AMERSFOORTSCHE COURANT, M JU 1485. van DINGSDAG 6 Augustus dS67. Dit blad verschijnt de» Haandags eo Donderdags 's avonds. De Abonnementsprijs it ƒ1.50 in de 3 maanden.Van Adverlenliën 1 tot 6 regel* 60 Gen Is, elke regel meerder lOCeots; legale Adrertentiêa per regel 15 Gent*behalve hel Zegelregt. Af*. nummers /Ü.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Ditg. A. II. wan Clttff, te Amersfoort'S Bureau Amersfoortscke CourantLangestraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Viscbiuarktzoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in bet Rijk. AMERSFOORT, 5 Augustus 1867. De beruchte taak van den aangeteckenden brief, die 'suacbt9 21—22 Julij in bet Amersfoorlsche postkantoor werd verduisterd, is. naar wjj vernemen, ook van wege hel Miuisterie van Financiën krachtig aangevat, en was Vrydag en Zaturdagjl. de Inspec teur der posterjjen de heer Ste/fent aan dat post kantoor, uaar men zegt, niet zouder vrucht werk zaam. Men meldt ons uit de Over-BetuweDe tabak die bier een hoold-product isslaat goed maar verlangt qpaj- waruite." Men schryfl ons uil Zwolle: De handelsbrieven alhier uil het Noorden des R|jks ontvangen klagen bitter over den laogzaineo spoed waarmede daar aan de Siaats-spoorwegen wordt gewerkt en vraagt inen met verschoonbare ontevredenheidwas is in FrieslandGroningen cu Drenthe verrigt sedert de spoorwegwet door de wetgevende magt is goedgekeurd Meu vraagt dit vooral met het oog op den tijd, die er noodig was om den Centraal-Spourweg daar- testellen en meeut dat alzoo deze provinciën op uieer spoed in dat werk mogen aanspraak maken. Ook hier weuschl men by de drukke bandels- relatiëu en de zich steeds vermeerderde correspon dentie vau Zwolle met gemelde drie provinciën dal de verbinding met Leeuwarden eu Grouuigen over Assen toch bespoedigd worde en vraagt meu of de onteigenings-Coininissic i/i Drenthe reeds in het beul is der gegevens, die zij noodig hee/t om haar werk net kracht voort te zetten f De drooginakiug van een gedeelte der Zui derzee volgeus het plan der Heereu Üeijerinck en Stieltjes houdt de aandacht van bel publiek vooral vau de bewoners van de kusten langs geuoetnde zee lu booge mate bezig. De groote vraag, die in dezen aanleiding«kan geven tot gewiguge bedeukiogeois deze: zal de rivier de IJssei binnen of buiten de inpoldering blijven Meu meldt uil Staphorst van 30 July Voor eenige dagen had de uil Amerika albier teruggt-komcu R.van Rouveeneeue treurige reis naar Meppol. Toen hy daar gekomen was ontdekte hjj dat hij zyne portefeuillemet aanmerkelijke waarde lu papier, verloreu had. Onder weg legde hy io dezellde herberg aan waar hy des morgeus ook ieis gebruikt had, en maakte daar zyu on geluk bekend. Op de vraagwelke kenteekenen van eigendom luj kou opgeven gaf hij daarvan aauwyziiig, en de eerlijke vinder J. Reiod alhier, loonde nu de portefeuille cu gaf ze den eigenaar terug. Er waren 3 bankbiljetten van 1O0O ieder eu 2 elk van f 10D in. De portefeuille was iu de achterkamer der herberg gevouden. 't Is in Jauuarij 1710. Gij zieler (te Amsterdam) zes deftige mannen om de talel zitten't zijn de (Jekeu, vier Overlieden eu de Collegie-meesler. En dit ziju nu geen ambachlsliedeumaar geleerde heereueu we mogen dus bier een zeer gcwigtig discouts verwachten. Al die rnooye schilderstukken aan den wand trekken thans uiet eens onze aauduclil; wij luistereu naar heigeen d<: heereu daar aan de talel met zooveel ernst bespreken. Meent ge, dat ze 'l welligt over 't barbiersambt" hebben? Ol over de uylhaug-bekkens? 't Zou ous niet kunnen verwondereu. waut wy welen dat de barbiers ook lot bel Chirurgijnsgild behooreu en dat ze ook hun proef moeten doen, daar ze niet alleeo den haard scherenmaar ook aderlatingen verriglen. Doch de discussiën loopeu over heel iels anders over 'l haarsnyden Wat men toen al uiet ouder de chirurgie be trok I Dij eene keur van 1700 had de Regering aau alle paruikenmakers «wel ezpresselijkverhodeu hair te snydenAlleen diegeuuu onder hen, die voorzien waren van een permissiehrief van het Chirurgijnsgild, mogien die gewignge kunst bewerking aau 's incusclicu hoofd veirigten. En dit werd van zoo groot helaug gerekend dat die permissiehrief ieder jaar vernieuwd moest worden, en telkens 10kostte. Maar nu waren er «eenige qoaadwillige pruykmakers", die zich niet ontzagen, oin, zonder permissiehrief van 't Chirurgijnsgild toch een bordje uit Ie steken waarop te lezen stond, dat zy 'l haar sneden. Natuurlijk had de Deken zoodra dat allergewigiigst feit hem ter ooreu gekomen was, er den gildeknecht op afgestuurd. Maar die quaadwillige pruikmakers" hadden durveo zeggendat het gild er mets meê te maken had dat de Regering wel hel haarsnijden, maar geen uithangbordjes verboden lud Daarover nu zyn de geleerde heeren van 't Chi rurgijnsgild ten hoogste verontwaardigd. Zullen wy toelaten", roept de Deken uit, «dat door zoo danig een frivole exceptie de keure worde gcëlu- deerd En 't eenparig besluit is, zich in deze importante aangelegenheid terstond tot lleeren Durgemeesteren te wenden. En Myoe Ueeren van den Gerechte achtten die haarsuyderskwestie dan ook belangryk genoeg om er onverwyld in Ie voorzien en ook dat uithang- bordje schatpligtig te maken aan 't Chirugjjnsgild. Wie ooze eeuw soms van beuzelachtigheid be schuldigen en op onze groote voorvaderen wijzen wil dien wil ik niet tegenspreken; maar hy mag toch ook wel eeos onderzoekea met welke gewigtige diagen die groote voorvaderen zich vaak bezig hielden Men leest in de Volksvriend Wetten tegen de dronkenschap in Zweden. In Zweden wordt iemand, die io staat van dronkenschap in 't openhaar verschyut, de eerste maal veroordeeld tot eeue boete vaa rutin f 7.de tweede maal lot eeue, die tweemaal zoo groot is, de derde en vierde maal is de straf veel zwaarder: bij betaalt niet slechts een zware boete, bij verliest daarenboven de reglen van kiezer en van gekozen te worden eu op den Zondagvolgende op den dag zijner droukeoschap, wordt by in de kerk te pronk gesteld. De vyfde maal wordt hij io een verbeterbuis opge sloten en tol zes maanden dwangarbeid veroordeeld. De zesde maal wordt hy lot een jaar gevangenis straf veroordeeld, lederdie eeu ander tol dron- keuschap verleid heelt, betaalt eene boete alsof bij drooken geweest ware; en wanueer hij een outnou- dige tot dronkenschap beeft gebragl bet dubbele der boete. Een geestelijke, die zich aau dronkeuschap heeft schuldig gemaakt, verliest zyne bediening; eeu leek, die eeue opeuhare betrekking bekleedl, eu zich in drank te buiten gaat, wordt geschorst of afgezet. Nooit geldt de dronkenschap ter verschooniug van eenig tnisdrjff. Eeu inancfie in slaat van dronkenschap omkomt wordt hiel op hel kerkhof begraven. De Belgische Scherpschutters in Londen. De tegenwoordigheid vau den Sultan vanTurkjjë, den onderkoning van Egypte, die, getrouw aau hun geloof, weigeren wyueu of geestrijke drauken të gebruiken, en de Belgische Scherpschutters brengt de wereldstad in rep en roer, zoo schrijft een Engelsch blad maar als naar gewoonte beton nen wij onze gaslvrybeid meest in eten en drinken. Hel schijul dal wy ouze bezoekers moeten onthalen inet hen droukeu ie maken. Wat ons id pracht eji smaak ontbreekt vullen wij aau met bier en aan gezette wijnen. Wij zondcu een prachtig sc£p, de Serapisotn ouze Belgische vrieuden al te tialeu en droegen zorg om eeu overvloedigeu voorraad van bieren enz. aau boord mede te nemen. De ge- volgeu lagen voor de hand; zie bier wal de Corres pondent vau de Daily Telegraph daarvau beiigtte: Toeu hel middagmaal was afgeloopen begon bel drinkeu eu de gevaren vau de pale ale werden gevolgd door de gevaarlijke verleiding van ruin eu puucli De scheepsofficieren zageu elkan der bedeukelijk aau cu sprakeu vertrouwelijk over bel waarscbyulijke gevolg dier buitensporigheden op bel scheepsvolk. Er was uiet meer volk aan boord dan hoogst uoodig was eu hoewel vertrouwd en berekend voor huu werk., war«n bel geen af schaffer s. Geen wouder ware het dus ludieu zy aau de verleidiugzoo gereedelijk door vrienden hand aangeboden, geen weerstand boden. Ware er dieu uictit storm gekomen dau zou er uiet alleeu ongemak maar groot gevaar ontstaan zyn aan boord vau de Serapis. Gelukkig bleef het weder zeer stil eu alles gtug goed althans er was geen bezwaar voor den kotnmaudaul uit outstaau. Het bier bad letterlijk als water uver bel dek gespoeld. Daarua vulgde de grog eu «punch" iu gelijke inate. Heel jolig zekermaar zyn zulke handelingen geschikt om ouze nationale waardigheid op te iioodcii Veronderstel dal Rusland eeuige buuderd Eugelscheu zou uiiuoodigeu otn Petersburg ecu bezoek te breugeu en ze dau onderweg drunken zou inaketiHoe deugdzaam zouden ouze dag- bladschrijvers dan worden! Hoe zouden zij uit weiden over de Uaibaarscbe zedeu eu sinakcu der Muscovielen." Hel omhaal der Belgen in Londen koint vrij wel overeeu met dat aau bourd van den Serapis. Zy werden kosteloos genoodigd iu verschilluude publieke plaatsen vau twijfelachtig fatsoenwaar leveus de dcmi-uioude baar gewoou reudez-vous houdt. Veronderstel dal de Frauscben de Eugel scheu uoudigdea uin hen Ie ontvangen iu de Jardiu- Mabillc" of de Gloserie de Lilas" hoe zou hel naliuuale eergevoel gekwetst worden Eu toch wy doen hetzelfde met de Belgen. De leesten iu Gre- inorue, de Alüainbra de Agriculiutal Hall, zijn onzer reputatie als een groote, vryeeu Cbristelykd natie geheel onwaardig. Iu de Guildhall" zelfs was overvloedig bier en wyn voor ouze gasten teu beste, inaar weinig meer dan dit. Inderdaad kumt bet totaal van onze ontvangst neer op drie woorden wijn bier en toejuiching. Indien de Belgen een beetje gezond verstand gebruiken dan moeten zij een afkeer gekregen bebbeu van een volkwiens gedachten niet verder reiken dan het fust of bel vatIn plaats van onze krachten in de wonderen der industrie te vertoooen, toonen wy juist onze zwakheideene ons beheer-' schende zonde en geven vrijwillig het schouwspel van den dronken slaafals een waarschuwing voor onze gasten legen dit kwade voorbeeld." - Voor eenige dagen is een tweede transport van zes Weener buffetjuffers naar Parijs vertrokken, om de leemte aan te vullen in de restauratie van Ureherin het tentoonstellinggebouwontstaan. Vjjf der meisjes die in de vorige maand met geiyk doel tc Parijs kwamen hebben reeds haar geluk gemaakt. Eeue. te Weenen geboren, treedt weldra in hel buwelyk met een Spaanscben grande. Een tweede, uil Hongarijë afkomstig, wist bet bart van een der meest bekende mannen uit de voorstad Saint-Germain te boeyen en beeft met dezen reeds het huwelyksreisje ondernomen. De scboone Poolscbe juffef die bij baar verscbyneo de algemeeae be wondering opwekte, woont reeds een maand op een bekoorlijke villa, naby Vicbyals gemalia van eeu markies, die hare toekomst met eeo kapitaal van 2U0.000 fr. verzekerd heeft. De vierde won de liefde van een Ainerikaanscben nabob; geboren in de Tyroolscbe bergstrekeu, is zy reeds drie weken door den ocea-n van de oude wereld gescheiden. De vyfde eioueljjk is. als de echtgenoot van een zeer geacht en schatrijk man, met dezen naar bare geboortestad Weeoen teruggekeerd. Hoe meoige smachtende scboone zou als zy zeker was zóó baar geluk te maken gaarne buffel- juffer willen worden Den 29 Julij is in de nabij Marisch (Silezië) gelegen steeukoleuinyn Rotschilddoor bel inslaan van betonweder, eene ontbranding ontstaan, terwyi een honderdtal arbeiders zich in de mijn bevonden. Vyftig zyn er uitgehaaldwaarvan 20 levenloos. De mijn is grootendeels ingestort. De pogingen tot redding werden by de afzending van dit berigt nog voortgezetdoch bet was hoogst gevaarlijk in de diepte verder voort te dringen. De commissie, tot onderzoek der Italiaanscbe marine ingesteld gaat steeds ijverig met haar on derzoek voort. Zij beeft thans den baron Cosa, kapitein van den Terribili, in slaat van beschuldiging gesteld omdat hy gedurende den slag bij Lissa den strijd had vermeden. Op gelijke wijze is de kapiteiu d'Auico chef van den staf van admiraal Persauo van zyne waardigheid ontzet en zuilen ouk nog andere officieren deels hunne posten ver liezen deels gereglelyk worden vervolgd. De com missie moet tot resultaat zyu gekomen dat onder alle hoogere bevelhebbers bij Lissa Persano zelfde minst schuldige is geweest. 1'olUieke itevne- Wal is eene nota wat eene dépêche wat eene interpellatie in de diplomatie narnelyk. 'l Antwoord daarop maakt de booldeu der Fransche ea Pruissiscbe dagbladen terdege warmen wel naar aauleidiug van eene boodschap door Napoleon onder eeu vau die drie namen aan Pruissens koning ge- zotideu ter zake der Noord-Sleeswykers voor welke zijne Fransc.be Majesteit zeer bezorgd is. 't Orgaau van con Bismarck geeltnaar aanleiding van al dit twistgeschrijf, eeu zeer opmerkelijke weuk eu zegt uiet zoo vele woordeu Onware tijdiugen worden geregeld onder de me nigte verspreid tegen de lydsuppen welke door de speculatie bepaald zyu voor bare verrekeningen er bestaat eeue formele organisatie voor bet verspreiden van onware eu valsche tijdingen en beriglcu-; daardoor worden de gemoederen opgewonden de handelswereld verontrustuiet ccu woordde toestand vau stagnatie, voor bet algemeen welzyn zoo uadeeligverleugd; «en wie slaat nu niet dc financiën in zoo naauwe aanraking wie is afhankelijk van baar? De Fransche Drukpers Waarom," zoo eindigt de Nord-Deulschc Zcitung last inen hel kwaad niet aau, terwyl de wortel zoo in de uabijheid ligt Dat is op deu rnau af gesproken, en bet ant woord vau de Pai jjschu publieke dagbladpers Ook die pers begint duidelijker te sprekeu over de kwesue van deu dag. Frankrijk wil vrede, zegt zymaar er zou zich toch een geval kuuueu voordoen waarin bet met mogt berusten. Als Piuissen zich in de plaits van Bcjjeren dringt, als hel zyne krjjgsinagt tot Landau uit strekt, tasten voet io het groot-hertogdom Baden

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1