AMERSFÖORTSCHE COURANT M 1574. BRAND TE HAAFTEN. ,4 ran T RIJ DAG, dS Julij dS66. Dit Blad vernchijntdcs Dingsdagsc n Vrijdags. Ue Abonnementsprijs is ƒ1.50 in do 3 maanden. Van Advcrtciitiën1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder lOCents; legale Ad verten tien per regel 15 Cents, behalve het Zegclregt. Afz. nummers f 0.10. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. II. van Clee.flf, te Amersfoort, Bureau A mere foortsche CourantLangstraat, Wijk F, N®. 43, over de Oude Vischmarkt, zoo inede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het Rijk* e Lauwerecht, unvaag aau de s KENNISGEVINGEN. De GEDEPUTEERDE STATEN van di piovircu UTRECHT, Ia aanmerking nemendedat de veepest is uitgebroken ia de gemeente Utrechtop de hofstede Chartroise Gezien bet berigt van den Burgemeester van Utrecht Gelet op art. 1 van bet reglement tot waring van du verspreiding .'ar vee- of runderpestvastgesteld b.j besluit der Stalen van leze provincie, van 5 December 1865, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 11 December 1865 no. G'J Verklaren voor besmet de hofstede Chartroisegelogen in do gemeente Utrecht, binnen de volgende grensomscbrijvingTen fioordoostendo rivier do Vecht tot aan de eikenlaanen verder langs do warmocziors-landen tot aan do Groene laanen deze Zuidwestelijk volgende tot aan den weg van Chartroisewelke de Zuidwestelijke grens vormt tot aan bet perceel (kadaster gemeente Lauwerecht, sectie A, no. 23). Van hier buigt de grenslijn zich langs de oostelijke en zuidelijke grenzen van bet perceel (kadaater gemeento Zuglansectie B, no. 441), en eindelgk van bier langs de weslclgke en noordelijke grenzen van de perceelen (kadaster gon A no. 8en Ano. 3 (lot bet puut En zal bet hoofd van het plaatselijk besla or van Utrecht zorgdra gen voorde verdere uitvoering van het aangehaalde reglement. Dit besluit wordt door plaatsiug in het Provinciaal-blad in hel Provinciaal Ulreclitsch Dagblad en in de Amersfuortsche Cou rant ter openbate kennis gebragl. Ue Gedeputeerde Staten voornoemd. Utrecht, den 9 Juli), 18UG. VAN >UKN Voorzitter. C. W. MOJUREES, Grijper, Da GEDEPUTEERDE STATEN vais du rauvucii UTRECHT, Gczicu bet voorstel van den Burgemeester van Lopik tul op. beOing van ilo besmetverklaring vau de landerijen lu de gemeente, uitgesproken bij honue besluiten van 23 April 18GG no. 3, van 3 Mei 1866 uo. 2, en van 21 Mei 1866, nu. 1 (Provinciaal- blad no. 14i, 171 e» 190; J Gezien do verklaring vau den Rijks-veearts 6'. 5. van KlaverenJ Overwegende, dat daaruit blijkt dal ui de laatste vier weken geen nieuw geval van veepest beeft plaats gehaden dat de besmette stallen behoorlijk zijn gereinigd en gedesinfecteerd; Gelet op de aanschrijving vau 3 Maart ISGG, no. 12 KL, (Pro vinciaal-blad no. 85) Gezien art. van bel reglement tut wering van do verspreiding der vee- of runderpestvastgesteld lig besluit der Staten vau deze provincie van 5 December 1365 goedgekeurd bij Koninklijk besluit vau II December 1-365, no. G'J; Heffen de besmetverklaring van de gemeente Lopik op. Gelasten dat dit besluit zal in werking treden up Jen dag der afkomligiug, en dragen de verdere uitvoering op aan bet boofd van bet plaatselijk bestuur ran L->pih. Uil besluit wordtdoor plaatsing in bet Provinciaal-blad in bel Provinciaal Utrecblscb Dagblad en in de Amersfuortscbc Courant, ter openbare kennis gebragl. l)e Gedeputeerde Staten voornoemd Utrecht, den 9. Jnlij 1866, VAN DOORN Voorzitter. C W. MOORREES, Grijper. Di GEDEPUTEERDE STATEN va* oa raormcia UTRECHT, In aauuierking nemendedat de veepest is uitgebroken in de gemeente Ureukelen Xjenrode op de heerenhofstede Vroeg- lust van den heer O. Jut', Gezien bet berigt van den Burgemeester van Ureukelen Njenrodo; Gelet op art. 1 vau liet reglement tot wering van de versprei ding der vee- of runderpest, vastgesteld lig besluit der Siatcn van deze provincie vau 5 December 1865, goedgekeurd bij Koninklijk besluit vau II December 1865 no. G'J, Verklaren voor besmet bovenvermelde heerenhofstedegelegen in de gemeente Bruukelen Xjourede, binnen de volgende grens- o inschrijving. Ten Noorden t den eigendom van den beer J. Spjker Ten /Vesten deu Rgks-straatweg Ten Zuiden den eigendom van <le beeren J. van Laar en J. Spjker', Ten Oosten: de dorpstraat, genaamd do Heerenstraat. En zal bet hoofd van bel plaatselijk bestuur van Ureukelen Nj- enrode zorg dragen voor de verdere uitvoering van bet aangehaalde reglement. Uit besluit wor.lt door plaatsing in bet Provinciaal-blad, in bet Provinciaal Utrecblscb Dagblad en iu dc Amersfootlscbe Cou rant ter openbare kennis gebragl. Da Gedeputeerde Staten voornoemd, Utrecht, den 10. Jnlij I8GG. VAN DOORN Voorzitter. c. w. moorrees, Griffier. Da gedeputeerde staten van dk raovuen UTRECHT, In aanmerking nemende dat du veepest is uitgebroken in de buurt Portengenonder dv gemeente Laagnieuwkoopop do hofstede van IVillam van don Bosch Gezien het berigt van deu Burgemeester van Laagnieuwkoop Gelet op art. 1 van hetj reglement tot waring van de verspreiding der vee- of runderpest', vastgesteld bij bestuit der Staten van deze provincie van 5 December 1865 goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 11 December 1865 no. 69, Verklaren voor besmet de hofstede en landerijen in eigendom of gebruik bij genoemden iVillem van den Boschgelegen in dc huurt Portengenonder de gemeente Laagnieuwkoopbinnen de volgende grenzen Ten Oosten van do scheidiugsloot lusscbende landen in eigen dom of gebruik van IVillem van den Bosch cu Pieter Bosman langs den binnculcen van den Portengenschen dijk of weg zuid waarts optot aan de schcidingsluot lusscben de landen in ge bruik van /V. van dan Bosch en in eigen-lom van Jacobus van SchaichTen Zuiden: langs den noordelijken kant dier schei- dingsloot westwaarts optot den binnenleon der Ilejcopper kadeTen /Vestenlangs dien binnenteennoordwaarts op tot aan de «obeidingiloot lusscben IVvan den Bosch en P. Bosman, en Ten Noorden: langs den zuidelijken kant dier scbeidingsloot oostwaarts op tot bet punt van aanvang. En zal liet hoofd vau bet plaatselijk bestuur van Laagnieuwkoop zorg dragen voor de verdere uitvonrillg van het aangehaalde reglement. Dit besluit wordtdoor plaatsing in het ProVinciaat-blad in hel Provinciaal Utrcehtsch Dagblad en in de Amersfoorlsclic Cou rant ter openbare kennis gebragl. Do Gedeputeerde Staten voornoemd. Utrecht, den 10. Julij, 1800. VAN DOORNVoorzitter. C. W. MOORREBS, Grijper. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den lieer Commis saris des Konings in de provincie Uirecht (Provin- ciaal-blad No. 22!)), houdende mededing dat een groot gedeelte vau het dorp HAAKTEN is in de asch gelegd waardoor 70 huisgezinnen van have co goed zijn berooid, met verzoek lot lenigiug vau die ramp een beroep te doen op de weldadigheid der ingezetenen. Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat tot het afzonderen van gelden tot bovenstaand doel gelegenheid zal zijn, dagelijks van 's voormiddags 10 uur lot 's namiddags 3 uurter plaatselijke Secretariealwaar tot dat einde eene gesloten bus voorhanden is. Amersfoort, den 10. Julij 18C6. Burgemeester en Weihouders voornoemd Üe Burgemeester De Secretaris, A. G. WIJERS. W. L. SCI1ELTUS. AMERSFOORT, 12 Julij 18GG. Sedert i» Julij op welken dag 2 cbolera-lijders in behandeling warenziju alhier tot hedenmiddag geene personen aangetast en 2 hersteldzoodat er geen in behandeling is. Te beginnen met 1 Augustus a. s. worden te 's üage de tractemeoten van de hoofdonderwijzers der openbare lagere scholen met f 200 verhoogd. Van genoemd tijdstip zullen deze alzoo bedragen de som van f 1400, benevens vrije woning vuur en licht. Eergister namiddag is te Amsterdam een dubbele moord gepleegdIa de Groote-Oosten- burgerstraat woont een gezinbestaande uit man, vrouw en vijf kinderen. Vier maanden geleden zijn die lieden gehuwd en bragten uit hun vorig huwelijk de vijf kinderen mede. Dikwijls vielen er oueenigheden in dit gezin voor; doch eergister had men rustig het middagmaal gebruikt, en een achttienjarige zoon, die op de fabriek van de hb. Paul van Vlissingen en Dudok van Heel werkt, waar ook zijn vader werkzaam was, had zich weder naar zijne bezigheden begeveatoen zijn vader later de woning verlieten wel te laat om op zijnen tijd aan de fabriek te kunnen zijn zoodat hij tegen drie ure terug kwam. Terstond daarna vernamen de buren eeaige woordenver- wisseliag tusschen de echtelingendoch sloegen daarop weinig achtomdat zij het gewoon waren. Eensklaps was alles stilde buren dachten dat er weder als vroeger eene verzoening gevolgd was, doch vernamen eenigen tijd later op het geschreeuw van een tienjarig meisjedat uit dc school was gekomende ontzettende daad die voorgevallen was. Men vond twee lijken in bun bloed badende, de man met een mes naast zich op den grond liggen, de strotten waren letterlijk doorgesneden. Uit de omstandigheid dat het lijk van den man nog niet koud was toen men de daad ontdekte is op te maken dat hij de aanvallende partij is geweest. De lijkeo zijn naar het gasthuis vervoerd. Men verwondert zich dat bij al die zoo snelle en zoo volkomene overwinningen van Pruissea niet de naam van een beroemden generaal verno men is. Wie is dan de ware held Zie hier wat te Berlijn verhaald wordt: Wie de orde van den slag en de bewegingen der troepen geleid en be stuurd heeft, is niet de Koning, niet een der Prinsenniet de Minister van Oorlog (generaal von Koon)niet een der in Bohemen aanwezige generaals; neen, alles was vooraf te Berlijn vast gesteld en verordend. Generaal von Moltke, chef van deu'staf, zou. zoo wordt nit Berlijn berigt, uit zijn kabinet, door middel van deu telegraaf vau uur tot uur aan de verschillende in het veld staande legers den te volgen marsch en de uit te voeren manoeuvres gelast hebben. Bekend is het trouwens dat elk leger een corps telegrafisten bij zich heeft en overal waarde Pruissea kwamen palen en draden voor de electrischen telegraaf opgerigt ea gespannen werden. Onophoudelijk was meu alzoo iu telegrafische gemeenschap met Berlijn. Zouden dan inderdaad de telegraaf en het naaldgeweer de ware helden van Pruisseu zijn üe Köln. Zeil. kan hare belangstelling niet verbergen over hel optreden van Napoleon III als scheidsregter in het lialiaansch-Duitsche geschil. Het bekende telegram uit Parijs noemt zij «eene houendo jubel-dépêcheen van het door keizer Fransch Jozell genomen besluit zegt zijEen ziekelijk hangen aan herinneringen uit een verle den, dat nimmer terugkeeren zal, beeft het voor deu erfgenaam der llahsburgsche kroon onmogelijk gemaakt den erfgenaam der markgraven van Bran denburg als ziju gelijke te erkennenop de be- klagelijkstc wijze is aan de oogeublikkelijke en wraakzuchtige opwellingen van het kleine karakter de verzekerde toekomst van den magtigen Donau- staat door hem ten offer gebragt." De Köln. Zeil. vindt het niet alleen kleingeestig, maar bovendien verachtelijk, dat keizer FransJozeff de hand heeft uitgereikt, leu eiude hulp te bekomen van Napo leon III; en ia hare oogeu is de blijdschap die daarover te Parijs heerscht, een openbare en on verzoenlijke haat tegen Pruissea. Onze westelijke naburenschrijft zijworden reeds nu door knagende ijverzucht verteerden onze overwinnin gen vervullen hen met bleeken nijd. Willen zij die behaalde overwinningen alleen aao onze naald geweren en niet ook aan de superioriteit van onze generaals en soldaten toeschrijven; bet z(j zoo! Moglen zij daareotegen willen verhinderendat Duitscbland gestaald en magtig zich opheffe uit den tegenwoordigen oorlog; willen verhinderen, dat wij aan onze dooden en onze verminkten de schuld afdoen, die tegenover hen op ons rust, nu, dan schiet er voor ons niets anders over dan ons nieuwe en nog grootere offers te getroosten. Men zal dan ondervinden, dat wij met onze naaldgeweren even goed Franschen als Czechen en Kroatenen Fran- schen wel ligt beter dan Hannoveranea weten te raken. Bij bet aanleggen op den Hannoverschen broeder hebben het hart en de hand van onze landweer-mannen een weinig gebeefd doch op ons woord van eertegenover die Franschen zullen die haoden en die harten niet bevenindien men zich van die zijde ongeroepen in onze Duitsche zaken mogt willeu mengen. Geen duimbreed van Duitsch- lands groad zullen wij ons door Frankryk laten ontroovenen liever dan daarin te bewilligen zullen wij de stroomen der Vogesen en der Arden nen met Fransche en Duitsche lijken stuiten io hunne vaait. Pruissea heeft tot bevestiging van Duitschlands raagt niets anders gedaan dan eeniga zeer gematigde hervormings-voorwaarden gesteld en ook na de in Bohemen behaalde overwinningen zal Pruissen de gematigdheid niet uit het oog ver liezen; doch, bij God, zoo lang nog één land weerman zich kan roerenzal bel in den Iserin de Bistritz en in de Elbe gestroomde bloed niet vergoten zijn tot ontzenuwing des vaderlands. Dit ééne staat in Pruissen en weldrazoo hopen wij in geheel Duitschland vast; op dat gebied zijn er te onzent geene politieke partijenen men zal aan de Seine wél handelen met van die omstandigheid aanteekeniog te houden." Üe «Cas. Tag. Post" geeft het volgende: Waarmede de Berlijner straatjeugd zich bezig houdt Ook de Berlijner straatjeugd bevindt zich op den voet van oorlogslechts met dat onderscheid dat de jongensdie de rollen der oorlogvoerende Mogendheden op zich genomen hebbendoor strijdlust begeesterd reeds dapper op elkander inhouwen. Het slagveld is wel is waar met geene dooden bedektmaar des te grooter is het getal gewondendie een onvoorzigtigen bouw met den stok of met den bezem, dien men heimelijk aan moeder ontfutselt, om hier als wapen te dienen, op de verkeerde plek heeft getroffen. Het slagveld is de Biischiugsplatz, of bij de Wasserthorbrücke. Bijna eiken avond kan men daar het schouwspel van heete gevechten bijwonenen de strijdlustige jeugd groot en klein tot vele honderden aange groeid verzameld zienzoodat het den policie- agenten wanneer het spel eindelijk te dol wordt, groote moeite kost, de kleine strijders van elkander te scheiden en vrede te slichten. Het slimst zijn er gewoonlijk die jongens aan toe, die de rol vau Oostenrijkers" is toebedeeld. Oin de slechte klee ding der Slowaken, Kroaten en al deze wilde horden te veraanschouwelijkenmoeten zij bloot- voets en zonder buis of kiel ia den str(jd gaan de slagen treffen daardoor veel gevoeliger, en zij zijn hetdie de meeste klappen krijgen en ten laatste door de Pruissea" op de vlugt worden gedreven. Dat het kleine gespuis voor het overige goed op de hoogte is van hetgeen er omgaatbe wijzen zij daardoor dat de Pruissenvretende" Wurtemburgers en Saksers daarbij medespelen, en zelfs vou Beust hier zijn vertegenwoordiger* heeft. Het koddigst speelt echter de jongendien de eer is te beurt gevallen Vader Wrangel" pantomimisch voor te stellenhoe hij met het vaandel in de hand aau hel hoofd van zijn rege- ment rijdtnatuurlijk op eeu stok. Ook zijn er veldlegers en schansen opgerigtwaartoe planken, sleenen eu allerlui oud huisraad de bouwstoffen mouten leveren." Een Ilongaarsch huzaarte Triüst in garni zoenhad vau zijne familie eeuig geld gekregen eu di: voor goudstukken iugewisseld. Hij wist geen goede plaats te vinden om zjjn schat te bewaren en kwatn op de gedacht, dien iu zijne sabelschede te verbergen. Hij was nu in staat eenige kleine schulden te betalen, maar toen zijne schuldeischers kwamen, was hy genoodzaakt zijn sabel te trekken, ten einde aan buu verlangeu te voldoeuzoodra hij echter de hand aau het gevest sloegmaakten zich de schuldeischers uil de voeten vreczeude dat dc soldaat hun de ooreu wilde afhakken.

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1