illlSIIOintll jjH COÜBAïfï NIEUWSBLAD der CENTRAAL® NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN, M 1302. .r^ - EN van VRIJDAG, 5 November Ó865. I ''tl EiZSKi: "im'rr ~~J,e ^honne,,,e"lsPr,j® fl-50 in de 3 maanden. Van Adverlentiën, I tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder lOCents; é®a -en ehslre het Zegslregt 4fz. nummert ƒ0.10. Dub') nummert ƒ0.13Brieven franc». Hestellingen bij den CJitg. .4. eon CltefT, te Aniersloort, ureau 4mertfoorltehe Courant. Langstraat. Wijk F. N®. 43. over de Oude Vischmirkl, son mede bij alle Bockhandelaren en Post-Directeoren in het Rijk. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER es WETHOUDERS va» AMERSFOORT doen te welen, dat op Maandag, den 6- November aanslaande, des voormiddag» ten elf ure, ten Raadhuize de uitloting zal plaats hebben fan de'o aandeel in de geldleeniog van f 6 000aangegaan blijkens bet proces.verbaal van den Julij 1855, en van één aandeel in de geldleeniog van 10.000, blykens het proces-verbaal dd. 11. October 1860 aangegaan. Amebspooht den 30 October 1865. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS1. W. L. SCIIELTUS. AMERSFOORT. 2 November 18 65. Z. Eic. de Generaal ran Meurs is herstellende en gister morgen per extra trein van hier naar Utrecht vertrokken ten einde van daar per scheeps gelegenheid naar 'sGravenhage te reizen. De informele wijze waarop men is te werk gegaan by de arrestatie waarvan Woensdag avond de Rotteriamsche schouwburg het tooneel vras beeft geleid lol hel bevel onzer regering otn den gearresteerde onmiddellijk in vrjjheid Ie stellen «nel teruggave »an al de gelden en voorwerpen die by zyne inhechtenisneming in beslag werden genomen liet bevel lot de invrijheidstelling is, naar wij vernemen Maandag namiddag ongeveer ten 6 ure hier tet stede ontvangen. Onmiddeljjk daarna is de vlugieliug in vryheid gesteldna bevorens een verhoor te hebben ondergaandat ten doel had om te constateren wie hem in hechtenis ge nomen heefi. De beklaagde verklaarde dat hj) niet door de Rolterdamscliemaar door de Prutssische politie was gearresteerd. Rij hel verlaten van het amphitheatre werd by aangegrepen door den Pruis- sischeo agent Schlegeldie hem als zijne gevangene onder den arm nam met de waarschuwing zich niet te verzettendaar verzet niets balen zou. Sclilegt-I voerde hem daatna naar deo Pruissischen commissaris Rornslein (die de buitenwacht had), die hein op de schouder klopte en met het hoofd toeknikte alsof n ij zeggen wilde:, we hebben u eindelijk dan toch beet Toen is hjj door de twee Pruissen opgebragt Op straat gekomen, sloot zich een inan bij de Pruissen aandien de be klaagde iliaus vermoedt dal een Nederlansch agent van politie is geweesthei is van zijne zyde slechts een vejmoedendaar hij geen Nederlandscheo politieagent gezien heeft en geen Nederlandsche politieagent ook een woord met hem gesproken beeft. Van den schouwburg tot het politie-htireau is hy aan den arm van den Pruis Schlegel opge bragt. Wy hebben deze verklaring, die bewyst dat ons eerste berigt in alle opzigten. juist was. uit den mond van den beklaagde zoo als allea die met hem na zijne invrijheidstelling gesproken hebbendie verklaring van hem ia schrift geno- men. Daarmede is de taak getermineerd. Wij zeggen der regering dank voor haar krachtig optreden ia deze. Niet dat wjj eenige sympathie hebben voor eeo misdadigermaar de vryheidwelke de wet ieder waarborgt die zich op Nederlandsch grond gebied bevindtmag niet verkort worden zonder dat daarbij de wettelyke voorschriften stiptelyk worden nageleefd. Hel is daarom dat wij der regering erkentelyk zjjn voor het besluit, dat zjj genomen heeft o.n eene onwettige arrestatie te vernietigen, en wij mogen thans hopen, dat hare bevelen van dien aard zullen zijndat de politie in Nederland eens vooral wete hoe zij zich moet gedragen waar het de aanhoudiog en uillevering geldt van vreemdelingendie in landen waarmede Nederland tractaten van uillevering gesloten heeft, overtredingen of misdaden hebben bedreven. Het blykt voor het overige, dat de vlugtelingeen beschaafd jong tnensch van ruim twinligjarigeo leeftijddoor een amourette met eene tooneel- speelster ineer vertering had gemaakt dan hem voegde, en. toen hij zich niet uit deo knel wist te reddenmet achterlating van een deficit van ruim 4()0 thaler in de kas van zynen patroon op de vlugt was gegaan. (N. Rolt. Ct.) Men ineldt uit Harliusen van den 29 October. Op den weg tusscheu Makkum en hier is eeoc jouge vrouw van 24 jaar gevonden, die daar, vei- stoken van alle ooodige hulp, bevallen was. De Workutatner schippers bebheu de ongelukkige naar hier medegenomen en overgedragen aan de zorg der armvoogden, die haar in alleryl met de meeste voorkomendheid hebben behandeld en de nooit moede hulpvaardigheid van welwillende menschen inriepeu. De vrouw zou daarop naar Groningen, waar zij Ie huis behoorde, worden getransporteerd, doch men vond haar. ten gevolge der doorgestane vermoeijenis en gebrek aan het noodige op den tijd barer bevalling, overleden, lieden morgen is zij hegraveD. Dit voortal levert weder eene bijdrage tot de noodzakelijkheid van een geschikt ziekenhuis hier ter stede. Hoewel de stichting van zulk een gebouw hier in beginsel is aangenomen, hebben de hulpbehoevenden daaraan niet veelzoolang het heuinsel door de uitvoering geen leven ontvangt. Men meldt uit Nieuwediep van 30 October: Naar wy vernemen is gepasseerden Zondag nacht een brutale diefstal gepleegd op 's Ryks marinewerf te Willemsoord. Men is oamelyk door bet opeen stapelen van verschillende voorwerpen lot by een der ramen van het kleedingmagazyu geklommen, daarna heeft men een glasruit verbrokeo en is zoo in het inagazyn gekomen, waaruit men een groot aantal kleedingstukken heeft weggehaald. Daar de dieven zooveel niet op eens konden vervoeren, heb ben zy een groot gedeelte der goederen naast de werf iu een geitenhok verborgenwaarin hel zeer toevallig werd ontdek i. Hel vinden van een Schol sche matrozen muls oaby de plaats waar is inge broken. heeft, zoo wij vernemen, op het spoor der daders gehragt; althans er zitten reeds matrozen in arrest. Blijkens de opgaven betreffende deD veetyphus in de provincie Zuidholland voorkomende in de Staats-Courant van den 30 Oct.zyn in de week van den 15 lot den 21 Oct. slechts aangetast 109 runderen, aan de ziekte gestorven 111 en afge maakt 62. terwyl aan het einde der week nog 362 heesten ziek waren. In de laatste vier weken werden aangetast 790 764684 en 654 runderen. Iu het geheel waren er sedert het beuio der ziekte aangetast 5420 runderen, gestorven 1887 afgemaakt 1183 en hersteld 1509. In de zoo even genoemde week vertoonde de ziekte zich voor hel eerst in twee gemeenten, maal kwam zy in 25gemeenten, waarin zy vroeger werd gezienniet meer voor. In eeu rapport van den heer Hengeveld van den 23 Oct. wordt gezegddat de toestand van den veetyphus dezelfde was als in de vorige week. Hij tastte voortdurend de nog overgebleven runderen aan. liet beloop evenwel is niet kwaadaardig en in vergelijking met de gewone hevigheid is de ziekte van een zeer zachtaardig en matig karakter. Vele runderen herstellen en zijo hersteld. Waarschijnlijk is de weersgesteldheid thans daarvoor gunstiger dan in de heete dagen van Augustus en September, Het bestuur der Parijsche wereldtentoonstelling is aanhoudend werkzaam, ten einde met den 1 April 1867 alles voor die groote onderneming gereed te hebben. Op het Champ-de-Mars zyn de graafwerken voor het oprigten van het gebouw der tentoonstel- ling aangevangen. Het opene terrein rondom he> gebouw zal op onderscheiden wyzen dienstbaar voor het doel der tentoonstelling worden gemaakt. Zoo zullen er arbeiderswoningen worden opgerigtwelke uit het oogpunt der zuinigheidgeriefelijkheid gezondheid en zindelijkheid als model kunnen dienen. Dezer dagen is van wege het bestuur der tentoon stelling eene opeoiyke uitnoodiging aan de archi tecten landbouwers, fabrikanten en allen, die het welzijn der arbeidende volksklassen ter harte nemen gerigt om zulke modelhuizen (e leveren en naar de daarvoor uit te loven pryzen te diogen. Uit Sheffield wordt berigtdal de aanklagt wegens mishandeling der kinderen legen de in de messen- en vorkenfabrieken werkende arbeiders ingebragt, goede uitwerking heeft gehad. Eene com missie uit den stedelyken raad is benoemd om het kwaad in zyne uitgestrektheid te onderzoeken en wettelyke maatregelen daartegen voorledragen. Algemeen is in den raad erkend: dat het onzin is te bewerendal bet loon der kinderen voor het gezin onmisbaar is. Ieder weet dat de ouders ver drinken al wat de jongens verdienen. Iq Pruissen sloopt men 18 oude vestingen. Dat is nog al opmerkelyk in een Landwaar thans het oude zoo wordt verheerlijkt. Dezer dagen is te Gnesen graaf Leo Fink von Fiukeosteio lol tien jaren veroordeeld terzake van het maken van valsche wissels. Volgens zyue eigene bekentenis bedroegen de door hein in een tijdsverloop van twee jaren vervaardigde valsche wissels 893,350 thalerwaarvan op het oogenb'il. zijner inhechtenisneming nog voor ongeveer 63,000 th. in omloop waren. De Chinesche reus Chang Woo gow en de dwerg Ohang Now. die om zich oiet gratis te laten zienio een soort van toren op raderen worden vervoerdkwamen dezer dagen te Londenzeer tegen hun zin, op den grond teregt. De vloer van den toren brak en zoo lag de reus tien minuten lang in den modder te spartelelff Niemand hielp, maar elk bekeek het laügeschep sel up zyn gemak en gratis. De dwerg werd niet bespeurd Chang Woo Gow had hem zeer behendig in zjjn linker broekzak gestopt. Zaturdag jl. heeft de nationale raad in Zwit serland met groote meerderheid aangenomen art. 48 der nieuwe constitutiekrachtens hetwelkde gezamenlijke kantons verpligt worden, otn uau alle Zwiisersche burgers gelijke regten (e geven. Uit Frankenstein meldt men dat een vreeselijk ongeluk aldaar heeft plaats gehad teu gevolge van eene botsing tusschen een personentreinen twee locomotieven die ledige koleu wagens en een arbeiders wageu. waarin een 50 tal personen gezeten waren sleepten. Deze laatste wagen werd verpletterd waardoor 6 arbeiders werden gedood en 23 min of meer gewond werden. De reizigers vao den per sonentrein kwamen inet den schrik vry. De koning beeft gelastdat er een opzetleiyk onderzoek zal worden ingesteld naar hetgeen aan leiding kan gegeven hebben tot de ramp, die den 20 de stad Berlijn getroffen heefttoen twee groote nieuwgebouwde huizenbewoond door gezianeo uit de volksklasse, eensklaps ingestort zyn. en vele personen van versshillenden leeftyd jammerlijk begraven zya geworden onder het puin. Door het Luiksche studeolencongres is be sloten die vereeniging van duurzamen aard te maken en het ontwerpen van daartoe strekkende bepalin gen aan eene commissie opgedragen. De congres- leden zyn, gelijk onzen lezers bekend is. Belgen, meestal uit Geut en Brussel doch er zyu ook een veertigtal kweekelingen der katholiek boogcschool van Leuven overgekomen. Verscheidene Nederlan ders eenige Spanjaarden weinig Uuitschers. geene Eogelschen en een vijftigtal Franschen makeo de vertegenwoordigers der studie-jeugd van andere landen uit, waarby nog eenige Ruiuaneu en Polen gekomen zyn. Men had op het congres tneer be zoekers uit FraDkryk verwachtdoch bekend is tegenwerking van den kant der overheid io dat land. In conservatieve dagbladen van België leest men menige spottende aanmerking op het studeutencun gres. hetwelk, gelyk een van die bladen zicb uit drukt zich verre boven de schroomvallige raad gevingen der ervaring verheven acht en toonen wil dat de groene jeugd de vraagstukken van onzen tijd heter weet op te lossen dan de gryze hooiden en verdorde geesten. Uit den loon dier aanmerkingen blijkt genoegzaamdat de nacliluilgezinde party niets goeds van het congres verwacht. Doch ook in h'.'igten van liberale dagbladen straalt hier en daar spotzucht door; zy sprekea soms ais of het hun moeite kost het congres als eene ernstige zaak op te vatten. Politieke itevue. Morgen aanvaardt lord Clarendon de betrekking van minister van BuitenUndsclte zaken in het Ürit3che kabinet, opeugevalleo door de benoeming van lord Bussel tot eersten ministeria plaats van w(jleo lord Palmerston. Als kanselier van hel hertogdom Lancaster wordt lord Clareadon ver vangen door den beer Fortescue. Meer verande ringen in het personeel van het bewind heeft lord Palinerstons dood voor het oogenblik niet veroor zaakt. Te Parys heeft men, naar het 9Chynt, geen vertrouwen op dca duur van het Engelsche Mini sterie zoo als het nu is zamengestelden volgens de Indépeudance Beige blykt die opvatting uil het feit dat de betrekkiogeu tusschen de twee kabi netten den stempel van zekere voorzigtigheid dragen daar het kabiuet der Tuilerièn geen verbiodteuisseu wil uaugaau met of tegenover eene regering, wier bestaan niet verzekerd en ten aanz'eo van wi politiek nog niets stelligs bekend is. De cotnedte is afgeloopen. Prins Napoleon «..«1 I eerstdaags te Parjjs terugkomeu en men zegt

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1