e?angel;9fttie onder de volkeren te bevorderen. Van deie vereende pogiagen verwachten wij onder den tegeu Godsveel goeds." De werken aan den spoorweg gaan goed voor. uit; ten bewijze dat het hier een echten, fat soenlijken spoorweg geldt, kan dienen dat onlangs het eerste accident, in den vorm van een déraillement, heeft plaats gehad, waarbij niemand gekwetst en niets gebroken is." (Pr. Dr. en A. Cl.) Naar wy vernemen is de generaal-majoor C. T. van Menrs, die eeuigen tijd geleden bij het stappen uit een spoorweg-rij tuig door een val zulk eene ernstige verwonding aan hel achterhoofd had bekomen thaus reeds iu zoo ver hersteld dat hij spoedig weder zijue werkzaamheden als voorzitter van den raid van loezigl op de spoorwegdiensten zal kunnen hervatten. Woensdag is de generaal bij Z. M. den kouing in andieutie ontvangen. Men meldt uit Almelo van 9 Jaiiuarïj Sedert een betrekkelijken korten tijd zijn in dit arrondissement ruim vijftig processen-verbaal opgemaakt ter zake van overtredingen der Spoor wegwetallen begaan door personen, die niet senijnen te kunnen onthouden de hekksn'te'sluiien of die liever over de spo ïrwegluaa wandelen dan over de slecht tuiderlioudeite gemeentewegen en intrkegroudenzij schijnen echter niet te hegrijpen dat Iiiiii du een eu au Ier in den zak komt of in de gevangenis brengt; die niet hoeren wil moet maar voeleu. Tnsschen eeue ruim 7i)j.irige weduwe en een krac.'itigen 40jirigen ritmeester werd ui 1831 te Maastricht een huwelijk gesloten. Alvorens zij ech ter door den teedereu eclil aan elkaar verheulen wjreuwerd een huwclijkseoiunoi opgemaakt, waarbij door het bruidje a in den bruidegom on herroepelijk werd geschonken: a. een bepaild om schreven woonhuis met aanhoorigliedeu te Maas tricht; 0. al de onroerend goederen welke der bruid hij haar overlijden zouden loebehooren en te Meersseu gelegeu zijn. eu c. al hare roerende goederen welke zij op den dag van haar ulsterven zou komen na te laten. Geoige jaren later kwam deze vrouw te overlijden eu nu vorderde de rit meester-weduwnaar van de overige erfgeuainen de Jevermg van afgifte van de hem bij voormeld huwelijkscontract geschonken zoo roerende als on- roereade goederen. Vau de zijde dier overige erf- genaiueu werd bezwaar gemaakt aan deze vordering te voldoenop grond dat zij van meening warea dal voormeld huwelijks-contract niet regtens be- staaubaar was, eu wilden zij alsnu dat cunctract ais nietig eu vau onwaarde hebben verklaard. Te dieu einde beriepeu deze zich op art. 22i van het burg. wetboekbepalende dat de gifteu tusschen aanstaande echtgenooieu bij buwelijksche voorwaar den kuuneu betrekkelijk zijnhetzij tot tegen woordige en bij de acte bepaaldelijk omschrevene goederenhetzij tol de gchee'e of gedeeltelijke □aiaienschap vau den schenker. Hunne vord.riug tot nietig verklaring was dus hierop gebasseerd dat aangezieu bij het voormeld coulracl ouder lett. A. werd geschonkeu een bepaald omschreven tegen woordige gift en sub. U, en C. een onbepaalde toekomstige gift, dit volgens art. 224 niet geza- meulijk zou kunnen plaats viuJetimaar wel het een of hel ander. Hieruit ontstond eeu proces, mei dat gevolg, dat zoowel de reglbank te Maas tricht als het hof in Limburg de vordering der erfgenamen tot vernietiging van het huwelijks-con tract hebben ontzegd hoofdzakelijk op grond dat de onder A vermelde schenking eerst iu werking zou treden insgelijks bij üetoverlijdeu der schenkster. Tegeo deze besbssiugeu heeft men zicli in casatie voorzien en deze zaak werd voor den lloogen Raad der Nederlanden bepleit. De advociien Mrs. Nijpels uil Maastricht en Kappyoe van de Coppelo Toor den ritmeester. Het gerucht eener Fransch-EDgelsch-Spaansch- Italiaansch-Oostenrijksche alliantie, tot instand houding van bel Mexikaansche keizerrijkheeft te Londen slechts spotternij te weeg gebragt eu zal denkelijk oorspronkelijk uit de Fransche dagbladpers gevloeid zijn. welke pers zoo zeer op de hoogte der zaken iu Amerika is, dal de ilessager de Paris zonder omwegen mededeeltdat hei congres een voorstel ter haudhaving van liet Monroe-slelsel verwierp en alzoo bewees hoezeer het geneigd was om alles te vermijdenwal aan Frankrijk stoornis zou kunnen verwekken. Hel verslag van hel Amerikaansche committé van Buitenlandsche zaken, aao hetwelk de Mexikaansche kwestie is voorgelegd zal de rigtiog moeten aanduiden die hel congres denkt te volgen. Hel berigt daarvan wordt eerst over ongeveer acht dagen te geinoet gezieo. Een vreeseljjke orkaan vergezeld van regen en wind woedde de Torige week iu Engeland en bleef etteljke ureo aanhouden. De wind was zoo sterk, dut alle treinen veel te laat of in het geheel niet aaakwameo. Verschillende huizen te Londen die in aanbouw warenzijo omver gewaaidde straten waren onveilig door vallende dakpannen en scboorsteeoen. Te Liverpool was de schade nog aanzienlijker. Geheele blokken lunzendie {jaar in aanbouw waren, zyn iogestortwaarbij yler meoschen bel leven verloren eri eeu groot aan(al werden gekwetst. De schade aan schepen joegebragt, is volgens de telegrafische beriglen uit de kust-plaatseo ontvangen zeer belangrijk. Ten negende male de heer Schuttev«r tal niet zwijgen zoo lang spreken pligt of een bewijs van erkentelijkheid is wordt de Tolquestie van het Z wolsche Diep door deu ijverigeu kaïnpioen voor de belangen der hiunenschipperij toegelicht in eene brochure en wel naar aanleiding van hel door de heeren IJssel de Schepper eu Meijer, af gevaardigden van hel kiesdistrict Zwolle, in de Tweede Ivamer der Staten-Geueraaldeu 20 en 21 Nov. 18(55 gesprokene. De brochure is geschreven uaar aanleidiua van de discussiëu over liet Zwolsche Diep in de'lweede Ivamer gehouden eu zal door de schipperij met groot genoegen worden gelezen. Ook de Regering en de leden der Tweede Kamer vinden er gewis belangrijke denkbeelden in. die tot juiste beoordeeling dezer altijd nog hangende kwestie kunnen strekken. AMERSFOORT, 15 Januarij 1806. 's Namiddags. Z. Exc. de Heer P. It- Falter, gep. Luitenant- Generaal der artillerie, President der Districts- Commissie te Amersfoort van het Fonds ter aan moediging en oudersleuuing van de Gewapende Dienst in de Nederlanden, viert heden zijn gouden bruiloftfeest. Vele ingezetenen geven door uilstekea i der wluggeu enz. blijk van hunne belangstelling in het voorregthetwelk den houggeachlen grijsaard (die I reeds onder keizer Napoleon 1 de officiers-épauletten np hel veld van eer verwierf), met zijue waardige Echtgenoot ten deel valt. I Reeds Donderdag aanstaande zal ter zitting der Arroniiissemeuts-Reglbank alhier worden behandeld de zaak der dienstmaagd, die goederen heeft ontvreemd uit den winkel van den heer S., bij wien zij in dienst was. Hel zal wel geen betoog behoeven hoe moeijelijk hel veelal voor de hoofden der policie is huisdieven in handen te krijgen en daarom vermelden wijdat deze dienstbode de gestolen goederen zeer vroeg in den morgen van Vrijdag 5 Januarij jl. uaar het kantoor der expe ditie van Gend eu Loos. gelegen naast het woonhuis alwaar zij in dienst was. hragt in een pakje naar Rotterdam bestemd. De heer Commissaris van Policie. den omtrek inspccteerendevermoedde in ha^r met de hem eigene scherpzinnigheid eeue diefegge, paste.jgfrecl de noodige maatregelen toe om de bewijzen barer schuld uiagtig te worden met hel gevolg, dat zij hem reeds des middags den diefstal bekende en iu verzekerde hewaringjwerd genomen. Naar wij gissen, zya er echter voor haar verzachtende omstandigheden. Z. M. heeft benoemd tot Notaris binnen het Arrondissement Amersfoort den Heer II. L. van Duma, thans Notaris te Gouda. Nog meldt men uit Blokland, bij Willeskop, van 12 Januarij Eene groote volksmenigte had gister op nieuw den toegang tot de hofstede van van Vulpen en het daaraan grenzende land waar de af te maken runderen moesten begraven worden, versperd, eu het liet zich aanziendat de ten uitvoer legging van den maatregel door II.H. Ged. Staten bevolen, op nieuw krachiig verzet zou vinden bij de boeren zoowel uit deze plaats als uit otnliggeade gemeentens die herwaarts gekomen waren. Z. Exc. de Heer Commissaris, des Konings in deze provinciede ofiicier van justitiede burgemeester en de kan- tonregter bevonden zich ter plaatse. Er waren in 't geheel 100 rnau Infanterie en 25 Artilleristen aanwezig om het openbaar gezag te ondersteunen. Er werd door deze militairen spoedig ruim baan gemaaktzoodat door de autoriteiten de hoeve kon worden geuaderd. Evenwel waren er onder de boeren ettelijke belhamels, die nog allerlei moeije- lijkheden in den weg trachten te leggen en slechts noode voor de ruiterij weken. De koppel vee van van Vulpen werd rnct de noodige formaliteiten onteigend afgemaakt en begraven. Dij de charge der artillerie met de blanke sabel zijn eenige kwet suren loegebragt. ONREDELIJKHEID. ONDANKBAARHEID. Gevoelden zicli de Hoeren Rjjkssclnlters van Dol- lenburgllavekolle <m J. IV. Leinweberen later de besteller A. de Jong genoopt openlijk nopens den Heer C. E. Brom ic schrijven, ook ik beu vcrpligt, boe ongaarne ouK tot de onderstaande publiciteit o vertegaan Gister morgen to 8J ure deed ik bij den heer C E. Brom directeur van hel expeditie-Kantoor van Gend <f- Loos. met 30 cents frankeerkostcrieen klein pakket bezorgenwaarvoor hijhet pakje aannemende en onder zich houdende. 41 cents frankeerkosten vroeg. Ik liet hem door de brengster, direct teruggekeerd het pakje terug vragen omdat liet juist wegens deze surcharge eeue andere inrigting enz. vorderde. Echter by weigerde haar, en daarna ook mij bet pakje terug tc geven. Ik spoedde mij naar het stationwaar délicatessegepaard aan dienslijver van den Chef en verdere Heeren steeds door mij was opgemerkten werd dan daar de I frankeerwaarde van rnjjn pakketje, hetwelk de Heer Drom aldaar moest vertoouen en aangeven, op len sc/tcrpsle 39 cents gefixeerd. Zal ieder, die kennis van zaken heeft, liet hoogst onredelyk van den Heer Drom vinden om de teruggave van een pakje te weigeren, dat hem met onvoldoende frankeerkosten ter verzending ge presenteerd en herhaaldelijk terug gevraagd wordt, (zelfs strijdt hel met gezond expeditie-begrip een te frankeren pakje te behouden en le boeken zoolang de afzender hel frankeerbedrag niet als geldig erkent of daarin berust) deze onredelijkheid wordt ondankbaarheid van deu Heer Drom, otndal hjj zoo dikwerf myue redelijkheid ondervond. Oin slechts eenige voorbeelden op te sommen Door een verzuim zijnerzijds werd een pak papier voor 1009 courauten met 2 cents zegel iu plaats 1 cents zegel le Utrecht gezegeld en in weerwil van de moeite, last. correspondentie naar Utrecht cu ongerief mij daardoor veroorzaakt, beruste ik daarin eu betaalde bovendien de kosten, ten einde hem geen schade of ooaangcuuarnheden le berok kenen. Tweemaal hragt bij advertenliön ter opname op coiiraiilendagendie Tiy toen men gereed stond /net drukken aantevangenverzocht wegens opge komen gegronde incidenten niet le plaatsen aan welke verzoeken met bereidwilligheid, in weerwil van de moeite en vertraging van uitgave werd voldaan zonder hem zelfs eeu penning adverteo- tie-kosten in rekcuiug te brengen, ofschoon hetgeen aanleiding gaf lot bel vermeligeu van e :ue der twee advertentie» (R iu zijaen uaam lerwyl een ietwat gelijkluidende naam bier ter slede eene L bevat) waarlijk geen zeer edele geschiedenis voor den Heer Drom was. Later werd mij iets ter opname tegen hem ver zocht. 't welk een der autoriteiten bekend is, doch waarvan ik den Steller de opname ontriedom deu lieer Drom voor verdrietelijke opspraak levrjj- wuren. Nog dezer dagen bleek weder mijne goede gezind heid jegens hem betreffende de publieke oordeelvel lingen c. S. omtrent zijn Directeurschap. Wie zal nu kutinen ontkennendal by door zijne weigering der teruggave van inyu pakketje bi ijk vau onredelijkheideu ondankbaarheid gal Ilel ligt geenszins iu uujue bedoeling deu tleer Drom door deze regelen schade of ouaaugenaain- lieden te veroorzaken, lutegeudeel, bel zal mij I aangenaam zijn als bet publiek hem eu zytt kantoor boe langer zoo meer protégeertwant deze regelen hebben voor hem eu anderen die geen voldoende redelijkheid toepassen, de nuttige strekking, hem en lie.i te doen begrijpendal men in zaken eu iu de zameuleviug dikwijls niet alles moet doen wat ineu wil. of waartoe men de mugt beeft, maar wel wat redelijkheid of billijkheid voorschrijft. De Heer Drum is. mjjns inzienseen vlijtig eu niet onbekwaam mensch doch met verkeerde be grippen van Icvcnswyshuid, waarvan de jaren en deze regelen hem welligt zullen genezen. Amersfoort 15 January i860. a. li. van c Heef F. IHKZII.Yü E N OPEN BRIEF aan den Hoogwelgeboren flerr Duron van Zuiji.kn van Numklt. (s Huge) tiaar aanleiding van de rede. door Z. II. IF. G. uitgesproken in de Vergadering van de 2e Kamer der Staten-Generaal Zalur- dag 25 November löOobetrekkelijk het Openbaar Lager Onderwijs door R. E. uk Haan Hoofdonderwijzer la Amersfoort. Wij wenschen de aandacht le vestigen op boven genoemde brochuredaar het meer en meer tyd wordt het publiek opmerkzaam le makeu up de vinnige aanvallen, die de upeubaie school voort durend heeft le verduren. Nog staal de open- lure school onwankelbaar eu geniet zjj het vertrou wen der overgroote meerderheid. Maar zal dit zoo blyven Waterdroppels bollen den steen wel uit en zouden dau de jaarlijks herhaalde aantijgingen ut dezen tijd vau beweging op godsdienstig gebied, niet in staat zijn langzamerhand kwaad vermoeden te doen rijzen bij hendie zich minder op de boogie hebben gesteld van de schoolkwesties? Uit dit oogpunt, maar uit dit oogpunt alleen, verblijden wij ons over de verschuiling van boven genoemde brochureen wensteen wy haar recht veel lezers toe. Ter bevordering biervan is het misschien niet kwaad den raad te geven om de lezing aan te vangen op bladz. 9na die Fran sche spreuk waarvan men het verband met het voorgaande niet begrijpt, zonder de rede vao den Heer v. Z. naast zich. Het gausche voorwerk toch is in eeutgzius gezwollen stijl geschreven, zoodat de lezer de grootste moeite beeft achter de ineening des Schrijvers te komen, al bcduolt deze algemeene bekende en eenvoudige zaken. Maar daarna wordt het beter en geeft de Schrijver vaak in flinke laai eene bondige bestrijding van hetgeen de Heer v. Z. het openbaar onderwijs te laste legt. En juist om die bestrijding is het te doen. Het publiek uioet bekend worden gemaakt met de redenen, waarom men de tian Zuijten's partij kan toevoegen wal gij der openbare school verwijt is ongegrondwat gjj van <le openbare school eischl is onbillyk of onmogelijk. p. (Inzonderheid ter wille der onpartijdigheid werd liet bovenstaande geplaatst. Door vrije discussie en polemiek wordt de kennis van helgeeo goed of kwaad is bevorderd, zoodat voor de voor- en tegenstanders der openbare school onze kolommei» openstaanwanneer zy zich binnen de perken der bezadigdheid houden. k E 1 S E V I G. De GEDEBUTEERDE STATEN van d> movirciv V I'RECHT In aanmerking nemende dat de vee- of runderpest is uitgebroken in dc gemeente Vinkeveen op den stal bij den veehouder J. Voorend; Gezieo bet berigt van den Burgemeester van Vinkeveen

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 2