JtS 1568. AMERSFOORTSCHE COU van T RIJ DAG, 22 Junij J866. Dit Blad verxchijnt des üingsdagten Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.51) in «le 3 maanden. Van Advertentien, 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder IOCents; legale Advertentien per regel 15 GenU, behalve het Zegelregt. Aft. nummers ƒ0.10. Dabb. nummert/0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Ditg. A. II. van Cleeff te Amersfoort, Bureau Amarsfoortscke CourantLangstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, xoo mede bij alle Boekhandelaren en Fost-Direcleoren in het Rijk. Bij dit Cpurantnummer behoort een Bij voegselbehelzende 5 Publication wegens de Veepest van Gedeputeerde Staten en eene Kennisgeving wegens de Schutterij van het Gemeentebestuur. SPAARBANK. Del Bestuur xal zijne eerstvolgende xitting houden op MnaadAg 95 Juni e. k. ten llaadhuixc le Amers foortde» namiddags van 99 tot 1 ure. VAN DE POLL. Secretarie. nederlandsche ckntraal-spourweu. Opbrengst over de maand Hei I860. Reizigers Bagage Bestelgocderen Koopmansgoederen Vee, paarden eu rjjtuigcu. Diversen ƒ18404 72 17653.13' 480.21 400.54 1077.865 2010.58 2561.81' 3683.50 3515.50 370.00 326.31 1100.86 27266.42" 25233.70' Opbr. van 1 Jan. tut ult°. Mei 1ö05 137700.32* 1866 126017.17 Mindere opbrengst in 1866 10882.15' AMERSFOORT. 21 Juiijj 1866. Dingsdag middag jl. te 12 uren bad de plegtige teraardebestelling plaats vau het stedelijk overschot van den lieer II. J. Lcinwebcr Commissaris van Policieenz. te dezer slede. Op de begraafplaats bevonden zich het Gemeentebestuur Ledeu van dea Gemeeuteraadde Majoor kominaudant bet corps Olliciereii enz. der dd. Schutterijhet Uestuur en de leden vau de Ainersfourtsche Afdeeling het Metalen Krui»der Regthauk het Kaulongeregl en verdere autoriteiteu alsmede ecu buitengewoon aantal Ingezetenen ten einde de laatste eer aan den belreurdeu Ontslapene te bewijzen. Toen de rouwstoet eu de lamilie des Overledeue aan de groeve was genaderd, trad Us. van Koggen, pre dikant alhier, daarvoor, en schetste iu roerende taal den thans overleden Vriend, waarna de Heer Mr. A. G. WijersBurgemeester dezer gemeente het woord opvatte, en heriuuerde, hoe vaak bij iu ambtsbetrekking met lletn in aanraking geweest zijndeZijne verdiensten had leeren kennen cn waarderenen dat de talryk opgekomen schare getuigeuis was,'hoe hoog bjj door allen werd ge acht er tevens op wjjtendedat hybehalve in de betrekking van Commissaris vau Policie, ook in de andere door hein bekleedde betrekkingen door onbezweken ijver had uitgemunt en Amersfoort door zjjn verscheiden eeu zijner waardigste burgers had verloren. Diep bewogen betuigde een der zonen van den Overledene de erkentelijkheid der familie voor de ondervonden groote bewijzen van deelnemingen in weemoedige stemming verliet de talrjjke schare den doodeuakker. Dienzelfden morgen had de lieer Mr. J. van der Leeuw advocaat eu procureuren plaatsvervangend kantouregterdie tijdens de ongesteldheid des ileeren Lcinwebcr in zijue plaats de zaken van het Openbaar Ministerie waarnam, bij het opeuen der zitting van liet Kantongeregt eene warme buide gebragt aan de boog verdienstelijke wijze waarop de nu Overledene eeuen langen jarenschakel zich van deze inoeijelijke taak had gekweten. Ten Kantore van Mr. J. van der Leeuw Secre taris der Kamer van Koophandel en Fabrieken le Amersfoort, liggen ter inzage, dageljjks vau des morgens 0 tot 12 uren: 1°. Staten van de in- uit, en doorgevoerde voornaamste handels-artikelen gedurende de maand Maart 1806. 2°. Verslag over Handel- eu Fabriekwezen te Utrecht in 1865. 38. Verslag over den toestand van Handel, Scheep vaart en Nijverheid te Amsterdam iu 1863. Aangaande de voorgenomen droogmaking van eeu gedeelte der Zuiderzee wordt gemeld dat de beeren T. J. Stieltjes en IV. Keijcrinck Donderdag te N ijk ui k in zee gestoken zijn om het onderzoek naar deu bodem der Zuiderzee aan te vangen. Binnen kort verwacht inen de uitgave van een geschriftdal over de beoogde droog making nader licht zal verspreideu. Men vermoedt, dat dè bodem voor "'i klei, voor uit zand grond bestaat. Indien zich dit ongeveer bevestigt, zal de onderneming belangrijk geldelijk voordeel opleverentechnische bezwaren bestaan er niet. Het boogc belang hiervan voor du gehcele aan zee grenzende streek van de Vcluwe die daardoor voor goed bevrijd zou worden van do groote plaag van overstroomiogvestigt de algemeene aandacht op deze zaak. Van 24 Augustus aanst. tot 17 September zal in het legerkamp bij Milligen een regeinent Kavalerie, ter sterkte van 1200 man, kamperen. Aan de Hoogescbool le Ulrech: is eergisler bevorderd tot docler in de Godgeleerdheid de lieer G. J. van der Flier, geboren te Njjkerk op de Veluwena verdediging van een academisch proefschrift: Historisch Kritisch ondersoek naar de echtheid van Kom. XV en XVI. Op een handelskantoor te Utrecht ontmoetten elkander dezer dagen twee boeren uit den omtrek die nog al door den veetyphus en zjjne gevolgen geleden haddenenwachtende op den toegang tol den chef van het kantooreenige oogenblikken met elkander spraken. II ar men t" zeide de een heb je geheurd dat ze Bismarck hebben willen doodschieteo «Ja Krijnf' was bet autwoord, «dal zou eerst eene outeigening ten algeineene nutte geweest zijn!" Men meldt uit Oostslellingwerfvan 17 Junjj: Hoewel 't dorp Oosierwolde in 1865 geducal in de pruimen" heeft gezetengelooven wij echter, dat zulks in dit jaar uiet zoo erg zal zjjn. Ofscboou men hoop bad op een ruimen appel- en pereu-oogst, begint die hoop te verflaauwendewijl de firma Kupt en Comp. met zyne talrjjke superieuren en inle'rieuren zich de vrijpostigheid heeft veroorloofd om de vruchlboomen te beklimmen eu zich te voeden met datgene, wat bij meerdere ontwik- keling bestemd zou zynoin mensclientongen" te verkwikken en kindermagen" te vullen. De gevallen regen echter was voor die firma een zondvloed', doch schijnt evenwel aan de vennooten der vennootschap Slakkenburg" aan leiding gegeven te hebbenom een kykje te nerneu op onze tuinbedden en al kruipende weg datgene met hunne gevoelboornde oogen op te snuffelen 't welk zij lol instandhouding van bunne weeke corpussen benoodigd hebben. Miss Frances Power Cobbe ijvert, in een schryven aan den Spectator, voor de stembevoegd- beid der vrouw, waarvoor laatstelijk de beer Mill is opgetreden. Mejufvr. Cobbe is van meening, dat ougehuwde dames veel beter in staat zyn tot uitoefening van politieke regten dan de groote massa der werklieden en dal miss Burdet Coults zich althans even goed behoort te doen vertegen woordigen als de een of andere smid of metselaar. Zy verlangt echter niet dat getrouwde vrouwen zullea stemmen. Het Franscbe Gouvernement heeft voorgesteld, le bepalen, dat voor alle vee, van overheidswege afgemaakt of af te maken wegens den besmette- lijken veetyphus, eene vergoeding uit de schatkist aan de eigenaren zal worden gegeven, bedrageude drie vierden van de waarde. Deze voordragt is door het Wetgevend Ligchaam zonder stemming aan genomen. Met het proces van Jefferson Davis is nog geen vooruitgang le bespeureu, eu men zal zich niet bevreemden als hjj op zjjn parool ontslagen wordt; inderdaad schijnt men te twijfelen aan zijne medepligtigbeid in den moord aan Lincoln begaan en wat zijoe rebellie aangaat, anderen, die minder boog geplaatst, doch even schuldig waren en zich zelfs nu niet ontziende taal van rebellen te spre ken zijn op vrjje voeten, waarom dan dien ellen- digen verrader langer op lands kosten gevoed vraagt mencn niet ten ouregte. Politieke Revue. De oorlogsfakkel is in Duilschland door Duitscbe Vorsten uitgeslingerd. Pruissen draagt deu treurigen roem daartoe aanleiding te hebben gegeven. Vou Bismarck die met a begon beeft ook b gezegd, maar wat Pruissen zal overkomenterwijl hij bet oorlogs-alpliabet verder afhandelt, zal de tijd leeren. Nadat de Rondsvergadering met 9 tegen 6 stemmen hel besluit had genomen om liet Doodsleger op den voet van oorlog le brengen en binnen 14 dageu tnarschvaardig te makeuzei do Pruissen zijn lid maatschap van dal hooge Slaatsligcbaam op en trachtte ontniddelyk eeu Bondgenootschap te sluiten met Saksen. Hannover en Keur-liessen. 't Antwoord van Saksen, Hannover en Keur-Hesseu was af wijsend. Daarop gaf Z. M. Koning Wilhelm van Pruisseu het betelvoorwaartsen op 15 Junjj rukten Pruissische corpsen Hannover en Saksen binnen. Volgens eeu ooggetuige moeten de gevangenissen van Coblenz, Keulen, Üusseldorf, Minden en Munster opgevuld zijn inct soldaten van de land weer, omdat zy oproerige kreten geuit of zich aan groote insubordinatie schuldig gemaakt hebben. Hy zag te Hamm een regement artillerie passeren, dat van Munster naar Halle werd verlegd en boorde de soldaten liedjes zingen, die in de hoogste mate beleedigeod waren voor Graaf von Bistnarck en zelfs voor den Koning. Anderen riepen luide leve Oostearjjk I" zonder zich eenigermate (e onzien voor de officierendie zich bielden of zjj hel niet hoorden. Eene regelmatige schets van den oorlogsstand te geven is onmogelijkdus volgen alleen hier de meest belangrijke telegrammen tot het afdrukken van dit noramer Ier onzer wetenschap gekomeo. Hannover 18 Junij. De Hanooversche staatskas is naar Engeland ingescheept. Pruissische troepen hebben Stade bezet. Zij hebben de bezetting om* wapend en daarop laten wegtrekken. Eene aan zienlijke voorraad ammunitie is in hunne handen gevallen. Generaal vod Manleufful is uit llolslein de stad Lüneburg binnengerukt. Oldenburg en Anhalt-Dessau hebben aangekon digd dat zjj uit den bond getreden zijn. Kassei18 Juoij. Kassei is door de Pruissen bezet. De communicatie tusscben Kassei en Frankfort is afgebroken. Een sterk Pruissisch corps is naar Giesen en Friadberg (aan den spoorweg Kassei- Frankfort) voortgerukt en beeft daar een regement Hessen-Darmstadiers. dat de vereenigiog met de Hanoverscbe en Keurbessische troepen wilde bewer ken verslagen. Frankfort wordt bedreigd. Uit Mainz wordt bet gerucht gemelddat de Pruissen de vereenigiog van de Haooversche troepen met de bondscorpsen hebben verhinderd. Hanau, 18 Junjj. Beyeren beeft op zich genomen door een vereenigd corps üeijeren, Hessen-Darm- stadters en Nassauers de verbindiog tusschen Keur- bessen en Hannover te herstellen. De Stad Mainz is bijna van troepen ontbloot De Wuriemburgers zjjn in aantogt. Karlsruhe, 18 Junjj. Oostenrijk wacht debyeen- trekking van 50000 bondstroepen af, voordat het zijne operatiën begint. Baden heeft geweigerd tegen Pruissen te opereren. Eisenach19 Junjj. De spoorwegverbinding tus schen Eisseoach en Kassei is afgebroken. De Bejjer- scben zjjn voornemens den spoorweg tusschen Coburg en Bamberg en de brug over de Mem bjj Licbtenfeld te verwoesten. Meissen, 19 Junij. De Pruissen rukken meteen sterk corps langs den regter oever van de Elbe op Dresden aan. De Oostenrijkers beproeven de verbinding inet bet Bejjerscbe leger in Saksen. Lemberg19 Junij. Te Fernogod in Galltcië is een sterk Russisch legercorps aangekomen. Hirschberg (Silezië), 19 Junjj. Aanzienlijke (roe- penmassas zjjn hier en tegenover Troppau gecon- cent reed. De Oostenrijkers hebben de brug bjj Oswiencini en den spoorweg Oswiencini-Myslowilz (lijn Breslau- Krakau) verwoest. Frankfort, 19 Junij. 30,000 man van de ver bonden mogendheden ziju hier bjjeen. Hel berigt uit Kassei is overdreven. Bjj Friedberg heeft slechts een onbeduidend gevecht plaatsgehad. Weenen18 Junjj. Berigt uit Eger van den 17 20,000 Pruissen hebben hedeu Macbern. Würzen Dahlea en Riesa, allen ia de omstrekea van Leipzig gelegen, bezet. Het spoorwegverkeer tusschen Riesa is afgebroken. De Elbebrug bjj Meissen is verbrand. Van Leipzig uil is alleen de zutdeljjke baan nog vrij. Pruissisch papierengeid wordt in Saksen aan de rjjkskantoren niet aangenomen. Het Weslfaalscbe legercorps, dat bij Skeuditz in de nabijheid van Leipzig gestationeerd was, trekt naar de grenzen van Sleeswijk. Skeuditz zelf is Ibaus vrij vau krijgsvolk. Warnsdorff, 17 Juuij. De Pruissen zijn Hernhut en Kerustadt binnengerukt. Eeu legercorps vau 30.000 man heeft in den afgeloopen naciit iu de nabjjheid van Abersdorf gebivouakkeerd. Te Seifbeocrsdorf en Leilersdorf verwacht men Pruissische bezetting. Seidenberg is sterk door de Pruissen bezet. Voordurend trekken er Pruissische troepen door. Neisse, 19 Jun(j. Officieel wordt berigt. dat de Oostenrijkers gisteren de vjjandelykheden hebhen geopend. Eene Oostenryksche patrouille overschreed de grenzeu in de nabijheid van Outran en gaf vuur op een Pruissische patrouille. 4000 Oosten rijkers zijn in kolonnes legen de grenzen opge marcheerd. Berljjn, 20 Junjj. Uit Altona. De Alerkur heeft een officiële waarschuwing gekregen. Het militair contingent van Hamburg heeft order zich raarsch-

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1