KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van STOÜTENDIJRG Doen te wetenj Dat door den Raad dier gemeentein zijne Ver gadering van den 19. September 1865, is vastgesteld de navolgende VERORDENING op het in- en doervoertn van veelinnen deze gemeentealmede op het surveilleren van vee, tol stuiting der drei gende veeziekte. De RAAD der gemeente STOUTENBURG Overwegende, dat in ons Vaderland de zoo zeer gevreesde veepest is uitgebroken, zoodat het noodig is, bepalingen vast te stellen tot wering van deze besmettelijke ziekte Gelet op de artikelen 135 en 161 der Wet van den 29. Junij 1851, Staatsblad n°. 85; BESLUIT: Art. 1. Geen vee zal binnen deze gemeente mogen worden in- of doorgevoerd uit streken waar de besmettelijke veeziekte hecrsclit. Waaromtrent echter in bijzondere gevallen door den Burgemeester cenc uitzondering zal kunnen gemaakt worden Art 2. Geen vee zal binnen deze gemeente mogen worden in- of doorgevoerd uit streken of gemeenten, waar de besmettelijke veeziekte niet lieerschtdan behoorlijk voorzien van een geleibrief van den Burgemeester der gemeentevanwaar het vee komt of het laatst ver blijf zal hebben gehouden. Art. 3. Geen vlecsch vethuidenof eenigc overblijfsels van gestorven of geslagt vee zal mogen worden in- of doorgevoerdtenzij het mogt blijken door een permissie- of geleibiljet van Burgemeester of keur meesters dat deze van beesten zijndie aan geene besmettelijke ziekte zijn gestorven of ten dien aanzien afgemaakt. Art. 4. De doorvoer van vee van in art. 3 genoemde voorwerpen zal geen plaats mogen hebben dan tus- schen 's morgens 6 uur en 's avonds C uur en niet anders dan langs de openbare wegen. Art. 5. Daar waar de ziekte zich mogt openbarenmoet terstond door den eigenaar een bordmet de woor den VEEPEST, aan hek of oprid geplaatst worden. Art. 6. Binnen de gemeente zal geen vee geslagt mogen worden dan voorzien van een permissiebiljet van den Burgemeester ol van een' daartoe door hem gemag- tigden keurmeester. Art. 7. De Ontvanger geeft geene kwitantie van betaalden accijns af, tenzij hem bij de aangifte vertoond worde het bewijs van goedkeuring, door den Burgemeester of den daartoe door hem gemagtigden keurmeester afgegeven. Art. 8. Geen permissie-Biljetten van Burgemeesters of keur meesters zullen voor geldig gehouden wordendan die, welke binnen de laatste vier en twintig uren zijn afgegeven en eenc naauwkcurige beschrijving bevatten van elk daarbij betrokken dier. Art. 9 In geval de ziekte in de gemeente uitbreekt zijn de eigenaars verpligt de bevelen van den Burgemeester ten aanzien der afzondering van ziek en gezond vee, de bewaring van hetzelve enz. na te komenalsdan zijn de deskundigen die de Burgemeester daartoe aanwijst bevoegd de woningen der ingezetenenhuns ondanks binnen te tredennaar aanleiding van de voorschriften der Wet van 31 Aug 1853, Staatsblad N". 83. Art 10. Wanneer in strijd met de bepalingen van art. 1 tot en met 8 wordt gehandeldzullen de overtreders gestraft worden met cenc geldboete van tien tot vijf en twintig guldenmet of zonder gevangenisstraf van twee tot drie dagen. Zullende bij overtreding van de bij art. 1 en 3 genomene bepalingen de voorwerpen van overtreding door den Ambtenaardie do over treding heeft geconstateerdin beslag worden geno men daarvan in zijn proces verbaal melding worden gemaakt en zal het Bestuur der Gemeente verpligt zijn die voorwerpen terstond te laten begraven. Art. 11. Doze Verordening zal ingevolge den spoed, welke de zaak eischt, volgens art. 171 der Gemeentewet, onmiddellijk worden afgekondigd. Aldus besloten in ccne Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Sloutenburg op den 19 Sep tember 1865. De Burgemeester, VAN HARDENBROEK v. L. De Secretaris, G. VAN RUITENBEEKWeth. I. S. Zijnde deze Verordening aan UH. Gedeputeerde Staten van Utrecht in afschrift medegedeeld. En is hiervankrachtens art. 11, van bovenge noemde Verordening, afkondiging geschied waar liet behoort, den 19. September 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, VAN HARDENBROEK v. L De Secretaris G. VAN RUITENBEEKWeth. I. S. AMERSFOORT, 21 September 1805. NEDERLANDSCIIE CENTRAAL-SPOORWEG. Opbrengst over de maand Augustus. 186-1. 1865. Reizigersf 23,984.48. f 26,687.56. Bagage661.25. 697.94. Bestelgoederen 1,783 25. 2,030.23®. Koopmansgoederen. 1,127.80. 2,482 20- Paarden, rijtuigen en vee. 1,581.89. 2,517.40. Diverse382.35. 575.57®. ^29^521.02. f 34,990.91. Opbr. van p\ Jan. tot ull°. Aug. 1864. 172,518.37". 1865. «239 029.39®. Meerdere opbrengst in 1865 f 66,511.02. Wij kunnen uit eene goede bron inededcelen, dat uit hoofde van de tijdelijke schorsing van de beestenmarkt te Utrecht, de buitengewone trein, die des Zaturdags van Amersfoort naar Utrecht loopt, voorloopig is opgeheven. Z M. heeft benoemd tot 'Heemraad in het collegie van watergraaf en heemraden over de rivier de Kom, beken en aankleve van dien, den Heer D. Sehcerenberg. Door het Kantongeregt te Utrecht is G. Haze- kamp, buiten Catharijne, bij wicn vroeger varkcnsvleeseh in beslag genomen is, afkomstig van zieke dieren, veroordeeld tot eene geldboete van f 10 of 2 dagen gevangenisstraf en eene geldboete van 25 en de wed. van Weedeaan het einde der lange Nieuwstraat, wegens hetzelfde feitin eene boete van 25 eu drie dagen gevangenisstraf. Maandag middag te een uur heelt Z. M. de Koning persoonlijk de zitting der Stat en-Generaal geopend met eene troonrede. Z. M. betreurde de gevaarlijke veeziekte in Zuld- ilollaud uitgebrokentot stuiting waarvan krachtige maatregelen waren genomen noemde de toestand der geldmiddelen gunstig, verzekerde, dat de afschaf fing der plaatselijke accijusen geene nieuwe belastingen eischensprak van de uitbreiding van het ouderwijs en van den handel en nijverheiddie bijdroegen tot de welvaart des Vaderlands. In de provincie Groningen wil men epn Maat schappij opriglcn, ten doel hebbende, om de vee houders in die provincie onderling voor verliezen te waarborgen. Belanghebbenden houden daartoe eene bijeenkomst. In den nacht tusschen Zaturdag en Zondag is te Dordrecht op niet minder dan drie handelskantoren inbraak gepleegd, en wel op eene zoo brutale en handige manier dat men zou nicenen' in den ouden tijd der dieven-benden terug geplaatst te zijn. De misdadigers hebben sloten verbrokendeuren gefor ceerd glasruiten vermorsehllessenaars en zells eens geldkist doorzocht, en op twee kantoren zekere somme gelds (men zegt op het cenc f 200 en op het andere f70) ontvreemd, terwijl zc op een der kantoren, verschrikt door het geblaf van een grooten hond, zijn afgedeinsd. De justitie doet onderzoek, doch is lot dusverre de daders nog niet op het spoor. Den 13 dezer heeft de arrondissements-regthank te Middelburg uitspraak gedaan in liet geding van Louis Koster, sigarenmaker aldaar, cischcr tegen de adelborsten, welke licrn op 5 December 1863 eene onherstelbare verwonding (het verlies van zijn regtcr oog) hebben toegebragt. De regtbankpasserende den door den cischcr gedanen incidenliélen eisch om toe gelaten te worden tol een getuigenverhoor en berigt van deskundigenheeft dadelijk teil principale uit spraak gedaanen oordeelcnile dat er in deze van geen solidariteit sprake isden eisch ongegrond ver klaard en den eischer veroordeeld in de kosten. Den 15 September is voor het provinciaal geregtshof te Arnhem de zaak behandeld van Sophia Pluijgers, dienstmeid onder Ede, beschuldigd van vnlschheid in geschrifte. Na hel overlijden van haren bejaarden meester en bij de inventarisatie gaf zij voor een gesloten pakket in diens lessenaar te hebben ge vonden, waarin verschillende beschikkingen voorkwamen. Een van die beschikkingen hield in, dat zij daar diende als dienstmaagd tegen vijftig guldens per jaar, doch dat zij dat loon niet had ontvangen en het eene reeks van jaren had laten staan; het andere, eene beschik king ten haren voordccle, waarbij aan haar het aan zienlijkst gedeelte van den inboedel was gelegateerd. Dn valsclihcid èn van de stukken en van de hand- teekening van haren meester is volledig bewezen. De beschuldigde gaf voor niet te kunnen schrijven, en toch werden er verschillende brieven en andere schrif turen overgelegd, die klaarblijkelijk door haar waren geschreven en welk schrift met dat der acten overeen kwam. Na rekwisitoir van den advocaat-generaal heeft de advocaat Mr. E. Sclicidius de verdediging voorge dragen en geconcludeerd tot vrijspraakop grond dat de gepleegde handelingen niet strafbaar zijn zouden Het hof was echter van andere denkwijze want het heelt de beschuldigde schuldig verklaard aan val8Ck beid en veroordeeld tot tuchthuisstraf van zes jaren twee geldboeten van vijftig gulden en in de kosten! Te 's llagc houwt men huizen met dik spiegel, glas in 't front en heel dunne muren er om heen heerlijk verlakt wat verw betreft op groen dennenhout! «Wij leven alleen voor ons pleizlcrzoo schrijft een geestig Ilaagsch correspondent der Amherasche Courant" en zijn zulke lieve kinderen, dat de minste kleinigheid ons bezig houdt, b. v. de Baron nesse Rothschilddie thans te Scheven ingen logeert. Wegens de hooge huishuur is er te 's Hage sprake van het oprigten cener Maatschappij, die aldaar ballon- huizen voor anker zou leggen. Men schrijft uit Assen «De voorbereidende werkzaamheden tot den aanleg van den spoorweg GroningenAssenMeppel worden steeds voortgezet. De lijn HoogeveenAssenvijf uur lang heeftzoo als zij nu op het terrein is uit gebakend, niet de minste buiging en welligt is er geen zoo regte lijn in het gansche spoorweg-net. Het getal passagiers, dat dagelijks tusschen Meppel en Groningen en tusschen Meppel en Veendam over Assen in beweging is, mag zeer aanzienlijk heeten. Daartoe worden gebruikt de diligences van van Gend en Loos, die langs den rijksstraatweg over deSmilde- dc diligences Thomas en Go.die langs het Hoogeveen en Beilen rijden, en de stoombooten van Beijer en Co. en twee trekschuiten. De diligences van beide diensten hebben meest altijd bijwagens, die van van Gend en Loos vervoeren vooral des nachts een groot aantal reizigers. Vreemd is het, dat zij die rondzien of hier en daar ook eene spoorwcglijn te leggen is waarover een druk personen-vervoer kan gewacht wordende aandacht niet vestigen op eene lijn WinschotenVeendam— WijdervankAsseneene lijn die eenmaal in het Staatsspoorwegnet niet kan worden gemist. Men hoopt, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken in het jaar 1866 tot de onteigening van de gronden tusschen Meppel en Groningen overga. De onteigening zal niet veel moeijelijkheden opleveren en wat het leggen der lijn betreft, welligt is er op het gansche terrein, door den Staats-spoorweg bedekt, geene die zoo weinig moeijclijklieid zal opleveren. Het hier onderstaande manifest is door de Belgische studenten aan de hoogescholen van Noord-Nederland gezonden Aan de Studenten van Noord Nederland. Studenten Een paar maanden zijn naauwelijks vervlogen sinds u gemeld werd dat de leerlingen der Belgische hoogescholen het denkbeeld hadden opgevat eener machtige vereeniging tusschen de studeerendc jeugd van alle landen. Dit grootsch en volksminnend gedacht heeft nu veld gewonnengansch Europa door heeft het, in alle edelmoedige harten, weerkland gevonden; nog een zestal weken en het zal zijne verwezen lijhing krijgen Frankrijk, Portugal, Spauje, Ilaliën, Oostenrijk, Duitschland hebben inet geestdrift en dankbaarheid onzen oproep beantwoord- Van heden af zijn wij ver zekerd dat vijf duizend jongelingenallen minnaars der breedste vrijhedenbinnen de muren der stad Luik zullen vergaderen om erin liefde eu vrede het liunne bij te brengen tot dc oplossing der leven digste vraagstukken van ons tijdstip. Alleen Noord-Nederland heeft nog niet gesproken. Zullen zijne kinderen niet een oogcnblik hunne haard steden verlaten, ons bijspringen en dien reuzenstap voor den toekomst helpen zetten Zou de Noord- Ncderlandschc jeugd achteruit blijven wanneer het de ontwikkeling geldt van het onderwijs, de bron van heil en welzijn voor alle volkeren? Studentenwij twijfelen er niet aan, gij ook zult komen gij zult in massa de grenzen overtreden en uw deel der gastvrijheid aanvaarden die wijuwe vrienden uit Belgiën aan de makkers uit alle landen bicden Alles zal door ons bewerkstelligd worden om uw verblijf te Luik zooveel mogelijk te veraangenamen. Uwe reis ook hebben wij willen vergemakkelijken door eenc aanzienlijke vermindering te verkrijgen op den ijzeren weg van Rotterdam naar Antwerpen even als op de banen van den Belgischen slaat Onze vreugde hier zal slechts volledig wezen wanneermet dc namen der volken die ons reeds bijtreden wij dengenen der Noord-Nederlanders zullen mogen aanhalen. Studenten in de hoop dat die goede tijding ons weldra aangekondigd worde, zenden wij u onzen harlelijken vrieodengroet. Namens de Belgischen studenten Odillon Périer, Auguste Gobkrt secretaris van de com. onder-voorzitter van de cm. der Genlsche hoogeschool, der Luiksche hoegeschool. Dender monde, Sasslraat, 418. Brussel. Markstraat, 49- C) Daar men op het congres zich inzonderheid met het hoog onderwijs zal bezig houdenwordt er verzoek gedaan aan de studenten uit N.-Nederlandeven als dit voor dc studenten der andere landen geschiedt een volledig verslag te maken over dc gesteltenis van het hoog onderwijs in hun land. Dit verslag zal moeten gedrukt eu logen 15 October aan do commissie der studcntcu vuu Luik gezonden.

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 2