AMERSFOOUTSCHE COIIRAN M 1504. van Y R IJ D A G dd October d867. ■frj 10 Cent»'-'1 legale Advertentiën peTrceel ISt^nt^h «önds. De Abonnementsprijs is 1.50 in dc 3 maanden. Van Advertentie» 1 tot 6 regels 60 Cent» elke regel meerde^ /üf -B,ie7 fran°°- - b,j *\ui v- "tanCUt rr'*™- Oude Visclnuarkltoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-üirecleuren in het Rijk. KENNISGEVING. DK BURGEMEESTER K.X WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen ter keunis van de ingeze teoen dal de Commissie, die zich gedurende onderscheidene jaren heeft belast met de verzorging tan spijzen aan behoeftigenzich weder bereid beeft verklaard om gedurende den aaustaandeu winter hare pogingen tot leniging van de armoede toort teutten. Burgemeester en Wethouders opeuiyk hunnen dank betuigende zoowel aan de buvengenoemde Commissie, voor hare belanglooze en edelmoedige werkzaamheid, als aan de lugezcleuen, voor huuue milddadige medewerking, maken tevens bckeud dat de Commissie voornemens is, om op Maandag, den 14. October e. k. aantevangeu met hel opeuen der aan de huizen te doeue tuschrjjviugeu lot deel neming aan het utldeelen vau spijzen gedurende deu aaustaandeu wiuler; terwyl de tugezetcuen dezer gemeente dringend wordeu aaugespoord om door ruime inieekeuitig de heilzame pogiugun dier Commissie te ondersieuueu eu daaidoor huune belangstelling in deze zoo uuliige lurigtmg Ie tooueo. Amersfoort7 October 1867. De Uurijcmecster en Wethouders voornoemd De Burgemeester De Secretaris, A. G. W1JERS. W. L. SCllELTUS. SPAARBANK. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op Mntiudllg 14 October e. k. ten llaadbuize lu Imeri/uortdes namiddags van 1 'i tot 1 ure. VAN DE POLI., Secretaris. AMERSFOORT, 10 October 1867. Blijkens achterstaande advertentie zal Dingt- dag e. k. door het Aldeelingsbesluur te Amersfoort evt-n als iu alle audcie pla.tseu des Ryks, cene collecie wordeu gehouden ter iuslaudhoudiug der Maatschappij van Weldadigheid. Heelt de liefda digheid van Amersloorts burgerij ï,cb tu" allen tyde door daden glausrijk gekenschetstvooral bij deze gelegeuhetd wordt gehoopt dat zij zich weder schitiereud zal verlooueu m eenen rijken oogst voor eeue instelling van zoo veelzijdig nut. Het tooneelgezelschap van deu Salon des Variétés der llecreu Judels eu van Riene van Rotterdam onder duectie der Heereu Louis bouwmeester Co., zal twee Iraaye looneelvoorstellingen in Ainicilta alhier tijdens de kermis geven, op Maandag 21 October eu Honderdag 24 October e. k. Wjj hopen tegen een volgend nummer volledig bekend te ziju mei de titels der voor- en uaslukken en zal het gewis velen genoegen doen te vcruemen dat de lieeren Eduard Hamberg en Louis bouwmeester, en Mevrouw Christine bouwmeester daarin de hoofd rollen vervullen. Dit tooneelgezelschap, geregeld te Rotterdam werkzaam mag zich aldaar m alge- uieeuen byval eu volle zalen verheugen, zoodal inen inut vertrouwen mag hopen dit hel ia Amers foort helzcllde succès zal tuoogslcn. De Atnslerd. Cl. meldt: Wy vernemen dat de kermis, by het desbe treffende raadsbesluit voorwaardelijk tui) 21 October tot 2 November gesteld alstiu bepaald op dieu tijd zal gehouden worden, alzuo de openbuie gezond heidstoestand kan geacht worden zulks (e ver oorloven." He Minister van Oorlog heeft bepaald dat er b(j de ondersciteidcue corpsen van het leger voortaan zooveel militairen beneden deu rang van ollicier gehuwd zullen mogen wezeu als volgt regenten! grenadiers en jagers 58; een reg. iof. 66; instructie batatllon 12; ulg. dép. van discipl. 7; ecu reg. hussaren 16; veld-nrtillurie 44; een reg. vesting art. 3(1lijd. art. 14; pontonniers 0; en by het bat. mineurs en sappeuis 14. Overmorgen zul te Lissabon liet standbeeld van den dichter Camoëus woiden onthuld; de auteur der Lusiadedie in ellcudc stierf, zal dus byna gelyk met Vondeltwee eeuwen na ziju dood, veiheerljjkt worden door ecu bcwondeieud oageslagt. Hit zijn de ware gruole mannen die meer dan twee houderd jareu deu toets der critick hebben kunnen doorstaan, iu Frankrijk beeft tneu hel marmer reeds besteld als de groote mannen van het keizerrijkUillauli, de Morny enz. nog boven aarde staan. Na twee honderd jaar zijn zy vergeten en omver geworpen. Regl voor allen He Nieuwe Rolt. Cl. behelst hel volgende Volgeus olliciëcle bescheiden betreffende de ver deeling der officiersrangen van liet Pruissiache leger en de marine,, is zij als volgt: een generaal- veldmaarschalk, de in 1783 geboren graaf Wrangel; een generaal-veldluigrneestermet den rang van veldmaarschalk, prins Jvarel; ecu generaal-inspecteur der kavaleric; 40 generaals der ml'anterie en kava- °t 72 '"''enaDls-generaal1)0 gen.raal-m.joors- 142 kapiteins der lulauterie, 46 kupiteins der ka-, valerie, 28 der artillerie, 12 der genie; 103 eerste luiienanls der iufautene47 der kavaleric, 34 der artillerie, 12 der genie, 38Ö majoois der infanterie, 1Z1 der kavalerie, 1U3 der artillerie, 40 der genie. Wü begrypen echter die verdeelmg niet, ten rniuale zy is al zeer zonderling, eu vermoeden wij dal in deze opgave veel fouleu schuilen. Een hegrafeois. dertig jaren na deu dood. zag inen onlangs ie Ueilyo. Zy, die zoolang hare laatste ruslplaals wachtte, is de beroemde schoone Rahel Levjo, echlgenoote van wyleu baron Warnhagen wel bekend als geschied schrijver eu i'ruissisuh diplomaat. Vreezeudc dat zij levend zou worden begraven, had deze dame in haar testament bepaald, dal baar lijk met eeu glazen stolp zou wordeu overdekt en dal men het tot een tnaaud ua overlyden zou bewaken. Vervolgeus moest inen haar siollelyk overschot in eene uitsluitend daartoe gebouwde vestibule plaatseu waar bel dertig jarea zou bly ven. Hit laatste verlangen van de overledeuc werd stipt nagekomen eu daar uu de bepaalde 30 jaren ver streken zyn, heelt men baar lyk dezer dagen voor goed naar bet kerkhof overgebragt. Ue wonderen op bet gebied der «kunst" ver meerderen zich dag aan dag. He eenbeenige danser Üonato werd door den schaatsenrijder llagncs ver drongen de koppenafsntjder Epstein wordt door den geestenbezweerder batch overvleugeld, en nu komt l'lulo in eigen persoon uit de benedenwereld opzetten, om hel bewys opteleveren, dat ook Epslein en bascli oog overtroffen kunnen wordeu. Een oudernemer van publieke vermakelijkheden te Wceucn ontving naineutlyk dezer dagen de vol gende aaubiediog: Mynbeer, ik ben zoo vry, u voor uwe feesten mync diensten aan te bieden. Ik ben voor de eerslemaal te Weenen als de eeuigc vuurkoniag Pluto beheerscher der benedenwereld. Myn programma is: 1". Met een gloeiend ijzer langs myne banden en voeten slrykeo; 2°. een gloeyend ijzer met de tanden afbyten; 3°. een 24 duim laugen gloeijeuden degen door slikken 4°. met de bloote voeten op een gloeijende plaat slaan 5°. een lucifers-a vond tnaal te nuttigen bestaande io liet drinken van kokende olie eu hel eten van vlammeude pek en zwavel. Zoo gy lust gevoelt my te engagecrenmijn heer I kust iedere voorstelling 40 florijnen. N.B. Er is noch bedrog, noch magische mis leiding by. He Belgische Minisier van oorlog heeft dezer dagen maatregelen ter bevordering van bel lager ouderwijs bij de troepen voorgeschreven. He toekomst van hel leger (zegt hij) is thans meer dan ooit afhankelijk van deszells vordering in de algemeen vereischle kundigheden. He bevel hebbers der korpsen zijn door bunnen invloed, en door de middelen tot aanmoediging waarover zy beschikken kunnen, iu slaat om ons nader te brengen tol de voordeden, die men meent, dal de invoering der wettelijke verpligting lol schoolgaan zou ople- vcreu. Er zullen alzuo by alle rcgcmenlen scholen worden geopend voor de soldaten, die niet kunneu lezen en schryven. Onder de maatregelen, dienstig ter bevordering van het lager onderwjjs by de troepen, moet ik u de volgende aanbevelen: 1®. geen verlof nog andere guust van dien aard te verleenen aan de miliciens, die, niet kunnende lezen cn schrij ven verzuimen op de regementsschool te gaan 2°. bij de loting ter aanwijzing dergenen, die verlof zullen omvangen allen uiltesluilen die verzuimd hebben do school gezet en regelmatig te bezoeken. Te Parijs is thans in de Rue de la Victoire een synagoge iu aanbouw, die byna zoo groot zal zyn als de oulliedraal van Parys. Hat gebouw zal zoo schryl'l een tier bladen in vele opzigten overeenkomen met den beroemden tempel van Sa lomo te Jerusalem die door Tilus werd verwoest. Naar aanleiding vau de dezer dagen op de Parysche beurs onisiaue paniek en van de maat regelendoor de Frausche regering genomen om de verspreiders der valsche tydingen op te sporen, behelst de Times eene beschouwing over de oor- zukeuwuardom zulk eene paniek kan ontstaan. Zij stelt danrby op den voorgronddat speculeren cene ingekankerde gewooute op de beurs is ge worden dat de wereld gehoord heeft van zeer hooggeplaatste personendie door het beursspel schalt ijk zyn geworden; van personen, voor wie het speculeren eigenllijk niet eens eeu hazardspel was, omdat zy de heimelijk zeer vroeg door hen ontvangen berigten tot dezelfde onwettige doeleinden gebruikten als die, waartoe eeu gewoon valscli speler zich van valsche dohbelstceucn bedient. Hat, waar een schurk is, zich meestal 10.000 sukkels bevinden, die zich laten bedriegenisvolgens de Times eene bekende zaak en de politiemaatregelen zouden weinig lol vcrwydering van dat euvel kuunea toebrengen. Maar, redeueert bel bladonaf baukel|)k van de volleerde schelmerij van weinigen en vaa de ligtgeloovigheid van velenis er geea t tv ij fel aanof die ongehoorde gevoeligheid van do beurs komt grooleudeels voort uil de dubbelzinnige houding van sommige gouvernementen op bel vas teland. Met die gouvernementen beeft de Timet meer bepaald keizer Napoleon op het oog wiens staalkuude, baars inziens, te weifelend, en wiens taal te onvers'aaubaur is. Wy gelooveu (zegt bet blad ten slotte), (Jat zoowel voor Napoleon, als voor eiken anderen ,beheerscber van Frankryk, bel hand haven van deu vrede dagclyks meer en meer eene behoefte wordt, eu dal Frankrijk al vierde hel ze gepraal op zegepraalby een oorlog niets boe- genaamd zou kuuuen winnen, inaar daarentegen alles zou kunneu verliezen. Wij houden het er voordat ook keizer Napoleon van niets ter wereld meer overtuigd is dan van die waarheid. Maar wat baat dit, todien hij nocb spreken, noch zwijgen wil, iudien by te gelykcr t(jd ja en neen zegt, indien hij een duurzainco vrede als driugeud ooodzakelyk erkent voor den Frsnscbea handelen toch de wereld in zulk eene spanning houdtdal ieder beursspeculant in staal is de foudsenmarkt in opschud Jiug Ie breogen en alle handels-onder nemingen te beieinmerea Men ziel op de muren te Parjjs overal affiches aangeplakt van eene Eogelscbe verzekering-maat- schappij tegen spoorwegongelukken. Zy betaalt: 400 pnd. st. in geval vau dood 20 pod. st. voor bel verlies van een oog; 20 pud. st. voor bet verlies van een arm6 pnd. st. voor bet verlies van een vinger, 26 pnd. st. voor bet verlies van een been; 26 pnd. st. voor liet verlies van een voet, enz. e». Is het niet een huiveringwekkende gedachte, dat de spoorwegen nog zoo weinig veilig zyn dal een verzekeriog-maaischappy er hare specuiulie op kan bouweu In Frankryk nemen do spoorweg-onge lukken in den laais'.cu lijd verbazend toe, eu de verzekering-maatsch.ippy beeft bet goede oogeoblik gekozen waut juist houden zich de bladen met een drietal ongelukken bezig. Garibaldidie door eene gaosche vloot op zyn eilaud wordt gehoudenroept Italië ia do Movirnento van Genua lot deu opsiand op tegen de slaafsche regering, die geeue kracht beeft orn zich aan vreemden invloed te ontscheuren, en by tcgl dal zoo de Italiaucn meenen dal zyne hulpom naar Rome te gaat)van eeuig gewigt iszy hem bevryden en den ininister-gendarine van de regering verwijderen moeten. In dien geest zyn reeds op verschillende plaatsen meetings gehouden, o. a. te Turyowaar men de September-conventic veroor deeld en Rome als de hoofdstad van Italië gepro clameerd heeft. He niet-interventie van Fraukryk is verklaard te zjjn een nationaal axioma. Meu weet dat graaf vou Bismarck Fnokijk betzelfde toevoegt, met betrekking lol de Huitsctie aangelegenheden. In bet ziekenhuis (e Leeds is dezer dagen eene niet onbelangryke opeiatie verrigt. Zekere Phillip M'Bride kreeg, bij hel drinken van een kop bouillon, eeu plat stuk been in du keel, ongeveer ter grootte vau eeu penny. Alle pogiugen om het te verwyderen laaiden, cn men vervoerde betn naar bet ziekenhuis. Met deu keelspiegel kon men waarnemen, dal liet been up ougcvccr 8 duim van de mondholte in de keel slak. Hrie pogingen, om het met den langcu forceps te verwyderen. mislukten, en daar er geou do miuste twijfel bestond of de patient zoji bezwykeu, iudien hel vreemde voor werp niet spoedig werd verwyderd besloot men zyne toevlugl te nemeu lol de keelsnede. He heer T. P. Tealo maakte eene insnydiog vlak onder den larynx en het been kwam thans te voorschijn rncl bciiulp van een klciucn forceps. Daarop werd do wond gesloten. He patient is redeljjk wel en men heeft alle hoop op volkomen herstel. He Loudensche Punch", die niet zeer geslicht schijnt te zyn tnel hel kluchtspel te Geuève opge voerd vertelt, ouder bel opschrift: Liefhebberij Engelen Ue verdaagde bjjeenkoiust der hoofden vso deze ten hoogste eerhicdwaardigu cn invloedryke vereeuiginghad dezer dagen, des avonds laat, Ic Geuève plaats. Ue verhandelingen schyoeu op huune gewone vreedzame wijze gehouJcn te zyu. Ue afgevuurdigde spreker had slechts een kakebeen stuk geslagen eu maar tien oog uit bet hoofd ge rukt, toen mcu voor de zevende uiaal beproefde, Item tuu den calhcdcr te schoppen. Zie Uier ecoe IQst van de besluiten, die min of inccr eenparig werden genomen 1°. daar de algemecue vrede wcnscheljjk is. is hel de pligt van een iederom alle vuile land-

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1