M1450. AMERSFOORTSCHE é**~n C O U R A N f-'f"* van TRIJD AG 26 April J867. I)il Blad verschijnt de» Uingsdag ten Vrijdag*. l)c Abonnementsprijs ia f\ 5') in <|y u in Jen. Van V ivertentien, 1 tot 6 rebels 60 Cent»elke regel meerder legale Ad vertentiën per regel I5(.ents. behalve liet Zegelregl. 4 fs. nummers ƒ0.10. Dabb. nummert f 0.15.— Brieven franco.—- Bestellingen bij den Uitg. .4. II. *an te Aniersloort, It urea a Amertfoorlsche CourantLangstraat. Wijk F. N'. 13, over de Oude Visctnn irkt. iixt mede bij alle Boekbandelaren en l'ost-Directearen in KENNISGEVING. Di GEDEPUTEERDE STATEN tik di raovwcii UTRECHT, Gciicn lo. hel voorstel vin den Burgemeester van Hoogland lot opheffing van de bcimetvcrklaringen van de horndon van A. van VelthuizenC. Gerritsen, en G. Voskuilen gelegen in genoemde gemeente en uitgesproken bij hel 5e. punt van hun besluit >an 15 February 1807, no. I (Provinciaal-blad no. 63); bij het 2e. punt ran hun besluit van 9 Maart 1867 no. I (Pro- vineiaalhlad no. 84), en bij bet 2e. punt van hun besluit van 28 February 1867 no. 1 fProvinoiiaWbUd no. 77) 2u. bel voorstul van den burgetneefler van Amersfoorttol opheffing van de besmetverklaring vau de bolstede tan U. van den lliezenbosgelegen in genoemde gcoi. ente en uitgesproken bi) bet Ie. punt van hun besluit van 9 Maart 1867, no. (Pro- vineiaal-blad uo. 84) 3o. de voorstellen vin den Burgemeester van Diiebergen tot opheffing van de besmetverklaringen van de hofsteden van J. IVestbroek E. van Rheenen en H. Koetsier gelegen in ge noemde gemeenteen uitgesproken Inj liet 2e punt van hun besluit vail II Februari! 1867 no. I (Provinciaal-blad no. 53j: Inj het Ie. punt van hun besluit van 25 February 1867 no. I (Provinciaal-blad no. 71), en by hel Ie. punt van bun besluit van 28 February 1867 no. I (Prov.nc,aal-blad no. 77) 4o. de voorstellen van den Burgemeester van Eemnes tot opheffing van de besmetverklaring van de hofsteden van A. C. M. Holland en G. Eldersgelegen in genoemde gemeente en uitgesproken by het 3e punt van hun besluit van II February 1867 no. 1 (Provinciaal-blad no. 58) en hij hun besluit van 20 February 1867 no. I (Provinciaal-blad no. 67) Geiiell de verkl .ringen van de Kyks- veeartsen E. Th. ITeixzel, C. J. Sandkuijl en IV. J. E. Hekmeijer Overwegend», dat er meer dan tier weken rerloopen tja sinds het laatste ziekte-geval daar beeft plaats gehad, en dal de ital- lingeu behoorlijk ayo gesuiverd en gedesinfecteerd Gelet op art. 8 van liet reglement tot wering van de versprei ding der vee- ot runderpestvastgesteld by besluit der Staten ven ilcse provincie van 5 December 1865 goedgekeurd bij Ko- niukl'ik besluit van It December 1865, no. 69 Heffen de besmetverklaring op van bovengenoemde plaataen in de gemeenten Hoogland Amersfoort Driebergen en Eemnes. Gelasten dat dit besluit ral in werking treden op den dag der afkondiging, en dragen de verdere uitvoering op aan het hoofd van bel plaataelyk brstunr van Hoogland, Amers/oortDrieber gen en Eemr.es. Dit hi-sluit wordt door plaatsing in het Provinciaal-blad, in he' Provinciaal Ulrechlach Dagblad en in de Amersfnorische Courant, Ier openhare kennis gchiagt. De Gedeputeerde Staten voornoemd, Utrecht, den 23. April. 1867. VAN DOORN voorzitter. C. W. MOORREES. Grijper. AM Kil SPOOKT 25 April 1867. Wegens hel oiicunstig weder is de op heden nioigen bepaalde proef-inauoeuvre lol vlugge in* en uitlading tan veld-aitillerie in en uil de wagens des Ontraal-Spoorwegs alhier uitgesteld lot morgen ochtend. (lister morgen is een mei zakken zemelen enz. beladen wagen mei paard en al in liet water der korte gracht alhier getuimeldhet paard staple na eene lange waterpromenade gemaakt le hebben heelhuids a..n walde wagen werd tamelijk be- schadied naar de kade geheschen en zijn de zakken mei zemelen die met tegen vocht geassureerd waren, zoo handig mogelijk opgerischt. tan het wapen, den gen.-maj. J. II. Engelbregt, ran den groolen Maf, tol dusverre bevelhebber in de thans opgeheven 4e milit. afd. Men meldt uit Nieuwcdiep van 2-1 April: Gisteren is van de reede van Texel voor zijne beide ankers weggeslorcnd hel Nederlandse!) koop vaardijschip Baron Pallandt van Ilosendaal van Batavia naar Amsterdam bestemd. Twee sloum- boulen hebben alle pogingen aangewend om het schip hiunen te slepen; maar de hevige stormwind en zware stroom deden hel op denoosiwal achter Texel drijveuhet schip zal geheel weg zijn. en van de lading, bestaande uit 8000 pikols suiker en 7000 pikols koflij behalve tin enz., zal weioig en dat nog zwaar beschadigd geborgen kunnen worden. Bij het kappen van het tuig lieefi heden middag een lleldersehe sloeperman door uil den inasl le vallenhet leven verloren. Men meldt uit Hoorn van 20 April l)oor dcu brigadier-majoor en den rijksveld wachter A. II. Uirksen is op den 16 dezer opge spoord en aangehouden zekere I. d. V. oud 24 jareu, alhier woonachtig die op den 12 April op den publieken weg nabij deze slad eene vrouw oud ongeveer 60 jaren, heeft aangerand lol schen ding der eerbaarheid, met geweld ondernomen; dieuiengevolge is hij overgebragt naar hel huis van arrest alhier. liet houtzaagsel schijnt tegenwoordig voor I meer doeleinden le worden aangewend dan vroeger hel geval was. In Amerika en in Frankrijk bezigt men het reeds sedert eenigeu tijd met goed gevolg i voor de papier-vervaardiging. Ic Engeland is door zekeren heer Uanchel octrooi gevraagd voor het maken van vloerkleeden uit zaagsel en gomelastiek. Uit dezelfde slof kunnen, zegl men. lijsten voor schilderijen, kleine artikelen van weelde, orna menten enz. worden vervaardigd. Een beambte by het postkantoor te Kopen hagen heeft van half January tol half April dezes jaars niet minder dan 1300 brieven verduislerd; onder dezen bevond zich een door den koning van Uenemarken uit Londen geschreven aan prinses Thyra zijne dochter. Men schiyft uit Buitenpost: Eene scène zoo zeldzaam als betreurenswaardig, beeft in hel naburige Kollumerland en zijne environs veel sensatie verwekt. De voorganger toch der waar heidsvrienden te K. de heer G., zich in geschrifte Ululereodc bedienaar des Goddelijkeu woords" I is in den nacht van Woeusdag op Donderdag II. ua deu avond te voren nog voor de vergadering te zij» opgetreden, met zijne 18jarige dienslineid, als met de noorderzon vertrokkenzyne vrouw met vier kiuderijes hulpbehoevende achierlateude. I OogenhlikMijk na de ontdekking werd naar onderscheidene plaatsen getelegrafeerd en is het ningeu op dat onderwerp, treden in de proviucie Utrecht als dislricis-commissarissen op de heeren: Mr. M. J. L. baron Titels van Amerongen van Bens- wonde. Mr. \V. J. M. Bosch Jhr. Mr. J. P. Stnck van I.inschoten van Vlooswije.k en Jhr. Mr. W. N. de Pesters allen leden der Piot. Slaten v. Utrecht. Bij besluit van 19 April jl. n#. 48 zijn door Z. M. benoemd: lot bevelhebber in de le milit. afdeeling de generaal-majoor P. A. C. van Wickevoort Crommeltn tot dusver bevelhebber in de opgeheven 3e milit. afd. lot bevelhebber in de 2e milit. afd. de generaal-majoor W. J. Knoop tot dusver bevelhebber in de opgeheven 7e milit. afd.; lol bevelhebber in de 3e milit. afd. de generaal-majoor A E. C. de Slttrler de Friemsbcrg III), adjudant in buitengewone dienst, tot dusver bevelhebber in de opgeheven 6e milit. afd.; eu is belast met het hevel in de 4e milit. afd. de kolonel L. A. G. de Bock koininandant vau het 8e reg. infanterie. Z. M. heeft goedgevonden 1 den luit.-gene- raai C. II. Ilappd, inspecteur van liet wapen der infanterie, op zyne aanvrage op pensioen te stellen en het bedrag van dat pensioen le bepalen op ƒ.3000 'sjaars. en zulks onder dankbetuiging voor de vele en zeer gewigtige diensten door hem ge durende zyne langdurende militaire loophaan hij hel leger bewezen 2°. mede op zijne aanvrage op pensioen le stellen den generaal-majoor G. baron van der Duyn van MaasdamZr. Ms. adjudant in buitengew. dienstbevelhebber in de thans opge heven Je inilit. afd.met vaststelling van het bedrag van dat pensioen op ƒ2400 'sjaars. en zulks onder toekenning van den rang van luit.- generaal; 3". op non-act. te stellen de generaals- majoor II. V. E. Klapp en C. P. F. G. van Einde, lot dusverre bevelhebbers espectivelijk in de op geheven 3e en 5e milit. afd.; 4°. te benoemen: a. by den groolen staf, lot luit.-gen. deu gen.-maj. W. J. Knoop bevelhebber in de 2e milit. afd.; h. by den staf der infant.lot luit.-gen. en inspect- vinden en weder naar transportereu. rolltickc lieviic. Vrees voor oorlog is het onderwerp van den dag. Luxemburg is lliaus de twistappel tusschen Pruis- sen en Fraukrijk. Wanneer Pruisscn volhardt by zijn besluit die vestiug niet le ontruimen en Frartkryk daarentegen volhardt by zijn beweren dal Luxemburg geene Duitsche boudvestings meer zijnde ook geen Pruis- sisclie bezetting behoeft dan is het inderdaad moei- jeiijk te heselll-u hoe anders dan door de wapenen dit konllicl kan beslecht worden. De Times schrijft weder veel over de Luxern- burgsche kwestie, en zegl, by de overname van een menigte geruchten, het volgende: «Er ztju weinigen die liet beslaan van een olTcnsief en de fensief verbond tusschen Rusland en Pruissen be twijfelen. en men kan, zonder ligtgeloovig te zijn, aannemen dat Oostenrijk thaus aarzelt in de keuze zich hij Duitscliland aau le sluiten, naar het aanbod van Frankrijk te luisteren of bet uitbreken van den oorlog af le wacbtenen alsdan aan den vcrmocdelykeii overwinnaar zijne eigene voorwaar den te stellen." Bestaal er een Kiissisch-Pruissiche alliantie, zoo als de Times schijnt aau te duiden, dan zal Oosteuryk niet lang behoeven te aarzelen. De Times werpt de verantwoording der crisis op Fraukryk. «De Koning der Nederlanden." zegt. het blad, «moge al of niet den eersten stap gedaan hebben bet Nederlandsche Luxemburg te verkoopen, het Fransche bewind had gemakkclyk dat denkbeeld kunnen wegnemen alvorens zijn eer door bet Pruissische veto op het spel stond." Dit is echter juist wal de Fransche keizer niet wenscltl te doen, daar het in ziju plan lag met de hem gelukte koop-manoeuvre ecu standpunt iu te uemen vau waar hy de slechting der vesting kon vcikrijgeu Deze alechtiug wordt steeds voor den ecuigen uitweg gehoudendoch men merkt tevèi dataangezien Luxemburg (even als Limburg 1848 vertegenwoordigers naar het Dnilsche Par lement zo int nadat de Bond opgehouden bad te bestaande onzijdigheid van de Luxemburgscbe bevolking niet zoo duidelijk te voorscbyn treedt. Schaaint u! zijl gij niet als twee beschonken dwazen die elkander in de baren vatten om een gebroken g'zs?" Iu zulke scherpe bewoordingen voer Luther uil tegea den keurvorst Joban Fre- derik en den jongen hertog Maurits van Saksen toen heide over bel bezit van de stad Wurzen in zoo bevigen twist geraakt waren, dal hunne legers byna reeds in slagorde tegen elkander orer stonden en inet moeite gelukte het den landgraaf Filips van Hessende verbitterde Saksische vorsten (e scheiden. Met deze historische herinnering be gint de Köln. Zeil. een hoofdartikelgetiteldHel voorwerp can den strijd. Zy laat er op volgen «Voor de kleiue heeren, wier gebied, te zatnen genomenweinig uteer dan 500 vierkante mylen besloeg, ware hel bezit van eene stad en vesting votyzeker een alles behalve oubelaogryk voorwerp van den strijd; maar wanneer groolemagtige natiën over bet regt van bezetting in Luxemburg een geweldigen oorlog inet elkander willen voeren, dan zal de boven aangehaalde ruwe vermaning wel uiet le oupas herinnerd xyn." Hel artikel strekt overigeus ten beiooge, dat Duitscbland niel mag en niet kan dulden dat Frankryk in het bezit kome van Luxemburg, en dat. al bestaat de Duiische Boud niet ineer en al bcalaaa dus geeu bo idsvestiDgen meer, de Pruissiscbebezetling desoiettemiu in Luxemburg behoort te blijreo.--. omdat, vertrekken de Pruissen uit deze resting, zy gevaar loopt door de Franscben genomen le worden Ten einde up de gelijkmatige uitvoering der maatregelen toe zien en te waken voor den naleving der verorde- I dieu tengevolge gelukt de afdwalenden te Groningen hunne woonplaats te De af «chaffing bet ran DagbladzegeL Te Rotterdam is dezer dagen een anti-dagblad- zegelverbond opgerigl, vertakkingen door hel gan- sche land organiserende. Misschien wordt daarmede wel een politieke stormram tegen hel Ministerie beoogddoch reeds zaaksbalve is bet verbond eene overtolligheidomdat niemand het out en de wenschelykheid der afschaffing van bet dag bladzegel betwist en de Regering zoodra zy kan het zal afschaften en dit al lang ware geschied, indien de Heer Iletz niet slyfbooldig het dagblad en advertentiezegel aan andere zegelonderwerpeo bad gekoppeld. Doch evenzeer is het billyk en regtvaardig het advertentiezegel afteschaffen dat nog zwaarder en oneveuredig drukt en vooral voor de industrie een kanker is. De Rolterdamsche lleeren hadden dus mede legen het advertentiezegel ten strijde dienea te lijgen. Echter dan zouden zij zich groote bladen lol vijanden gemaakt, want deze hebben belang by hel behoud daarvan. Het dagbladzegel drukt wel is waardoch ten minste evenredigwant daarvoor wordt betaald naar gelang van den om vang van het papier daarentegen of advertentie tarieven 10.15 cents of 25 cents per regel zyn, bet zegeliegt daarvan is aliyd hetzelfde, zoodat het veel zwaarder op de kleine dan op de groote bladen drukt en dus eene groote onregtvaardigheid eu onevenredigheid daarstelt. Willen derhalve de Rotlerdamsche Heeren iels goeds en nuttigs, zoo zy bel uiet ten halve, cn behoort dan hun verbond zoowel legen hel behoud vau liet advertentiezegel als tegen het behoud van het dagbladzegel slryd le voeren. Men vleit zich echter uietdat dit zal geschiedenwant de on dervinding heeft geleerd dat toen de groote bladen de afschaffing van het dagbladzegel bespraken zij uit eigenbelang bet advertentiezegel of onaangeroerd lieteu óf slechts ter loops aanroerden en de Rol terdamsche Heeren van het vermelde verbond zullen zeker inet die bladen heulen. Maar de aap begint al uit deu mouw te komen Heden beval de JS. Roll. Cl. een hoofd-artikel over de afschaffing van hel dagbladzegel en al9 ge woonlijk fulminant tegen de conservatieven waarbij weder getracht wordt een soort van kaakslag te geven aan zooals er staat: «een schrijver, die beurtelings alle politieke kleuren beeft vertoond enz." en zeker wordt daarmede bedoeld dezelfde schryver omtrent wien de N. R. Cl. dezer dagea zeide van den bezoldigden lasteraar spreken wy niet Is. zoo mag men vragen, de schryver der iY. H. Ct. dan ook niel bezoldigd Dient hy getrouw de party die hem bezoldigt (waul wie is aange steld en bevoegd lasteren te beuordeelen niet miuder getrouw geschiedde en geschiedt dal door zijn tegenstander. Houdt de bezoldiging opdan houdt de dienst op eu beeft de ontslagene immers bet natuurlijk rcgl in eene andere bezoldigde dienst

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1