AMERSFOORTSCHE C OUR A N/fy.: JS IMS. ran V R IJ D A G Maart dS67 Dit Bladverschijnt des Umgsdagsen Vrijdags. l)e Abonnementsprijs is f\ 5) .11 .Is t .inn len. V.vi V Iverlentiën. I tot 6 re?cl* (l!) Cent», elke regel meerde legaleAdvertenliën per regel 13 Cent», behalve hel Zegelregt. - 4fz. nummert f-). 10. 0*4*. nsmnertf 0.13. - Brieven /raw». - Bestellingen bij den üitg. A. te Amersloortllureau Amersfoortscke CourantLangstraat. Wijk F. N». ii. nver de Oil Ie Visch nirkl. *110 me Ie bij alle Rjekh 111 delaren en Post-Directeuren ip V KENNISGEVING. 1 UTRECHT, Ti Drieborgen Di GEDEPUTEERDE STATEN vu 01 normei Gezien to. het vooratet vin den Hnrgemeeslcr lot ophrffinR vin de besmetverklaring van de hofitedi.. Schuurman en P. Flooren gelegen in genoemde gemeenteen uitgesproken bij hun besluit van 16 Janoarij 1867 no. 1 (Prorin- ciaal-blid no. 26), en bij bet 2e punt van bon besluit van 12 Januarii 1867 uo. 1 (Provinciaal-blad r>n. 19) 2o. het voorstel van den Kurgemecster van Zeist, tot opheffing van de besmetverklaring van de hofsteden Rhijnwijk, bewoond door Willem van Nieuwkork gelegen in genoemde gemeente en uilgesproken bij bet 2e. punt vun bun besluit >an 26 Januarij 1867 no. I (Provinciaal-blad nu. 41); Geairn de verkl.ringen van den R.jka-vcearta C. J. Snndkuijl Overwegende, dat er meer dan vier weken terloopen zijn sinds bet laatste «iekte-geval daar heeft plaats gehad, en dal de stal lingen behoorlijk zijn gezuiverd en gedesinfecteerd Gelet op art. 8 van het reglement int wering van de versprei ding der vee- of runderpeet, vastgesteld bij besluit der Staten van deze provincie van 5 December 1865 goedgekeurd bij Ko ninklijk besluit van II December 1865, no. 69 Heffen de besmetverklaring op van bovengenoemde plaatsen in de gemeenten Driebergen en Zeist. Gelasten dat dit besluit zal in werking treden op den dag der afkondiging, en dragen de verdere uitvoering op aan bet hoofd van bel plaatselijk bestuur van Driebergen en Zeist. Dit besluit wordt door plaatsing in het Provinciaal-blad, in bet Provinciaal Ulrecbtsch Dagblad en in de Amersfoortacbe Courant, ter openbare kennis gebtagt. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Utreebt, den 19. Maar:. 1867. VAN DOORN voorzitter. C. W. MOORREES. Griffier. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Mwiuilag 25 llnitrl e. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddag» van 12 tot 1 ure. VAN DK l'OLL Secretaris. AMERSFOORT. 21 Maart 1867. Heden zijn met de gebruikelijke militaire piep* tigheden Ier groote parade op het Kalfsveld door den Heer Luitenant-Kolonel Jhr. Gevers Deij noot. Kotntnandanl der Veld-Ariillerie alhier in garnizoen de Gouden Medailles en de gratificatiën ran f 30.voor 36jarige eerlijke en trouwe militaire dienst uitgereikt aan den onder-o Rcier van den Berg en den trompetter van Uitjouw van bel regement Veld-Artillerie. Hel budget tan Marine is gister in de Tweede Kamer aangenomen met 44 tegen 26 stemmen. Daarna kwam hel budget van Oorlog in behandeling ingeleid door eene uitvoerige rede des Ministers, die op twee hoofdpunten vast besloten bleef, geene legerorgi.nisalie bij de welgeen geconcentreerd defensiestelsel in den zin dal al dadelijk van de Utrechlsche linie liet meeste werk zou worden ge maakt. Op den 30. Maart aanstaande viert de Heer Mr. J. M- SonCbirugien-Dentistegebreveleerd door Hunne Majesteiten de Koningen der Neder landen en der Rclgeuzijn 25jarig feest als Tandmeester. Zoowel door zijne bekwaamheden in zijn vak, als door onderscheidene sociale hoedanig heden geniet hij bet voorregt zoowel te Utrecht als te Amersfoort en elders vele begunstigers en vrienden te lellendie zeker niet zullen achter blijven hem legen den 30 Maait betuigingen en bljjken hnnner sympathie by deze zijue feestviering aaotehieden. Door den Minister van Oorlog is ter algemeene kennis van hel leger gebragtdat de kleederen van militairen die van de delachemenlen hulp- marechaussee naar hun corps terugkeerente be ginnen met die der miliciensdie eventueel naar hunne haardsteden retournerenzullen moeten worden gereinigd en gedesinfecteerd welk laatste in de militaire ziekenioriglingen zal moeten ge schieden. In de op 18 dezer onder voorzitterschap van den heer E. W. Cramerus gehouden huilengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Nederl. Cenlraal-Spoorweg-maalsehappij werden ver tegenwoordigd 7116 aandedenuitbrengende 17-5 stemmen Nadat hel door de Commissie uit de Obligatiehouders ontworpen en door den Raad van Administratie goedgekeurde reglement van conversie door de vergadering was bekrachtigdwerd het daarmede in verband staande voorstel lot wijziging van eenige artikelen van de statuten der Miat- «chappij door haar goedgekeurd en de Raad van Administratie gemagtigd de noodige maatregelen te nemen om aan de besluiten der vergadering uitvoering le geven. Naar men zegt, is in de maan een vuurspu wende berg in volle werking. De kratergenaamd Linnéus. aan de Mare Sereuitalis" gelegen .jwerd door een sterrekundige te Aiheneden heer Schimdtgedurende de maanden October als geheel verduisterd waargenomen. Engelsche photographic», gedurende dien lyd genomengeven dien krater maar flaauw geteekeud weder. Dezelfde verduiste ring werd op dit punt door den uilstekenden Iserrekundige Schroder iu Nov. 1788 opgemerkt. In het nummer van 12 dezer hebben wjj een berigt geplaatst, (uit audere couranten over genomen) dat de vrouw van B. Mouibroek te Droit- wenermond bevallen was tan vierlingen. Iemand uit de huurtbegeerig om de vier kleintjes te zienbegaf zich naar Mooibroekmaar bevond, dat de vrouw aanhaar werk was. en de vier kleinen voortbrengselen waren van de levendige verbeelding van den berigtgever. De vrouw was ia bet geheel niet bevallen. De man was bljjde dat het vierlingsberigt maar een loopje was. en de vrouw verheugde zich daarover nog meer. De onvermoeide inspecteur van 't onderwijs in Drenthe, wiens ijver nog wint hoe meer zijne jaren klimmen, heeft thans een 5tal prijsvragen uitgeschreven met belooningen in geldswaarden atlassen en hoeken, waarop de antwoorden vóór 1 Nov. a. s. worden ingewacht. Zoowel hoofd- als hulponderwijzers en kweekelingeo kunnen er naar dingenterwijl aan schoolkinderen voor het uitmunten in sommige leervakken boekgeschenken zijn toegezegd. Moe zulks de ambitie opwekt, be hoeft niet betoogd le worden. De burgemeester van Franeker heeft hekend gemaaktdat er in den laatslen tijd in die gemeente niet alleen valsche guldens, maar ook valsche halve guldens in omloop zijn gebragt, en verzoekt iedereen dringend om. wanneer zij wederom rnogten worden aangeboden, daarvan onmiddellijk kennis te geven aan de politie. Het schijnt weldat er daar óf valsche munters zitten óf dat daar bij voorkeur de valsche munt verspreid wordt. Men schrijft uit Veenhuizen van 13 Maart: Ook zonder klop. of exprcsselijk aangelegde vossen-jsgtenweet met Reintje te verschalen en te bemagtigen. Eergisteren ouidekie met een dikken vos, die, kreupel en langzaam loopende van af de Friesche scheiding kwam aanluupen. Hij ver borg zich in een sloot en werd daarna vervolgd door twee met sabels gewapende helden. Reintje nam de vlugt ia een stroohult op eene der nabij- zijnde hoeven en werd daar door de policie ge snapt en gevangen. Toen men hem in handen had. bleek het, dat hij gekluisterd was door een hazenstrik. Dit voorval zoude een bewijs kunnen zijn voor de stelling, dat het hazeustrikken zetten, hoezeer verboden bij de wet op de jagl der visscherijzjjne nuttige zijde heeft. Te Zevenaar is eergisteren afgekondigd dat, (en gevolge van eene aanschrijving uit Pruissen de iagezetenen op nieuw gewaarschuwd worden de grenzen niet te overschrijden daar ingeval van aaohouding het opzenden naar Weselen tot een jaar zittenhet gevolg kon zijn. Den 13den dezer is hel Prtiissisch Koninklijk besluit openhaar gemaakt, waarhij .de officieren van het voormalig leger van llannorer, voor zoover zjj daartoe aanvrage hadden gedaan bij het Pruissische leger zijn aangesteld. De lijst bevat slechts 324 namen, nog niet de helft van de officieren van het Ihnnoversche legeren daar onder slechts vijf staf-officieren. Te Hamburg haart het veel opzien, dat een aantal der aanzienlijkste kooplieden voor zich en hunne huisgezinnen het hiirgerregt aldaar opgezegd hebben en ter voorizeiting van hunne handelszaken slechts als vreemdelingen" 111 Hamburg gevestigd willen blijven terwijl zij het voornemen hebben te kennen gegeven in Zwilsetland liet burgerregt te verwerven. Naar gezegd wordtzouden zij daartoe hoofdzakelijk bewogen zijn door den wettsch hunne zoons te onttrekken aan de verphgting lol de krijgsdienst, waaraan zij volgens liet ontwerp der constitutie voor den Noord-Duitschen bond zouden onderworpen zijn. De Minister Rotiher heeft in de Fransche Kamer gezegd Hoe! Pillissen zou niet voor eeuwen voldaan zijnZijne grenzen zonden niet gede' erminrerd zijn door hel traciaat van N'kolsburg Het zou lot aan de Zuiderzee willen gaan! Pruissen, mijne heeren, heeft aan Frankrijk, ten dien aanzien, de meest stellige waarborgen [les garanties les plus absolurs) gegeven. Indien Frankrjjk daaraan niet had geloofd zou hel der gelijke ambition niet hebben geduld. Frankrijk heeft de gevolgen aangenomen van een 001 log. die zjjne grenzen en. ik geloof, zijne noodzakelijkheid had. M tar hei neemt niet de buiten sporige ainhiticn en de onbegrensde pretention aan. Op den dag dat Pruissen de Zuiderzee zou bedreigen, zouden Frankrijk en Engeland eene taal doen hoorei», die Pruissen zou doen heg rijpen dat de tyd der dwaze ainbitiên voorbij is." Wie uu in Nederland nog bevreesd is voor de Pruissische annexeerzuchtmoet zeker een gering begrip hebben van Frankryks eo Engelands vasten wil om Pruissen als ten eeuwigen dage te beletten ons Vaderland aan zijne Staten te hechten. De correspondent van het Journal des Dcbats te Florence zegt. dat, volgens gerucht, 1 het voornemen heeft in het parlement dVjt^ van Rome op le werpen èn volksvertegenvr ging èn regering in mora te stellenom bet be staande totutn ten uitvoer te brengen, waarbij Rome als hoofdstad van Italië is verklaard. Bij een ontwijkend antwoord zoo Garibaldi zich ge- regtigd achten om zich van die middelen te be dienen welke hij zelf uiterste middelen noemt. Hoewel Garrihaldi overal de uitbundigste toejui chingen van het volk ontving, heeft hij echter, meent decorrespondent, toch veel van zijn vroeger prestige verloren. De uitslag der verkiezingen be- wjjsl dit reeds. In Venetië toch, werwaarts by zich begeven heef', hadden zijn vrienden juist bet minst succes. En dezer dagen nog zag men op 4le muren een karikatuurplaaije aangeplakt, waaronder te lezen stond: physiologic van Garribaldi. Hij werd er op voorgesteld met drie hoofden en er stond onder: Garrihaldi krijgsman, verkiezings-redenaar, afgevaardigde. In het eerste karakter was h(j af gebeeld als een adelaar; in het tweede als een papegaai; in bet derde als eeD gaos. INGE O N D E N. De Schrijver in No. 1444 pikt een paar brokstukken uit ons artikel van No. 1442 trachtende door bestrijding diorvan de verminking van het muziekcorps der Schut terij van 24 man lot 15 op koperen instrumenten te regtvaardigen. Edoch wij zullen eerlijker zijn dan bij en zijn artikel op den voet volgen. Zeker zijn wij het roet hem eens dat het corps van 24 man nog niet genoegzaam aan vele ronsicale eischen voldeed doch nis le voren gezegddit kon men reeds, 8 a 9 jaren geleden bij de oprigting voorzien want twee hoofdingrediënten daartoe goede sujetten en rnime kas zouden groolendeels daarvoor alhier blijven ontbreken. Maar nog minder zal voldoen een corps van 15 man, uit sluitend in koper blazende, waarmede men het nu be proeft. Wel zal weder jaren aan jaren daarmede worden voortgesukkeld en aan deze proeve jaarlijks zoowat 800 worden opgeofferd die waarlijk aan noodiger zaken kan worden besteed. Neenwilde men volstrekt een muziek corps dan was het bestaande, onverminkte muziekcorps het eenigst rationeele met clarinetfluit enz. daarin de meesters, en dillettanlen uit den hoogeren stand alhier willen daarvan geen deel uitmaken zoodat het op geen andere wijzeals voor 8 a 9 jaren is geschiedkon worden gevormd en terwijl het ook goed vertoon maakte iets dat mede niet geheel verwerpelijk is, zoo bestond er altijd nog kaus met der tijd daaruit eene tamelijke kern le verkrijgen 0111 bij tooncclvoorstellingen gele genheden in sociëteiten bij deftige bruiloft»- en andere feesten als redelijk orchcstje legen billijke bclooning te kunnen dienen iets dat men alhier al van grootvaders tijd af altijd van elders en dus reis- en verblijfkosten verslindende, moet laten komen. Uet was derhalve ver keerd en hard de 10 muziekantendie clarinetfluit enz. bespelen en niets hadden misdaaneensklaps te verjagen. Hrt niet respectucus schrijven door muziekanten van het corps waarvan Schr. gewaagtis geschied door een 7lal der le. klasse (zonder verantwoordelijkheid der anderen) en daarvan zijn een Stal bij het kopercorps ingedeeld Waarlijk geen geschikt middel oin subordon- natie intcprenten. De zaak is dezein het atreloopen najaar drongen vooral de muziekanten der le klasse bij den Heer Commissaris der muziek op iraktemenUver- linoging aan die dal beloofde. Toen uu in Januarij jl. door den Gemeenteraad tol eene extra-toelage van f 300.— voorwaardelijk was besloten (echter niet voor tractementen. maar wil voor hetere instrumenten), werden eenigeu der Ie klasse onrustig cu schreven den lieer G. d. m. eenen brief; Inj z-ide te zullen komen, maar kwam niet, lot eindelijk zij een tweeden niet respectueusen brief (de inhoud wo'dt hier liefst niet vermeld) schreven waarop, na eerst het sussingstelsel te hebben toegepast hij eens klaps den knoop maar doorhakte 10 onschuldigen ont sloeg en een kopercorps organiseerde. De Heer C. d. 111. heeft daarna aan deze 10 hunne instrumenten hun als leden van het corps verstrekt opgevraagd of betaling gevorderd van hel restant der koopsommen die zij nog schuldig zijn gebleven. Maar nu wil hij l>. v. voor een instrument ter koopsom van 35.waarop 20.is lietaald slechts 10 terug geven hij teruggave van het instrumenteveneens op een van 16.waarop 8.— is betaald, slechts reu S a Stal guldens teruggevenen zoo vervolgens. Dat is niet redelijk. De instrumenten lerugwenschendeis het im mers niet meer dan billijk dat door hem worde gerem bourseerd hetgeen de houders daarvoor met zuur verdiende gelden hebben betaald. Trouwens handelt hij anders vervalt dal dan niet ill den term van inslruntenteriverkoop met winst of verlies, verpligtende een patent le moeten nemen En geen patent hebbende genomen vervalt dat dan niet in de hoe'e? Neen. tegenover ondergeschikten In-hoort men niet b -krompen in liet Gnanciëele te zijn mag min-bemiddelden als het ware geen pistool op de borst worden gezet. Wij schreven niet dal de Heer C- d. m. de repetition nooit bijwoont. Wij schreven dat hij ze niet bijwoont. En dit is ook zoo. Hij kwam enkel op kwartaal-betaal tijden ontgaande daardoor de visites van een twintigtal tractenient-vragcrs. Art. 5 van het reglement schrijft wi l degelijk bijwoning der repetitiën tweemaal 't weeks, door den C. d. in. voor en deze heelt hij kwartaal- hrtaaKijden uitgezonderd niet bijgewoond. Zegt Schr. hij behoefde geen deskundige le wezen om zijn voorstel der verkopering van het corps ingang te

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1