) zal worden bevorderd; dat het nijvere en rijke Twenlhe langs den kortsten weg zjjne producten naar onze groote handels plaatsen zal kunnen zenden en even als een be langrijk deel vaD Nederland zijne steenkolen direct uit Noord-Duitschland zal kunnen ontvangen; dat eindelijk niet minder dan 70 gemeenten van Ne derland onderling en met de residentie regtstreeks zuilen verbonden worden, enz. De Baad meent met te meer vertrouwen deze zaak te inogen aanbevelen omdat bet bijzonder belang der gemeente Deveoter daarin band aan band gaat en als het ware ée'n is met het algemeen rijksbelang. De redevoering door den Heer Dupin in den Franscben Senaat gehouden behelst o. a. «De zit tingen met gesloten deuren van den Romeinschen Senaat hadden onder de Romeinsche dames eene groote gisting te weeg gebragden men vroeg Cato naar hetgeen er behandeld was. De Senaat, antwoordde hijheeft beraadslaagd over de vraag wat beter wasdat de manoen meer dan ééne vrouwof dat de vrouwen ineer dan één man hadden. (Gelach). Het was eene scherts, die volstrekt geen gevolg had. De godsdienstde zedeleerieder mensch ver oordeelt de onzedelijkheid. Hierover bestaal maar een gevoelen. Maar de Staat kan wanneer hij tot handelen geroepen wordt, slechts feilen aangrijpen, openbare feiten die hij kan tegengaan. Veertig of vijftig jaar geleden velen zullen het zich herin neren vertoonde de zedeloosheid zich vrij en onbeperkt in de straten van Parijs. In het Palais- Royal kon men Diet komen: het was eene voort durende tentoonstelling van verdorven zeden; eene fatsoeulijke vrouw waagde zich daar niet. Dat heeft geheel opgehouden; de zedeloosheid is teruggewe ken in de huizen. Moet men ook daar de zedelooze vrouwen gaan opzoeken en ze van daar verdryven? De politie doet, naar ik vertrouw, haren pligt en zij heeft veel le doen in de hoogere en lagere kringen (gelach)want inen spreekt altijd van de mindere standenen niet van de hoogeredie moeyelijker te bereiken zijnmaar daarom toch niet minder in het oog vallen. (Zeer goedzeer goed Men spreekt van publieke vrouwendie zich op de openbare plaatsen vertoonen, in prachtige equipa ges waardoor zij aller aandacht trekken. Dat is zoo. Maar wal doet de groote wereld? Ook zij kijkt; zij necint haar tot modelen het zijn die dames, welke dc modes aangeven voor onze vrouwen deze zijn hare copie. Dat is het voorbeeldhetwelk de groote wereld geelt. (Verschelde stemmenDat is waar Dat is waar! Men heeft ons photographiën laten zienwat fraaijer or wat slechter, tegen vijf stuivers hel stuk. Ga in ouze schouwburgen; er ziju stukken, die uiets anders zijn. van het begin tot het einde, dan eene levende tentoonstelling van de typen der twee honderd photographiënwelke alles overtreffen waarover gij u beklaagt. Toestemming «Er is nog eeue andere oorzaak van zedeloosheid, en hier heb ik meer het oog op de hoogere dan op de lagere klassenomdat hel voorbeeld door de eersten gegeveu wordt en niet uit de lagere klassen aau de hoogere. Is net geenc onmisbare oorzaak van verderf die overdrijving der weelde, die buitensporige toiletten, waardoor ieder inedegeslcept wordt? De grootste fortuinen worden er gevoelig door getroffen, en eiken winter, elk saizoen komen cr rekeningen van toiletten aan den dag. welke de ryksten zelfs met moeite betalen kunnenen die vaak in ter mijnen moeten worden voldaan of door scbikkiog uit de wereld geholpen. Dit wordt in de lagere klassen nagevolgd uit begrip van gelijkheid, leder wil hetzelfde toilet heb ben als anderen. La Fontaine drijft in een zyner fabelen den spot met den kikvorsch, die zich even groot wilde maken als de osmaar met de tegen woordige modes zou de kikvorsch er iu slageo. (Algemeen gelach. Zeer goed! Zeer goed!) Men be hoefde dal dier slechts die elastieke bekleediog aan te doen om het even groot te maken als het model, dat het wil nabootsen. (Gelach.) «Als men op een feest gaat en er opgemerkt wil worden en men heeft geen geld, dan komt de eigenliefde in hel spelde vrouw wil het baren man niet zeggen; de huishouding-kas is uitgeput; men kleedt zich op crediel; men teekent accepta tion en schuldbekentenissendie men tracht te endosseren en waarvan de vervaldag altijd noodlottig voor de zeden is. Zeer juistZeer juist Welnu, mijne heeren, dat is de toestand van onze maatschappij, daarin moeten wy verbetering brengenquid leges sine moribus vanae. Men beeft matigheidsgenootschappen opgerigt wat rnij betreft, ik zou wenscbeu dat men een genootschap oprigtte van huismoeders, die zich betamelijk kleeden en met de weelde die aan haren stand toekomt, maar voorgaan in hel onverbidde lijk ter zijde stellen van al wat overtollig is, en die dan op deze wijze de andere standen zouden te hulp komen welke altijd van stap tot stap op het toppunt willen geraken dat hun Diet gegeven is te bereiken." (Zeer goedZeer goed Den 14den is te New-York het museum van Darnum verbrand met zeventien belendende buizeD. Dc schade wordtwaarschijnlijk uiterst overdreven, op 7 a 10 millioen geraamd. De waarde van het museum, het gebouw er niet onder begrepen.dat niet aan Darnum behoorde werd geschat op 300,000 dollars; het was slechts voor 60,000 verzekerd. Men beeft slechts een klein gedeelte van den inhoud kunnen redden. De brandspuitgasten, die er-iu doordrongen voor hel er niet meer was uit te lioudeuhadden alle kostbare zaken kunnen redden zoo zij zich niet bepaald hadden tot de berging v.n wassen beelden. Er waren gelukkig maar weinig toeschouwers in bet gebouw. Het bureau van de Herald is zeur nabij bet tooneel van den brand. De hoofdredacteur Dennet zat iu zijne kamer en onderhield zich uit het venster met een zijner vrienden over de mindere of meerdere waarschijn lijkheid, dal zijn gebouw door den brand zou worden aangetast. liet is waarzeide bijdat ik altijd bij braad er gelukkig af ben gekomen, maar men zegt, dat de duivel altyd op de loer zit en Groote hernel!" riep nu zijn vriend verschrikt. Bennet zag oin en ontwaarde achter zich den duivel in persoon, of ten minste ictnand, die er op geleek. Hij wilde juist den duivel zeer beleefd vragenwat er van zijne dienst wastoen bij bespeurde, dat het een orang-oulaDg was, die met eenige andere apen den brand ontvlugt was en bij hem eene schuilplaats gezocht bad. Politieke Revue. Het warme weder broeit tegenwoordig veel zot politiek nieuws uit en voornamelijk de Duitsche bladen, die nog al schwarmerich uitvallen, leveren staaltjes van de hersenkoortsen, welke aldaar heer- sclieu om toch maar iets aantrekkelijks te ver melden. Zoo leest men daarin dan ookdat de keizerlijke Kroonprins van Frankrijk pas negeu jaren oud reeds geëugageerd is (natuurlijk oin later van zoo danig engagement beter tc profiteren dan thans mogelijk is) met eene Spaansche Infante, dochter van Koningin Isabella, ol eene Oostenrijksche Aarts hertogin dochter van Keizer Frans-Jozeff. Als dat zoo voortgaat, zal men de kinderen reeds engageren of laten huwen iu den kinderstoel. Meer ernstige waarheid is hut feitdat op order van den onverzadelijk reaclionnairen Pruissischcn premier von Bismarck, dezer dagen de hoofd redacteur van de liberaal Sleeswijk-IIolsteinsche Courant door militairen gevangen genomen en onder militair escorte naar Pruissen is overgebragt, omdat bij gansch niet in den geest des premiers scbrijft. Hel hoofddoel dier arrestatie zou echter zyn zich meester te maken van sommige gewigtige papieren,

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1