AMERSFOORTSCHE COURAflfc1:.; .42 4468. ■:y van Y R IJ D 1 G 7 Junij dS67. Dit Blad verschijnt des Dingsdag sen yrijdugl. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in ile 3 maanden. Van Advertentiën, 1 tot 6 rebels 60 Centselke regel tegaleAdvertentiën per regel 15 Cents, behalve het Zegelregt. Afz. nummers f0.10. Dubb. nummers f 0.15. Brieven franc». Bestellingen bij den (Jitg. A'.ti'. van Cleeff te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche CourantLangstraat, Wijk F, N®. 43, over de Oude Viscliinrkt. ioo mede hij alle Boekhandelaren en Post-Directenren in het Rijk. zijn gezeten verwijderden zich de dames naar de receptiezalen eu lieten de beeren bij hun wjjn en sigaren zitten. Eenige dier lieeren schenen in het denkbeeld te verkeerendat zij de kleur yao het onthaal moesten aannemen en dronken uit dien hoofde zooveel roodeu wijn" dat hun geziglen een carmozyoeri kleur kregen. Eerst laat in den nacht namen de gasten van elkander afscheid. De Fransche Staals-Courant geeft hoog op van de geestdrift waarmede de Keizer aller Russen te Parijs is begroet. De Temps antwoordt daarop: De Monileur gewaagt van levendige toejuiching aan den persoon des Czaren. De verslaggever van den Monileur schijnt slecht gehoord en gezien te hebben. De Parijzenaars hebben den Czaar volstrekt niet toegejuichtzij hebben hem geen hulde ge» bragtwant de Parijzenaars zijn veel te beleefd om met geestdrift een Vorst te begroeten, die Polen behandelt op de wijze die algemeen bekend is en die door de pen van z(Jo Minister Gortscbakoff het bekend antwoord op vertoogen van de zijde van Frankrijk heeft laten geven. Z. M. Keizer Alexander zal begrepen hebbendat zoodanig gedrag slechts een bloedige ironie zou kunnen wezen en wij zijn te wèlopgevoede lieden om met onze gasten den spot te drijveo. Wij hebben dus den Czaar volstrekt niet toegejuicht en bem niet de minste hulde gebragt." In Engeland is de bevolking in 't laatste 10 jarig tijdvak 10 pCt. vermeerderdmaar bet aantal mannelijke bedienden 17 pet. en van alle bedienden 39 pet., de paarden van weelde 23 pcb; 15000 personen hebben hun wapen laten inschrijven, waarvoor zij de belasting betalen moeten, maar nu ook gentleman of esquire worden. In afwachting van wat de Fransche koperen hand-kanonnen zullen opleveren, waarmede men op 15 a 20.000 el 50 schoten, kartets kogels, in de minuut zou kunnen doen heeft een Engelschman Boxer genaamd, een draagbaar kanon uitgevonden, waardoor 450 kogels in de minuut worden uitge» braakt. Politieke Ilevne. Omtrent Keizer Maximiliaan nog geen bepaald berigt. Is hij gefusilleerd of niet Berigten uit Miramar luiden dal Charlotte, de ex-keizerin van Mexico, want zoo haar echtgenoot niet doodgeschoten iskeizer is hy niet meer door de geneesheeren na gehouden lang consult verleden Zondag voor ouherstelbaar krankzinnig is verklaard en het einde van haar lijden als nabjj beschouwd wordt;..,, en in dien lyd vierde haar broeder, de Belgische koning, feest ta Parys, en zal de keizer van Oostenrijk een bezoek brengen aan Napoleon 111, die dezen broeder, zij het dan ook inel zijnen vrijen wil, in het ongeluk gestort en ter slaglbank geleid heeft. Het schijnt een zeldzaamheid te zijn als de stem des bloeds bjj de vorsten dezer aarde nog spreekt. Meestal wordt zij verstikt door hel geruisch eo gewoel der wereld eu de huichelarij der diplomatie. Heine zeide te regtO scliöne Weltdu bist abscheulich De onzekerheid aangaande het lot van Keizer Maximiliaan geeft weder aanleiding tot allerlei gissiugen. Volgens sommigendie niet willen ge- looveu dat Juarez den moed zal gehad hebben dea keizer te doen doodschieten, zou hij zijnen krijgs gevangene wel willen ontslaanmaar tegea een losgeld van zestig miliocn! Wie zal ze betalen Het Weener regeringsblad van den 2 dezer berigt: Uit Washington is de volgende latere telegrafische depêche van 31 Mei ontvangen De stad Queretaro werd den 15 Mei in den vroegen morgen bjj over rompeling vermeesterd. De keizer trok naar het hoogst gelegen gedeelte der stad terugmaar een artillerievuur dwong hem zich op genade of ongenade over te geveumet Meyia en Castillo y Cos. De dépêche van Escobedo is van deo 10 cedae- teekeud. 6 6 lot op dat oogeublik was geene daad van ge weld gepleegd. Een ander goed teeken met opzigt tot dc voornemens van Juarez is de vrjjlaling van GOD in PuebU gevangen genomen buiteulanders. Voor liet oveiigc doei de regering der Vereenigde Stalen krachtige pogingen om te bewerken dat dc keizer vrijgelaten en voor zijne veiligheid tot op hei oogeublik zijuer inscheping zorg gedragen worde." Het verdient opmerking, dat prins Napoleon bij al de vorstelijke bezoeken ie Parjjs niet tegen woordig is. Hij bevindt zich thans te Venetië. Na de huwelijksvoltrekking van zijnen schoonbroeder, den hertog van Aosta had men verwacht dal hjj den czar zou komen begroeten zjju anti-Russisch- geziudheidveroorzaakt door zjjne sympathie voor Polenzal hem hiervan teruggehouden hebben. Op heden G Junjj zal te Parijs ter eere van den Yfcgeus het Pinksterfeest wordt het volgend nummer der Courant iu plaats Maandag avond, Dingsdag avond uitgegeven. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op lUniindng 10 Junij c. k. ten Ilaadliuizc te Amersfoortdes namiddags van 12 tot 1 ure. VAN DE POLL Secretaris. AMERSFOORT6 Juojj 1867. De Schutterij-wet is door de Tweede Kamer der Suten-Generaal aangenomen met 37 legen 34 stemmen. Bij Koninklijk besluit tan 3 Maart 18G7. n®. 20, opgenomen in de Staats-Courantheeft 'L M.beschikkende op het verzoekschrift van l)r. G. A. J. Beckers en J. L. Roversheiden wo nende te Utrechtook als daartoe gemagtigd voor en namens de lieeren Mr. J. C. G. 0. Laan te Biarn en Mr. W. J. Rojjaards van den Ham te Utrecht, HU. bewilliging verleend op de acte van oprigting der naamlooze vennootschap de Utrecht sclie Ultramarijn-fabrick te vestigen te Uirecht. Wij vernemen dat geachte ingezetenen van Amsterdam het voornemeu hebben opgevat eene pliotogenische gaz-maatschappjj op te rigten. waar van (ie hoofdzetel aldaar gevestigd zal zijnmet vertakkingen door het geheele rjjk. Alle uitvindingen der laatste tijden op hel gebied dezer oecono* mische verlichting-methode zullen door de maat schappij toegepast worden. Voor stad en land voor groole en kleine gemeenten is eene goedkoope gasverlichting van overgroot belangen inet be langstelling zien wij nadere berigten te gemoet. De Minister van Binneul. Zaken heeft bepaald dat ook vrouwen tot het examen van leerling- apotheker zullen kunnen worden toegelaten terwijl aau haar dezelfde eischen zullen gedaan worden als aan de mannelijke examinandi. Vele genees heeren ten platte lande toch zullen hierdoor zeer gebaat wordendaar hunne vrouwen of dochters thans, na een afgelegd klein examen, de diensten zullen kunnen doendie de wet aan leerling, apothekers toeslaat en die gerust ook aan vrouwen kunnen overgelaten wordenterwijl zij anders expresselijk een deskundige voor die geringe diensteü zouden hebben moeten aannemen. Eveneens heeft de Minister besloten, dal de leerling-apothekers volstaan kunnen met blijken te gevendal hij of zij de in het latiju geschreven of gedrukte recepten oordeelkundig kunnen lezen en verslaan waarbij ingetrokken wordt het sub. 2 bepaalde van de beschikking genomen 23 Junij I860. n®. 258." Te Parijs is van wege de stedelijke overheid bekend gemaakt, dat wie verzuimt zijne kinderen naar de school te zenden ol te laten vaccineren geen understand vau het openhaar armbestuur zal ontvangen. Te Parijs zijn de grondslagen gelegd voor een Internationaal vredeverbond. Onder de kennis geving hiervan, gedagieekend 30 Mei 1867. vindt men de volgende algemeene geachie namen: Arlès llufourMichel Chevalier, lid vau den Senaat, lid van het Instituut enz.Jean Holfusrriaire van Mulhouse pater Gratry priester der congregatie van het OratoireIsidoropperrabbijn van het Israëlietisch consjstoricbaron Justus von Liebig van Muiichen Martin Pascboud leeraar der Her vormde Kerk te ParijsFréderic PassyDr. voo Varentrapp, van Frankfort. De nieuwe uitbarsting van de runderpest in Engelanddie zich nagenoeg geheel lot Luudeu en wel tot ééns van de voorsteden bepaalde, is door de krachtige maatregelen der plaatselijke overheid (namelijk door afmaking «ari de aangetaste en van de daarmede in aanraking geweest zijnde runderen) gelukkig gestuit. Van 18 tot 25 Mei ziju in die voorstad 82 gevallen van veepest voorge komen doch van 25 tot 31 Mei 2. Dit is j.l. Vrydag in liet floogerhuis door een van de be windslieden medegedeeld. Uit zijne woorden bleek verderdat de regering des noods hel slagtcn van alle buitenlandscli vee in de havens van ontscheping wil gelasten, doch nog trachten wil dat uiterste middel, welks aanwending veel bezwaar voor den handel cn voor de volksvoeding hebben zoutc vermijden. De Fransche Monileur zegt in zijn wekelyksch overzigt van hel politieke nieuws: «De arbeid der Internationale conferentie ecnigen tijd geleden te Konstantiiiopel gehouden om maatregelen tot af wering der cholera te beramen, heeft verhlydende vruchten gedragen, liet is gelukt dc talrijke oorzaken van ongezondheid, die vroeger het verblijf te Dscheddah tijdens de komst van de naar Mekka stroomende bedevaartgangers zoo gevaarlijk maak ten te doen verdwijnen. De door de conferentie te Konstantinopel aanbevolen gezondheidsmaat regelen zyn er naauwgezet toegepast. De opeen- hooping van passagiers aan boord der schepen is vermeden. De inscheping der terugkeerende pelgrims is bespoedigd. Er zijn ruime kaden aangelegdde stad is van onreinheden en wat verder voor de gezondheid gevaarlijk kon worden ontdaan en ruim van leeftogl voorzien geworden. Ia Mekka zijn door toedoen van den sheriff dezelfde maatregelen ter beveiliging der algemeene gezondheid genomen, en de groole feesten van den Kurbao-Beiram zijn naar wensch afgeloopen. Alzoo is de terugkeer eener geduchte bezoeking verhoed door hetgeen de beschaving eu de wetenschap aan de hand hebben gedaan." De verjaardag van den ex-koning van Hannover, die den 27sten Mei 48 jaar werdis niet geheel onopgemerkt voorhijgegaan. Op allerlei wijzen zag men in het voormalig koniogrijk het geel en wil vermengd in de kleederdragl der dames, in de rangschikking van ruikers; in het zand der tuinen zelfs. Ook eukcle arrestaties en huiszoekingen hebben plaats gehad. Te Wraclaw in Gallicie heeft men voor een paar dagen uit den bij deze gemeente liggenden grooten vijver de lijken van twee meisjes gehaald, die door middel van een gordel vast aan elkander gebonden waren. Deze beide meisjes waren tus- schen de zestien en zeventien jaren oud en zeer schoon. Haar kleereumautilleshoeden, crino lines enz. had men op den oever gevonden uit welke omstandigheid men dadelijk op het'vermoeden van een ongeluk kwam en dientengevolge den vijver naauwkeurig ging onderzoeken. In den zak van een der kleedingstukken vond men het portret van een jongeling. Hel gerucht wil weten dat de meisjesdie als de iDuigste vriendinnen bekend waren met evenveel hevigheid een joogeling be minden en daar zij gevoeldeudaj zij zonder zijn bezit niet konden levenmaakten zjj aan deze botsing tegenover elkander een einde door zelf moord. 4 Ziehier wederom een mooi staaltje van moderne zeden Uit Berlijn en andere groote Duitsche steden is een geheele lading balletdanseressen te Parys aangekomen om dadelijk te Havre verscheept te worden. Zij gaan naar New-York waar het ballet La Biche atix Bois" zal worden opgevoerd. Bij hon derden worden meisjes van alle natiën aangeworven. Bij den agent te Parijs is bijna dagelijks groote slavinnenschouw." Alles wat een fraaije buste en mooye beenen heeftkrijgt haudgeldwordt naar de havenplaats overgebragt en naar Amerika inge scheept. Dergelijke ladingen, komen ook van Londen voor het Théatre International" aan. en daar van daan komt bet. dat ten huidigeu dageeene dau- seres zulk een zwervend leven leidt. Berlijn Petersburg, Odessa, Tiflis, Constantinopel, Parijs. Londen, New-York, ziedaar de groote ballelslatul- plaatsen lusschen welke deze ligte schaar over alle zeeëa zwerft. De Dorf-Zeilung, een blad dat te Golha wordt uitgegeven, deelt het volgende mede als een staaltje voor dc handelsvrijheid, welke in sommige stieken van Duitschland heersclit. Eenige kooplieden uit Gotliaofschoon in het bezit van een patent, dat hun 1G thaler kostte en waardoor zij vrijheid hadden om op Pruissisch grondgebied handel te drijven, werden door den gouverneur van Erfurt belet hun waren te verkoopen, op grond dat er een genoegzaam aamal kooplieden aldaar zijn om in de behoeften te voorzien. liet New-Yorl;-Home Journal schryfl: Een paar weken geleden weiden een twintigtal rozenroode kaarijes rondgezondenom aau te kondigendat een curinozyiien dinerpartij door een onzer meest fashionable en rijkste dames op Murray Hill, wonende, doch wier naam wij uit bescheidenheid verzwijgen, zou gegeven worden, liet was in den volsten zin des woords, een car- mozyneu dinof. Alles wascarmozijn het tafellaken had een carmozijoen rand vau ten minste een voet breed met dito gerande servetten en al de ter rines schalen, borden, kommen koflij koppen, fruitstanderts vingerkoppen v.ave van carinoziju glas of porcclein. liet diner werd in den sier lijkste» en pracliligstcn sty 1 opgedragen de schotels werden op carinoziju zydeti matten geplaatst met gouden franjes omzoomd het tafel zilver had een waarde van 10.000 dollars (25 000 gulden). De diuerzaa! was met rijke carinoziju zijde be- hangcu cn naast het hord van ieder gast stond ceu uitgelezen ruiker vau cannozijnen hlocmcu de tafelbedienden droegen een carmozynen kleeiiiug a l'Anglaisc. Na gedurende vier uren aan tafel te

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1