AMERSFOORTSCHE COUR A M 1471. van DINGS J) AG 68 Juni) d867 Dit Blad verschijntdcs Dingsdagscn Vrijdags. De Abonnementsprijs is 1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën, 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerd|r j legale Advertcntiën per regel löCcnts, behalve bet Zcgclrcgt. Afznummers fOAO. Dubb. nummers/0.15. - Brieven franco. Bestellingen bij den Uitg. A. H. te Amersfoort, Bureau Amersfoortsche Courant, Langstraat, Wijk F, N®. 43, over de Oude Vischmarkt, zoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Dircctcuren fqtikPfrrjfc. KENNISGEVINGEN. SCHUTTER IJ. De BURGEMEESTER e.i WETHOUDERS vas AHEitSFOOUT Brengen ten gevolge van de deswege bestaande voor schriften en ter verdere geregelde uilvoering van de deor Z. M. den Koning vastgestelde reglementaire bepalingen omtrent de Schutterijen ter kennis van de belangheb benden dal de Alpliabctisclie Naamlijsten van de inge schrevenen voor de Schutterij gedurende acht dagen op de Plaatselijke Secretarie voor een ieder ter inzage zullen liggen alle werkdagen van 10 tot 1 ure ten einde een ieder in staal zoude zijn om ingeval hein ccnigc personen of omstandigheden moglcn bekend zijn, die daarop nog zouden bchoorcii te worden aangeteekend of er van moeten worden weggelaten, zulks aan het Bestuur kenbaar te maken. l)al de Loling voor de Schutterij tussclien de Inge schrevenen van dezen JarcKlasse 1812, onder toczigt cencr Commissie uit liet Bestuur, ten Raadhuizc dezer Gemeente zal plaats hebhen op Zaturdug den 22. Junij aanslaande, des voormiddags ten 10 ure. Wordende alzoo de belanghebbenden opgeroepen om ter plaatse en ure voorschreven te verschijnen of, hij afwezigheid zich aldaar door een hij de voormelde Commissie bekend persoon, voorzien van behoorlijke schriftelijke volmagtte doen vertegenwoordigen oin de hij de Wet vcreisclitc Loting naar behooren te doen; zullende voor hen, die. persoonlijk afwezend mogten blijven en zich niet op voorschreven wijze hebben doen vertegenwoordigen door een der Leden van de Commissie worden getrokken. Dat ten zelfden dage op gelijke wijzeeene Naloting zal plaats hebben ten behoeve van diegenen welke tot de Loting verpligl zijnde, buiten hun toedoen niet onder haar mogten zijn begrepen geworden alsmede ten bcbocve van heu0 die ofschoon in andere Gemeenten reeds geloot liehhende sedert de lualslvoorgaande inschrijving, alhier zijn komen inwonen en voor de vreemdelingen welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallen om als Ingezetenen te worden aangemerkt. En dat eindelijk den belanghebbenden bij de Loting de gelegenheid zal worden opengesteld om dc redenen van vrijstelling, waarop sommigen aanspraak zouden mogen maken ter kennis van de genoemde Commissie tc brengen, met aanduiding van het artikel der Wet en het onderdeel daarvan waarop zij hunne reclame gronden. En opdat niemand hiervan ccnigc onwetendheid voor wende zal deze worden gedrukt en aangeplakt op de gebruikelijke plaatsen. Amersfoortden 13. Junij 1367. Burgemeester en f'elhouders voornoemd Üe Burgemeester De Secretaris A. G. W1JERS. W. i,. SC HELT US. I)e BURGEMEESTER va* AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat hel door den lieer Commissaris des Konings in deze provincie executoir verklaard kohier Nu. 1 van de wijken A R C en I) der personele belasting over liet dienstjaar l86'/«i ail" den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wicn ieder verpligl is zijnen aanslag op deïj bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aan geplakt te Amersfoortden 13. Junij I3G7. De Burgemeester voornoemd A. G. W1JERS. J. IV. Rosbach G. T. Kampscftreur. J. van Rottenburg C. Dieters II. Abbenhuis IV. van Doornik IV. van llasclen J. C. van Eijbcrgcn. Volgens ontvangen inededeeling zal hel mu ziekcorps der d.d. schutterijby gunstig weder AMERSFOORT, 17 Juoij 1867. Op Dingsdag deu 10 Julij e. k. zullen de verkie* zingen plaats hebben van de leden der gemeenteraden, die tnel den eersten Dnigsdag van September e. k. aftreden. In de gemeente Amersfoort zullen alsdan aftreden de Ileereu L. A.van Deck, D. E. Herschel, J. F. LagerweijD. Scheerenberg en E. E. Visser. De 49e verjaardag van II. M. onze geliefde Koningin is hedcu alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Donderdag middag'}], hebben wy iu hel vorig nummer vermeld, dal hel houwen der drie woon huizen voor de llouwvereeniging le Amersfoort op dien dag gegund was aan den heer J. C. van Eij' bergen, inr. timmerman alhier, voor f 29.940. Doch elders werd reeds des morgens geplaatst, dat gemelde dn wetk had bekomen voor zijne inschrij vingssom 30,100.dit herigt was onjuist. De aanneming was hem toen nog niet gegund ver mits het Llestuur bij de aanbeslediug op Woensdag middag zich overeenkomstig de voorwaarden van het bestek, het regl van gunning had voorbehouden en ook niet vroeger dan tegen Donderdag middag het Bestuur de aanneming heeft geguud lot f 29,940. Dus zyn an.'ere (naden IJeeren Bestellers ooruil geloopcn. Wij laten thans volgeu de opgave der negen inschrijvingen J. II. Broers. alhier, ingeschr.voor .38,800. .30 070.— 33.800.— 33,300. 34.528. 33.800.— 33.750.— 33.700.— 30,100.—. Woensdag avond e. k. le halfacht op de Varkenstnarkt alhier eeuige muziekstukken uitvoeren. In de vorige week is een schippersknecht aan de koppel alhier in de rivier de Eem getui meld. doch door vluggen bijstand uit dat verkoelend bad verlost. Te Zeist zal op 22 Augustus eene Tentoon stelling van I'aarden en eene grootc verloting van werktuigen worden gehouden door het Hoofdbe stuur van het genootschap van Landbouw en Kruidkunde. Men meldt uit Zwolle van 13 Junij Bij het jongste drukke vervoer van vee van hiernaar humeri de lijn van afsluiting is dagelijks ten minste éda eitra trein van p. m. 5U wagens over den ccnlraalspoorweg naar. Utrecht vertrokken en hebben op eukele dagen twee treinen dienst gedaan. Men schatdat hierdoor in den tijd van 16 dagen 12 a 15 duizend stuks rnelk- cn jong vee zijn vervoerd, eu stelt men den prijs van elk stuks vee dooreen op f 125, dan vertegenwoordigt die uitvoer het aanzienlijk kapitaal van 1,025.000. Bij beschikking vau den Minister van Uinuen- landsche Zaken van 13 Junij is bepaald dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal in het hoofd-kiesdisirict 's Graven- liagenoodzakelijk geworden ten gevolge van het aannemen door mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt der benoeming lot Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister bij hel hof van Frankrijk zal geschieden op Dingsdag "2 Julij a. s., en de herstemming, zoo noodig op Dingsdag 1(5 Julij daaraanvolgende. Mei genoegen meldde men in een particulier telegram uit Parijs, dat aan de Maatschappij Tot nul van 't algemeen door de commissie van be oordeeling der wereldtentoonstelling aldaar een buitengewone prijs is toegekend. Met betrekking tot deze voor genoemde instelling en voor geheel het land hoogst vereerende onderscheiding wordt ook later uil Parijs nog het volgende berigl«Ter gelegenheid van de tentoonstelling was een buiten gewone wedstrijd uitgeschreven voor de instellingen en de byzondere personendie zich jegeDs den werkenden stand bijzonder verdienstelijk hebhen gemaakt. De groote prijs, daarbij uitgeloofd, was 100.000 francs; deze is echter niet toegekend, maar vijf prijzen zijn gegeven en wel aan de vol gende landeuNederland [Maatschappij Tot nul van 't algemeen]. Rusland, Spanje, Portugal, Italië." Men heelt opgemerkt, dal hier en daar de boter soms een onaangenamen smaak en reuk heeft, ten gevolge waarvan die op onze eigene markten en aan die le Londen lol een veel ver minderden prijs, dan anders het geval zou zijn, moet worden van de hand gedaan. Nasporingen hebhen tot resultaat gehaddat in het voeder der kueijen met zeker soort van lijnkoeken of lijnrneel de oorzaak inoet worden gezocht. Bij het proeven der lijnkoeken die men op hel oog heeft en [althans in de onderzochte gevallen] eene tamelijk lichtgele kleur hebben, vond rneu denzelfdeu scherpen, onaangenamen smaak als de holer heeft waarvan hoven wordt gesproken. De gemeenteraad van Ooslstellingwerf heeft besloten dat de hulponderwijzers bij het aangaan van een huwelijk onmiddellijk hunne betrekking verliezen. Omtrent hulponderwijzers, die jonge meisjes tol huishoudsters nemen heeft die eerzame gemeenteraad nog geen besluit genomen. De heer Mulder, kastelein le Coevnrden, lokte op Pinkstermaandag door een vreemd volksvermaak, ni. een zeegevecht op drijvende tonnen, jong en oud groot en klein, builen de poort, zoadat Coevorden geleek op Athene tijdens den zeeslag bij Salamis. Ieder verlangde het vreemde schouwspel te zien en geen woudcr want zoo iets had men zelfs op het programma van de tentoonstelling le Parijs niet gevonden. Men sprak er zelfs van, dat, als de groote Vorsten van Europa hel wisten ze ongetwijfeld daar zouden komeu, om het miniatuur gevecht iu oogenschouw te nemen en dat men den naam van den manin wiens brein zoo iets was opgekomen door het oprigten van een standbeeld moest vereeuwigen want zulk een genie had Coe vorden nog nooit binnen zijne wallen zien geboren worden. De verwachting, gelijk men denken kan was in hoogc mate gespauuen. Eene groote massa men» schen die eerst eene wapenoefening, nl. hel schieten op den vogel had bijgewoondbevond zich reeds lang vóór hel aangekondigde uur nabij de plaats waar dc schepen vuur anker lagcu. Met ongeduld verbeidde men het oogenblikwaarop de strijd zou beginnen. Eindelijk kwamen de de Huilers en Trompen in prachtig walercostuum te voorschijn, leder bevelhebber slapte vol inoed naar zijn admi raalschip, wille het beklimmenmaar, helaas! het schip kantelde om enonze admiraals lagen in hel water en met hen het genie van kastelein. De moed der bevelhebbers was spoedig door het algemeen bluschmiddel gebluscht, zoodat van het geheele gevecht letterlyk niets kwam. 't Was wel jammer, want hel marktplein van Coevorden biedt zulk eene scboone gelegenheid aan voor het oprigten van een standbeeld. Van 2 tot 8 September zal te Zurich een Europeesch congres van veeartsen gehouden worden, waarop de runderpest het hoofdonderwerp der be raadslagingen zal uitmaken. Een Franschman heeft een nieuw soort van papier uitgevonden dal onmiddellijk het bloeden doet opboudea. De maarschalk Niel heeft een contract mei hem gesloten en hem dadelijk 300,000 boek besteld. Op den tweeden Pinkslerdag zijn aan de bureaux van het Nijverheidspaleis te Parijs 136,000 toegangbewijzen afgegeven; het hoogste cijfer dat lol dusver nog ooit bereikt was. Een ander nog niet voorgekomen feit is geweest, dal by verschei dene restauraliehouders reedsjlin het begin van den avond de voorraad van ververschingen geheel was uitgeput. Den 4 Julij zal, op uitnoodigiog van het pharma- ceutisch genootschap van de Seine, te Parijs een inter nationaal artsenijkundig congres worden gehouden, liet zal drie dagen bijeen blijven en in de groote zaal van bel Conservatoire royal des arts et métiers vergaderen. Het hoofdpunt, waarover, blijkens den oproepingsbrief, beraadslaagd zal worden, is bet vraagstuk van bescherming van vrijen handel op pharmaceutisch gebied, eu ook, of de pharma- ceul enkel als rnau van wetenschap, dan wel levens als handelaar moet beschouwd worden. Te Parijs bevindt zich thans eeu Mormonea- gezantschap, welks aanvoerder is Brigham-Young jr., de tweede zoon van den opperpriester der Mormouen en algemeen gevolmagtigde voor Utah; hij wordt o. a. vergezeld door Franklin D. Richard, brigade generaal der militie van Utah. Toen Brighain-Young jr.thans te Parijs van het Zoutmeer vertrokhad hij 23 zusters en 19 broeders in leven, door den opperpriester, die de veelwijverij op eene hreede schaal in praclijk brengt", bij zijne vrouwen verwekt. Brigham Young jr. is 3D jaar oud, en vader van negen kinderen, hein geschonken door twee vrouwen, waarvan eene hem naar Europa vergezelde. Franklin D. Richard heeft vier vrouwen twee Engelscheen twee Atneri- kaansche, eu 22 kinderen. Uoolschnddcrs cn Paardcnharkcn, Op de verschillende landbouwtentoonstellingen die iu de laatste jaren in de provincie Friesland gehouden werdenhebben velen kennis kunnen maken met de bovengenoemde nuttige werktuigen. Het is onuoodig eene beschrijving van de inrigting en het gebruik hier mede te deelen, omdat zij reeds op vele boerderijen iu Friesland en elders eiken zoiner iu werking kunuen gezien wurden. Deze werktuigen worden mede met veel succès gebruikt in de environs van Amersfoort, alsopdea Heiligenberg, Renswoude, Geerestein cn Scherpenzeel. Ook heeft eeu der voornaamste voorgangers in land bouw verbetering in EekholFs Almanak voor Landbouwers en Veehouders voor 1867", door de mededeehDg zijner langdurige proeven cn onder vinding den weg gebaand aau allen die nu of later hooischuddcrs en paardcnharkcn weusclien te be zitten maar eerst iets meer van de zamenstelling en hel gebruik willen leeren. liet doel met dit schrijven is op het nut te wijzen, dat eene rneeralgemeene verspreiding dezer machines voor grondeigenaars en landbouwers, vooral iu grasrijke streken, waar ieder jaar veel hooi gewonnen wordtzoude hebheD. Iu Engelanden ook reeds op vele plaatren in Nederlandwaar de hooischuddcrs en paardenharken sedett lang in gebruik zijn. is ineu door de onJer- vinding tot de overtuiging gekomen dal het hooi mei den hooischudder bewerkt teel heter is dan hetgeen met de baud gekeerd wo'dl. Im/ners het hooi wordt door het werktuig meer egaal cn vol. komen uiteen gespreid dan door banden-arbeid, en 20 tot 30 booijers kunnen niet meer eu althans niet zulk goed werk ieveren als ee'n schudder. Op den hooischudder volgt daar de paarden- hooi hark die met den eerste^ een geheel uitmaakt. De lande., van de hooihark werkeu ieder op zich zelve en volgeu alle oneffenheden van den bodem, waardoor niets buiten aanraking blijft. Alles wordt medegevoerd wat zich op haren weg beviudi. Ter wijl een kleine jongen niet den hooischudder kan wei ken is voor de hooihark een stevig man noodig, omdat hel opligten der tanden geeu ligt werk is. Wil de landbouwer dit wrk zelf mede doen cn zich niet bijzonder vermoeyendan neme hij een

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1