"ia, NIEUWSBLAD der CE ,A coübaïtS# NOORD OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN JE 1520. van T R IJ D A G, 5 January d866. Dit Bladverschijntdes Uingsdagtcn Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder lOOnt»; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegel regt. - Afz. nummers ƒ0.10. Duhh. nummers f 0.13. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. van CTeeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43. over de Oude Vischmarkt. 100 «uede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeoren in bet Rijk. KENNISGEVINGEN. D» CEDEPUTEERDE STATEN vin di raovneis UTRECHT Ia aanmerking nemendedat de vee- of runderpest is uitgebro ken in de gemeente Schalkwijk (ietiea het berigt van den Hnrgemeester van Schalkwijk Gezien artikel 1 van het reglement lot wering van de versprei ding der vee- of runderpest vastgesteld by besluit der Staten van deze provincie, dd. 5 December 1865 goedgekeurd bij Koninklijk besluit van tl December 1865, n°. 69 Verklaren voor besmet het land, gelegen in de gemeente Schalk wijk en Tuil en 't IVaalbinnen de volgende grensbepaling: Van af de opwetering langs den zuidelijken oever der Schalk- wijksche wetering, oostwaarts op, tot aan de scheidings-slool van het land van Rijk van Eek Jr. en M. E. C. J. G. Baronnesse van Brienen; voorts die sloot in eene zuidwestelijke rigting vol gende lot aan de grens der gemeente Tuil en 't /faal; vandaar ia dezelfde rigting langs den oostclijken berm van den Strijpweg tol aan den Lekdijk Borendams vervolgens langs den noorde lijken teen van dien dijk tot aan den afweg of sckeidingsweg der gemeente Vreeswijk van hier noordwaarts langs den ooslelijken berm van dien weg tot aan de opweteringen in dezelfde rigting langa den oostelijke oever dier wetering tot aan het punt van En zullen de hoofden der gemeente-bestoren van Schalkwijk en Tuil en 't IVaal zorg dragen voor de verdere uitvoering van het aangehaalde reglement. Dit besluit wordt door plaatsing in het Provinciaal-blad in het Provinciaal Utrechlsch Dagblad en in de Amersfoortsche Cou rant Ier openbare kennis gebrart. Utrecht, den 31. December, 1865. De Gedeputeerde Stalen voornoemd VAN DOORN Voorzitter. C. W. MOORREES Griffier. Da GEDEPUTEERDE STATEN van na normeis UTRECHT. In aanmerking nemande dat de vee- of runderpest is uitge broken in de gemeente Haarzuilensop den stal van den veehou der If'illem Kraaijkamp Gezien het berigt van den Burgemeester van Haarzuilens Gezien artikel 1 van het reglement tot uering van de ver spreiding der vee- of runderpestvastgesteld bij besluit der Staten ilcier provincie van 5 December 1865 goedgekeurd by Koninklijk besluit van 11 December 1865, n°, 69 Verklaren «oor besmet het land in de gemeenten Haarzuilens Laagnieuwknopbinnen de volgende greusbepsliiij Begin sail de Haarlaag by den K n weg, westwaarts aan den tol beneden de Haar den weg van af den tol tol den duiker genaamd vroej zijn brog «an daar den weg naar Laagnieuu koop volgende lot de achterwelcriog van den Haarpobler. lirzc wetering westwaarts volgende tot de rivier de lleijcop die ririer vol gende oostwaarts lot de brog over de Hrijcnp eo den kantonalrn weg die brug over den kantonalrn weg zuidwaarts volgende lot de llaarlaan alwaar dit rayon eeuen aanvang nermt. Eo zullen de hoofden der gemeente-besturen van Haarzuilens en Laagnieuukoop voor de verdere uitvoering van het aangehaalde reglement zorg te dragen. Dit besluit wordt, door plaatsing in bel Proviociaal-Madin bet Provinciaal Utrechlsch Dagblad an in de Amerafoorlschc Con- rant Ier openbare kennis gebragt. Utrecht, den 31. Iteoember1865. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN DOORN Voorzitter. C. W. MOORREES Griffier. Da GEDEPUTEERDE STATEN van na vaovtacia UTRECHT, ln aanmerking nemende dal de vee- of runderpest is uilgebro ken in de gemeente Polsbroek, op den stal van den landbouwer iVillem Vervoerd Gezien het berigt «an deu Burgemeester van Polsbroek Cezien art. 1 van het reglement tot wering van de verspreiding ■der vee- of runderpestvastgesteld bij besluit der Staten van deze provineie, dd. 5 December 1865, goedgekeurd bij Koniaklyk be sluit van 11 December 1865, Verklaren voor besmet het land gelegen in do gemeente Pols broek binnen de volgende grensomichrgviog Ten Oosten van at de Dambrug zuidwaarts op langs de oost zijde van het huis van Cornells van Dam en den weslclyken berm ▼an den Lopikschen damwrg tot ilc landscheiding van Ixtpik van daar westwaarts op langs den zuidelijken teen der kade tot vóór dc scheidings-sloottussehen de eigendommen van de weduwe Jan Boef en den beer van de IVall Bake voorts ten westen langt die sloot in een regie lijn over den Zandwegde Voorwe tering den Kleiweg en de Scheidings-sloottussehen de eigen dommen van Simon Scheer en Gerrit Lekkcrkerker tot de land scheiding van Hoenkoep van daar oostwaarts oplangs den noordelijken teen der kade tot den westelijken berm van den Pols- broeker-domweg dien berm zuidwaarts op volgende langt de •oslzyde van bet huis bewoond door Cornciu Hoogendoorn orer den Kleiweg en de Voorwetering, langs de eoatzijife van de Dam- brng tot hel cerat aangewezen punt. Kn zal het hoofd van het plaatselijk bestuur van Polsbroek zorg dragen voor de verdern uitvoering van het aangehaalde reglement. Dit bealuit zal door plaatsiog in bel Provinciaal-blad in het Provinciaal Utrechlsch Dagblad en in do Amersfoortsche Conrant, ter openbare kennis worden gebragt. Utrechtden 31December1865. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN DOORN Voorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. Da GEDEPUTEERDE STATEN van ni morman UTRECHT, Gezien hel nader berigt van den Burgemeester van Lopik Overwegende, dat dientengevolge de algemcene omschrijving van het land dat hij ban beslait van den 28 December 1865, no. 18 (Provin- ciaal-blad n«. 130), is besmet verklaard moet gewijzigd worden Herzien het bovenvermelde beslnilmet instandhouding der daarin vastgestelde grenzen Verklaren voor besmet bet landgelegen in de gemeente Lopik tnsachen dan oostkant der hofstede van Cornells Roosendaal an de Tienhovcnscho brug. En aal hot hoofd van het plaatselijk bcstnnr van Lopik zorg dragen voor de verdere uitvoering van het reglement tot wering van de verspreiding der vee- of ruuderpestvaslge.teld bij hcslmt der Staten van deze provinciedd. 5 December 1865 goedgekeurd bj) Koninklijk Besluit van 11 December 1865, n". 69. Dit besluit wordtdoor plaatsiog itt het Pro>inciaal-blad in bet Provincinciaal Utrechlsch Dagblad cn in de Amersfoortsche Courant, ter openbare kennis gebragt Utrechtden 31 December 1865. C W. MOORREES, Griffier. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op maandag Jnnnnrlj e. k. ten Raadbuite te Amersfoortdes namiddags »an 12 tot 9 ure. terwijl belanghebbenden worden uitgenoodigd om hunne hoekjes tot het bijschrijven der Renten heizij in die Zitting heizij vooraf ten buize van een' der Commissarissen in te zenden. VAN DE POLL, Secretaris. AMERSFOORT, 4 Jaouarjj 1806. Ingevolge de lelegraafverdrageo den 17 Mei 1865 te Parijs en den 30 September 1803 te Schwerin gesloten, alsmede de hieruit voortgevloeide overeenkomsten lusschen enkele stalen onderling wordenle rekenen van den 1 Januarij 1866 voor telegrammen van 1 tot 20 woordennaar alle kantoren in de volgende slaten gelegen de daarnevens geplaatste bedragen geheven naar Algerio. /4.50; Daar (iaden, van fl tot 1.50 naar Reueren, vao 1 tot/1.50, naar België van 50 cent tot fl; naar Denemarken, 2.75; naar Frankrijk /2; naar Griekenland. ƒ3.51); naar de kanlorcn bchoorende aan de vrije slad Hamburg, rati 1.75 lot /2; naar ilacnover. vau 50 cent lot ƒ1.50; naar liolstein 2; naar Italië /2.50; naar den Kerkdijken Slaatf3 naar Meckelenburgvan ƒ1 tol /1.50; naar Noorwegen 4 naar Oostenrijk 1.50 uaar Portugal 4.50 naar Pruissen 50 cent tot 1.50; naar Rusland. 1) de kantoren in den Kaukakus, ƒ3.50; 2) de kantoren in Siberië (Isten kring). 83) de kan toren in Siberië (2den kring), 12; 4) de overige, kantoren 4; naar Saksen ƒ1.50; naar Sleeswyk /2; naar Spanje. 4; naar Tunis, f4.50; naar Europeescb Turkije. /3.50; naar Wurtemberg, van fl tot /1.50; naar Zweden, ƒ3; uaar Zwit serland 2. De nog onibrekende tarieven zullenzoodra z|j door bet buitenland zijn medegedeeld worden aan gekondigd. Men meldt uit Haarlem van 2 Jan.: Uit goede bron verneemt men dat gisteren de veetyphus is uitgebroken in den Haarlemmermeer- polder. Voorals nog bepaalde zich de ziekle tol een beest, hetwelk is afgemaakt en begraven. Men verwacht nu dat deze groole polder zal wordeo afgeslotenterwijl de veepolder (gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude) bij beschikking van den beer Commissaris des Konings dd. 27 De cember jl. weder is opengesteld zoodat de bepa ling van 30 November 1865 Provinciaal-blad n4. 81 js ingetrokken. Men meldt uit 's Hertogenboscb van 1 Jan.: De zoo zeer gevreesde veepest is ook uitgebar sten bij den landbouwer van Daalenle üussen (land van Heusden en Altena), waar eergisteren 27 stuks rundvee, op last van den Commissaris des Konings zijn onteigend en onmiddellijk afge maakt en begraven. Was aanvankelijk de vrees voor ziekle nog eenigzins onzeker, weldra bewees zich de waarheid door het onderzoek van den kundigen veearts van Capelle(Langstraat), deu heer Kliller die dan ook, in tegenwoordigheid van het kantongeregt van Heusden alsmede van hel lid der landbouwkundige commissie, deu beer J. Slraner van Meeuwen, de uilvoering bewerkte. Van de 27 stuks waren 10 aangetasteveowel werden, even als te Klundert bij A. Vermeulen, alle 27 afgemaakt, de hoeve op 1000 ellen afgebakend en onder politie wacht gesteld. Het is te wenschen dat deze krach tige maatregelen de gunstigste resultaten voor deze veerijke streek mogen opleveren. Een onzer dagbladen geeft het volgende middel tegen de watervrees, zoowel voor menschen als dieren Men wascht de wonden dadelijk uit met warme azijn of laauw water en droogt het af; dan giet men cenige druppels mineraat zoutzuur in de wou den en daardoor lost zich het speeksel vergif op dit middel is sedert 50 jaren met succes aange wend door een Saksisch boscliwachterdie op zijn sterfbed dit middel, 't welk eeu geheim was, ken baar gemaakt heeft." Naar tneii verneemt, zya by de Tweede Kamer der Slaten-Geueraal ingediend 48 ontwerpen van wethoudende aanwijzing der gemeentenin wier belanguit hoofde vau bijzondere omstan digheden van de nieuwe regeling omtrent de plaatselijke belastingen kan worden afgeweken, en die dus nog voor eenigen tijdbij wijze van over gang. eemge plaatselijke accjjosen zuilen mogen blijven heffen. Maandag werd te Arnhem gevankelijk uit Apeldoorn binnengebragt een persoon, die verdacht wordt de dader te zijn van den dezer dagen bj) Ugcheleo gepleegden moord waarvan wij hebben melding gemaakt. In weêrwil zijner onikcnleois schijnen gewigtige vermoedens tegen hem le beslaan die bovendien door ongunstige antecedenten uiel worden verzwakt. Men verneemt dat de dood van den vcrslagene, die binnen enkele minuten den geest heeft gegeven veroorzaakt is door dat een énkele hagelkorrel door hel hart is gedrongen, hetgeen eene oogeublikkcljjke verbloeding heeft veroorzaakt. Uit hel onderzoek moet verder gebleken zijn. dal de dader het waarschijnlijk op een ander bad gemuntdoch bjj vergissing den verslagene beeft gelrofleo. De Jenever-rampen van Nederland, gedure.tde het jaar 1865 maandelijks door de Volksvriend mede gedeeld een klein staaltje slechts van de wer kelijkheid geven 41 gevallen van gevangennemingen veroordeelin.- 7 van moord en manslag 02 van verwonding en mishandeling en 48 zelfmoorden. Pater Hyacm'.he. die als kanselredenaar zich te Parus in hét schitterendste succes te verbeugen heeft, maakte in de vorige week de studenten beweging tol hel onderwerp van een zijner leerre denen. Hij begon met de woorden van den Psalmi-.t a Ook ik ben jong geweest en ik ben oud gewordeu. enz.en wierp zich plotseling midden in den ko kenden en bruisscodcn stroom van bet Quartier- Latio. Aan de jeugd zeide de prediker, «behoort de toekomst, die toekomst, welke voor onze oogeu onder een nevel verborgen ligt. De jeugd is uie» de tjjd der handelingenin haren schoot kiemt het zaad waaruit de vruchten voor lateren tijd eens moeten ontspruiten. Ook wij waren eens jong; denkt aan de dagen toen in odzc kamers de kreet doordrong dat Frankrijk in gevaar verkeerde en zijne vrjjbeid bedreigd was. Wjj snelden te wapen ons bloed stroomde als water, hei leven had alle waarde voor ons verloreo. Nu zijn wij oudwij deoken rustiger en zien met helderer blikwjj lalen aan het lot zijnen vrijen loop en bukken voor hoogcre magt. Eo zoo behoort hetwant hel gezag is van God. en Gods is bet Rijk. Veroordeelt daarom de jeugd niet. licht haar voor op de baan der zedelijkheid en der vrijheid, en zij zal uitspat tingen vermijden. De jeugd haat deu geest vau slaafscbheid hel glibberig pad der ondeugd geeft haar aausloot, hare edele gevoelens komen er tegen op. Gjj vaders, waar zija uwe schitterende daden welke gij uwen zouen lol voorbeeld kunt stelleu Moedersinoet gij niet schaamrood worden voor uwe dochters, als gjj uwe kinderen van den regten weg ziel afdwalen? Vraagt aan u zelven of gij het niet waart the beu daarheen voerdet. Ook wjj zija jong geweest, maar op onze levenspaden stond nief aan alle hoeken de ondeugd. Onze tjjd doet alles t-u tneer nog dan het mogelijke om de zonde te huldigen. De schouwburg, eeuinaal aan de ver heerlijking van groole pairiotiscbe daden gewjjd vat de Supplice d'une femme in goud straatzan geressen worden voor hare dubbelzinnige liederen met kransen en bloemen beloond, welke men vroeger alleen aan de uitstekende geesten schonk. Gjj zult een deugdzame jeugd zien maar weest eerst zelven Try van lage eerzucht en vuile on deugd." De Courrier des Elals Unis beval de volgende merkwaardige statistiek betreffende de veelwijverij onder de Mormonen. Brigham Young, bet hoofd der Mormonenbeeft 185 vrouwen (gemalinnen) Elias 129, Jeremiah Stern 111 enz. enz. De oudste van Youugs vrouwen is 49de joogste 14 jaar oud. De profeet zelf is weduwnaar van 28 gema- liunen. Zijn collega Elias beeft zijne 129 vrouwen door nommers aangeduidomdat hjj al de namen met kan onthouden. N4.1 is 51. n°. 129 zeventien jaren oud. De meeste Mormonen vergenoegen zich met twee of drie vrouwen. Brigham Young heeft 32 kinderen verloren eo heeft er nog 213 in leven, als 85 jongens en 128 meisjes. Negen dezer dochters zjjn met Jeremiah Sterndrie met Elias gehuwd. De vrouwen der Mormonen zjjn meestal uit Schot land de Vereenigde Staten Zwitserland Duitsch- land Noorwegen en Mexico. Hoe zoo vele vrouwen van ée'oen man zich onder ling verdragen wordt niet vermeld.

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1