AMERSFOORTSCHE CO M 1566. van YRIJDAG, d5 dunij d866. Dit Blad verschijnt de» Dingsdagse n Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder lOCents; legale Ad verten tien per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Afz. nummers ƒ0.10. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den üitg. A. II. aan Cleeff te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F, N®. 43, over de Oude Visch markt, too mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk. Bij dit Courantnummer behoort een bij voegsel behelzende 6 Publication van Ge deputeerde Staten der prov. Utrecht2 Kennisgevingen van het Gemeentebestuur van Amersfoort en het Slot van het Verslag der jongste zitting van den Gemeenteraad van Amersfoort. AMERSFOORT, 14 Junij 1866. Van oHicieële zyde vermelden wy dat een inwoner van Amersfoort, die van Leijden was gekomen, door de cholera aangetast en Maandag avond alhier is overleden. Zyn broeder, met wien hy tusschen Leyden en Bodegraven aan hel werk was, werd door de cholera aangetast en door hem verpleegd, overleed, en is hy na diens begrafenis naar Amersfoort terug* gekeerd. Behalve dit geval van toevalligen aard laat de ge* zondheidstoestaod alhier gelukkig niets te wenscben overig. Z. M. heeft benoemd by de dd. Schutterij te Amersfoort, tol kapitein den heer Lcinweber thans le luit., en tot le luit. den heer Anl°. van licek, thans 2e luit. Op Woensdag den 13 dezer heeft voor het pro* vinciaal geregtshof in Noord-llolland te regt gestaan Wouter van Ommeuoud 47 jarentimmerman wonende te Baarnbeschuldigd van het moedwillig aan een bedienenden ambtenaar onder de waarne ming van zijne dienst toebrengen van kwetsuren die het kenteeken van doodslag dragen. Uil het gebonden onderzoek blyktdat de be schuldigde in den vroegen morgen van 22 October 1865 zich begeven heeft naar het nabij zyne woning gelegen zoogenaamde Hooge Boschtoebehoorende aan den heer baron van Heemstra, met oogmerk er hazen te schietendat hij alstoeo voorzien was van een met hagel gelaten ééoloops-geweerwaar* mede hy in eene jagende houding door het bosch liep, het geweer in de linkerhand en de regter* hand op den trekker houdende, toen hij ten 6 ure werd gezien door den onbezoldigden ryksveld- wachter Arie Jansen, die aldaar in de uitoefening zijner bediening op surveillance was en zich achter een beukenboom schuil hield dat Jansentoén de beschuldigde op ongeveer tien passen genaderd was, zich niet langer kun nende schuil houdenop hem is toegeloopen om hein dag aan te zeggendatzoodra de beschul digde Jansen ontdekte, hy op hem aanlegde, en deze ziende dat hel schot naar zijne borst gerigt was, nog even de lijd had om zich een weinig om le wenden, ten gevolge waarvan hy het schot inet hagel niet in de borst, maar in de linkerband ontving; dat de beschuldigde daarna onmiddellijk op Jan sen toeliep en hem met de kolf van het geweer op den linkerarm een zoo bevigen slag toebrsgt dat de kolf van het geweer afvloog en de arm van Jansen schier verlamd was dat Jansen alstoen den beschuldigde om het midden greep, doch door dezen op den grond geworpen en geslagen werd dat, terwyl hy alzoo ter neder lag met het aangezigt naar den grond gekeerd en een der armen onder het lyfde be schuldigde, op hem liggende, hern in den hals een steek toebragt en bem daarin bij herhaling sneed; dat, toen Jansen den beschuldigde toeriep: van Ommenmaak my toch niet ongelukkig denk om mijne vrouw en kinderende beschul digde hem toevoegde: «neen, kapot moet je," en de mishandeling bleef voortzetten; dat Jansen daarop den pols van de linkerhand des beschuldigden heeft gegrepen, hem in den vinger geheten en luidkeels om hulp heeft geroepen, waarop W. de Ridder en G. Mol kwamen aanloopen, op welk oogenblik de beschuldigde zich met spoed verwijderde in de rigting zijner woning dat beschuldigde door Jansenalsmede door laatstgenoemde getuigen ten stelligste voor den 'ader van het feit wordt erkend dat de beschuldigde het hem ten laste gelegde •otkentvoorgevende op de plaats van het voor- .evallene niet te zyn geweest, maar zich vroeg in den ochtend van dien daa naar Hilversum te hebben begevendat gebleken is uit de ver klaringen van verschillende getuigen, dat hy wer kelijk «laar ter plaatse is geweestdoch eerst ten 0| nurc van Baarn vertrokken is en dus niet vóór den tijd dat het feit aldaar gepleegd was; dat hij zelfs tusschen het voorgevallene en zyn vertrek naar Hilversum ruitn den tijd heeft gehad oin van kleederen te veranderen; dat by dc aanhouding van den beschuldigde in dienzelfden voormiddag te Hilversum, zijn linker wysvinger bloedde en daaraan eene versche wonde zigtbaar wasjuist Ier plaatse waar Jansen heeft verklaard hem te hebben gebeten dat by de gedane huiszoeking het geweer van den besch. niet is gevondenniettegenstaande on derscheidene personen hebben verklaard en ook door den beschuldigde is erkend, dat by een één- loopsgeweer in zyn bezit beeft gehaddat hy van bet verdwynen van dat geweer geen rekenschap beeft kunnen geven. By arrest van het provinciaal geregtshof in Utrecht, is de beschuldigde ter zake van het bovengenoemde hem ten laste gelegde, veroordeeld tot de strafTe des doods, welk arrest evenwel door den Hoogen Raad is vernietigden de zaak op nieuw ter be* handeling naar het hof van Noord-Holland is ver wezen alwaar hy wordt bygestaan door den door hem gekozen verdediger Mr. P. A. Haas. Van goeder hand vernemen wij, dat de heer J. M. Son, Cbirurgien Üentiste, te Utrecht reeds vroeger gehreveleerd door Z. M. den Koniog der Belgen ook thans van Z. M. den Koning der Neder landen een brevet heeft ontvangen op de uitvinding eener nog niet gekende méthode tol bet vervaardigen en inselten van kunsttanden en gebitten, zonder verdere accessoiren. Het onvermoeide onderzoek, dat genoemde Den- tiste in zijn vak daarstelt, pleit voor zijne bekwaam heid en zucht tot amélioratie, hetwelk strekken moet tot rocn voor zyne ambitie, maar vooral tot nut van de iydende en tandelooze patiënten. Zie advertentie.) Bij de regtbank te Assen is aangebragt eene vordering van een man tegen zijne vrouw tot zamcDwoning op grond van art. 161 Burgerl. Wetb., welk art. bepaalt, dat de vrouw met den man moet zamen wonenen zij dezen moet volgen overal waar hy oordeelt zijn verblyf te vestigen. De vrouw, waartegen de gemelde vordering is gerigtis bly ven wonen in de woning van haar vader, waar zij vroeger met haren man zamen- woonde; de man heeft deze woning verlaten en is bij zijne broeders en zuster gaan inwonen. De man wil nu, dat zijne vrouw hem volge, maar deze is daartoe niet genegen, en de wet heeft den man geen middel van dwang gegeven. De eischende man heeft dan ook in den nu gedaneu eisch niet anders weten te vorderenin geval de vrouw mogt blijven weigeren, om hem in zijne nieuwe woning te volgendan voor dat geval te vragen de veroordeeliog zyner vrouw tot voldoening van kosten, schaden en interessen, door hare weigering by hem geleden of nog te lyden. Daargelaten of in dezen dergelijke vordering ontvankelyk is. ryst de vraag, waarin bestaat de schade, die de man in rekening zou kunnen bren gen en wat kan en moet daaronder al gebiagt wordenterwyl in allen gevalle de man legen zich zeiven woedt, daar, wordt zijne vrouw tot schadevergoeding veroordeeld, hij krachtens de huwelijksgemeenschap, deze zelf zal moeten betalen. Op Dingsdag 12 Junij werd in bet gebouw der Maatschappij tot nul van 't algemeen de aangekondigde vergadering van obligatiehouders der Nederlandsche Centraal-Spoorweg-Maatschappij gehouden. De heer Mr. W. van der Vlietconsulent der Maatschappij had zich op verzoek van den Raad van Administratie, beiast met de leiding der be raadslagingen. Hy ving zijne rede aan met de verklaringendat de Raad van Administratie ge meend had de mededeelingenwelke aan de aan deelhouders der Maatschappij waren gedaan in de vergadering van 31 Mei II. niet te mogen onthouden aan de obligaliehouderswier regten in de gegeven omstandigheden de regten der aandeelhouders pri meerden. Spreker trad vervolgens in eene uitvoerige be schouwing over den oorsprong der Maatschappy de kapitaalsvorming en de trapsgewijze vermeer dering der opbrengsten gedurende het eerste tijdvak der exploitatie. Ily heriunerde voorts de verschil lende oorzaken welkesedert het tydsverloop van een jaar ongeveer tot een vermindering der trafiek geleid haddeu terwijl hij de overtuiging van den Raad van Administratie uitsprakdat de inoeije- lijk lieden waarin thans de Maatschappij verkeerde slechts van vooi bijgaanden aard zouden ziju en de toekomst een gunstigeu toestand deed verwachten. Na het uitspreken dezer rede, verklaarde de heer van der Vlietnamens de Maatschappij dal thans door de vergadering van obligatiehouders behoorde beslist te wordenwelke middelen iu hun belang, zoowel als in dat der Maatschappij, het meest geschikt zouden voorkomen. Volgeus sprekers gevoelen ware het wenschelyk, dat eeuc commissie uil de obligatiehouders benoemd wierdemet het speciale mandaat om zich namens laatstgenoemden in betrekking te stellen met den Raad van Administratie die haar alle vcreischie opening van zaken zou geventerwijl dc Commis sie zoo spoedig mogelyk na bevind van zakenaan de vergadering zou rapporteren en voorstellen doen. Na langdurige beraadslagingen besloot de ver gadering tot bet benoemen eener Commissie, be staande uit de heeren A. C. Wertheim (Arena Weribeim Gompertz)Mr. L. H. KuhnC. Perk (firma Nypels fc Co.), Prof. T. M. C. Asser en Mr. W. van der Vliet, die zich bereid verklaarden het hun opgedragen mandaat aan te nemen. .""437"" 36 UITSLAG der verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal In het Hoord-Kieadlatrict Amersfoort. Cmlo] Gemeenten Geut kiezen Amersfoort375 Amerongen651 Leersum.28) Baarn76 Barneveld202 Bunschoten56 Doorn32 Maarn42 Driebergen44 Rysenburg43 Eemnes65 Blarjcum23 'sGraveland56 Ankeveen 46 Kortenhoef.17 Hilversum163 Hoevelaken19) Stoutenburg221 Hoogland69 Huizen43 Langbroek33 Laren32 Leusden45 Muiden57 Naarden103) 28 103 45 19 35 23 Bussum Nederhorst den Berg. Nijkerk 31 219 Putten102 Renswoude22 Rbenen75 Scherpenzeel55 Soest402 Yeenendaal75 112 9j Weesp Weespercarspel93 Werkhoven39) Colhen25 Woudenberg66 Wyk bij Duurstede. 114 Totaal. 2822 31 58 24 11 29 21 18 17 22 38 23 113 57 10 44 38 16 50 50 21 Ingekomen stembiljetten1245 van onwaarde en blanko40 geldige stembiljetten1205 volstrekte meerderheid003 Op den Heer Jhr. Mr. H. A. M. van Asch van Wijck, aftredend lid der Kamer, waren uitgebragt 893 en op den Heer Mr. H. Ver Lor en van Themaat 262 stemmenzoodat de Heer van Asch van Wijck is herkozen. Politieke Revue- In het Fransch Wetgevend ligchaam is een brief van Napoleon III voorgelezendaarop nederkomende dat Frankryk vooreerst eene waakzame neutraliteit zal in acht nemen. Dit waakzaam zal welligt spoedig gewapend beteekenen en van neutraliteit eerlang activiteit kunnen komen. Wy blyveu van meening dat Keizer Napoleon de politieke toestand beheersebt en by vyandelyk- beden tusschen de twistende Mogendheden de zijde door bein gekozen wordende, de overwinnende partij zal zyn. De Oostenrijkers zijn uit de Elbe-bertogdomm«n geretireerd voor de aldaar zesmaal sterkere inagt der Pruissen. De gezant van Pruissen zou gister avond uit Weeoeu eu die van Oostenrijk uit Berlyo vertrekken. Garribaldi te Genua aangekomen, is Tan daar naar het ineer Como, dus nader by de Oostenrykscbe armee vertrokken. Te Beriyn zyn de faillissementen ontzettend toe genomen. De firma Ton Bismarck Cornp. scbjjnt echter nog stevig te staan. De conferentie afgesprongen zijnderaken de twistende partyen al meer en ineer in spanniug, zoodat elk oogeDbtik op een of ander punt vyan- delijkheden kunnen uitbarsten. De oorlog staat dus voor dedeuc, en er is bijna geen hoop ineer op het behoud van deu vrede,; desniettemin hy is door den deur nog niet bioueu getreden.

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1