NIEUWSBLAD der CENTRAALr ek AHERSFOORTSCHE GO0RAHT, h%é NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, A Jts 1281. vnn DIKGSDAG, 22 jluguslus JS65. zj Dit Blad verichijnt des Uingtdagte» VrijdagDe Abonnementsprijs is f 1.50 in He 3 maanden. Van Advertentien, I tot G regels 60 Cents, elite regel meerder 10Cents; legale Adsertentiën per regel 15Cents, behalve bet Zegelregt. - Af:. nummert fOAO. Dubb. nummert f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg, A. II. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amertfoorltche Courant. Langstraat, Wijk F, N°. 13. over de Oude Viscb.nsrkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Fost-Directearen in het Rijk. PUBLICATIE. Da COMMISSARIS du KONINGS in de PROVINCIE UTRECHT Gezien bet besluit van lireren gedeputeerde Stalen der provincie Utrecht van den 10 Angustus 1865. No. 9; Gelet op art. 11 der wet van 13 Junij 1857 (Staats blad No. 87) Brengt ter kennis van de belanghebliendendat de opening der jagt in de provincie Utrecht is bepaald op Zuluraag den 2 September aanstaande en dat de lange jagt alleen des Dingtdagt en des Vrijdags ran iedere week zal mogen worden uitgeoefenddat het jagen in onge- maaid te veld staand koren peulvruchten en klaverzaad, welke nog Sn 18C5 moeten geoogst worden verboden is even als net jagen in tabak zoolang het zoogenaamd beit goed niet is geoogst. Enten einde niemand cenige onwetendheid hiervan kunne voorwendenzal deze worden afgekondigd en aan geplakt waar zulks te doen gebruikelijk is Gedaan te Utrecht, den 1-4 Augustus, 1865. De Cowinittarit act Koningt voornoemd VAN DOORN. I). GEDEPUTEERDE STATEN v« PROVINCIE UTRECHT Geven aan belanghebbend»! kennis I. Dat in hel lokaal der Provinciale bureaux inzage kan geno- (i. van bet rappor* der Commissie uil de Slaton op bet ontwerp-reglement voor bet waterschap Ac Ronde f'eenen; b. ran de rapporten der Commissie tut de Staten op de ontwerp-reglcmentenhoudende bepalingen met betrek king tut de dijkslaslen en de verdediging des dijk» in de Hoogheem raad schappen van den lekdijk Hwcndamt en tan den Lekdijk lieuedvndam» en den IJtnidam. II. Dat van liet sub. a genoemd rapport cenige exemplaren te verkrijgen zijn legen betaling van 85 Cents. UtrodU, den 17. Augn.tua t«G5. VAN DOORN, f'oo C. W. MOORREES Griffier. Aan het Bureau van Politie is gedeponeerd een ponden ring met juwcelen steen, driea vier weken geleden gevonden in de Muurbuizen nabij het Blaauwe Brugje en bet Sluisje. Amersfoort, De Commissaris van Politic, 18 Augustus 186!). II. J. LEINWEBER. AMERSFOORT, 21 Augustus 1865. Op Dingsdagden 22 Augustus 1865, des na middags ten één ure. zal de Raad der gemeente Amersfoort weder eene vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1°. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde Raadsleden. 2°. Verordeniug voor de Commissie van toezigt op het Middelbaar Onderwijs. Naar wij vernemen, zal op Vrydag 1 Sept.e. k. met militaire honneurs aan den geachten onder- adjudant P. L. Diehard, van het regement veld artillerie (voormalig le balaillon veld-artillerie) thans 13 jaren fungerend plaatselijk-adjudant al hier, worden uitgereikt de by Koninklijk Besluit ingestelde (jouden medaille, en gratificatie, voor 36 onafgebroken eerlijke en trouwe militaire dienst jaren. Op 2 September 1821) in militaire dienst getredenheeft hij de veldtogten in België mede gemaaktwas by directeur van den veldpost en nam hij deel aan de veldslagen by Hasselt, Leuven, enz. Gedurende 13 jaren alhier in garnizoenver wierf hij in ruime mate de achting en genegenheid zijner supérieuren, inférieuren en van de burgerij. De welverdiende onderscheidingdie hem ten deel valt, zal ongetwijfeld veleu genoegen doen. De gunstige verwachtingwelke de bijen houders in de Utrechtsche eu Geldersche streken reeds in het voorjaar van den opbrengst hunner iininen hadden, heeft zich bevestigd. liet drijven der bijen, sedert St. Laurentius (10 Augustus) aan gevangen eu sedert voortgezetbeeft veel honig gegeven en ziet men dagelijks de yinkers hunne vrachten met ruwen honig lossen voor de pakhuizen der honigzeemers. De jonge zwermen of zoogenaamde opzetters zijn genoegzaam van volk en van honig voorzien, zoodat de oude stokken meest allen konden worden gedreven en is de hoop der bijenhouders voor hunne uitgedreven korven of zoogenaamde vellen thans op de heidebloem gevestigd. Men leest in de Drcntsche Courant: Wat de nieuwe uniform van oös leger be treft de officieren in du residentie met hun petten en nestels zijn niet te onderscheiden van de jagers en kamerdienaars van een of anderen gezant of baron. Bovendien is de vorm der pet die zoo ellendig aan dat autocratische Pruissen herinnert, verfoeiielijk. liet krijgshaftige in die kleeding is daardoor geheel vermiuderden daar vele officieren van de uniform veel verwachten moeten en door hun voorkomen te weinig tot hel martiale bydragenheeft het uiterlijk der armee dubbel veel verloren." Naar men verneemt, zijn in de gemeente Dantumadeelten gevolge van de pressieuitge oefend door de politie op de laatstgehouden ver kiezingen ter benoeming van de raadsledenzes leden van den raad in verzet gekomendie zich by adres gewend hebben to. de hooge regeriog. Eanigcn tijd geleden verliet een Fransch schip een der havens vao Brazilië met een lading koffijbestemd paar Havre. Terwyl de lading aan boord werd gestuurd, gelukte bet een Negerslaaf van een der planters in dat land, ongemerkt op bet schip te komen en zich in een der koffijzakken te verbergendie in bet ruim opgestapeld lagen. Hel anker werd geligt. Pas was men in zee of men hoorde jammerlijke kreten uit het onderste van bet schipcn bij het doen van nasporingen zag het scheepsvolk den voortvlugtigen Neger uit een koffij- zak te voorschijn komen. De kapitein was zeer verlegen. Zulk een bedrog wordt dikwijls op zee gestraftmaar de kapitein had medelijden met den zwarteen deze werd als keukenjongen bij den scheepskok in dienst gesteld. Te Havre aange komen was de slaaf vrij, zoodra by voet op Fran- schen bodein gezet had. Door de broederlijke hulp welke de bemanning hem verleende, werd by weldra iD die stad als kok geplaatsten bij werkte zoo vlijtig en gedroeg zich zoo goed, dat bij kort daarna naar Parys kon gaan, waar bij zich thans bevindt en het zeer goed heeft. Maar nu verlangt deze Negerdie geen naam beeft en niet weel lot welke Datie hij behoortals burger in de maatschappij opgenomen te worden. Hy wil Franschman zijnen hoe zal aan zijn verzoek voldaan kunnen worden? De zaak is zeer hagchelijk. en de Minister van Justitie zal een beslissing moeten nemen. Uit Termini, op bet eiland Sicilië, wordt gemeld dat de rooverbende van Fricano, een der stoutste welke ooit de landstreek onveilig gemaakt hebbengeheel en al is vernietigd. Omtrent het uiteinde van den hoofdman wordt het volgende treffende verslag gegeven. Fricano was sedert laDgen tijd vervolgdmaar ontkwam telkens aan alle pogingen, die in bet werk werden gesteld om zich van hem meester te maken. Men vermoedde inlusschendat bij zich niet ver van Termini zou ophoudenwant de roo- vers verwijderen zich zelden ver van hunne geboor teplaats, waar zij natuurlijk het gemakkelijkst aan hangers en steun vinden. Op grond van dit vermoeden ondernam men dezer dagen een algemeene drijfjagt op den Monte Corvo, in de hoop van hem daar te zullen vinden. Kapitein Gastinelli, kommandant eener compagnie Bersaglieri en majoor Slevani vereenigden hunne troepenen trokken een keten van militairen om den bergdeze manoeuvre werd in den vroegen ochtend ten uitvoer gebragt. Ten half zes ure bereikte een aantal soldaten den top des bergs: zij hadden niets gevonden, maar op de uiterste spits zagen zijonder een vooruitsprin gend rotsblok, drie mantels liggen. Waarbevondeu zich de personen die blijkbaar nog even te voren daarop gelegen badden Verdwenen ouziglbaar. Het scheen alzoo weder eene mislukte expeditie te zullen zijn. De soldaten namen teleurgesteld den tcrugtogt aan, toen plotseling een hunner in de rots een hol ontdekte en twee daaruit op hein ge- rigte oogen bemerkte. Dadelijk maakte hij alarin en snelde op de rots toe. Hij moest deze onvoor- zicnighcid duur betaleu; een flikkering, een kual en hij viel dood ter neder. Daarna Helen nog meerdere kogels uit de grol den soldateu om de ooren. waarvan er nog een werd gewond. Hierop klonterden eenige soldaten langs een omweg op het over de grot vooroverhangende rotsblok, zoodat zij de loopen hunner geweren in de opening kon den stekenwelke hun ongelukkige kamtneraad ontdekt had. Zy riepen den bandieten toe: «Geelt u overEen man en eene vrouw gaven aan deze opeischiDg gehoor, en men liet ze naar huiten komen. De man was zekere Giuseppi Milancsi een der 29 veroordeeldendie onlangs uit de gevangenis van San Salvalore waren uitgebroken. De vrouwAngelica Lentiniwas de inaiiresse van Fricano, eene zeer schoone vrouw, lang en slank van gestalte en met oogen die in zwartheid met de kleur barer prachtige lokken om den voor rang schenen le twisten. Zoodra deze gevangen was genomen begon zij dadelijk haar geliefde te smeken dat hij zich toch inogt overgeven; Ly vol deed echter niet aan dien wensch, maar bleef in de grot. Het zou gemakkelijk zijn geweest hem daar te doodenmaar kapitein Gastinelli wenschte hem levend gevaDgen te nerneoen wilde ook zjjne manschappen niet meer dan onvermijdelijk was aan gevaar blootstellen. Daarom n?m hij zjjoe toevlugt tot een middel, waarvan men zich dik wijls in Algeria met goed gevolg legen de Ara bieren heeft bediendhij liet namelijk door zijne lieden hout en drooge lakken opzoeken, dit voor de grot opstapelen en aansteken, llij hoopte dat de walm, die de grot zou binnendringen, den roover zou dwingen er uit te voorschijn te komen. Deze marteling stond Fricano echter gedurende twee uren door met eene volhardingwelke eene hetere zaak waardig zou geweest zyo. Angelica hield intusschen niet op met weenen cn snikken en hein te smeeken dal hij toch naar buiten mogt komen. Eindelijk trad Fricano te voorschijn zijn gelaat was roetzwart van den rookhet wit zyner oogen was bloedroodzijne oogappels puilden uit buDuc kassen; met e'én woord, zijn uiterlijk leverde een vreesselijken aanblik op. Ilij was groot en krachtig van gestaltezijne figuur was de ware type van een bandiet. Plotseling, terwyl de soldaten bezig waren bun dooden kameraad op te beuren, snelde de ontzag gelijke mensch uit de grot naar buiten, nam daarop een geweldigen sprong en zou het waarschynlyk nog eenmaal ontkomen zynals twee soldaten die goed het oog op hem gehouden haddenhem niet een kogel nagezonden en in do ruggegraat getrollen hadden. Op betzelfde oogenblik sprong de andere bandiet, Milanesimet de vertwijfeling welke slechts onder zulke omstandigheden bestaanbaar is, van de hoogte van bet rotsblok af en zou binnen weinige seconden een ander rotsblok bereikt hebbenwaarachter hy zich in veiligheid zou bevonden hebbenals niet de verdragende buksen der Bersaglieri hem hadden ter neder geveld. Angelica was alzoo de eenige die bet leven be hield de overige leden der bende waren reeds vroeger gedood of verspreidzoodat de omstreken van Termini zich althans voorloc Ag in veiligheid zullen mogen verheugen. Zekere Harris Smith eene modemaakster van beroep, 26 jaar oud en niet uitstekend schoon, had gedurende eenigen tijd te Jowa verkeering tnet een jongman. Burroughs genaamd, en wel in alle eeregelijk zij zelve verklaart; want de raad haar gegeven, ziel» als een olfer der verleiding te doen doorgaan heeft zij bepaald afgewezen. Zij beschouw de zich eenvoudig als de bruid van Burroughs, ofsciioou dezenaar het schijntnooit zoo ver is gekomen haar een ondubbelzinnige trouwbelofte te doen. Omstandigheden verwijderen de twee jonge lieden; Burroughs diende geruirnen tyd bij het legeren Harris begaf zich naar Chicago bij hare zusterdie daar ecu modewinkel heeft. Na ontslag uit de militaire dienst zocht Burroughs de hein onverschillig geworden Harris niet weder op; hy huwde later eeu meisje van fatsoenlijke familie ea trok mar Washingtonwaar hij eene betrekking kreeg bij een der departementen van algemeen bestuur. Na aldaar eenige maanden stil eu tevreden met zijne jeugdige vrouw geleefd le hebbenont moette hy op zekeren dag eene vrouw met een zwarten slujjer bedekt; de vrouw, hem nabij ge komen, hief een revolver op eu deed met twee schoten Burroughs levenloos ter aarde storten. De moor denares was Harris, die haren wrok over het zitten-blyven" jaar en dag had gevoedoin er eindelijk op zulk een verschrikkelijke wijze vol doening aan le versctiallen. De omstandigheden waaronder de misdaad werd gepleegd, waren, gelyk men ziet, dood eenvoudig. De moord was met voorbedachten rade, op klaarlichten dag in tegen woordigheid vau verscheidene getuigen bedreven cn daarenboven ontkende de moordenares bare daad niet. Verzachtende omstandigheden bestonden er alzoo niet, daar vau verleiding, die alleen als verzachting der schuld had kuuncu aangemerkt worden, geen sprake kon zijngelijk Harris Smith zelve bij herhaling ea ten stelligste verklaarde. Daarentegen lag in de omstandigheiddat Harris een reis van duizeud mijlen had ondernomen; met geen ander doel dan om Burroughs te ver moorden, voorzeker geeu verschoouiug, veeleer eene

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1