AMERSFOORTSCHE COURANT, Jiï 1457. W. vau DINGSDAG ó9 Februarij J867. Dil Blad verschijnt des Dingsdagsen Vrijdags, De Abonnementsprijs is ƒ1 .51) in de 3 m i inden. Van Advcrtentiën, I tot 6 regels 60 Centselke regel m?erf ei legalcAdvertentiën per regel 15 Centsbehalve het Zegelregt. Afz. nummers ƒ0.10. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. te Amersfoort, Bureau Amersfoorlsche Courant, Langstraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Visclinnrkt. zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearël AMERSFOORT. 18 February 1867. Ooder referte aan ons berigt in N4.1435 wijzen wy op achterstaande advertentie, waaruit blijkt dat het daarbij aangekondigde Concert op Woensdag 20 dezer zal plaats hebben. Ofschoon discretie ons verbiedt de namen te noemen van haar en van beu die hunne welwillende medewerking hebben toegezegd, kunneu wij toch verzekeren dat die avond een waar kunstgenot zal opleveren. By eene ruim bezette zaal werd Woensdag avond j.l. te Amersfoort door het tooneelgczelschap van den heer J. Eiluard de Vries hel veel besprokeu stuk Klaasje Zevensier uitmuntend opgevoerd en mogt dan ook de algeineene tevredeuheid inoogslen. Hel zal wel niet van ons kunnen worden gevergd in détails omtrent de rolvervulliug te treden van hel meerendeel der p. in. 30 personendie wemelen rondom Klaasje, bet pleïaden-pleegkind hoogst verdienstelijk door Mevr. Sandrock-ten Hagen voor gesteld terwijl wij gaarne hulde brengen aan de zeer kiesche wijze waarop de scèues tusscheu Tilbury cu Klaasje plaats voudcu en waarin een gemoedelijk tooneelcensor niets te vilten zal vinden, inzonderheid wanneer men die vergelijkt bij scènes en uiidruk- kingeu in Otliello, Cabale und Liebcdie Raubcr enz., en van een aantal vaudevilles, opéra's en cafés chantantsbij welke men zonder schroom jonge dames en kinderen heenleidt en geen bezwaar vindt baar en hun oogoor en geest te voeden inet de dèvergondage der Parijssche demi-monde. Kortom, wie de voorstelling van Klaasje Zevenster zedelijkheids- halve afkeurt, is volstrekt onbekend met de classieke dramaturgie, of wil moedwillig de haodeliogen en uitdrukkingen eener Munt-At hos en Rosalie van den roinan verwarren met hetgeen in het tooneelspel voorkent, ol is besmet door tartufliaansche preutsch- beid. De voorstelling heeft dan ook aan toonee!Aenners voldaan. Men meldt uil Amerongen; Ook van hier is. in navolging van andere ge meenten, een adres, door bijna alle veehouders en landeigenaars onderleekendaan den Koning ingediend lot hel geen gevolg geven aan het rap port der commissie voor zooveel betreft de afmaking van het vee. Algemeen is men hier sterk tegen dezen maatregel. De Gemeenteraad heeft besloten bet werk be- treilende het bouwen eouer nieuwe school en onder- wijzerswoniug- alhierwaarvan de finale toewijzing overeenkomstig 434 der algemeene voorschrifteo was voorbehoudenaau deu minsten inschrijver zijnde de heer II. G. Waandersaannemer te Tiel te gunnen, voor de som vau 10,990. Als een merkwaardig bewijs, dat de veepest door personen wordt overgebragl, diene het volgende: Op een bouwhoeve in de Haarlemmermeer, langs den IJweg. staat op een afstand van 1000 ellen, aau den Togt. eene arbeiderswoning, alwaar bij den bewouer daarvan zich twee lieden bevonden die uil eene zeer besmette streek waren gekomen. Uit den stal der bouwhoeve breekt onverwachts eene koe los, die door de bewoners van de arbei derswoning, op hel land. bij deu kop wordt ge grepen en teruggevoerd. Weinige dagen later is de se koe de eerste van een veertigtal, die de ziekte kreeg, eii alzuo de oorzaak dal. cp drie na, allen zijn gestorven of afgemaakt. Mouten zulke «oor beelden de boeren toch bewegen tot meerdere be hoedzaamheid. Uil Tyrol wordt gemeld, dat de gemeenteraad te Ueberelsclina een ernstig onderzoek de gewigtige ontdekking heeft gedaan, dat de telegraafdraden schuldig aau de druivenziekte zijn. De leden van den Raad marcheerden in volle staatsie naar buileu om de geheimzinnige draden eens ter deeg ouder de keur tc nemen. Er werd een ladder gehaald en tegen een der palen gezet: de Voorzitter klom er op, berook eerst deu draad en liep: «Precies hij ruikt naar klinkklare zwavel." Ten gevolge van deze ontdekking werd door genoemden gemeente raad een krachtig bezwaarschrift bij een hooger ressort ingezonden om aan de duivelarij van de telegrafen een einde te maken. Hij diende namelijk bij de stadhoudeiij te Iunspruck een rekwest in waarin de schadelijke werkingen van de telegrafen op de volgende wijze historisch worden uiteen gezet; lu het jaar 1851 werd zoo heet het in dit merkwaardige stukde telegraaf slechts met een lyn aangebragt, juist toen de ziekte een aan vang nam, en tot 1858 voortduurde. In bet jaar 1858 hield de druivenziekte zo» tamelijk op, en men vleide zich nu met de hoop, dal de ziekte ciudclijk zou ophouden maar men zag zich teleurgesteld, lu het jaar 1859 werden aan den tele graaf drie nieuwe iijneu aangebragtdaar begon de oorlog, dag en nacht was de telegraaf werkzaam. en breidde zoo zyn electrieke kracht uit, dat alles te groode ging. In het jaar 1860 begon men de wyndruiven te zwavelen, dat een heilzame uit werking had, en men dacht reeds van alle kwaad bevrijd te zijn maar zoodra de jongste oorlog uitbrak en weer dag en nacht getelegrafeerd werd. heeft de ziekte zich weer als een loopend vuur verspreid. Dal nu de telegraaf alleen de oorzaak der schimmelziekte is, daarvoor is hel beste be wijs, dal de plaatsen, waar geen telegraaf bestaat, zoo als daar zijn: Levicohet dal Noosberg van de ziekte zyn verschoond gebleven. Daar het nu als een paal bovenwater staat, dat de telegraaf de misdadiger is, zoo verzoekt de Raad van Uebe- retsch dringenddal de telegrafen afgeschaft of ten minste onschadelijk gemaakt worden, «opdat al de grondbezitters niet te groode zouden gaan." Het zeldzaamste is, dat de stadhouderij te losbruck wreed genoeg was het verzoekschrift terug te zenden, met de aanmerking, dat zij de wijzen van Ueberetschde noodige hoeveelheid gezood menschenverstand" toewenschte. Een der grootste aantrekkelijkheden gedurende de tentoonstelling te Parijs, zal zegt men een zwemwedstrijd over het kanaal zjjn. Een ietwat doldrieste onderneming zouden wij zeggen. De be trokkenen moesten zich aan "Leaoder, Luitenant Athenside en Lord Byron spiegelenwaarvan twee verdronken en de derde, zooals hij zeide, er de koorts van kreeg. Hei Journal desDébalsvestigt, nu de Fransche regering zelve erkent, dat het oogenblik dair is om de drukpers te ontheffen van de willekeurige regelen, waaraan zij sinds lang onderworpen was, de aandacht op de veelvuldige aanhoudingenaan de grenzen of op de Fransche postkantoren, van buitenlaDdscbe dagbladen, ten gevolge van de over dreven zucht der overheid om de Fransche natie onwetend te houden van het oordeeldat over hare regering in het buitenland wordt geveld. Hieronder lijdt niet enkel de geregelde bezorging der in de Fransche taal geschreven Belgische bladen, maar zelfs die der Engelsche, Duilsche, Spaansche en andere dagbladen, geschreven in talen, waarmede te naauwernood één van de duizendof misschien zelfs van de tienduizend Franscheubekend is. Zoo wordt op de Augsburgscbe Allgemeine Zeitung bijna dagelijks op de post beslag gelegd. Degeabon- neerden op de Saturday Reviuwden Examiner en de Punch ontvangen niet de helft der notnmers, die aan hun adres worden afgezonden. Zelfs de onschuldige Illustrated Londen News is dezer dagen geweerd geworden, wegens eene afbeelding van de oefeningen der Parijssche schaatsenrijders-club. De Temps maakte dezer dagen, wat meer is, een brief vaü een Poolscben banneling openbaarwaarin deze zich beklaagde, dat hij door het aanbonden der Poolsche bladen van alle gemeenschap met zijn vaderland verstoken werd. VERGADERING van dec RAAD der Gemeente Amers/oorl van Dingsdag 12 Februarij 1867, Vervolg en slot. 3°. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst]1867, ten bedrage van 24600.70'/,. De Voorzitter merkt op, dat dit ter visicjheeft gelegen en daartegen gecnc reclames zijn ingekomen. Aangenomen met algemeene stemmen. 4®. Ontwerp-bcsluiten tot afschrijving van den Hoofde lijke omslag en de Hondenbelasting, dienst 1866 de eerste ten bedrage van 696,05'/, de laatste tot een bedrag van f 18.07. Zonder hoofdelijke omvragc goedgekeurd. 5°. Onlwcrp-bcsluit tol schorsing van de voorjaars-vee- rnarkten gedurende dit jaar. Besloten als voren. 6°. Ilckwest van N. l.aseur om ontslag als Waagincester roet 15 Februarij, wegens vertrek naar elders; en rekwesten van sollicitanten. Wordt besloten een eervol ontslag tc vcrleene» aan den verzoekerwaarna de Voorzitter in overweging-geeft de benoeming van zijnen opvolger aan tc houden tot de volgende vergadering, omdat zich wel is waar reeds een zeventul sollicitanten heeft bpgedaan maar het toch mogelijk is dat het voornemeii des verzoekers om ont slag tc vragen niet algemeen bekend was. Inmiddels kan de gewone assistent diens function waarnemen. De heer van de Poll is niet tëgen dit voorstel maar hoopt tuch dal dc benoeming rïicl te lang zal uitgesteld worden opdat niet dc wanrneme/ide persoon-<?ich inbedde voor die tijdelijke waarneming "egt.-te verkrijgen op eene definitive benoeming. De Voorzitter meent den vorigen spreker hieromtrent gerust te kunnen stellen daar er binnen kort wederom cenc raadsvergadering zal moeten belegd worden. Hierop wordt conform het voorstel besloten. Vervolgens zegt de Voorzitter dat er eene missive is ontvangen van den Minister van Justitie over bol locaal van het kantongcregt. Rij ,de hehaijdeliiig der begrooting had dc Raad verklaard, te'.verlangen dat of het kanlon- geregt naar eene andere Idealiteit zou worden overgebragl of dat er huur voor worde betaald door het Rijk. Nadat dc moeijclijkheid der verplaatsing was gebleken hebben Burg, en Wetli. in overleg met den Kanlonregter op verlangen des Ministers, ccnc huursout voorgedragen, en die geineend tc moeten stellen voorioopig op lUtf per jaar. Zij stellen nu voor tegen dien prijs het locaal aau het Rijk voor het kantongeregt af te staan voor de» tijd van drie jaren terwijl door hen is te kennen gegeven, dat de gemeente daarover na dien tijd gaarne de be schikking zal terug erlangen. Nadat was besloten dit onderwerp terstond in hebandeling te nemen wordt het hiertoe strekkend ontwerp-besluit aangenomen met algemeene stemmen, zullende de huorlijd gerekend worden te zijn ingegaan op 1°. Januarij jl. Nog worden ingebragt drie missives van Gedep. Staten; waarbij wordt medegedeeld, dat zijn goedgekeurd de Raads besluiten betrekkelijk de inschrijving ten behoeve van den Internationalen spoorweg het verkoopen van sparreboomen aan den Amersfoortschen berg, en de verhuring va» het huis bcwrjnd door den lieer Sodenkainp; alsmede eene gelijke missive houdende mcdedceling van de onlangs gegeven beslissing des Koningsdat het niet geoorloold is aan gemeentebesturen gelden op prolongatie of in beleening uit te zetten. Al deze mededeelingen worden aangenomen voor kennisgeving. Niets meer te behandelen zijnde wordt iaarna de zitting gesloten. v Politieke Revue. Eene intéressante troonrede is Donderdag jl. door Keizer Napoleon III langs Frankrijk en de verdere wereldstaten uitgestortiatéressaot wegens deszelfe ronfiades en verbloemingen. Bepalen wy ons bij de algemeene strekking, dan ja kan het Diet ontkend worden dat deze vrede lievend, geruststellendis, maar die vredegeest, die geruststelling bevindt zich tusscben twee paragrafen, waarop de aaodaebt behoort gevestigd te worden. De eerste dezer paragrafen is de aanhef, de inleiding waar, wel niet door Keizer Napoleon III zeiven maar toch met de woorden van zijnen oom Napo leon I, de kleine Staten bedreigd worden hun bestaan te verliezeneen bedreigingdoor den regerenden Bonaparte van den gevallen Bonaparte overgenomen en toegelicht, waarbij eerstgenoemde tevens voor bedoelde Staten een alles bebalre aangenaam of opvrolijkend verschiet opent. De tweede paragraaf, welke onsmet bet oog op den vrede-ademenden geest der rede trof, is die waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid der leger-organisatie. Nu de wijze van oorlogvoeren veranderd is, wordt een vermeerdering (let weler staat vermeerdering en niet verbetering of veratidering, het verschil is groot), onzer verdedigingskrachten vereischt en moeten wij ons organiseren om onkwetsbaar te zijn," zegt Napo leon 111. Zijne waarschuwing aan de volksvertegen woordigers, «niet te vergeten dat de nabuurstaten zich veel zwaardere opulfcringeo getroosten voor de goede zamenstelliDg van hunne legers", geeft ons aanleiding tot de aanmerking dat, behalve Pruisseu hetwelk zich door zijn naaldgeweer op Dieuw een militaire vermaardheid heeft vorschaft, al de andere staten die commission benoemdeo of ontwerpen van wet voorbereidden of vaststelden om tot eeD reorganisatie hunner legers te geraken, dit deden nadat door Frankrijk het voorbeeld hiertoe gegeven was. Wat overigens de liberale hervor mingen," de «vrijheden" betreft waarvan de keizer gewaagt, de ondervinding leert ons, dat aan die verklaringen en beloften niet te veel waarde gehecht moet worden. Dal aan de betrekkingen met het buitenland een gioot deel der rede zou gewijd zijn was natuurlijk te verwachleu. Maar ook hier leert zij ons niets nieuws. Dal de Fransche troepen uit Mexico huis waarts keerenis bekendde troonrede meldt echter niets aangaande de handhaving of de instor ting van het Mexicaansche keizerrijk. 'l Kolossaalste is dal Keizer Napoleon o. a. zegt: «Onze bemiddeling heeft geleid lol een schikking tusscben de oorlogvoerende partijen een schikking, die. terwijl zij aau Pruissen de uilkomsten zijner behaalde zege laat. voor Oostenrijk, op één ge west na. de ongeschondenheid van zijn grondge bied behouden en door den afstand van Venetië de onafhankelijkheid van Italië volkomen gemaakt heelt. Onze handeling bepaalde zich dus tot het geven van raadmet het doel om tot geregtigheid eu verzoening te leiden. Frankrijk heeft het zwaard niet getrokkenomdat zjjne eer bij het geschil niet gemoeid was. en omdat het beloofd had een stipje onzijdigheid in acht te nemen. Geregligheïd, verzoening! Ja. om de kleintjes, Hannover c. s. door den grooten te laten inslikken Hij eiudigt met omtrent Frankrijk te zeggen: liet gezag is thans gevestigd en de vurige harts- togten, de eenige hinderpaal tegen de uitzetting onzer vryhedenzullen wel uitdooven in den on- metelijken omvang van het algemeen slemregt. Ik heb ecu volkomen vertrouwèn in het gezond ver stand cn de vaderlandsliefde van hel volk eu sietk door Mijn rogl dat Ik aan dit volk oulleen. sterk door Miju geweten, dat niets anders dan het goede wiluoodig Ik u uit met vasten tred mij te ver gezellen op do baan der beschaving." Dc vr\jhcid der waarschuwingen en verbanningen voor wie aldaar de ware vrijheid verkondigen

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1