AANBESTEDING. over de wisselvalligheid van menschelijke zaken ia hei algemeenen die der steingeregtigdeii in bet bijzonder sprakenomving de agent van den heer 0. een brief van den agent zyner tegenpartij van deu volgenden inhoud «Mijnheer! vrij hebben gezien, dat gij u aan omkooping hebt schuldig gemaakt, wij hebben het bewijs in handeuen wanneer gij ons niet met de eerste post de eene helft der banknoot nummer zooveel zendtwaarvan gij de eene helft hebt weggegeven zullen wij u volgens artikel zoo en zooveel van de wet aanklagen." De halve banknoot werd gezunden en de mede dingende candidaat werd voor zijn vertrouwen in de eerlijkheid van den vrijen en onafhankelijke» kiezer beloond dat Ilij voor niets een stein kreeg die hein tot de waardigheid van Parlementslid verhief, terwijl de heer Q. door zijn wantrouwen 50 p I. st. verloor en zijne verkiezing bovendien. Politieke Revue. Eene oorlogsverklaring van een der magligste Europeescbe gekroonde hoofden is thans uitgeslin gerd tegen de crinoliuc Keizerin Eugëuie namelijkhoogst verbolgen over de weelde in de badplaats Biarritz door de dames aldaar uitgestald waaronder voornamelijk de door de crinolines getorschto robes, heeft gezegd dat zij op de Tuilleriën daarin verbetering ztl aanbreugeu en de crinoline zal uilroeijen. Zij zal daartegen te velde kuunen brengen een kolossaal leger van oude cn middelbaren-leeftijd dames, die door hare corpulentie eu gemis aan bevalligheid uilinuuteu eu in de ciitioline geen middel tol Terjonging vinden kunnen maar de jeuzdigc dames zullen zich en hare crinolines blijven verdedigeu en waarschijnlijk overwiuuaresseu in dezeu bloedloozen si rijd blijven. Zal de strijd tusschen Engeland en dn Noord- Amerikanen even bloedloos blijven, helreHvuJe de kwestie der kaperschepen Zooals men zich herinneren zal, waren reeds gedurende deu Noord-Amerikaanscheu burgeroorlog de gemoederen in de Uuie viij wat in liet harnas gejaagd toen de Engelsche regering oogluikend toeliet, dat in de havens van dit land sciiepeu werden uitgerustkennelijk met liet doel om als kaperschepen van de zuidelijke staten aan de vloot der Unie afbreuk te doen. In der lijd is daarover reeds ineoige scherpe nota gewisseld maar aan deu eisch der Noord-Amerikaiuschc regering dat bedoelde schepen zouden worden verbeurd verklaard, voordat ze Engeland verlietenwerd geen gevolg gegeven. L)e advocaten van de Engelsche kroon wezen er op, dat hier geene schending vau eenig oorlogs- regl plaats vond ouidal bedoelde schepen hij hun vertrek niet als oorlogsschepen waren uitgerust. Wel waren ze veel te sterk gebouwd voir koop vaardijschepen en waren er talrijke gaten geboord voor kanonnenmaar hel uorlogsinatericel zeil was dan nog niet aau boord weshalve de regering niet belelteo kon dat die schepen onder Engelsche vlag en met Engelsche manschappen iu zee werden gebragl. Thans, nu de oorlog ten einde is, komt het gouvernement der Unie op deze kwestie terug eu eiscbl van Engeland schadevergoeding wegens hel ontzaggelijk groot verlies, dat door de Alabama en andere kapt-rschepeu aau de Unie is toegebragt. De minister Seward moet eeue oproeping hebben gerigt lol alle persoueo welke door die schepen eenige schade hebben gelcJeuom hunne vorde- I ringen h:j hel gouvernement iu te dienen ten einde de Engelsche regering daarvoor verantwoor delijk te stellen, welke laatste evenwel zich vols rekt niet gehouden acht die scbadeveigocd.ug te ver- ieeuen. De correspondentie tusschen graaf Hussel en den heer Adams, den Amerikaansche g zaiil te Londen, gevoerd, over deze netelige kwestie, die ligt eene onaangename wending kan nemen en waarover waarschijnlijk nog vele pennen in be weging zullen komen beslaat lot nu toe uit vijf brieten. de eerste van den 7den Aug. eu de laatste •au den I7deu Sept. De gezant volhardt in zijne beweringdat Engeland verantwoordelijk rnoel worden gesteld voor de vernielingendoor de kaperschepen der zuidelijken aangerigt. Urjaf llus- sell daarentegen weigert elke schadevergoeding en verklaart cveuzeer de bemiddeling eeu<*r derde mogendheid van de hand te wijzenmaar duet levens het voorstel lot de benoeming eerier com missie. aan welke alle eischen zullen gerenvoyeerd worden. De gezant beeft dit voorstel naar Was- hinglon gezondenmaar by twylëlt of bet wel zal wordtn aangenomen. Dat men vooral in Engeland met zekere angstige Spauning den verderen loop dezer kwestie te ge- j moet riet, laat zich begrijpen, al is er dan ook oog volstrekt geen grond voor de vrees van som migen. dat de zaak wel op een oorlog tusschen beide landen zou kunnen uitloopen. En echter John Buil en Broeder Jonathan hoe mooi zij ook elkander met woorden betuigingen van vriendschap doen, zooals in de zameuleting ook geschiedtzy halen elkander allerhevigstmaar begrijpen dal ecu strijd beiden zal uilpuiten en dat Keizer Napoleon 111 er zijn foordeel in zal vinden. Die Keizer Napoleon is. even als zijn groote oom de ware boeman vau alle staten. Naauwelijks is vort Bismarck by hern op visite of men freest eeue alliantie tusschen Frankryk en Pruiaaen oor BelgiëNederland en iiauovcr iu te zwelgen. Wil men dan niet begrijpendat Napoleon oud begint te worden, en oude lieden wenschen liet liefst hunne laatste levensdagen rustig door te brengen. Wjj hebben inzage genomen van eeu circulaire aan het personeel van het begrafenis fondsLet op uiv einde. Dat stuk strekt vooral om onge gronde aanvallen, op dal Ibuds gedaan, te doen kennen en te doen uitkomen dat die hebben plaats gehad niet het kennelijk doel om die zaak te be- uadceleu. Uit die circulaire blijkt, dat in J804- de contribution meer bedragen hehbeu dan de uitgaven 5.892.61 eu dat met inbegrip van de renteu en andere kleine ontvanusteuhet reserve* kapitaal iu dat jaar met f IÜ.227.30s is verbeterd; en dat in de negeu eerste maanden van 1865, de reservekas op nieuw met 14.211.00 is voor uitgegaan en het getal leden hel belangrijke cijfer van 107.532 bereikt heeft. Wy achten deze cijfersdie vergrooting van reserve helangryk vooral bij eene zaakdie kleine uit/neringen hoofdzakelijk vau f 32.45.en f CO. by overlijden te voldoen heeft. Wij meenet! dos. dat eeu fonds, hetwelk derge lijke resultaten opleven eu den meest bloeijenden toestand geniet, hij zijne leden alle vertrouwen vei dient, eu hij anderen de volste aaubereling w-urdig is. Deu Heer L. Gruet, Chef van het Bureau van Exploitatie des Centraal-Spoorwegs. Mijnheer Zijn de namen der heeren, vermeld in Uwen brief (geplaatst in N". 1296), onvermeld ge bleven in N'. 1293, zulks spruit daaruit: dat I in het berigt van N'. 1293 alleen sprake was van «eeue directe hulp, met de meest mogelijke vlugheid door deu Heer A. Cosier aangebragt," terwijl beperkte tijd en plaatsruimte geen uit voerigheid gedoogden, hetwelk U en lezers als volgt wordt verduidelijkt: .Maandag middag jl. p. m. 3 ure lag de Cou rant ter perse, toen het gerucht van een onge luk op den Spoorweg zich verspreidde en tot het spoedig inwinnen van juiste inlichtingen noopte. Daarna kwant de Heer C. verzoeken: geen mel ding van het ongeval te maken, iets dat niet kon worden ingewilligd, ZEd. door daadzaken bewijzendehoe inwilliging van dergelijke ver zoeken mcestijds tot gevolg hadden«dat ande re Couranten één a twee dagen later de zaak mededeelden en alzóó de plaatselijke Courant werd overvleugeld." Was reeds veel tijd en moeite aangewend daaromtrent juiste information te verkrijgen, deze werden ook gevorderd om den toestand van deu patient en zijne titels bij des- en zaakkundigen te vernemen, zoodat het werke lijk te verwonderen is, dat het iuformeren opstellen, zetten enz. de uitgave der Courant niet te veel vertraagden. Toen was tijdgebrekwet tot beknoptheid; Sn moet, in antwoord op Uwen brief, het gebeurde op den Spoorweg meer opgehelderd worden «Te 12 ure 's middags te Amersfoort aan gekomen, bereikte de extra-trein te 12J ure de Grebbeliniebrug. Deze trein bestond uit a. eene locomotief en tender (waarop de Heeren Conrad van Heukelom en Cóster waren)b. een bagagewa gen (waarin zich bevonden de Hoeren van MeursGruetSchanzeViveen en Versteeg)c. een gemengde wagen van le en 2c klasse. Op 't oogenblik van stilstand des treins trad Z. Exc. de Generaal van Meurs daaruit, nadat de chei-conductcur Versteeg was afgestegen, en stond Z. Exc. reeds op vasten grondtoen ''vermoedelijk als gevolg van ligchaamstrilling, soms door het reizen per ligtcn spoortrein, vooral bij bejaarde menschen, veroorzaakt^ Z. Exc. viel en het achterhoofd op los aan den weg gesta pelde rails gewond werd. De Heeren Cüsler eu Versteeg sprongen direct toe, hieven Z. Exc. open, terwijl de 2e Z. Exc. vasthield, schepte de le herhaaldelijk uit den daarlangs vlietende stroom water in zijn casquel, bevochtigde het hoofd, wies de wond, cn ver bond deze vervolgens met zakdoekenook van de door U genoemde Heeren, die inmiddels mede nader getreden waren, waarna het gera den werd geoordeeld Z. Exc. iu den trein te tillen en naar het Station te Amersfoort terug te koeren, alwaar deze te ruim 12' ure aan kwam." Dus hulde doende aan de hulp door allen verleendmag desniettemin niet worden ver donkerd wie liet allereerst hielpen, cn wordt daardoor in niets verminderd hoe allen hun pligt deden en voldoenden ijver tot helpen aan den dag legden al hadden allen niet dezelfde tegenwoordigheid van geesteene eigenschap die zich niet/ laat commanderen of fabriceren. Was Uw beroep op mijne onpartijdigheid, blijkens de opname van Uwen brief en mijn antwoord niet te vergeefs, vergun daarom de vraag: is UEd.Mijnheer de Bureauchef! wel on partijdig 1 Ecti aantal bekwame Nederlanders onder Uwe bevelen hebbende, zal ecu eerlijk antwoord op deze vraag, juist omdat UEd. Franochman ziit velen niet onwelkom zijn. J Met alle achting, Amersfoort, Uwen Dw. Dienaar 16 October 1863. A H. VAN CLEEFF, Hoofd-Redacteur der Amersfoorlsche Courant, De toestand van Z. Exc. den generaal van Meurs is sedert gister, Zondag, verbeterd; de pols is meer normaal' en de geestgesteldheid gunstiger. Z. Exc. heeft den nacht rustig door- gebragten vleit men zich nu, dat het gevaar zal geweken zijn. Zijn vervoer van hier zal echter nog in geruimen tijd niet kunnen plaats hebben CORRESPONDENTIE. Wij vernemen dat de heeren Stoete en Jacqui Provinciale tooneel-directeureu van Groningen en Friesland met hun hijhebherid personeel van Zalt- Bommel zich naar Amersfoort zullen begeventen einde aldaar by de op handen zijnde kermis eenige voorstellingen te geven. Wij kunnen dit tooneelge- zeischap volkomen bij het geachte Atnersfoortsche publiek aanbevelen, aangezien zij niet alleen nu, maar ook vroeger op de kermis alhier altyd zeer voldaan hebbeu. Wij hopen dat hun schouwburg te Amersfoort alle avondeu even zoo goed moge bezet zijn als le Zalt-üominelterwijl costumes en de voorgedrageue stukken de goedkeuring van het publiek alhier weggedragen hebben. Eenige Tooneellicf hebbers van Zall-Boininel. Adelina Paf li geelt inet onderscheidene éminente toonkunstenaars drie concerten te Amsterdam en zal nergens anders in Nederland optreden. Wie eeu zeldzaam kuustgenot genieten wilmake de reis daarvoor naar Amsterdam en vervoege zich vóór ziju vertrek hij den Boekhandelaar Okhuijzen alhier, by wietivolgens achterstaande advertentie eutreé-biljellen le bekomen zyn. VEHKOOPING vam VASTE GOEDEHE.N. Op Vrijdag 13 October 1865 in Amicitia. Notaris: Mr. II. W. va.x Wehkhoie.v. De Boeienhofstede Issell c. a. De percelen 3 tot en met 7 ie zanten a /IfiOIO. Perceel 10200.— 96270.— 111410.— /"39I00.— De perceelen 1 en 2 zijn niet geveild als uit de hand tcrkocht. ADVERTENTIE N. Heden beviel dour Gods goedheid zeer voorspoedig van eene welgeschapen DOCHTER, G. M. VAN THIEL, geliefde E.higenuote van Amersfoort, 9 October 1863. J. B. POORT. Voor de menigvuldige blijken van belang stelling en hartelijke deelneming ons betoond bij het overlijden onzer gelielde Moeder, Mejuf- vrouw de Weduwe B. BALVERS, geboren M. G. VAN LOEVEZIJN, betuigen wij bij deze onzen oprcgtcu dank. 16ASbeTlT863. L- B- BALVERS Co- De Allaire in KRISTAL, PORCELEIN, AARDEWERK etc. zal onder de reeds sinds 2 jaren beslaan hebbende firma L. R. RAL VERS Co.op denzclfden voet worden ge continueerd. Wij bevelen ons in dezelfde gunst aanwelke vroeger de Overledene en thans wij tot hiertoe zoo ruimschoots mogten genieten. ¥i¥ Op Zaturdag den 28 October 1863, des namiddags te 2 ure zal door het Gemeentebe stuur van Bunschoten, ten overstaan cener Commissie uit H.H Gedeputeerde Staten, in het bijzijn van den Heer Hoofd-I.igcnieur van den Waterstaat in het 8e district aan het Lokaal van het Provinciaal Bestuur te Utrecht, in het Openhaar worden Aanbesteed Het bouwen vnii een nieuw School lokaal Iu de gemeente bunschoten. Het bestek waarnaar deze aanbesteding ge schiedt ligt ter lezing te Bunschoten in het Rcgthuis en in de Herberg bij DEKKERS, te Amersfoort bij VAN WAGENINGEN, te Baarn bij VAN DER GEER, te N ij kerk in de Roskam, te Utrecht ter Provinciale Griffie cn verder ter plaatse waar gewoonlijk dc Bestekken van Waterstaatswerken ter lezing worden gelegd. De aanwijzing in loco zal worden gedaan op Woensdag uen 23 October 1863 des morgens te 10 ure. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Hoofd ingenieur voornoemd en den Iugcnicur J. M. F. WELLAN te Utrecht.

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 2