CODRi NIEUWSBLAD dee CENTRAAMRh NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGE WESTEN M 1331. vim DINGSDAG, dS Februarij dS66. Dit Blad verschijnt de» Uingsdag »cn Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Adverteiitiën, I tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder lOCents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zcgclregt. 4fs. nummers ƒ0.10. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche CourantLangstraat. Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischtnarkt. too mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Bijk. KENNISGEVINGEN. Di CEDEPUTEERDE STATEN vu pi noviicu UTRECHT In aanmerking nemende dat de vee- of rondcrpcit ia uitgebro ken in de gemeenlo Jutphaasop den stal van den veehouder Dirk de Gooi Gezien het berigt van den Bnrgemeeater van Jutphaas Gezien artikel I van bet reglement tol wering van do versprai- ding der vee- of runderpest vastgesteld bil besluit der Staten van dexe provinciedd. 5 December 1865 goedgekeurd bg Koninklijk besluit van 11 December 1865, n°. 69; Verklaren voor besmet de hofstedegenaamd Rijnenburg be woond door den landbouwer ca veehouder Dirk de Goei, liggende in bet Nedcreind vin de gemeente Jutphaasen begrensd ten Noorden door den Neder eindschen Zandwegten Oosten door bel land van Jan Versteeg ten Zuiden door het land van Arte van Schaik en ten Westen door het land van Hendrik van den Ham. En zal bet hoofd van bet plaatselijk bestuur van Jutphaas zorg dragen voor de verdere nitvoering van het aangehaalde reglement. Dit besluit wordtdoor plaatsing in het Provinciaal-blad in hel Provinciaal Utrechtsch Dagblad en in de Amersfoortsphe Cou rant ter openbare kennii gebragt. Utrecht, den 8 Februarij 1866. De Gedeputeordo Staten voornoemd VAN DOORN, Voorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. Di GEDEPUTEERDE STATEN ris di nonnen UTRECHT, Gezien hun besluit van 29 Januarij jl.n°.l (Provinciaal blad n«. 38), waarbij de gemeente Abcoude Baambruggein haren geheclen omvangbesmet is verklaard Overwegende dal daardoor hel inwendig verkeer meer belemmerd wordt, dan voor bel oogenhlik lot wering van de verspreiding der veeof runderpest noodzakelijk ia Gi let op artikel 1 van het provinciaal reglement van 5 De cember 1865 (Provinciaal-blad no. 121); lleriien bun bovenvermeld besluit; Verklaren voor besmet het land gelegen in de gemeente Abcoude Baambrugge, biunen de volgende grensomschrijving Van oit het Gein aan de gemeente Loenerslootlangs de zuidzijde van den Indijk, lot aao de grenzen der gemeente Vree land deze kade verder noordwaarts volgende lot aan de hofstede Beek en Gein de sloot aan de zuidzijde der hofstede volgende tol aan hel Gein. Van daar langs hel Gein snidwaarts op tot aan de brog te Baambruggede oostzijde van de dorpsstraat volgende tot ilen zuidelijken berm van de Baambrugsche Zuwe; langs den zuidelijken kerm der Baambrugsche Zuwe tot aan de Veenkadc of de grens der gemeente VinKevecn en Waven'een; van daar zuidwaarts op deze laatste kade volgende tot aan de Geuzenslooten verder de kade langs de Geusensloot en het Gein volgende lot aan het punt van aanvang En zal het hoofd van het plaatselijk bestuur van Abcoude Baam brugge zorg dragen voorde verdere uitvoering van bet aangehaalde reglement. Dit besluit wordtdoor plaatsing in bet Provinciaal-blad in het Provincinciaal Utrechtsch Dagblad en in dc Amersfoortsche Couraal, ter openbare kennis gebragt. Utrecht, den 8 Febrarij C. W. MOORREES, Griffier. AMERSFOORT, 12 February 1866. Zaturdag jl. is een vrachtrijder, tusscheo Amers foort en Harderwijk dienst doendein beschooken toestand van zijn voertuig gevallen op den weg van Putten naar Nijkerk het rad rolde over hem heen en liy overleed kort daarna. Wouter van Ommen, ter dood veroordeeld door het Prov. geregtshof in Utrecht (zie ons vorig nummer), is tegen deze uitspraak in cassatie ge* komen. Maandag avond 19 Februarij e. k. zal door Z.Exc, den lieere Commissaris des Konings in de Provincie Utrecht receptie worden gehouden by gelegenheid van 's Konings verjaardag. Z. M. de Koning heeft het ontslag der heeren Tborbecke en Olivier thans aangenomenonder dankbetuiging voor hunne gewigtige dienstenen is het nieuwe Ministerie aldus zameugesteld Koloniën, Fransen van de Putte; Financiën, van RosseBuiuenlandsche Zaken Geertsema Ruitenlandsche Zaken, Creiners; justitie Mr. C. J. Pické kantonregter te TholenOorlog, Blanken, tevens ad inierim voorloopig heiast met het Depar tement van Marine. Wyilers is de heer Thorhecke benoemd tot Minister van Staat en de heer Olivier tot Kominaodeur der Orde van den Nederlandscben Leeuw." Een schaapherder te Woubrugge, by Woer den. beeft van ?.yne kudde, ISO schapentellende, de helft door dc veeziekte verloren. De Staten vau Overyssel hebben ƒ100.000 beschikbaar gesteldotnin geval van het uiihre ken der runderpest in genoemde Provincie, daar van, zoo noodig, gebruik te maken bij het afina^ ken van ziek en verdacht vee. Zy is naby Zwolle uitgebrokeu. Men ineldt uit het Land van lleusden en Allena van 8 Februarij: Als een bewys tot welk een lioogen prijs de bouwlanden in deze landstreken uog klimmen, diene. dat door sommige vlashouwers, ook vreemde. /350 per bunder wordt beloofd. Ook voor den Deetwortcldie dit jaar hier algemeen zal wordeu geteeld, worden zeer hooge pachten gegevcu. Aard appelen zullen bier dit jaar niet veel verbouwd worden. Maakte men voor eenige weken uit deze landstreek melding van zieke paarden, thans kun nen wy rnededeelen dat slechts enkele zijn be zweken. De gezondheidstoestand van het vee is zeer gunstig; van de ziekte wordt geen spoor ont dekt. Tot reislectuur voor hendie als vrijwilligers dienst in het Pauselijk leger nemen, kan het vol gende dienen: die goed gezond, maar dronken is. wordt in nuchteren toestand horizontaal op eene plank gelegd en ontvangt van 10 tot 40 slagen, met stokken van groen hont en ter dikte van den diameter van den loop van een Infanterie-geweer. De slagen wordeo bij afwisseling toegebragt door twee ter wederzijden slaande korporaals. De plaats die gekastyd wordt is de sulta consueta parti posteriori't welk niet in Nuts-taalmaar zoo kicsch mogelijk overgezet, is: «de plaats ge legen tusschen het einde van den ruggegraad en het loopend voertuig waarmede de mensch zich in beweging l rengt." De Pauselijke korporaals, ook welopgevoede jonge lieden, bedekken die plaats niet met een door luchtig gaas. maar met een kleedingstuk't welk den naam heeft van dat 't welk ieder man in 't openbaar draagt, doch waarvan 't gebruik eenig- zins nader wordt omschreven door bijvoeging van het woordje onder. - Men weet dat het burgerlijk wetboek en al zijne gevolgen sedert 1 Januarij 1866 in geheel het koningrijk Italië van kracht is. Den 19 Jaouarij compareerde voor den ambtenaar van den Burger lijken standin 'de wijk Montecalvario der stad Napels, een priester, genaamd Pasquale de Fran cesco, van Caserlaoud 46 jaren, voorzien van alle bewijsstukken, vereischt lot het aangaan van een huwelijk, en verlangende otn in den echtelijken staal verbonden te wordun met Seraphine Velardi van Napels, oud 26 jaren. De ambtenaar deed hetgeen hét gemeentebestuur van Genua in gelijk geval had gedaan: hij verklaardedat hy aangezien bel twijfelachtige van het gevalhet advies van het parket moest inwinneu. De Napelsche magistra tuur behandelde het vraagstuk op grondige wijze. Er waren leden die zich krachtig lei:eo het huwelijk verklaarden maar eindelijk hield het zeer bepaalde advies vau den procureur-generaal, den heer Mirabellide bovenhand en werd aan den ambte naar van den burgerlijken stand van Monte Calvario geantwoord: 1°. dat elk persoondie zich aanmeldt en in het bezit is der vereischtenvermeld in afd. 2hoofdstuk 1 titel V van het burgerlijk wetboek, tot hel aangaan van een huwelijk toege laten kan en moet worden2®. dat geenerlei beperking direct of indirect is aattgeduud ten aauzien van personen door geestelijke geloften gebonden en Pasquale de Francesco het regl heeft om te trouwen, gelijk elk ander burger. Overeen komstig deze beslissing in de priesier Pasquale de Francesco den 20 Januarij aan het bureau van den burgerlijken stand der wijk Monte Calvario in het huwelyk verbonden. De regering schijnt in deze zaak geenerlei instruciiën te hebben gegeven. Meu heeft opgemerktdat sedert 1 Januarij onder de geestelijkheid vaa het land van Napels zekere neiging bestaat om van het voorregt. dat de wet verleent, gebruik te maken. Zoo hebben een kanunnikdocior in de godgeleerdheiden een priester uit Calabrië aangekondigd dat zij in het huwelyk zullen treden. Tot dusver heeft de geestelijkheid behooroude tot de emancipatie- maalschappy welke de iheorie vau het huwelijk der priesters heeft verdedigddeze nog niet in praktijk gebragt; het is echter te onderstellen dat het voorbeeld vau den priesier Pasquale de Francesco navolging zal vinden. 't Getal aan de veeziekte gestorven of afge maakte runderen ia Engeland beloopt nu meer dan 90.000. invoering der belasting een aanpeil heeft plaats gehad. Dat de wijnkoopers nu den verhoogden rijksaccijns niet moeten bijbetalen geschiedt alleen omdat ingevolge het traktaat inet Frankrijk de rijksbelasting Linnen 4 jaren van '28 op f 20 moet worden terug gebragt hetgeen trapsgewijze, jaarlijks met ƒ2, zal plaats hebbenzonder dat daarvoor vergoeding aan de wijnhandelaren zal gegeven worden. Werd er nu door het Bijk aangepeild dan zou dit later restitutie moeten geven maar daar dit laatste niet zal geschiedenmoet het tegenwoordige voordeel voor de wijnhandelaars alleen dienen om het latere nadeel te dekken. Ook volgens het regt beweert rekwestrant aanspraak te hebben op restitutie vau de gemeente omdat de biljetten van uitvoer die zijnen wijn vergezelden aan de Kop pelpoort zijn afgeteekend door den gemeente-ambtenaar en er dus is voldaan aan het voorschrift van het reglement, terwijl het eenige geval, waarin dit laatste toestaat de restitutie te weigeren namelijk als de gemeentebelasting op de plaats der bestemming is ontdoken, hier niet aan wezig is, daar er te Rotterdam geene gemeente-belasting werd geheven vóór 1°. Januarij en ook thans niet ge heven wordt, zoodat zoodanige ontduiking onmogelijk was. De Voorzitter zegtdat hij is opmerkzaam gemaakt op den twijfeldie er kan geopperd worden over de vraag of de Raad wel bevoegd is om uitspraak te doen omtrent het al of niet verleenen van restitutiën. Hij geeft gaarne toe, dat de eigenlijke uitspraak daaromtrent in den regel bekoort bij Burg. en Welh.doch hij gelooft dat wan neer er sprake isniet zoozeer van de toepassing eener verordening op een enkel persoonals wel van algemeene beginselen waarnaar men daarbij zal handelen dat dan Burg. en Welh. zeer wel geregtigd kunnen geacht worden om het gevoelen van den Baad in te winnen. Als zoodanig meent hij dan ook dat de beslissing van den Raad in dc vorige raadszitting gedaan eigenlijk behoort te worden aangemerkt, terwijl er dan ook met den restitutie-staat, die destijds is besproken op de gewone wijze door Burg. en Weth. is gehandeld. Wil men bet thans ingekomen rekwest van den heer dc Beveren nu als eene gewone individuëelc aanvraag om restitutie beschouwendan oordeelt hij den Raad onbevoegd hierop te beschikken en geeft hij in overweging het te verzenden aan het koliegie van Burg. en Welh. Beschouwt men het als eene soort van hooger beroepdan acht hij evenzeer den Raad onbe voegd omdat dit niet aan den Raad is opgedragen. Hij wil echter, indien daarover verschil van gevoelen mogt bestaan gaarne de gronden hooren die men tegen zijne roeening zou kunnen inbrengen. Dc heer van Bel is ook overtuigd, dat het hier betreft de toepassing of uitvoering van eene verordeningdie door art. 1"9 der Gemeentewet aan het koliegie van Burg. en Weth. is opgedragen. Hij heeft daarom met genoegen vernomen dat 4c uitspraak van den Raad in de vorige zitting gedaan alleen als een advies is aangemerkten niet als eene beschikking op de gedane aanvragen om restitutie waartoe de Raad zeker onbevoegd is. Op dien grond gelooft hij ook, dat het rekwest aan Burg. en Weth. moet verzonden worden. Aan een hooger beroep kan ook moeijclijk gedacht worden omdat de Wet zelve dit niet toekenten volgens het algemeen aangenomen gevoelen der schrijvers, de Raad hoogstens alleen dan in hooger beroep kennis kan nemen van de geschillen over de toepassing eener verordening wanneer deze daar omtrent eene uitdrukkelijke bepaling bevat hegteen in in het thans bedoelde belasting-reglement het geval niet is. Met algemeene stemmen wordt daarop besloten het verzoekschrift te verzenden aan Burg. en Weth. ten einde daarop nader te beschikken. Vergadering van den Baad der Gemeente Amersfoort vau Woeusdag 7 February Wegens plaatsgebrek in het vorig nummer was punt 2 tot heden uitgesteld.) 2°. Rekwest van den heer C. L de Beveren houdende nader verzoek om restitutie van de belasting up den wijn. Dit rekwest wordt voorgelezen en strekt ten hetoge dat het verzoek is gegrond on regl en billijkheid omdat het betreft eene belasting op liet verbruik en de bedoelde wijn niet binnen de gemeente is verbruikt terwijl de be lasting werd gehevenwaarhij nog kotnt dat hij dc Aan den llaad der gemeente Amersfoort De ondergetcckende C. L. de Beveren te Amersfoorthinde lende in w jncn onder de firm» Gijbeis en Pels en C uccmt met gepasteu eerbied de vrijheid aan den Raid der gemeente zijne bezwaren te doen kennen tegen het besluit van den Raad genomen in zijne vergadering vin 16 Jan. jl. en waarb.j is geweigerd adressant restitutie te verleenen van plaatselijke belasting voor 2289 Ned. kan wyn door bem op 30 December 1365 uit de gemeente uitgevoerd. De adressant vermeent tot de door bem gevraagde restitutie ge- regtigd te zyn: I". omdat dc hillykheil zulks eiscbl2 omdat bij daartoe op grond der bestaande reglementen en verordeningen geregtigd is. 1. De billijkheid der restitutie. De adressant vroeg reeds in December 1S65 of de Raad voor nemens waa restitutie le vcrlccneu van 'ten gemeente-accyu» voor den wgn welke up 1 Jan. 1866 bij hem voorbanden zoude zgo op dat tqdslip toch werd de geineeuto-belastiug afgeschaft en nu meende hg dat hot billyk was, dal even als men vroeger toen do stedelgke belasting verhoogd werd vau den aanwezigen voorraad den verhoogden accijns had gevorderd men nu terug gafdc be lasting voor hetgeen op Ret oogeublik van de afschaffing der belasting nog aanwezig, du» nog niet verbruikt was De acc.ju» toch was verschuldigd op hel verbruik in de genteen!-. Wordt de wgn zoo lang in do gemeente die belasting geheven wordt niet in dc gemeente verbruikt maar weder uitgevoerd dan is geeno belasting verschuldigd en wordt die den handelaar die ze reed» heeft betaald of daarvoor gecrediteerd is, terug betaald of van zyne rekening afgeschreven. Hetzelfde moest d is gelden wanneer er geen belastbaar verbruik meer in dc gemeeate kan plaats hebben, dat is nat January 1366. Wordt uu die restitutie niet verleend d ut moet dc wijnhandelaar de belasting betaleu van den wijn door bent ingeslagen voor I Jiuoarg 1866, welke hg ver koopt na dat tijdstipwant hy kan die bclastiug vau zyne koopera niet terug -ordereu. Men het ft hiertegen opgemerkt (tio hel verslag van de Raads- vergadering van 16 Jan. 1366, bijvoegsel Amerslo.irtsche Courant van 23 Jan. jl. N4. 1325) dat de wijnhandelaar* geen regt op restitutie hadden omdat sy door d« veraudcriug van do belasting- heffiug geene schade leden. Die opmerking is echter onjuist. Dc verhooging der rijksbelasting toch wordt aan do wijnhandelaar»

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1