AMERSFOORTSCHE COUR A IV T; Jtê 1402. vau Y R IJ D A G, d9 October d866. Üit Blad verschijntde» Uingstlugsen Frijdags. De Abonnementsprijs is /"1.50 in de 3 ruaanden. Van Advertentiën, I tot 6 rebels 60 Centselke regel meerder 10y legale Advertentien per regel 15 Centsbehalve het Zcgelregt. A fz. nummers f0.\0. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franco.-— Bestellingen bij den Uitg. A. H. te AinersloortBureau Amersfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, zoo mede bij alle Boekbandelaren en Post-Dircctearen in bet DE GEDEPUTEERDE STATEN vak o> r.ormcu UTRECHT la Aanmerking nemende dat de rundtrpetl andermaal ia uit gebroken in de gemeente de Bilt, bij de veebouderes D. Middelman Gezien bet berigt van den Bnrgemeeitcr van de Bilt Gelet op art. 1 van het reglement lot wering van de versprei ding der vee- of runderpest vastgesteld bij besluit der Malen van deze provincie van 5 December 1865goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van 11 December 1865 no. 69, Verklaren voor besmet de hofstede van de wed D. Middelman, gelegen ia de gemeente de Bilt, en begrensd als volgt: Ten Noorden-, door de landen in gebruik bij van Dijk Ten Oosten; door de landen in gebruik bij vrouw Bot Ten Zuiden en Westen door den Krommen Rijn. Eu zal bet hoofd van het plaatselijk bestuur van de Bilt zorg dragen «oor de verdere uitvoering van bel aangehaalde reglement. Dit besluit wordt door plaatsing in het Provinciaal-blad in het Provinciaal Utrechtsch Dagblad en in de Amersfoortsche Cou rant Ier opeobare kennis gabragt. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Utrecht, den 12. Oct. 1866. VAN DOORN, yoor-.itter. C. W. MOOKREKS Griffier. Da CEDErUTEERDS STATEN aoviacis UTRECHT-, In aanmerking nemende dat de runderpest andermaal is uitge broken in de gemeente Lopik, bg de veehouderes wed. J, Schoondec- Cecien hel berigt van den Burgemeester van Lopik Gelet op art. 1 van bel reglement tot wering van de verspreiding der vee- of runderpestvastgesteld bij besluit der Stalen van deze provincie van 5 Decern her 1865 goedgekeurd bij Koninklijk braluil van 11 December 1865, no. 69; Verklaren voor besmet de hofstede en landen in gebruik bij de wed. J. Schonnderwoerd gelegen in de gemeente Lnpik, en be- giensil als volgt Ten Noorden door de eigendom men van H. van den Nieuwendijk oostwaarts op langs de grens der gemeente Benschop tot aan de eigendommen van de wed. J. van Schaik Ten Oosten: van daar zuidwaarts op, langs de eigendommen van de we.l. J. van Schaik, en over den achterdijk langs die van Jhr. J. /P A Uarchman Wuijtiers van Fliettot aan den Voord jk Ten 'Zuiden van daar westwaarts op langs de noor delijke herm var. den Voordijk tot aan de eigendommen van H. van den Nieuwendijk Ten IFesten: van daar noordwaarts op, langs de eigendommen en over den acblerdijk van H. tian den Nieuwendijk lot aan de grens der gemeente Benschop. En zal bel hoofd van hel plaatselijk bestuur van Lopik zorg dragen voor de verdere uitvoering van bei aangehaalde reglement. Uit besluit wordt door plaatsing in bel Provinciaal-blad iu bet Provinciaal Ulrechlsch Dagblad en iu de Amersfoortsche Cou rant «er openbare keunis gebragt. De Gedeputeerde Sinten voornoemd, Utrecht den 12. Oct. f866. VAN DOORN Foorzitter. C. W. MOORREES, Griffier. BURGEMEESTER in WETHOUDERS VA* AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de Ingezetenen dezer gemrt dat, rukomstig het bepaalde hij de arlt. '17 en 42 der Wet op de Personele Bclasling van den 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4), op hen de vrrpligting rustom bij aldien z,j eenige der roor- wrrpen van de zes grondslagen der Personele Belasting in den loop van dit dienstjaar iu gebruik stellen deswege de vereischte aangifte te doen ten kantore van den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier en wel wegens I. bet betrekken of van mobilair voorzien van een perceel, hetwelk op den 15. Mei dezes jaars niet in gebruik was; II. het verder in gebruik nemen van een woonhuis enkel en op den voet hij de laatste zinsnede van art. 26 S 2 der wel bepaald, vroeger door een' bnisliewaarder bewoond III bet verlaten van een perceel met wegvoering van alle roerende goederen cn zonder achterlating van een' huisbewaarder en bet betrekken van een ander dat niet bewoond x iz IV. het in gebruik stellen van dienst-of werkbodeo alsmede van paarden of die welke aanvankelijk tot onbelastbare of minder belastbare einden aangelegd of gebezigl thans tot belastbssr of honger holaslbaar gebruik overgaan. De belanghebbenden worden voorts opmerkzaam gemaakt op hnnne verpligting om van alle nieuw gestichte, gedeelleltjkjver- niruwde en vergrootte of uitgebreide gebouwen binnen zes maanden na de in gebruik stelling der percelen of nadat deze voor bet eerst geheel of ten deele worden betrnkken san de Zetters der gemeente waarin de gehouwen gelegen zijn, aangifte Ie do n hij verzuim waarvan i-i san zichzelvcn te wijlen zullen hebben de nadcelen die hieruit voor hen moeten komen Amersfoort den 15. October 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, A. G. W1JERS. W. L. SCHEL TU8. BURGEMEESTER m WETHOUDERS tan A VERS F DORT Brengen ter kennis van de ingezetenen dal de Com missie die zich gedurende onderscheidene jaren heeft belast met de verzorging van spijzen aan behoefligen zich weder bereid heeft verklaard om gedurende den aan staanden winter hare pogingen tot leniging van de armoede voorttezetten. Burgemeester en Wethouders openlijk liunn-n dank be tuigende zoowel aan de bovengenoemde Commissie voor hare belanglooze en edelmoedige werkzaamheid als aan de Ingezetenen, voor hunne milddadige medewerking, maken levens hekend dal de Commissie voornemens is om op Maandag, den 22. October e. k. aanlevaiigen met het openen der aan de huizen te doene inschrijvingen lot deelneming aan het uildeelcn van spijzen gedurende den aanstaanden winter; terwijl dc ingezetenen dezer ge meente dringend worden aangespoord om door ruime inteekening de heilzame pogingen dier Commissie te onder steunen en daardoor hunne belangstelling in deze zoo nuttige inrigling te toonen. Amersfoortden 16. Octoher 1866. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris A. G. WIJEUS. W. li. SCllELTUS. SPAARBANK.. liet Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Manudng 22,October e. k- ten Raadhuize te Amersfoortdes 'namiddags van 12 tot 1 uur. VAN DE POLL, Secretaris. De bekwaamheden en werkzaamheden van den Volksvertegenwoordiger Mr. J. K. Baron van Goltstein. Er is aanmerking gemaakt op de herkiezing van den lieer van Gollstein in dit Kiesdistricten zoodra deze de staaikuudige rigtiog van den Volks* vertegenwoordiger betreft, hangt de oplossing af van de iudividueele inzigten des kiezers. Hetgeen echter voor gecne verschillende waar* dering vatbaar is. beslaat iu de vraag; of de heer van Gollstein nog sieeds de noodige veerkracht bezit eu nog met de bekwaamheden en werkzaam heid is toegerust om aan het parlementair bedrijf deel ie nemen En hier geven onloochenbare daadzaken het antwoord. lederdie hel Bijblad van de Slaats-Courant in de hand neemt, kan daaruit ontwaren, dat hij in hel afgeloopen zittingjaar geenc enkele openbare zitting heelt verzuimd. Hij bleef voortdurend op zijn post, toen iu den zomer de cholera hevig in de Residentie woedde, zooriat een 30lal Volksverte genwoordigers het verblijf daarvan schuwden en in de Vergadering werden geinist. Dat hij geen werkeloos toeschouwer bij de ver gaderingen was, blijkt uit de redevoeringen die bij ter gelegener tijd uitsprak alhoewel hij sieeds oulweek om zich in personele belangeu Ie mengen. Dal hij tevens de vergaderingen in de Afdeeliugen niet verzuimde, laat zich gereedelijk afleiden uit het trouw opkomen in de openbare vergaderingen en dat hij daar ook niet werkeloos bleef, getuigt de Nota die hij bjj de overweging van bel voor stel over hel Wetboek van Strafvordering inleverde. Daarin werd bel gewigtig vraagstuk in hoever de eerbied voor de individuëele vrijheid zich laat overeenbrengen met eene behoorlijke verzekering van de veiligheid en de orde in de Maatschappij onder verwijzing naar de Weigering in andere landenscherpzinnig onderzocht en ter oplossing gebragt. Deze Nota een meesterstuk vau regts- eu weiskenais, trok in buitengewone mate de allen- lie der regtsgeleerden is uil dien hooide in hel Weekblad van het liegt opgenomen, en de émioeut- ste regiskundigen bragten buide aau dezen arbeid van van Goltstein. Kiezersvoor die feilen verzinken alle redene ringen zjjoer tegenstanders. Maar wij gaan verder. Het zal wel voor nie* mand eenig betoog behoeven, dat, hoeveel waarde men ook moge hechten aan de staalkundige vrij heid tengevolge waarvan het Volk een gepaslen invloed oefent op de werking van het Bestuur, het echter nog van hooger gewigi te achten is, dat voldoende waarborgen gesteld wordeu otn de individuëele vrijheid legen onbehoorlijke aanranding vau de zijde der tnaglhebbenden te beveiligen. Hierin moet dus een Volksvertegenwoordiger zich beijveren de noodige voorlichting aan de Regering te ver schaffen en de aangehaalde Nota levert het sterkst sprekend bewijs der onbezweken werkzaamheid van van Gollstein. Kiezers! kunnen jonge, nieuwe Volksvertegen woordigers dat, wal Uw oude. ondervindingrijke Volksvertegenwoordiger ran Goltstein deed Even eens zal hei U sireelen, dal hij als koen Vaderlander op zijn post bleef, waakle en werkte, toen anderen uit doodvrees deserteerden Kiezers! Beloonen kont gjj Hein daarvoor niet, daartoe zijl gij niet rijk genoeg Doch dezen koenen eu talen (vollen Volksverte genwoordiger op zijnen post te handhaven, met glans te herkiezen z'edaar wat" uw gevoel uw verstand, uwe vaderlandsliefde u voorschrijven, als alleen dat voor Hem kunnende strekken om met des Ie meer welgevallen op zijnen arbeid op zijne cordaatheid terug te zientevens voor Hem ten spoorslag om met hernieuwden lust en ijver als uw Afgcvaardige eervol zitting (e nemen onder mannen, die Hem met eerbied en genegen heid zullen begroeten. Was het ons een wellust in het vorig en dit nummer de candidatuur van van Goltstein te ver dedigen, thans in korte trekken zijne werkzaamheid bekwaamheden en cordaatheid te schetsenin een volgend uummer stellen wij ons voor eenige rege len aan zijne veerkrachtige houding en aan zijn juist doorzigt in de évolutiën bij het parleineutuir tournooi van den jongsten tijd te wijden. Alsdan zullen wij tevens onzen Caudidaat voor de andere plaats in de Kamer proclamereu. AMERSFOORT, 18 October 18G6. Dingsdag avond jl. werd de vergadering der Kiesvereeniging Amersfoortbij groole opkomst van leden, in Amicitia gehouden. Nadat de Voorzitter, de lieer L. A. van Beek de aanneming van vier nieuwe leden had kenbaar gemaaktwees hjj op dc gewiglige tijdsomstandigheden waarin wij op binoenlandsch staatkundig terrein verkeeren, velende vooral nu de leden driogeod aan otn mannen uil dit lloofd-kiesdistrict afievaardigeu in wie men het volste vertrouwen kan stellen. Tevens gaf hij zijn leedwezen te kennendat de Heer Jhr. Mr. II. A. il. van Asch van Wijckde vorige candidaal der Kiesvereeniging die met eeueover- groote meerderheid van stemmen tegenover den caudidaat der kiesvereeniging de Eendragtden Heer Mr. II. Verloren van Themaatdit jaar is herkozen, ten gevolge zijner benoeming tot 'sKonings Commissaris in Drenthe, niet op nieuw lol cau didaat kun worden gesleld. Daarna werd overgegaan lol het kiezen van een candidateu-grosmet den uilslag dat de lieer Mr. J. K. Baron van Gollstein, afgevaardigde uit dit Hoofd-kiesdistrictmet nage noeg algemeene stemmen het eerst op dit gros werd gesteld vervolgens met een derde der stem- meu de lleeren Mr. IV. F. II. Baron van Wassenaer van den Briellard ie Barneveld ea Jhr. Mr. L. H. van Asch van Wijck te Wijkbij Duurstede, terwijl anderen geïsoleerde sieinmen verkregen. Over deze aspiraol-caudidalea hadden levendige discussiëo plaats. De herkiezing van den Heer van Gollstein kwain allen, die het woord voerden weuschelijk voor, als een Volksvertegenwoordiger met de noodige bekwaamheden toegerust, zooals sedert jaren »as gebleken. Bijzonder werden aan bevolen de lleeren van Asch van Wijck en van Wassenaer, zijnde de eerste, volgens sprekers goede informaliën, de gevoelens toegedaan vao bet afge treden lid van Asch van Wijck, en de tweede, om zijne onafhankelijkheid, euz. uitermate aanbe velenswaardig; terwijl ook de Heer de Roo van Alderwercldt werd besproken als militaire specialiteit wegens zijne uitgebreide kennis nopens 's lands weerbaarheid. Ten slotte stelde de Voorzitter voor de vergadering te adjournereo tot Zaturdag avond e. k.ten einde de leden zich intusschen in de gelegenheid zouden kunnen stellen zich nader omtrent de candidalen te informeren en alsdan hunne keuze te fixeren zullende diensvolgeos te dier vergadering de defi nitieve proclamatie van de candidalen der kiesver- gadering geschieden. Het Concert den 11 October jl. door den Heer L. Weijl ten behoeve der nagelaten betrek kingen van aan de Cholera overledenen gegeven had naar wenscb plaats en voldeed ruimschoots aan de verwachting. Inzonderheid heeft de zang van de Dames J. en M.het pianospel van Made moiselle II.en het vioolspel van den jongenheer II., uitgemunt; terwijl in hel algemeen kan worden gezegd dat alle medewerkenden zich hebben be ijverd het Concert opteluisleren. De Concertgever en de Commissie, bestaande uil de lleeren L. A.van Beek cn B. T. Suijckkwelen zich volmaakt van hunne respectieve mueijelijke laak. De opbrengst was bruto f 234.netto f 137.45. Iu plaats van twee voorstellingen zal het Tooneelgezelschap der Heeren Stoelc Jacqui eene voorstelling geven in Amicitia, op Maandagavond 5 Novemberbeslaande iu Jane Eyre ea de President. De heer Mr. II. Boyaards van Scherpenzeel is in liet kiesdistrict Utrecht lol lid der Provinciale Stalen van Utrecht gekozeu mei 275 van de 534 geldige stemmen. De Heer Mr. IK. J. Boyaards van den Ham verkreeg 236 stemmen. Z. M. heeft herbenoemd lot burgemeester der gemeeute Scherpenzeel den heer 0. P. Bennewilz secretaris dier gemeente. Z. M. beeft benoemd tot burgemeester der gemeente Nijkerk den heer A. J. Baron Schimmel- penninck van der Oije, onder loekenuing van eervol omslag als burgemeester der gemeente lloeveiakeo. De llooge Raad det Nederlanden (karner van strafzaken) heeft uitspraak gedaau iu zake den proc.-geu. bij hel prov. geregtshof iu Noord-Hollaud tegeu eeu arrest iu zake Wouter van Ommentim mermansknecht te Ilaarn, die zich tegen dit arrest mede in cassatie had voorzieu waarbjj hij tot tuchthuisstraf was veroordeeld wegeus hel toebren gen van kwetsuren en slagen aau een bedienend beambie in de uitoefening zijner bediening, fcbe Raad heeft hel arrest vernietigd en den gerequi- reerde (mede req.) veroordeeld tol de slralfe des doods, uit te voeren volgens de wet. Nadat de H.E.Gestr. Heer Meder majoor- kommaodaul der d.d. Schutterij te Amersfoort, en de luiienaul Kannder d.d. Schutterij van's Bosch, Nederland bij den aanvang de scberpschultersleesten ie Brussel vertegenwoordigdenis later ook de kommandant der Ulrechlsche Schutterij A. G. J. Baron 'faels van Amerongen, met Utrechtscbe scherp schutters aldaar aangekomen. De Heer Meder heeft een loasl ingesteld op den Burgemeester vau Brussel, en was met deu Heer Kann op het kasteel van Laekeu uitgenoodigd', alwaar zij het middagmaal gebruikten.

Amersfoortsche Courant | 1866 | | pagina 1