couriït! AHERSFOORTSCHE NIEUWSBLAD der CENTBAAL? NOORD-OOSTELIJKE SPOORWEGGEWESTEN JS 1355. EN van DIPiGSDAG, 27 Februarij J866. Dit Blad verschijnt des üingsdagtcn Vrijdags. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, I tot 6 regels 60 Cents, eike regel meerder lOCents; legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Aft. nummers ƒ0.10. Dubb. nummert f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Ditg. A. II. pan Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amertfoorltche CourantLangstraat. Wijk F. N®. 43. over de Oude Visclimarkt, soo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. PUBLICATIE. Di COMMISSARIS BIS KONINGS ia bi ssovircis UTRECHT, Geilen hel beslait vin heeren Gedeputeerde Staten der pro»iucie Utrecht, d.d. 15 February Celet op irl. 11 der wel vso 13 Junij 1857 (SUKibltd no. 87), Brengt bij deze Ier kennis »sn de belanghebbenden a. Dti de Viiicberlj binnen deze provincie wordt gesloten van den 10. Maart tot en met den 12. Mei aanstaandedal evenwel van die sluiting is nitgezonderd het visschen op aal en palingwaartoe echter alleen zullen mogen gebezigd wor denfuikenkorven of netten daartoe uitsluitend bekwaam terwijl de visscherij op spiering met het kruisnel geoorloofd geoorloofd blijft lot den 21 April aanslaandedoch niet zsl mogen worden uitgeoefend dan alleen buiten de FPaardbarriire ie Utrecht, in bet water, gelegeu tosschen de Groote shoe en de Roodebrugen te Amersfoortin het water van af de Koppelpoort tot aan het gebouwgenaamd de Spijker-n slechts van des middags 12 tot des avonds 10 ure zijnde de bovenstaande bepalingen niet toepasselijk op de rivieren den Rijn boven Wiijk bij Duurstede en de Lek, daarbeneden. h. Dal de sluiting is bepaald op bet jagtbedrijf vermeld in art. 15 lilt. h en f der voormelde wel (bet vangen van eendvo gels in eene eendenkooi of een daarmede gelijkstaand toestel en het vangen van waterwild met slagnetten) op Zaturdag den 10. Maart aanstaande van het jagtbedrijf, vermeld in art. 15, litl. d (bet schieten van waterwildj mede op den 10. Maart aanstaande terwijl bet schieten van watersnippen rrlnofd blijft tot en met den 31 Maart 1866. bet Weispel »ao kwartalen met steekgaren en vliegnet bedoeld bij art. 15, litl. e van voormelde wet, wordt openge steld op 2, April 1866 en gestolen op 14 July aanstaande. Bn ten einde niemand eenige onwetendheid biervan voorwende, tal deze worden afgekondigd en aangeplaktwaar zolks te doen gebruik el jjk is. Utrecht Aden 20. February 1866. De Commissaris dee Konings voornoemd VAN DOORN. KENNISGEVINGEN. Ds CEDEPUTEERDE STATEN van bs vaoviscin UTRECHT, In aanmerking nemende dat de vee- of runderpest is uitgebro ken in de gemeente Mijdrechtop den stal van den landhouder tfillem de Jong in Bloklandonder Mijdrecht Gezien het berigt van den Burgemeester van Mijdrecht Gezien artikel l van het reglement tot wering van de versprei ding der vee-of runderpest, vastgesteld bij besluit der Staten van deze provincie, dd. 5 December 1865 goedgekeurd by Koninklijk besluit van II December 1865, n°. 69; Verklaren rot -besmet het land, gelegen in de gemeente Mijdrecht. in den drooggemaakten Nieuwvecnschen en Zevenhovenschen polder, genaamd binnen Blokland onder Mijdrecht, begrensd ten zuiden de molentogten verder langs de Kavelsloottusscben de kavels 38 en 39 ten noorden een gedeelte van den ringdijk, grenzende aan den tfieland-polder van Blokland en de Kavelsloot, tosschen kavels 35 en 36 ten noordoosten en zuidwesten de Heerenweg van Blokland, van af de brug in de molentogt, by het eigendom van J. Habermehllot de Kavelsloot, tosschen kavels no. 35 en 36. En zal het hoofd van bet plaatselijk bestuur van Mijdreeht zorg dragen voor de verdere uitvoering van het aangehaalde reglement. Dit besluit wordtdoor plaatsing in het Provinciaal-bladin het Provinciaal Utrecbtsch Dagblad en in de Amersfoortsche Con- rant ter openbare kennis gebragt. Utrecht, den 22. February, 1866. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN DOORN, Voorzitter. C. W. MOORREESGriffier. BURGEMEESTER «t» WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op de aanschrijving van den heer Commissaris des Koning» in dc provineie Utrecht van den 21. Fehru arij 1866, no. 3 N. M. en S. (provinciaalblad no. 75); Doen te weten dat een der thans op werving zijnde onderofficieren van het korps Mariniers tevens belast met het aanwerven van matrozen en jongens voor de eigenlijke zeedienstdaartoe ook deze provincie sal bezoeken en dat de aangenomenen aanspraak hebben op reisgeld naar de plaats hunner bestemming. Amersfoort, den 24. Februarij 1866. De Burgemeester tn Wethouders voornoemd De Secretaris A. G. W. L. SCHELTDS. De Burgemeester -. WIJERS. AMERSFOORT. 26 February 1866. Het rapport der Commissie van 5 ledenbe noemd ter raadszitting van 7 Februarij j.l.ten fine van consideratie en advies betreffende de missive der IIII. Spoorwegconcessionarissen Swaan en van Heiningenwordt of is thans bij den Gemeente raad ingediend, en de conclusie daarvan is: dat do gemeente Amersfoort in het maatschappelijk kapitaal deelneme voor 50.000. Een naburig blad behelst het volgende: uOns wordt nader uit Amersfoort gemeld, dat op het luisterrijk diner, doqr den majoor-kommandani der Schutterij op 's Kooings verjaardag gegeven niet de officieren van het garniioen maar van deze slechts de luit.-kolonel en de majoor van het det. weid-artillerie genoodigd waren." In de gemeente Utrecht is de veepest uitge broken builen NVittevrouwen op den stal van den vee-arts Hoogland, en zyn de 2 zieke en de 2 getonde beesten aldaar onteigend. De gemeenteraad van Hilversum heeft besloten om voor ƒ50,000 (en niet ƒ200 000 tooals 't ge rucht liep) deel te neinen in de Maatschappij ter uilvoering der aan de Heeren Swaan en van Hei ningen verleende spoorweg-concessie. Z. M. heeft benoemd tot Raadsheer in het Prov. Geregtsliof in Utrecht den lieer Mr. P. Brandsma, thans officier van justitie bjj de Arr.-Regtb. te Utrecht. Wij kuDnen uit goede bron het berigt be vestigen dat de cultuurwet na Paasschen bü de Tweede Kamer ter tafel kan worden gebragt. Het antwoord der Regering op het verslag der rappor teurs mag in de eerste helft der volgende maand te gemoet gezien worden. Bat antwoord tal een teer volumineus en uitgewerkt stuk tijn. Zijn wij wel onderrigt. dan zal de nieuwe Minister van Justitie de voordrag! van wet tot afschaffing van de doodstraf van zijn voorganger overnemen en by de Kamer aanhangig maken. Terstood bij zijne komst aan het Bewind heeft de heer Pické zich bezig gehouden met de zaak der tienden. Men weetdat hij een warm voorstander van de opheffing der tienden isreeds zeer spoedig mag een ontwerp van wet met dat doel tegemoet gezien worden. De wetsvoordragt op de schutterijen is door de regering teruggenomen om daarin enkele wijzigingen te brengen doch niet om haar voor goed te be graven gelijk sommige schjjnen gevreesd te hebben. De Tijd die de inzameling voor Paus Pius IX aan het bureau van dat blad gesloten beeft deelt thans mede welke bijdragen door andere bladen ontvangen en aan de redactie van de Tijd overge maakt zijn, ter verdere opzending. Blijkens de openbaar gemaakte 64e Ijjst is het totaal bedrag van een en aoder 185,669.47. Voor eenige dagen stierf te Weenen de eigenares van een badhuismej. A. Kohnbehoo- rende tot de Israêlietische godsdienstdie in haar testament den wensch uitdrukte, bij hare dochter begraven te worden. Daar deze echter te Linz waar zij tot de Evangelische godsdienst was over gegaanhegraven is. is men verlegen of liever oneeos, boe deze clausule van het testament ten uitvoer te brengen. De overledece moet luideos het testament te Lins begraven worden maar daar weigert men even goed de moeder op den Chris- lelijken, als de dochter op den Israëlitischen gods akker ter ruste te leggen. De voornaamste zanger van een der groote schouwburgen te Lyon ontmoette onlangs eene arme vrouw met vier kinderendie op de straat bedelde. Haar knap en bescheiden voorkomente midden der grootste ellende, trof den goedhar- tigen kunstenaar. Ily verzocht de arme vrouw hem te volgen naar de Place Belcourwaar hij in een boek met den rug tegen den muur ging zittenhet hoofd met zjjn zakdoek bedekt en den boed aan zijne voeten. Hij begon nu een zijner geliefkoosde arria's te zingen. De schoonheid zyner stem verzamelde spoedig eene overgrocte menigte om hein heen; het denkbeeld van eene of andere geheimzinnigheid vuurde de omstanders aaoen de vijffrancstukken vielen als een regen in zyoen hoed. Toen nu de zanger, die zich aldus door de goedheid zyns harten tot straalm uziekant ver nederd haddachtdat hij genoeg gekregeo had, nam hy zjjn hoed en stortte den inhoud in het voorschoot der arme vrouwdie daar bewegingloos van verbazing en geluk stond en verdween in de menigte. Zijn talent echter verraadde hem hoewel zijn gelaat bedekt was; en het gebeurde verspreidde zich als een loopend vuur door de siad. Toen hy nu den volgenden dag op hel toonecl verscheenbleekuit de daverende toe juiching. die hem van alle kanten ten deel viel, dat eene goede daad nooit is weggeworpen. In de menagerie van den heerManders, die zich thans te Liverpool bevindt, heeft een vreese- lijk gevecht tussclien een hijena en een luipaard plaats gehad waarvan de eerste zich in het bo venste en de tweede in hel benedenste gedeelte eener dubbele kooi bevoud. Op zekeren nacht brak de hijena den vloer van hare kooi openzoodat zij er den kop kon doorsteken. De luipaarddie heneden in de kooi zat, greep haar in den strot, waarop een vrccselyke worsteling volgde, liet ge. weldig leven bragt al de oppassers op de heen. die inet den heer Manders toeschotenom te zien wat er gaande was. Men bevond toen .dal de luipaard dc hyena door den vloer getrokNtt had en zoo vreeseiyk was zyn greep. dat. howel de heer Manders hem een hagelbui van slagen op den kop en de schouders loebragt, de hyena ge heel dood waseer bij los liet. De Senaat van Missouri beeft een besluit genomen, waarby wordt bepaald, dal wanneer iemand zich gedurende den lijd van een jaar by herhaling aan dronkenschap schuldig maaktzijne vrouw geregtigd is op eene echtscheiding aan te dringen. In Chicago werden in 1865 niet minder dan vijftig eischen lot echtscheiding ingewilligd van vrouwenwier mannen zich aan voortdurende dronkenschap schuldig maakten. De meeste personen diedie uit eenen lagen standtot een groot termogen geraken [parvenus). schamen zich over hunnen oorsprong en trachten die te doen vergeten. Dit is bet geval niet met den heer Johnsonpresideut der Vereenigde Staten. De heer Johnson is, zooals men weet, in zijne jeugd kleermaker geweest. Daarom heeft bij de wapenen aangenomen, welke zijn vorig bedryf op eene sprekende wijze herinneren. Zij bestaan uit eene opene schaar, een persijzer en een vinger hoed, omringd van garenkluwelsin plaats van vaandels, een kapstok waaraan broeken en jassen hangen. In het midden prijkt deze spreuk: «Ik zal de gescheurde Unie herstellen." In e'e'ne week zija in Amerika vier stoom- booten gesprongenen een stoomketel op den Louisiana-spoorweg gebarsten. Deze ongelukken en het vergaan van den Narcissus veroorzaakten het verlies van bijna 260 meoschenlevensdoch de weioige waarde die aan zulk verliezen gehecht wordtblijkt uit de wijze waarmede de Ameri* kaansche dagbladen zulke rampen aankondigen zij geven slechts het kortst mogelijke berigt der feilen. NEDERLAXDSCHE CENTRAAL-SP00RWEG. Opbrengst over dc maand Januarij 1365. 1866. Reizigersƒ15.250.57 ƒ14,680.84 Bagage615.31 406.29 Besteïgoederen3.350.17 2.128.43 Koopmansgoederen 4,325.24 2,765.01s Vee, paarden en ryluigen. 1,750.58 676.30 Diversen250.52 4,186.87 25.542.39 24.843.74s Opbrengst van Januarij 1865 1866 Mindere opbrengst in 1S66 25,542.39 24,843.74s 7 698.64s Politieke Revue. De Pruissische volksvertegenwoordigers zijn door de Regering Daar huis gezonden om daar by den warmen kagcbel te bepeinzen wat het woordeke vrijheid weegt bij een gouvernement dat niets van hen weten wil. In de Patrie vindt men eenige bijzonderheden betreffende de verwijdering der Fransche troepen uit Mexico, waarover de heer Saillard, by zijn vertrek uit Frankrijk, in last bad met de regering van Keizer Maximiliaan te onderhandelen; d. i. aan dezen te zeggen, dat Frankryk onmogelijk den slaat van zaken laten kan zoo als die is. Vooreerst zouden namelijk in de maand Mei aan* staande 4000 a 5000 Franschen uit Mexico ver trekken. De Patrie beweert dat Keizer Maximiliaan het initiatief daartoe genomen heeft. Dat de ont* ruiming van Mexico niet plotseling zal geschiedeD. maar de troepen bij gedeelten huiswaarts zullen keerenwas te verwachtenzoowel om den aard der zaak als met het oog op hetgeen Napoleon hierover in zyne troourede gezegd heeft. Het hier mede strijdige berigt, dezer dagen uit Amerika ontvangen is vermoedelyk onjuist. De Portugeesche bladen maken het manifest van generaal Prim aan de Spaansche bevolking opeu- baar. Uit dat stuk blykt, wat sedert het begin van den opstand door die bladen steeds is beweerd dat namelijk generaal Prim nooit de Iberische federatie geproclameerd heeft. Volgens dien genei aal, bestaat het Spaansche volk uit twee klassend eene beveeltde andere gehoorzaamtde eene bederft, de andere wordt bedorven. Spanje bevrij den van de onzedelykheidwaaronder dat land gebukt gaatis alles geweestwat de generaal

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1