AMERSFOORTSCHE COURANT, Jtë 1380. van YRIJDAG, 3 Augustus 3866, Dit Blad verschijnt des Uingtdagsen Vrijdags. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, tot 6 rebels 60 Cents, elke regel raeerdi^r I^G legale Advertentiën per regel 15 Cents, behalve bet Zegelrcgt. Aft. nummert ƒ0.10. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den IJitg. A. tan CJ te Aiiie'rsloort, Bureau Amertfoortiche Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischinarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in het li KENNISGEVINGEN. Di -GEDEPUTEERDE STATEN var di raoriacu UTRECHT, In jiinerking nemende dat de verschillende runderen van den landbouwer C. van den berg in de gemeente Houten door de runderpest zijn aangetast. Gezien hei berigt van den provincialen vee-nrla J. IV. E. Hekmeijer Overwegende dat dio ziekte voor het eerst aldaar ia uitgebroken, en dat genoemde gemeente builen de lyn ven afsluiting gelegen is; Gezien art. 6'J der wet van 28 Aug. 1851 (Staatsblad no. 125; BESLUITEN: Dar hel bedoelde door de runderpest aangetaste veezijnde drie zwart bonte en eene rood-bonte piukvaar» van den landbonwer C. Ban den berg zal worden onteigaml cn a/gamaakt en onmid dellijk na afmakingzal worden begraven overeenkomstig de voorschriften. Aan bet hoofd van bet plaatselijk bestuur van Houten wordt de onmiddellijke uitvoering van dit besluit opgedragen. 'Dit besluit wordt, door plaatsing in bet Provinciaal-blad, ia het Provinciaal Utrechlscb Dagblad en in de Amersfoortsche Courant Ier openbare kennis gcDragl. Do Gedeputeerde Staten voornoemd Utrechtden 26. Julij 1866. VaN dOOHN Voorzitter. G. W. MOOKKEKS, Grijper. Dn GEDEPUTEERDE STATEN vas na raoviscia UTRECHT In aanmerking namende dal de veepest andermaal is uiigebro- ken inde gemeente Mijdrechtop de hofstede, van H. burggraaf' Genen het herig! van dun Burgemeester van Mijdrecht Gelei up art. I van bet reglement tot wering van de verspreiding der vee- of runderpest vastgesteld by besluit der Staten van dere provincie vuu J December 1865, goedgekeurd bij koninklijk besluit van II December 1865 no. 69, Verklaren vnor besmet de hofstede van burggraafgelegeu ia 'ilen polder bloklandgemeente Mijdrecht, en liugreuad als volgt Ten Noorden: door bel land van J. O. Kerkhofs c. t. Ten Zuiden door het land van de wed »au J. Timmer Ten Oosten door den A instelTen IVesten door den ringdijk der Zeve/i_ hovoiische droogmakerij. En zal liet hoofd van het plaatselijk bestuur van Mijdrecht zorg dragen voor de terdero uitvoering van het aangehaalde reglement. Dit besluit wordt door plsalsiug in hul Proviuciaal-blad, ia bet Provmcii.il Ulrecblsch Daghla 1 en lu de Auicrsfoorlsche Cou rant Ier opennare kennis geliragt De Gedeputeerde Staten voornoemd Utrecht, den 26. Jul.j 1806. VaN DOORN Voorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. Da GEDEPUTEERDE STATEN va» saoviacit UTRECHT lil aanmerking nemendedat de runde'pest is uilgebroken Huiler het run I vee van fVillem dc IVilwouende te Koc.kengo n lu.ipcr.de in cene wenle ouder de geuiecutc Vrcukelen Sijenrode. in du buurt Portengen', Getint het hrrigi van den Burgemeester van breukalcu Sijenrode Gelet up art. I van liet reglement tot wering vart de versprei ding der vee- o/ runderpest, vastgesteld b,j besluit der staten van dere provincie van 5 December 1865, goedgekeurd bij Koninklijk hestuil van II December 1865 uo. 69, Verklaren vnor besmet het weiland, gelegen io de gemeente break, ten Sijenrode en begrensd als volgtTen Noorden door bel eigendom van C van Oostwaard Ten Oosten door dat van IV. van KontenTen Zuiden door bet water de Heijcop en Ten b esten: door het water vle bijlevcld. En zal bel hoofd van liet plaatselijk bestuur van Breuhelen Sijenrode zorg dragen voor de verdere uitvoering van het aangehaalde reglement a Dit besluit wordt door plaatsing iu het Provinciaal-blad iu het Provinciaal Uireclilscl. Dagblad en in de Amersfoorticbe Cou rant ter openbare kennis gebragt. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Utrecht, den 28 Julij1866. VAN >0RN Voorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. UTRECHT senile dal dc t'ee of runderpest is uilge- IVilnis, bij den veehouder Tjmen Versloot', igehaulde regletm plaatsing in het Provinciaal-blad i Da GEDEPUTEERDE STATEN va» d» vboi broken in de gemeente IVilnis, Gezien het horig! van den Burgemeester van IVilnis Gelet art. 1 van bet reglement tot wering van de verspreiding der ree- of runderpest, vastgesteld bij besluit der Stalen vao deie provincie van 5 December 1865 goedgekeurd bij Koninklijk besluit vau II December 1865, no. 69; Verklaien vnor besmet bel land iu den polder Oudhuizen be er, sten llijleoetdgelegen inde gemeente IVilnis, in gebruik bij deo veehouder Tjmen Versloot, en begrensd als volgt, Ten Soor- den dnur de Velde wetering Ten Zuiden door de Polderkade Ten Oosten .luor liet land van de weduwe Dirk do Vos Ten /Vesten door het land van de weduwe Dirk van Schaardenburg. En zal het hooft van liet plaatselijk bestuur van IViluis zorg drageu voor d Dit besluit het Provinuia.il Utreontseb Dagblad en iu de Amerafoortsche Cou rant ter opeubarc kennis gebragt. De Gedeputeerde Staten voornoemd. Utrecht, den 28. Jul.j, 1866. VAN DOORN, Voorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. DE GEDEPUTEERDE STATEN var na raovincta UTRECHT Ia aanmerking nemende, dal de veepest .andermaal is uitgebro ken in de gemeente Linschotenonder het vee vao Jilles Oskam', Gezien bel berigt van den Burgemeester van Linschoten: Gelet op art. 1 vao bel reglement tot wering van de verspreiding der vee-o! runderpest', vastgesteld bij besluit der Staten van deze provincie van 5 December 1865 goedgekeurd bij Koninklijk besluit van II Decembur 1865 uo. 69 Verklaren voor besmet dc hofstede van genoemden J. Oskam gelegen in de gemeente Linschoten, binnen de volgende grenzen; ten Noorden de Zandweg lusscben IVeerden cn Uitschoten ton Oosten bet land van G. Bergshocften Zuiden «le Broe- herkade ten tVesten het land van P. Zoet en van J. Bergshojf Eu zal het hoofd van het plaatselijk bestuur van Uitschoten zorg dra gen voor dc verdere uitvoering van hrt aangehaalde reglement. Dit brstuil wur.lt door plaatsing iu h l Provinciaal-blad, in liet Provinciaal Uticchlsch Dagblad cu iu de Auicrsfuorlscbc Cou- raui Ier openbar» kennis gebrrgt. Du Gedeputeerde Staten voornoemd Utrecht, den 28. July I860. VAN DOORN uorzitler. C. W. MOORREESGrijper. De COMMISSARIS nr.« KONINGS is be pbovircie UTRECHT. Brengt ter kennis van tie lielanghchbcndcndat op Maandag tien 6. Augustus a. s. dc pruclisclie oefening van dc Vcld-artillerie in garnizoen te Utrecht op de Zcistcrhcidc cene aanvang zullen nemen telkens di-s mor gens te negen ure wanneer niet het kantin naar de schijf zal worden geschoten de rooilijn lonpendc van hel huis Ter Heide naar den toren van Leusbroek. Utrecht, den 3U Julij, 1866. Dc Commissaris des Konings voornoemd VAN DOORN. D« BURGEMEESTER var AVERSPOORT Brengt ter kennis van dc ingzetenen dezer gemeente dat het door den heer Comissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard kohier N°. 4 van de Schat- tingen e oor de PERSONELE BELASTING over het dienstjaar aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter band gesteld aan wicn ieder verpligt is zijticii aanslag, op den hij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoort den 30. Julij 1866. De Burgemeester voornoemd A. G. W IJ E R S. AMERSFOORT, 2 Augustus 186G. Van 30 Julijop welken dag 2G ctiolera-ljjders ia behaadeliog warenzijn alhier lot heden mid dag aangetast 19, overleden 9, her3teld 6. Sedert het begin der ziekte (8 Jung) aangetast 133, overleden 78, hersteld 25, blijven in behau- deling 30. De rekening van inkomsten en uitgaven der Gemeente Amersfoort over 1865 behelst; aan Ontvangstenƒ101.065.87}. Uitgaven92.344 32}. Batig saldo8,721.55. Z. M. beeft benoemdbij het regement veld artillerie. lol le Luiteuant, den 2e Luit. P. II. C. Engelenbergvan hel corps. Het Staatsblad N°. 117 bevat het besluit van den 26 Julij 1866. houdende verlenging van den bij Koninklijk Resluit van 26 April 1866 Stsbl NB. 77) bepaaldea termya van schorsiog eenen door deu Gemeenteraad van Woudenberg vastge stelde verordening op bet bebeer en de beweiding vao het gemeenleland en vao eene uit die veror dening voortgevloeide instruclie voor den herder. Tot lid der Prov. Staten van Utrecht is, bij herstemming gekozen de Heer Mr J. B. Strickvan Linschóten met 276 van de 495 stemmen. Even als men te Groningen gelukkige resul taten meent te hebben verkregen van het branden van leerwordt dit ook uit aadere plaatsen ge meld. Te Zwolle merkt mensedert men met het brandea van teertonaen begonnen is, hel verblijdend verschijnsel op, dat er de helft minder cholera- gevallcu voorkomen dan op voorafgaande dagen. In n°. 29 zijner Parletn. Studiën en Schetsen geeft de heer Groen van Prinsterer niet oadui- delijk te verstaandat bij voornemens ishet mandaat als afgevaardigde neder te leggen. Zijn optreden in de kamer, zegt hij, zou in de gegeven omstandigheden bezwaarlijk een ernstig debat over de onderwys-kwestie ten gevolge kunneu hebben. Het zou uilloopeu op een parlementair standje," lol vermaak der gezamenlijke tegenpartij. Door de beeren C. J. Boele en Zoon le Kampen die 400 knechten op hunne fabriek hebben, wordt de drank van Dr. Dleeker zeer aanbevolen. Bedoelde heereii hadden slechts één van die knechten door den dood verloren, maar dit, zeggen zij. was zijn eigen schuld want hij wilde niets innemen. a Hel beste is"zoo wordt gezegd «om steeds met al de kracht, die in ons is. kalin te blijven. De moedigste kau wel eens een zwak oogenblik hebben waarin de vrees de overhand bekomt, en in zulk een geval kan meu bijzonder aanraden wat eau de carines, inet 10 a 15 droppels spiritus, vermengd met wal water; ook is een glas goede port a port wel eens nuttig, maar wanneer er diatrhée is of buikpijn, dan zijn de beste resultaten gezien van Br. Bleeker's droppels; die geven dade lijk de beste resultaten bij geringe diarrhe'e 1 eet lepel als bet erg is 2 a 3 lepels en bij braking 4 lepels; wy hebben bij onze 400 arbeiders ver scheidene aanvallen dadelijk door de toediening van dat middel in de geboorte gestuit, zoodat wij slechts tién sterfgeval betreurenert wel omdat die inau alle medicijnen geweigerd heeft in te nemen; hij kreeg Dingsdag diarrhe'e, ten gevolge van angst, omdat in zijne buurt man ea vrouw zoo schielijk waren gestorvendie diarrhée is eerst Vrijdag in cholera overgegaan, en volgens, verkla ring van deu geneesheer heelt de man niets willeu innemen eu schopte hij de dekens van zich af. Wij hebben dus de bepaalde overtuiging, dat met Dr. Bleeker's drank de cholera dadelyk kan worden voorkomen, zoodra men ceuige verschijnselen ver neemt die verdacht zijn. Het is waar: men kan dat middel te veel gebruiken, zelfs zóó dal men verstopping bewerkt, en daardoor ongesteld wordt, docli als men voorziglig dat middel gebruikt, dun honden wij het voor eeu heildronk. De boekhouder van de Grouinger vlasspinuerjj heeft vuu zijne fahiiek-arbeiders hetzelfde medegedeeld. Men hoopt van gauscher harte, dat God moge geven, dat die treurige ziekte moge ophouden eu het vertrouwen op God geeft in zulke lijden kracht eu moed." De Amsterdamse/ie Courant" -heeft een ar tikel over de keuring vau levensmiddeleneeu maatregel die 'sjaarlijks ƒ14,000 kost en bet beoogde doel niet bereikt. Vjjf wetenschappelijke keurders zouden in staat zjjnom le waken legen vervalscbing van levens middelen dagelijks noodig voor 270,000 moo- den roept de schrijver spoiiend uit. De wetenschappelijke keuring zalmoet wordem een dood paard aan een boom Veertien duizend gulden of meer, zoo vervolgt de Keuropboob (die bevreesd is voor keuren) voor eene ganscb illusoire wetenschappelijke keuring, is wal te duur voor de gemeentekas en de beurzen der burgers, die uiet zou onuitputtelijk zijn als sommige wetenschappelijke hersenkassen. Er is thans overproductie vau wetenschappe lijkheid niet van inkomsten. Maar wat dau vervalschiog vrij Eenvoudig dit: ieder burger wake ieder burger koope of begeere niets onder de waarde en schcuke slechts vertrouwen aan den winkelier, deu leverancierden verkooperdie geen wantrouwen wekl door le lagen prijs, te ruim gewigtte milde maateu eindelyk elk burger hebbe de bevoegd- beid zijne gekochte waren le doen onderzoeken op het thans zoo uitnemend ingerigte laboratorium chemicum. De Arnhemsche Courant" spreekt in een paar artikelen over een Nederlandsch veroveringsplan, dat is. het groote plan, otn een gedeelte vaa de Zuiderzee af le sluiten, in te djjken, droogte maken en in cultuur te brengen. .Nederland wil en kan zoo redeneert de «Ara- bernscbe Courant" een gebied veroveren en zich eene l'rovincie annexerenaaazienlijk grooter dau de Provincie Zeeland of Utrecht, en bet merkwaar digste van dal annexatieplan is, dat bet kan plaats vinden zonder gebruik van de beschavende gegroefde kanounen en naaldgeweren. Bij die verovering zal geen schot gelost en geen degen- of bajonet-sloot toegebragt worden. Geen enkele doode, geen enkele gekwetste, ja zelfs geen enkele krijgsgevangene zal ons met roem overdekken. Maakt alleen kruid be roemd dan zal onze veroveriag eene roetnlooze verovering zjjn. «Geen onzer buren zal door onze annexatie eene roede lands verliezen. «Wij zullea er noch plunderennoch iemand op oorlogsconlribulie stellen. En wat wij anuexeren willen, is een gebied dat ons van ouds toebehoort, dat de zee op ons veroverd heeft eo dat wij thans op dezen gróoteu overweldiger willen heroveren. Het droogtnakings-onlwerp beeft bet oog op eeoe oppervlakte van een honderd en vijf en negentig duizend bundersdal is 22,000 bunders meer dan de Provincie Zeeland en 73.000 bunders meer dan de Provincie Utrecht beeftterwijl eeu paar wyziugen in den afsluitdijkden omvang vau genoemde oppervlakte nog kunnen vergroolen met ruim 7000 bunders en de nieuwe provincie dau groot zou zijn 202,000 bunders. In de provincie Groningen zijn de belem meringen tegen bet vervoer van rundvee opgeheven; in Drenthe worden er pogingen aangewend oin tot hetzelfde doel te geraken. De doorvoer van vee uit de provincie Groningen naar Harlingen is vergund en de Engelscbeo hebbenafgaande op de rapporten onzer Regeringde provincie Grouingen zoowel als Frieslandvoor vrij van veeziekte erkend. Maar vragen de Friesche boereu waarotn nu ook niet bet oubeleinmerd vervoer van vee tusschen de beide Noordelijke provinciën hersteld? Op dit oogenblik beeft Friesland driugend be- huefte aan vee, daar er een buitengewoon groote voorraad best veevoeder aanwezig is eu geeu genoegzaam getal beesten otn die er van te laten profiteren. Zestien kogels en niet gekwetst! De le luitenant Karl kropp, *un bet Oostenryksch rege ment Crenneville N075, bezit een relikie vau zeldzame merkwaardigheid; t. w. zijnen mantel dieu bij in den slag bij Custozza gedragen heeft eu waarin niet minder dan zestien gaten door even zooveel vijandelijke kogels gemaakt zyu.Ue militaireu onder bevel van dezen officier, geiuigeu van dieos heldendaad waarbij de mantel zoo doorziglig werd gemaakt, verhalen het gebeurde als volgt: «In den slug bij Custozza had liet regement Creuneville deu Monle-Parquale te verdedigen, een zeer gewiglig strategisch punt, dal by legen negen kompagniëu Italiaueu moest handhaven. Het kartets- eu kleiu- geweervuur der Italianen woedde verschrikkelijk eu de manschap begou te wankelen. Toen greep de eerste luiieuaul Kropp het balaillonsvaatulel verzamelde het hoopje nog overgebleven weerbare mannen maande Iteu aan tol hardnekkigeo strjjd en het gelukte hem den Moois-Pasquale ie behou den, ofschoon by het mikpuut <1er vyaudelykc kogels was, waarvau zestien zijnen mantel doorboorden

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1