amersfoortsche co iir a J\@l '1557# van DIMGSDAG, S5 Mei d866. Dit Blad verschijnt des Dingsdagsen Vrijdags. l)e Abonnementsprijs ia ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, 1 tot 6 reqcls 60 Centselke regel mee^d legaleAdvertentiën per regel 15Cents, behalve bet Zcgelregt. Aft. nummers ƒ0.10. Dubb. nummert f0.ló. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. .A. H. te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Langstraat. Wijk F, N®. 43. over de Oude Vischmarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in^het Rijk. KENNISGEVINGEN. Da GEDEPUTEERDE STATEN van »t raoviuia UTRECHT, Ia aanmerking nemendedal de veepest andermaal is uijge- brnkrn in de gemeente Soestop eene weide in gebruik bij oan Sreukelen Gezien bet berigt van den Bnrgemeesler van Soest Gesion art.l van bel reglement tot wering van do verspreiding der vee- of runderpest, vastgesteld hij liesluil der Stoten van dcie pro vincie, van 5 December 1865. goedgekeurd hij Koninklijk besluit van II December 1865 n". 69, Verklaren met iostandbouding van lionne vroegere beslniten ook besmet de landerijen gelegen in de gemeente Soest, omschre ven en begrensd als volgt 1®. Twee pcrceclen weiland in den Mtddelwijkschcn polder, in kadastrale sectie Bno. 98 en 99 binnen de volgende grcniom- scbrijving Noordelijk: van den iioord-westclijken hoek van eerst genoemd perceel, in eene regte oostelijke lijn, tot aaa den noord- oostolljkcn hoek van laatstgenoemd perceelno. 99Oostelijk van laatstgenoemd pontin eene regte zuidelijke lijn, tot ain den Zwarten weg; Zuidelijk: van daar langs de noordzijde van den Zwsrten weg tot aan den zaidwestclijken boek van eerstgenoemd perceel, no. 98; feestelijk: van laatstgenoemd punt, in eene regte noordelijke lijn tot san het punt vin aanvang. 2®. Drie pcrceelen bouwland en houtwalin kadastrale sectie C, no. 408. 404 en 405, waarop een schapenhok, no. 402. binnen de volgende grensomscbrijring: Noordelijk: van de noordwestelijken boek van perceel no. 405in eene regte oostelijke lijnlangs de berm 's Rijks straatweg tot sin den noordnostelijken hoek van perceel no. 403 Oostelijk: van laatstgenoemd pnnt, in eene regte zuidelijke Hjnom genoemd schapenhok heen tot aan den zuid- ooitclljken boek van evengenoemd perceel no. 403Zuidelijk van laatalgenoemd puntin eene regie wettelijke lijn tot aan den ztiidwcslelijken boek van perceel no. 405 feestelijkvan laatstgenoemd punt in eene regie noordelijke lijntot san het punt van aanvang. En tal bet hoofd van het plaatselijk bestuur van Soest zorg dragen voor de verdere uitvoering van het aangehaalde reglement. Uit bealuit wordt door plaatsing in het Provinciaal-blad in bet Provinciaal Ulrechisch Dagblad en in de Amerafoorlsche Cou rant ter openbare kennia gebragt. De Gedeputeerde Stalen voornoemd, Utrecht, don 7 Mei, 1866. DF. KOCK Loco-P'oorzitter. C. W. MOORREES Griffier. Da CEDEPUTEERDE STATEN van ns raovmeu UTRECHT, In aanmerking nemende, dat de veepest op nieuw is uitgebroken in de gemeente Vreeswijk, op eene wenlc van L.van Dmogenbroek Gecicn het berigt van den Iturgcmccstcr van f rceswijk Gelet op art. 1 van het reglement tot wering van de versprei ding der vee- of runderpestvastgesteld bij besluit ilcr Staten van ilcse provincie van 5 Dec. 1865, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van II December 1865, no. 69, Verklaren voor besmet de hofstede en het land L. van Dron- genbrock gelegen in de gemeente Vreeswijk, in den Zandvelder polder, en begrensd ols volgt: Ten tuiden door den Lekdijk', Ten noorden: door den ffiers- dijk7en westen: door het land van H. J. Sparenburg Ten oosten: door het land, in gebruik bij H. J, van Reenen. En zal het hoofd van het plaatselijk bestuur van Vreeswijk zorg dragen voor de verdere uitvoering van het aangehaalde reglement. Dit hoaluit wordtdoor plaatsing in het Provinciaalblad in hot Provinciaal Utrechtsuh Dagblad en in de Amersfoortsche Coarantter openbare kennis gebragt. ■De Gedeputeerde Staten voornoemd Utrechtden 8. Mei 1866. VAN DOORN roorsitter. C. W. MOORREES, Griffier. POSTKANTOOR TE AMERSFOORT. De DIRECTEUR va* hzt POSTKANTOOR maakt be kend dat van af 15 dezer het Kantoor is geopend Voor aanleekening franker inn a/gifte van Postzegels enz. 's Morgens van 7'/i tot 12 uren namiddags van 1 tol 3 uren 's avonds van 4 tot 4'/, uren 's avonds van 7'/. tot 9 uren. Des Zondags: 's morgens van 9 tot 10 uren *s namid dags van I tot '2'/, uren 's avonds van 8 tot 9 uren. Postwissels worden afgegeven en uitbetaald: 's Morgens van 9 tot 12 uren (behalve Zondags). De verzendingen met de Spoortreinen blijven geregeld overeenkomstig de uren van vertrek nis naar Utrecht 's morg. 8 5. 's nam. 2.19 's av. 8,31. n Kampen 9. 222. 8.34. Met den Inatsten trein naar Utrecht heeft geenc ver zending plaats naar Amsterdam doch kunnen daarentegen «iiet-aangeleekende brieven des avonds te 4'/, uren met de diligence over Maarsbergen en verder per iUiijnspoorweg worden verzonden. De brievenbus aan het Kantoor wordt vóór elke expeditie geligl en die ann de Oude Vischmarkt's morgens ten 7*/t uren; 'snaai, ten l1/» uren; 'sav. len7'/i uren; 'savonds ten IO'/j uren. In den loop der nachtpotten en verdere diensten komt geenc verandering. AmersfoortDe Directeur voornoemd 14 Mei 1866, CARBAS1US. Op Dingsdag den 15 Mei 1865. des namiddags te één uur, zal de Raad der Gemeente Awcrs- foort weder eeue vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1°. Aangehouden rapport der Commissie aangaande het request van den lieer Commissaris van Politie om regeling zijner bezoldiging. 2®. Voorstel van Burgemeester cn Weihouders aan gaande het verhuren van eene localiteit voor wachtkantoor der Rijks-Commiezen. 3®. Rapport van Burgemeester en Wethouders aan gaande de gevoerde briefwisseling met den Heer Minister van Oorlog over het opbouwen van den Waag. 4®. Voorstel van Burgemeester en Wethouders aan gaande de verbetering van het voetpad buiten de Kleine Koppelpoort. 3®. Benoeming van een lid der Gezondheids-Com missie. AMERSFOORT, 14 Mei 1866. Woensdag e. k. zal in Amicjtia eene vergadering worden gehouden van deelnemers aan het in de volgende maand te houden Muziekfeest, teneinde, wegens de heerscbende ziekte in sommige plaatsen een besluit worde genomen omtrent het al of niet doorgaan van hel feest. Door hel Gemeentebestuur van Amersfoort is heden aanbesteed 1°. de levering van houtwaren; aannemerS. Knop pers voor 750. 2°. het schilderen van den Lieven Vrouwetoren en het Arresthuis-torentje; aannemer: H. W. Slol voor f 550. 3*. bet schilderen ran zee-lantaarns en baken aannemerH. van Wandelen voor 63. 4°. het afbreken en weder ophouwen van een ge deelte der werf aan den Singel naby de Helle- brug; aannemer: J. II. Abbenhuis voor ƒ144. 5®. idem, naby de Heerenstraat; aauoeiner: J. H. Abbenhuis voor ƒ178. Ofschoon Amersfoort een Hoofd-station des Ceniraal-Spoorwegs is hebben wij nog niet ter op name ontvangen de gewone micrologische adver tentie, waarin de Raad van Administratie hei publiek kennis geeft van bet intreden der zomerdienst en naar de groote en kleine biljetten vcrwyst. Wij achten het ons echter len pligt het publiek op deze dienstverandering en het in werking treden daarvan morgen, Dingsdag 15 Mei. opmerkzaam te maken; teveos met de waarschuwing: dat men niet op de kleine te Amsterdam gedrukte biljetten rekenen kanomdat zij cijferfoulen bevatten. De treinen vertrekken van Amersfoort naar Utrecht 's morgens 8 u. 5 min; 's middags 2 u. 19 min; 's avonds 8 u. 31 min.van Amersfoort naar Zwolle 's moraens 9 u 's middags 2 u. 22 min.'s avonds 8 u. 34 min. Aldus, vroeger vier. tbans slechts drie treinen naar Utrecht, Amsterdam. Rotterdam enz. legen set-en reisgelegenheden naar Utiecht en verder. toen er nog geen Centraal-Spoorweg was. terwjjl wie in den ouden tijd inet de diligence van 11 uren 's morgens wegreedbehoorlijk vóór beurslijd te Amsterdam en Rotterdam kwam maar thans reeds 's morgens te halfacht zijne woning en zaken moet verlaten om per Cenlraal-Spoorweg naar de Amslerd. of Rotterd. beurs te reizen Nog grooter ellende wordt door deze nu intredende dienstregeling berokkend aan de briefwisseling tus- schen Amersfoort-Amsterdam-Rotterdamen wel zes- a zeven en twintig uren verloopen om antwoord op schrijven te ontvangen Donderdag jl. omstreeks 3 uren, viel een meisje van circa 2 jaren in het water van het plantsoen achter de artillerie stallen. Twee dames, aldaar wandelende, riepen om hulp en ijlden naar de wacht der siallen oin een redder te vinden, toen de li jarige jongeheer II. van Jeveren. die zich op het plantsotn aao de zyde der stallen bevond zonder aarzelen naar den overkant liep en bet kind redde. Onlangs ontving een pas gevestigd apotheker het volgend recept ter bereiding R. 1. 4. 66. Kratsmiakus xi. 2. Aqua pluvia j. 3. hippopotamus 6. Voor den Heer Pop. a. u. 1. I. Na inzage daarvanen zich even bezinnende zeide hy tot den breDger droogjes weghet niet ie kunnen gereed maken." Een ander apotheker nam het aan doch begaf zich eenige uren daarna naar de woning van waar het recept kwam zeg gende: dat de toebereiding hein ie moeijelijk was als zjjnde zijns inziens een homeopathisch" recept, waarvoor h(j niet was ingerigt. liet recept bleef dus onbereid, maar niet onopgemerkt. Een jolig I5jarig snaakje, chirurg's zoon. was de uitvinder en schrjjver daarvan en bet werd aan bedoelde apothekers gepresenteerd op den eersten April dezes jaars. Een zwaar verlies heeft de gemeente Loos- drechl getroffen door het overlyden van Vrouwe Douairière FAiasgeb. van de Poll. die door hare weldadigheid, echten godsdienstzin en in een aantal andere opzigten de weldoenster, de moeder was van de armen dier gemeenteen van allen die haren raad en hare hulp inriepen. Lang zal de overledene door hare werken aldaar in gezegende nagedachtenis blijven. De Kamer van Koophandel te Utrechtdaartoe uitgenoodigdheeft aan den Utrechlschen gemeen teraad zijn advies medegedeeld in zake het verzoek der Heeren Swaan en van Heijningcnhierop neder- komende: dat de rigting van den aan te leggen spoorweg van belang is te achten voor de gemeente, endatdie weg bovendien eene wenschelijke concur" rentie in bet leven zal roepen met den Rijnspoorweg. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Scberpenzeel is beroepen Ds. K. F. Creuzberg tbans te Oosierbierum. Na den afloop der algemeene beschouwingen over de cultuurwet, hield de Minister van Koloniën eene hoogst belangrijke redevoering en eindigde aldus Ik zeg der Kamerik zeg der oppositie dank voor de wijze, waarop lol nu dit debat gevoerd is. Maar bij de waardering van den vorm van hetzelve, zal het toch wel geene tegenspraak onder vinden, dat de koloniale zaak, zoo als de geachte spreker uit de residentie zich uitdrukte, eene partij-, eene politieke zaak is gewordenterwijl het beheer der koloniën daaraan niet mag onderworpen zijn. In geene conslitutioneele laoden kan men party- kwestiën vermijden. alk vrees dan ook niet, dat het daaraan ont breken zal. Maar ik maak inij niet ongerust over de vaan van schoolwet-agitatie, die door denbeer Groen wordt opgestoken. Hij blaast op de bazuin een niet onbekend ge luid. Hij klopt onrustig op de deur. Laat hem binnenmaar eerst beslissing over de koloniale kwestie in den geest van dit wetsontwerp, dat aan veertien millioen Javanen zal geven de eerste ele menten van volkswelvaart en volksontwikkeling, regtszekerbeidvrijmaking van den arbeid, grond eigendom. a Breekt voor goed met de laatste overblijfsels der Oost-Indische compagnie. Weest wetgevers en geen leden der Kamer van zeventienen. Onthoudt Java niet bet eenige, waardoor duurzaam bezit mogelijk is. Onthoudt Java niei de voorwaarden, waarop het bezit van Koloniën met <^e beginselen van Christelijkheid en humaniteit van onze eeuw is overeen te brengen. Onthoudt Java niet gelijk heid van instellingen, billijkheid en regtvaardigheid; toont bet bezit Java waardig te zijn door zijne be volking op het niveau te breogen van uwe bescha ving door onderwijs en Evangelisatieopdat de historieschrijver u niet verwijtewat de resident Potter eenmaal de Indische Regering op de puin- hoopen van de welvaart van Demak en Grobogan naar bet hoofd slingerde: a De Nedcrlandsche heer schappij heeft Java meer ten vloek dan ten zegen gestrekt. Men berigt dat de veetypbus zeer toeneemt te Meerkerk en omstreken. Niemand begrijpt daar, waartoe het militaire cordon, dal een deel van den Lekdijk bezet, nu eigenlijk nog strekken moet. Hel was getrokken om deze streken voor besmetting te vrijwaren, maar het heeft niets gebaat. Het rooft eiken dag veel geld uit 's lands kas. De boeren en herbergiers verkiezen niet onder den gulden daags een soldaat den kost te geven voor eea onderofficier moet één gulden en vijftig centen worden betaald; alles boven de gewone soldij, alles voor rekening van den staal; terwijl een officier eiken dag twee gulden en vijfiig centen boven zijn gewoon tractement ontvangt. Evenals te AmsterdamRotterdam's Hage, Utrecht, Delft, Leiden. Leeuwarden, cn Almelo reeds meel- en broodfabrieken bestaanzal er ook te Haarlem een brood- en meelfabriek worden opgerigt. Te Liverpool is by eene verordening van regeringswege eene quarantaine van drie dagen ingesteld voor schepen, die de cholera aao boord hebbenen worden schepen ingerigt om als hos pitalen te dieoen tot afzondering en verpleging der over zee aankomende choleralijders. Hierbij herin- oert de Times dat de quarantaine in Engeland niet is afgeschaft, maar de inriglingen daarvoor tot nu, al is het op eene kleine schaal, instandgehouden zijn. Genoemd blad acht quarantaine in Eugeland nuttig zoo lang de cholera daar niet is uitgebroken, inuar zich enkel onder aaokoinende buitenlanders voordoet, gelijk thans nog hel geval is. Vooral Duilsche landverhuizers brengen de cholera mede; de kiem der ziekte wordt bij hen ontwikkeld door den overtogt in volgepropte schepen. Een drijvend hospitaal wordt niet als eene teer doel matige inrigtiog tol het verplegen van choleralyders beschouwddoch het kanuaar het oordeel van den Times, goede diensten doen, waar hetere inrig lingen niet dadelijk te verkrijgen zouden zijn. Politieke Ucvue. Verheldert de politieke horizon De kolossus van het Noorden. Rusland, dreigt Pruissen in den rug en in de zijde te vallenals Pruisseu de eerst aanvallende party legen Oostenrjjk is. en dus zal Pruissen zich wel wachten het zwaard uit de schede te trekkenals alléén Italië en dal is veraf tot bondgenoot hebbende, want

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1