COURANT, AHERSFOORTSCHE NIEUWSBLAD der CENTRAALS NOORDOOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN, VÜ7 M 1504. Tan VRIJDAG, JO November JS65. I ïll'.'lrL'nli'ii"!'!',' ''."i4"3': ii fis» in .In 3 mnndin. - V;.,. M.crt.ntiënI lol O r,S«l. 60 Cenü. nlto „gel meerder lllCenl.; T,ZTZr. T i 'nlml'n liet Zegelrrgl. - nmm f0Aa. DM, LaUi.p. bij de, Bit,. .d. CU.,'. Hurenu l„„g„rJJ,. Wijk F. II.. de 0»d. Vi.nl,,„„k.. ,„.d., bij .11. B,.kli,,,del,r<„ P.il-DirL..,,. i„ b.l Kijk. K E I S G E V I G E I). BURGEMEESTER va* AMERSFOORT Gelet op bet koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22) Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat tot het uitgeven van de PATENT 11 I, ADEN aan hen die in bet jongstverloonen kwartaal van bet diensljaai 18M/« deswege aangifte hebben gedaan ten raad huize zal worden zitting gehouden op Woensdag den 15 No vember aanstaande's voormiddags van 10 tot l ure ïamiddagsen dat de niet-afgebaalde patcntblndrii door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd tegen betaling van lien cents. Amersfoort, den 8. November 1865. De Burgemeester vonrnocm'1 A. G. WIJKRS. D» BURGEMEESTER es WETHOUDERS VA* A MEltSFOOR T Gezien art. 215 van liet Algemeen Politic-Reglement oor de gemeente Amersfoort. Brengen ter kennis van de belanghebbendendat de lijst der manschappen die voorloopig worden aangewezen i: kunnen invallen bij liet personeel der Brandweer rgedurende tien dagen te rekenen van beden da gelijks van 10 tot 1 ure op de Secretarie voor een ieder izage zal liggen. Amersfoortden 8. November 1865. Burgemeester t De Secretaris G. 1.E1NWEIIER. /tl. Secretaris. If'elkanders voornoemt!, De Burgemeester A. G. W1JERS. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden oj 13 November c. k. ten Raadliuize ti Amers/oortdes namiddags van 12 tot 1 ure. VAN' DE POI Secretaris. AMERSFOORT, 9 November 18 65. Ten Kantore van <len Heer Mr J. van der Leeuw Secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoortliggen ter inzage, dagelijks van des morgeus 9 tot 12 ure. 1°. Verzameling der konsulaire berigten en Ver slagen over Nijverheid, Handel en Scheep vaart le jaargang 4e aflevering. 2°. De Stalen van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste Handelsartikelen gedurende de maanden Julij en Augustus 1865. De Amersfoortsclic Almanak voor hel jaar 1806 thans in bewerking zijnde oin in December e k. te worden uitgegeven, meenet) wij by belangstel lenden en betrokkenen te moeten aandringen ten spoedigste hunne opgaveu, veranderingen of ver beteringen. sedert den vorigen jaargang noodzakelijk geworden bij den Uilgever Joh. van Wermeskerken intezenden, opdat deze Almanak juist en zoo volledig mogelijk kunne worden iugerigt. Dingsdag j.l, is de najaarszitting der Provinciale Staten vau Utrecht geopend door Z.Exc. den Ileere Commissaris des Koniugs, die in Zijne openings rede o. a. eeuige wetenswaardige bijzonderheden omtrent den loop der veeziekte in deze provincie mededeeldewaaromtrent plaatsgebrek alleen het volgend uittreksel veroorlooft Ue runderpest is ook in ons gewest uitgebro ken en is daardoor in hooge inate de bezorgdheid vermeerderd, welke het ontstaan der ziekte in eene naburige provincie bad opgewekt. Aanstonds uadat de tijding van dat ontstaan omstreeks bet midden van Aug. was vernomen beeft men zich beijverdmaatregelen tot stand te brengen, otn het gevreesde kwaad zoo mogelijk te keer le gaan, en de voortplanting te weren, en door de allezins lofwaardige medewerking der gemeentebesturen, waren al spoedig doeltreffende verordeningen uiigevaardigd, waarin het verbod op den voorgrond staat van in- en doorvoer uit besmette of verdachte streken. «Voor de handhaving van dat verbod werd met zorgvuldigheid gewaakt eu het inag daaraan wor den toegeschreven, dat de plaag zich tot dusverre niet in wijden kring verspreidde." Er wordt gearbeid aan de vorming eener vereeniging, welke haren zetel heeft te Utrecht, met het doel om de uitgestrekte heivelden, die zich op de Veluwe bevinden in bosschen te her vormen. Volgens het verslag, van cene den 4 Oc tober II. gehouden vergadering der afdceling Over Veluwe van de Geldersclte maatschappij van landbouw, is men voorloopig reeds in verbinding getreden tnei verscheidene gemeentebesturenzija reeds 5 a 600 bunders heide gekocht en denkt men dit aantal uit te breiden tol minstens 1300 bunders. Het belang van zulk eene onderneming zal ligt beseft worden door een ieder dieover den Centraal-Spoorweg reizende, kennis heeft gemat kt met de Veluwsche heiden, en die ook weet, welke weldadige invloed uitgestrekte bosschen op eene landstreek uitoefenen. De Serg.-Majoorkapelrn. bij het 7e Reg. Infanterie, heeft zich den 6, niet ver van Utrecht, op de rails van den spoorweg gelegden is alzoo door den van Arnhem af komenden trein vermor zeld. Den 28 October werd te Amsterdam de eerste algcrncenc veruadering gehouden der Neder!. Koraal- Vereeniging, die reeds 1000 leden telt. De melodiën der aan de leden toegezonden vierstemmige koralen in partituur en losse stemmenzijn ontleend aan het aloude godsdienstige gezang van CbristeneD en Israëlieten, Catholieken en Protestanten met teksten rön onze vaderlandsche dichters Ileije, ten Kale en Pierson terwijl naar het voorschrift der statuten, in deze gedichten alles vermeden werdwat niet met instemming en verheffing van den godsdienstzin «n liet godsdienstig gevoel door geheel het Neder- landsche Volk zou kunnen gezonden worden. Volgens het dezer dagen door den Minister van Rinucul. Zaken namens Z. M. den Koning aan de Statcn-Generaal ingediend verslag nopens den slaat der lagere scholen in 1863, bestonden in dal jaar 3608 verschillende scholen waarvan er 2549 openbare, 128 gesubsideëerde bijzondere en 043 bijzondere niet gesuhsiëerde. Het getal open bare scholen was in dal jaar met 59 vermeerderd, dat der gesubsidieerde bijzondere met 58, doch dat der niet gesubsidieerde bijzondere met 48 ver minderd. Het gelal hoofdonderwijzers was 2527te zamen dus 5672 personen uitmakendehet getal kweek dingen was 2958. Er waren 417 hoofdon derwijzeressen tegen 847 hulponderwijzeressen en 264 vrouwelijke kweekelingeu. Het getal leerlingen bedroeg op 15 Januarij een leger van 229.489 jongens, 192,868 meisjes, te zamen dus een cijfer van 422,357 den 15 October werden de scholen bezocht door door 196,340 joogens. 175,231 meis jes, le zaïnen door 371,571 leerlingen. Iiierby komen nog ruim 30,000 leerlingendie alleen de avondscholen bezochten. De Hooge Raad der Nederlandenkamer van straTzaken heeft eergister vernietigd het arrest vau het provinciaal gereglshof in Zuid-Holland in de bekende zaak van den hr. van Wageningen voormalig wethouder der gemeente Dordrechtvoor zoo veel zijne schuldigverklaring en veroordeeling betrefthem ontslagen van alle reglsvervolgiug de kosten te dragen door den Staat. Men weet, dal de heer v. W.wethouder en ijzerfahriekant le Dordrechtzoowel door de Haag- sche reglbank als door het hof in Zuid-Holland croordeeld tot drie maanden cellulaire gevau- f, mitsgaders onbekwaam verklaard om ooit eenigen openbaren post te bekleeden of waar te nemenomdat hij een aannemer van werken dier gemeente ijzer heeft verkocht en geleverd voor die gemeente-aanneming en zich alzoo zou hebben schuldig gemaakt aan het wanbedrijf, vermeld in art. 175 van het wetboek van strafregl luidende aldus: «Alle ambtenaren of dieeenen openharen post bekleedenalle agenten van de Hooge Regeringdie helzy openlijk hetzij door gesimuleerde haudelingenhetzij door tusschen- komst van andereneenig belang hoegenaamd genomen of aangeüoinen zullen hebben in ver- i igtingen. aannemingen, ondernemingen ol beheerin gen waarvan of waarover zij ten tijde van de verrigting, in het geheel of ten deele, het bewind of het loezigt hadden, zullen gestraft worden", eDZ. De hooge Raad heeft thans den requirani ter dezer zake van alle regtsversolging ontslagenomdat bet ten laste gelegde noch misdaad, noch wanbedrijf oplevert. De hoofdzakelijke grond voor de beslissing van den Hoogen Raad berust hierop, dat er tus- schen den requirant en den aannemer geen deel genootschap bestond, dat de requirant geen werk dadig deel heeft genomen, uocli zich heeft gemengd in de aannemingdat hij noch heelt bedougcu noch hem was toegezegd eenig aandeel in de kansen der aanneming; maar dat er alleenlijk heeft plaats gevonden een verkoop vau materialen en alzoo eene betrekking lussclien een verkooper en kooper, welke betrekking ophield te bestaan na de allevc- riii" der materialen. De Hooge Raad was van oordeel, was genisst dat hel hol' in Zuid-Holland aan de woorden eenig belang hoegenaamd eene te ruime uitlegging heeft gegeven en alzoo dal wetsartikel beeft geschonden. In de kerk te Coevorden had ouder de gons dienstoefening. iets plaats, dat groote stoornis verwekte. De persoon R. K. kwam in een zeer be schonken toestand in de kerk. Nailat hij den redenaar, die juist den zondaar zijne vreeselijke toekomst voor oogen steldeeenige oogenblikken had aangehoord scheen hij zyn benaauwd gemoed lucht te willen geven: want ongevraagd üam hij het woord en riep of liever schreeuwde't is nou genogt, wij bint toch allemaol niet verdoemd!" Maandag jl. werd de Staals-Spoorweg Maas- tricht-Roermond-Venlo feestelijk g- -peud, welk feest een eigenaardig locaal aanzien bad daar er noch militaire, noch civiele autoriteiten aan deelnamen, zijnde alleen de Bisschop van Roermond door Bur gemeester en Wethouders tot het déjeuner, san gemeentewege gegeven uitgenoodigd, hetgeen deze met den geheelen gemeenteraad bijwoonde terwijl ook nog mejufv. de Lom de Berg als eenige dame, en eenige autoriteiten en persoueu van elders daartoe uitgenoodigd, aanwezig waren; die discb was ter eere van den heer TborbeckeMinister van Binnenlandsche Zakeningerïgi en was de officiële receptie voor dien Minister, door den Raad bestemd. De gemeenteraad had de muziek van het 5e reg. dragonders de Koninklijke Harmonie en twee plolons kavalerie uitgenoodigd om ben in triomf door de stralen der stad naar het station te leidenten einde daar den Minister af te wach ten. Na bet déjeuner is de heer Tborbecke mei den Bisschop van Roermoud, in een rijtuig gezeteu, naar de Maria-Kerk gereden enna er eenigen tijd vertoefd le hebben, dadelijk per spoor naar Maas tricht vertrokkenzonder eenig ander gebouw of inrigtiDg te bezigtigen. Een ooggetuige verklaart ons dat er niet de geringste geestdrift beerschte en welligt nimmer een nationaal feest zoo aller treurigst stil, ellendig, en waarbij een ieder mis noegd wasis afgeloopen als dithet gemeente bestuur kon daartoe ook niet meer hebben bijge dragen. In de andere plaatsen was 't feest luisterrijk. Men schrijft uil Luik van 31 Oct.: Het Luiksche congres, kalm en gematigd ge opend isbelaasdezen verstandigen weg niet blijven bewandelen. Eene der laatste zittingen was onstuimig: de vooriniddagzitling werd geheel door- gebragt met de twisten der Franschen onderling, die derwaarts gekomen waren oin den lof der Be- publiek uit te bazuinenen de vergaderingver moeid duor hunne voordragtcnwas genoodzaakt hen tot zwijgen te brengen. In de namiddagzitting vernam men niets dan materialistische geloofsbe lijdenissen en zij eindigde met geraas en getier. Kortom, de geheele dag heeft de verwachting van velen te leur gesteld. Men moet echter met lof mel ding maken'van de redevoeringen van den Parijs- schen student Legrand eu Graaf Foooher de Careil, een lialf-catholieken half-sucialislischen redenaar die men op alle congressen aantreft. Behalve de '820 Luiksche studenteu, telde hel congres 317 studenten van de andere Belgische hoogescholen 1 Spanjaard 2 Portugezen 8 Duit- schors. 76 Franschen, 3 Wallachijers en 22 Ne derlanders (nl. 8 uit Delft4 uit Groningen eu 10 uit Luiden)voorts een honderdtal oud-studenten. De Minister van Binnenlandsche Zaken legde voor het congres meer welwillendheid aau deo dag dan de orde der hoogleeraren zy toch had geweigerd don studenten vacanlie le geven voor den lijd ge durende welken het congres zou bijeen zijnmaar de heer van de Peereboom heeft gelast de collegiën le schorsen tot na afloop van het cougres. De lieer Arnould, redacteur vau deu Prccurseur zeide o. a. bet volgende Wij zijn on-erdraagzaam wij zijn koortsig. Het onderwijsdal wij ontvingen heeft ons dat gemaakt door ons hoofd te vullen met lal van tegenstrijdige begrippen. Van liet Christelijk idéé in de lagere school ondervezenheeft men ons docu overgaan tot de lieidensche vormendie het letterkundig onderwijs per atlieneëu cn middelbare scholen uit maken. la het hooger ouderwijs stonden wij tegen over twee zeer uitceuloopende ngliugcn c'a spiritu alistische eu de posieve un materialistische. Zij die de wijsbegeerte en liet regt hebben beoefend zija van de universiteiten gekomen met absolute ideëumaar zonder methodezij die de weten schappen hebben beoefendmet de proefondervin delijke methode maar zonder beginselen omdat

Amersfoortsche Courant | 1865 | | pagina 1