1498. AMERSFOORTSCHE COIRAMT, vnn V R IJ D A G d8 January 8867. Advurtentien, I tot 6 regels 60 Cents, elke regel j Dit Blad verschijnt des Uingsdays en Vrijdags.De Abonnementsprijs is ƒ1 .50 in de 3 umnden. - Va legale Ad vertenliën per regel 15 Cents, behalve het Zcgelrcgt. Afznummert ƒ0.10. Dubb. nummert f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Ui tg. A. //Si(tAiffejffc, rsloort Bureau Amertfoorticke Courant, Langstraat, Wijk F, N°.43, over de Oude Visclunirkt. zoo mede bij alle Boekhandelaren en l'ost-Dirccteuren in bét ffijk NOTIFICATIE. Ds :GEDF.PUTEKRDK STATEN esn ot «normen UTRECHT, Voorzieningen «villende nomen lot het doen opmaken der lijsten vin 'dé hoogstaangeslagenen in '«Rgks belastingen ter benoeming vin leden der Eerde Kamer van de Staten-Generaal Gelet op de arlt. 72 en 73 der «vet van 4 Julij 1850 (Staalablad No. 37), regelende het kieiregtenz., Nnndigesde inwoners van dit gewest uit, om, bijaldien zij elders in 'a rijks directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan »44r den 1 April 1867 te doen blijken. En zal deze op de gewone wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Da Gedeputeerde Stalen voornoetnd Utrecht,hen 10. Jan. 1867. VAN BEECK CAL KOENloco-voorzin. C. W. MOORREES, Griffier. KENNISGEVING. Da GEDEPUTEERDE STATEN van <.a normen UTRECHT, In aanmerking nemende, dat de runderpest andermaal is uit gebroken in ile gemeenten EamnesDriebergen en Doorn Gezien hel berigt rati de Burgemeesters van Eemnes Driebergen en Doorn Gelet opart. 1 van het reglement tot wering van de verspreiding der vee- of runderpestvastgesteld Inj besluit der Staten van dete provincie van 3 December 1865, goedgekeurd bij Koninklij k besluit van tl December 1865, no. 69, Verklaren voor besmet: lu. In de gemeente Eemnes: a. de hofstede van R- J. van 't Klooster, begrensd ten Noorden: door het land van den heer Huijdecnper ten Oosten door den Straatweg ten Zuiden door hel erf van T. Koelewijn ten 'Vesten .- door bel bouwland vau T. Koelewijn. b. de bolstede van E. Hoogeboom begrensd: ten Noorden door hel erf van Folkert liieshaarten Oosten door den Straatweg ten Zuiden door het erf van F. van deKuinder; ten Festondoor bel bouwland van F. van de Kuinder 2o. In de gemeente Driebergen de hofstede vau Pie ter Flooren, begrensd .- ten Zuidendoor den Gooiierdiik ten Oostendoor den baomgaard van P.Flooren ten Noorden: door bet bouwland P, Flooren en 'F. van Doornten /Pesten: door bet bouwland van Teunis van Doorn 3o. In de gemeente Doorn de hofstede van Cornells van Dijk begrens I: ten Noorden: door den Buurtweg ton Oosten: door bet weiland sta Jacob van Laar; ten Zuiden: door het erf van Koendert hakhout en G. van den Uroek; ten /Fasten, door het hakbosch van Mevrouw de douairière Munter. En zal het hoofd van het plaatselijk bestunr van Eemnes Driebergen en Doorn zorg dragen voor de verdere uilvoering van hel aangehaalde reglement. Dit besluit wordtdoor plaatsing in het Provinciaal-bladin het Proviuctaal Utrechtsch Dagblad en in dè Amersfoortscbe Courant ter openbare kennis gebragt. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Utrecht, den 12. Jan. 1867. VAN DOORNvoorzitter. C. W. MOORREESGriffier. AMERSFOORT17 January 1867. Ter Vergadering van den Raad der gemeente Amers/oorl vau eergister lerens gister voortgezet was aan de orde: 1°. Rapport ran Burg. en Weill, in zake de toelage aan het Muziekcorps der d.d. Schutterij; Be i eene extra-toelage van ƒ300 roor één* en. ingeral var» andere zjjde verbetering in den geidelijkeu slaat van bet muziekcorps wordt gebragt. 2°. Ontwerp-besluil tot verkoop van booinen. Besloten lot den verkoop van een duizendtal sparren. 3"; Voorstel van den Burgemeester aangaande vettige uitbreiding van de politie. Besloten tot verbooging van het iractement van den Sergeant met 50 en dat san de Agenten mei 25, uit hoofde hun de iinchlsurveillauce wordt opgedragen. 4°. Ontwerp-besluil tot verhuring van het huis naast hel Raadhuis. Besloten de huur van het huis bewoond door den heer P. Sodenkatnpmei één jaar te vei lengen voor f 300. 6°. Rapporl der Commissie betrekkelijk de deel* neming in het kapitaal voor den aaoleg van den Ned. internationalen Spoorweg. Besloten de discussion te verdagen lot 16 January. Op dien dsg is het gewijzigd rapport der Com missie verworpen. 9Ter ',et voorstel van den Voor zitter lol deelname voor 50.000.slaakten de stemmen. Een li tilief besluit zal genomen worden in eene vergadering op aanstaanden Zalttrdag. 6°. Missive van lleeren Gedeputeerde Staten betrekkelijk de jaarwedde van den Burge meester. Het voorstel om dat Iractement op 1600 te brengen is in handen van eene Commissie gesteld. Ter tafel zijn gebragt het procesverbaal van kas-opneming de goedkeuring op het suppletoir- kohier van den hoofdei ijken omslag en het rapport der Commissie betrekkelijk het droogmaken van de Zuiderzee. In de Vergadering van Woensdag zjjn de be raadslagingen in zake de deelneming in bet kapitaal Ned. Intern. Spoorweg voortgezel. De heer van Bel stelt^namens de Commissie voor de conclusie van het rapport aldus te wijzigen, dut de Raad besluite -en aan de adressauten te kennen gevedat aan de voorwaarden door den Raad in Maart 1800 gesteld by zijne toezegging tot inschrijving niet is voldaan hij mitsdien zich tot die inschrijving iret gehouden acht en dal hy geene termen vindt ;>.n op dat vroeger Raadsbe sluit terug te kotneu. De heer van de Poll stelde voor de conclusie te wyzigen als volgt: aan de adressanten te beriglen dat niet is voldaan aan de bij Raadsbesluit van 6 Maart jl. gestelde voorwaarde, zoodat de Raad zich ontheven acht van de voorwaardelijk toegezegde inschrijving ad 50000 maar bereid is ten blijke dat hij het tol stand komen van den geprojecteerdeh Spoorweg in bet belang der gemeente acht ten haren name alsnog daarin deelteneinen voor 25000. De Voorzitter doel een gelijkluidend voorstel, met dat verschil echter dat niet voor 25000 maar voor ƒ30000 zal worden deelgenomen. De gewijzigde conclusie der Commissie werd verworpen met 9 tegen 5 stemmen Sc/tellus Visser, Met horst, M. van Beek en Sclteercnberg waarna over het voorstel van den Voor siller de stemmen staakten, weshalve de beslissing is aangehouden tol eeae volgende vergadering. Tegen stemden de C.H. Scheltus, Visser, Met- horst van de PollL. E. LagerweijAf. van Beek en Scheercnburg. Op Zaturdagden 19. January 1867, des namiddags te drie uren, zal de Raad der Gemeente Amersfoort wedfcr eene vergadering bouden, waarin de puDten van behandeling zijn 1°. Aangehouden beslissing in zake de deei- neming in hel kapitaal tot aanleg van den Ned. Internationalen Spoorweg. 2®. Rapporl der Commissie betrekkelijk de jaar wedde van den Burgemeester. Blijkens achterstaande advertentie zal de heer Montcour morgenVrijdagavond, eene brillante voorstelling in Amicilia geven, die. naar men hoopt, hel geciviliseerd publiek tol talrijke opkomst zal uitlokken. Ten gevolge der sneeuwophooping 7.ijn de dieosten des Centraal-Spoorwegs diligences enz. voorloopig gestaakt* Z. M. heeft den luit.-generaal J. P. C. van Overstralenstaatsraad in buitengewone dienst gouverneur der Kon. Militaire Akademie op zijne aanvrage op pensioen gesteld en dat pensioen be paald op 2400.onder betuiging aan dien opper-otiicier van II.D. dank. voor zijne den lande gedurende zijne langdurige militaire loopbaan be wezen diensten. Een Duitsch Blad sprak 1867 aldus aan: «Gij nieuw jaar 1867, wees ons een jaar van liefde, vrede en vooruitgang. Doe de rijken arbei den en maak de arbeiders rijk. Ontneem den woekeraars het graanen maak het graan tot woekeraar. Dat het brood zeer ligt te verkrijgen zij maar laat bet veel zwaarder worden. Maak hel bier zoo sterk als onze dorsten zoo voedend als een brouwerij. Geef den wijze magten den tnaglige wijsheid. Verkort de processen, maar niet het regt. Verander alle kleine beeren in groote mannen. Maak de reglsgeleerden vlijtig, en geef aan de vlijt haar regten. Laat uw licht schijnen in de duisternis, opdat de duisternis licht worde. Laat alle «landsheerlijke" verordeningen heerlijk zijn voor het land. Bescherm de vrijheid van den arbeid maar dwing onderkruipers tot loyale, con currentie. Bewaar ons voor bederf, en leg dus geen belasting op tabak of zout. Den 11 dezer is in lachtigjarigen ouderdom te Parijs overleden mile Georgesde beroemde trenrspelspeelsler. In 1786 te A.niens geboren speelde zij, toen zij twaalf jaar oud wastragische rollen zij ontving onderligt van mile Raucourt. Met den besten uitslag vervulde mile Georges in de Cométlie franchise de rollen van Cbjtemnestre Bidon en Semiramis. Ten gevolge van jen geschil met tnlle Duchesnois, aan welke zij de vorstin nenrollen wilde beiwisien (de rol van koningin was haar niet voldoende), verliet zij plotseling Parijsen trok door Duitschlaud en Rusland. In 1812 gaf zij zeer gezochte voorstellingen te Dresden waar Napoleon I haar een parterre van koningen had bezo-gd. Destijds schitterde zij in deu voflei; luister haren schoonheid. In het Theatre de la Gailé te Parijs ia thans de hoofdpersoon zekere miss Menken, die meteen koord aan een paard gebonden zeldzame evolutién maakt. l)ie (oereo zijn hel echter minder die de belangstelling wekkenmaar veeleer de persoon van miss Menken zelve. Deze roekelooze Ameri- kaansche paardrijdster is een wonderkind. Op haar twaalfde jaar vertaalde zij reeds den Ilias van Homerus, en wanneer men haar thans vraagt wat r.jj voornemens is te doen, wanneer zij ophoudt een rol te vervulleu in de Zeeroovers van Savanna is haar antwoorddat zij les zal giian geven in het Latijn en het Hebreeuwse!». Men zegt evenwel dat zij eerst als actrice zal op tredenthans vervult zij eene stomme rol maar ook voor het vooneel bezit zij een groolcn aanleg. Op haar zeventiende jaar muntte zij uit in den schouwburg te New-Orleans. waar zy bij afwisse ling als tragédienne en als comédienne den alge- meenen bijval verwierf. Verscheidene jaren hield zij zich uitsluitend met de jagl bezig. Op een hater jagtparlijen in Savanna werd zij door de Indianen krijgsgevangen gemaaktzij was drie weken lang kouingin van eet» Indiaauschen stam. Zij werd door éclaireurs van het Noorderleger in vrijheid gesteld en nam toen dienst onder generaal Ilarrey, onder wien zij als kapitein aan het hoofd eener kompagaie stond. Zij was toen zeventien jaar. .Drie maanden bleef zij in dienst. Toen verwisselde zij deu degen met de pen en gaf een bundel gedichten uit onder den naam vau Indigena. Voorts beeft zij filozofische en politieke aitikelen geschreven, en een over de politieke regten der Israëlieten tot welker geloofs belijdenis zij behoort. Dal zij als Mazeppa ongekleed was, werd haar eerst tot verwijt aangewreven door hen die de voorstelling niet geziea hadden. Miss Meuken beeft er echter op geantwoord, dat zij alle beeldhouwersdie Byrons Mateppa hadden gebei teld bestudeerd haden dat zij geenerlei pose aannamdie niet aan de regelen der kiesebbeid en schoonheid beantwoordde. De Moniteur du Soir behelst het volgende berigt: Eenige bladen trachten nog steeds, inel eene bedoeling die wij niet nader behoeven te doen kennen, aan hel geloof ingang te verschaffen, dat de opening der algemeeue tentoonstelling' zal worden uitgesteld. De keizerlijke commissie zal echter niet ophouden de waarheid (e verkondigen, zoo lang men niet moede wordt de dwaling te versprüdeo. De commissie is lot dusver strikt gebleven binnen de perken, die zij aan hare verschillende werk zaamheden gesteld haden op bet beslissende oogenbhk zal dit blijken. Alle toebereidselen voor de opening zullen den 28 Maart zijn afgeloopeo en de opening zelve zal den 1 Aprii 1867 ge schieden." Er is sprake van een reis van den sultan van Turkije jiaar Parjjs, Ier gelegenheid van de wereldtentoonstelling. - Woensdag 9c heeft eeoe deputatie van par lementsleden eene audiëntie gehad bij lord Derby. Zij kwam bij den premier aandringen op het netnen van maatregelen tot verbetering van de woningen der armen en bandwersklieden te Londen. Hel aantal dier personen is, naar inen verzekert, onge veer 500,000. Gedurende de laatste vier jarea zijn van dit aauial een tiende gedeelte, dal is 50,000 menscben, ten gevolge van het aanleggen van spoor wegen door de stadhet bouwen van stations en andere inrigtingen hel verbeteren van straten enz., van hunae woningen beroofdeu een feit is het dat gedurende dienzelfden tijd slechts voor 10.000 personen nieuwe woningeu gebouwd zyn. Uit deze getallen blijkt dat de opeenhooping der srtnea in slechte woningen moet toenemea. Nu is er ten vorigen jare door den heer Torrens een voorstel iu bet Parlement gedaanwaarover eene speciale commissie van rapporteurs zich zeer gun stig had uitgelaten, en dal ook de goedkeuring van liet vorige Ministerie verwierf. Na de verandering van kabinet is echter van die wet geen sprake «neer. De heer Torrens wenschte te bepalen!, dal de Loudenschc raad voor publieke werken het regt zou hebben om overal waar buiten de Ciiy een huis bij vonnis afgekeurd wordt, als ongeschikt ter bewoningmét van staatswege voorgeschoten gelden den grond te koopeu eu daarop nieuwe arbeiderswoningen ter verhuring te bouwen. De commissie wensclit nu daarby te voegen de bepaling dat ten behoeve van groote werken geene woningen der mindere klasse zullen inogen worden weggeruimd zonder dal de ondernemers nieuwe woumgeii laten bouwen, of eene gelijkstaande ver goeding geveu. Eei Politieke itevu ontzettende revolutie is uitgebarsten. Eene revolutiezoo plotseling als uil de lucht gevallen, dat men .zich daartegen niet wapenen kon zich bijna niet wist te redden. Men kon met voorwaarts, niet achterwaarts, de revolutie was aan alle zydeu. Vlugten was onmogelijk stilstaan was evenmin raadzaamde witiejiogelregeu dier revo.ulie be reikte een ieder. Üooden ziju er gelukkigvoor zoo ver wjj vernemen, nog niet, evenmin gekwetsten, maar dood is handel, post-, spoorweg-en ander verkeer en correspondentie. Eu wat erg, moorddadig erg is: uiiktienen cou ranten zitten tusschen de witte kogelavalanches beklemd. Op de handels- en andere kantoren tuurden de palroons grimmig naar dien zondvloed van lucht- projectielea, terwyl de klerken cn klerkjes in hun vui$tje lagcbten.

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1