De Minister kon of wilde het den solicitant niet geven die eindélyk in vertvry feting uitriep: «Maar ik moet toch leven 1" waarop de stuurman van den Staat onmiddellijk liet volgenDaar zie ik de noodzakelijkheid uiet van in." Dit meer rondborstig dan inen9Chlievend antwoord is door den llr. Smile de Girardin in de Liberlé geparodieerd. In eeu penoestrjjd die h(j met zijnen vroegeren adjudaul Clement üuvernoisthans hoofd-redacteur der Presse van Mirèsover de Duitsche kwestie heeft gevoerd laat hij zich in repliek op de vraag van zijnen tegenstander: Wat zoudl gij doen. als Bismarck tot de Zuiderzee doordrong de schoone woorden-ontvalleo: «Ik zie niet in dat hel noodza- ifeIijk is dal Nederland besta!" Volgens de France, heeft de minister Ratlazzi aan het kabinet der Tuilleriën doen weten dal door de Italiaansche regering besloten is ai het noodige te verrigtenten einde te voorkomen dat Garibaldiaansctie benden op ltaliaausch grondgebied aangeworven of aangevuld werden. Ilel cordon der Italiaansche troepen om deu Kerkelijke!) Staal zou uit dien hoofde nirauwer toegetrokken euzoo noodig, versterkt worden. De Moniteur meldtdal het door het ontvangen van overeenstemmende lijdiogen uit echte Koinein- scbe en Florentijnsche brounen. in staat is gesteld, een meer omstandig relaas te leveren van de scber- mutseling op J3 dezer, de eeuig in de laatsiver- loopen dagen voorgevallen. Zie hier het gebeurde De Pausselijke militairen hebben in huuiien ijver voor de zaak welke zij dieneneen gewaagden marsch ondernomen en met de bajonet eer korps van 300 Garibaldianeo aangevalleu dat zich van Monte Libretti had meester gemaakt. Nadat deze plaats door de Pauselijken weder bezet was. daagden de Garibaldiaoen op nieuw op. aanzienlijk versterkt door de aankomst van ongeveer vijf honderd man, aan wie bel gelukt was de naaslbijgelegcn slecht bewaakte grenzen te overschrijden, en vielen Mooie- Libretti weder aao. Tegenover zulk eene groolere slrijdinagt besloot liet Pauselijk detachement tot den aflogt, eu deze werd in goede orde vulbragt. Het detachement bad in den loop van den dag 10 gekwetsten gekregen, die met 13 gevaogen geno men Garibaldianeo konden weggevoerd worden.'De verliezen «van den vijand" zijn. naar het schijnt, groot geweest eu te Florence werd verzekerd dat Menolti Garibaldi ernstig gekwetst is geworden. Zeker is het dat de Garibaldianeo bet voorziglig hebben geacht Moote-Libretti op nieuw en zelTs Solvaterro te ontruimen, eo dat de Romeinen weder bezit van twee plaatsen genomen hebben. AMERSFOORT. 17 October 1807. De collecte voor de Maatschappij van Welda' dighcideergister te Amersfoort gehoudenbeeft upgebragt f 300.25}. Voor beu die Uingsdag ver- hinderd waren huane giften uit te reikenbestaat daartoe oog gelegenheid door hel inzenden daarvao bij den Heer Quarles van Ufford, Penningmeester, ui een ander der leden van bet Afdeelingebestour. Te Utrecht bragt de collecte op ruim 000. te Arnhem ruiin /1500.te Haarlem 782.91}. Maandag avond e. k. zal io Amicitia volgens nevenstaande advertentie, door het tooneelgezelschap der lleeren Louis Bouwmeester f Co. van Rotterdam de Voddenraper van Parijsin 8 lafereelen met een voorspel: de Misdaad, worden opgevoerd, waarin de beer Eduard Hamberg en Mevr. Christine Bouw- meester de hoofdrollen zullen vervullen en in welk stuk, dat elders met buitengewonen bijval is op* gevoerd, ernst en scherts zich afwisselen, en hetzelve grappig eindigt. Vrijdag avond aanst. zullen de lleeren Too- neeldirecteuren Stoete en Jacqui de reeks voorstel lingen van bun touoeelgezelschap openen volgens nevenslaande advertentie met de opvoering van de Oom uil Oost-Indië of de drie gekroonde artisjokken, oorspronkelijk blijspel in 3 lafereelen Hetwelk elders steeds uitermate heeft voldaan even als de vaudeville, die deze voorstelling besluit. Mei blijdschap wordt door velen vernomen, dat de beer I). Carbasius. directeur van het Ainers- foorlsche postkantoor als postdirecteur naar Alkmaar is verplaatst. Zijn opvolger is ons nog onbekend. Iogeworlelde kantoorhebbelijkheden (wij kiezen ^ecn sterker woord} te keer te gaan, uitteroeijen -zal zijne zwaarste taak zijn. fly zij eeu ambtenaar, die. aan de vereischte -bekwaamheden minzaamheid en e'nergie paart toegerust met een scherpen blik om verkeerdheden 4e bespieden; en vooral bezield met eeu geest van reorganisatie. Ons niet verdiepende in hetgeen direct de brie- ■vendienst en andere administratieve werkzaamheden raakt, wjjzen wij er io de eerste plaats op dat het ameublement groolendrels in baveloozeu en ■verflensten toestand is. in weerwil derjaarljjksche •vergoeding voor bureaukosten (naar wy rneenen •/300.en die niet meerendcels in privd beurs behoevcu te vloeyen. Voor bet publiek dient eene geschikte eo ruime vestibule te z(jneo niet bel tegenwoordige nauwe gangetje, dat eerder ccn hondenhokje is, des zomers (e broeyead en des winters te tochtig. Het azen op hel opzenden van advcrteriticn op het leveren van couranten en verdere profjjijesom de bureau-emolumeoteu daardoor te doen stjjgen ten oadeele van zwaar belaste burgersmoet worden geweerd. Inzonderheid worde gezorgd voor secure bewaar plaatsen van waardeosluitingen, enz. en zijn vier sleutels van e'e'ne bewaarplaats en drie a vier kan- toortoegangen te weelderig. Wij hopen dat dan ook geen verduisteung van brieven met geldswaarde plaats viudehopuu dal de nieuwe tbaus nog onbekende directeur niet aao den leibaud loope van zich niet late overbluffen door een of ander radgebekt eu jeugdig onderge schikte maar persoonlyk de teugels m handen houde op eene wijzedie hem de acliliug eu de genegenheid van hel publiek doe deelachtig worden. Nieuwe bezems vegen schoon, en daarom schreven wij nu hel bovenstaande iu hel belang van het publick eu der dienst, terwijl wij meer hadden kunnen vermeldendoch ons daarvan onthouden in de hoop dat de uieuwe postdirecteur uiet onverbeterd late wat ook thans hier uiet wordt vermeld. Z. M. heeft benoemd tol raadsheer in het Prov. Geregtshof in Zeelaud Mr. C. J. Pickéthans Officier vau Justitie bij Arr. Reglbauk te Middelburg. Als curiositeit vermeldt de Tijd, dal iu bel verslag der kamer over liet hoofdstuk Justitie wordt gcklaugd over de hedendaagsche philanthropic, die de gevangeuisseu zoo pleizieng beult gemaakt, d .t de boosdoeners niets liever wcusclien dun weder daarin te wordeu geplaatst. In de N. Holt. Cl. komt de volgende zon derlinge advertentie voor Te Schiedam wegge vlogen eeu Eugelsch gasvogellje, colibri. Die hetzelve terugbrengt by deu boekhandelaar W. II. Reteriukte Schiedam, zal 50.000 belooniug ontvangen." Tol opheldering lezen wy in een volgend nomtner der courauldal de directeur der stedelijke gas fabriek te Schiedam Jozef Bryan voorivlugtig is. Naar men verneemt, heeft hy een aauzieulyk te kort iu de kas achtergelaten. De uivoer van graan is in Eugelaud onge meen levendig. De geldsom welke dal laud dit jaar voor ingevoerde buitenlaudsche tarwe heeft betaald is naar eene opgave tan den Times min stens zeven of acht rnilïioen ponden sterling grooler dan liet totaal, dat daarvoor iu i860 tol dezen tijd des jaars toe was betaald. Hel zyu vooral Rusland en vervolgens Pruissende Vereenigde Slaleu eu Turkye, welke die larweu hebben ge leverd. De organisatie van het leger van den Noord Duitschen bond is thans voltooid. Hel beslaat uil hel Pruissische gardecorps en twaalf armee-corpsen eu telt 118 regemeuten infanterie, 18 baliaillous jagers, 76 regemeuten kavalerie (waarvan 10, ku rassiers. 21 dragonders, 18 huzaren, 21 lauciers eu 6 ruiters), 13 regernenten en 1 afdeeling veld artillerie, 10 regeineuteu eu 1 afdeeling vestingar tillerie, 13 baiaillous en 1 compagnie piouuieis eu 13 butaillons 1 afdeeling (rein. Dal is, roepl de Prov. Corresp. uit. de laudrnagt van den Noord-Duilschen bond welke volgens de bondscouslilutie als eeu eenig leger in oorlog en vredestijd ouder het bevel van den koning van Pruis sen als boudsveldbecr staat f' Ecnigen tyd geleden werd door de dagbladen medegedeelddat koning Lodewijk van Royeren ir. bel huwelijk zou treden met prinses Supine, eene zuster van deu keizer van Ousicarjjk. Tlians wordt gemeld dal deze verloving is afgesprongen uitgeinis aan wederzijdsche genegenheid. De koning van Regeren beeft dus iu afwijking vau hetgeen men veelmalen met huwelijken van souvereineu ziel gebeuren begrepen dat liefde de grondslag des buwelyks mogl zijn eu geeoe staalkundige overwegiug alleen voldoet om vorslelykc echtge- uootcn gelukkig te maken. Met Terdere verwijzing naar achterstaande advertentie, vestigen wij er deaaudaclit der stad- geuouteu op, bet nu drie jaren geledcu isdal de zangschool ouder directie van deu Heer G. J. van Eijken werd opgerigt. Algemeeue goedkeuring zijn deu resultaten vau die iurigliug ten deel gevallen. De vorderingen van de legeuwoordige leerlingen die bijna allen van de oprigtiug af het onderwijs hebben bijgewoond, zyn dan ook vau dien aard, dat hunue oefeningen niet meer samen kunnen gaan met hel ouderrigtdat nieuw aankomende leerliogeu behoeven. In overleg met het Coinité van Toezigt heeft daarom de Directeur besloten bij genoegzame deelneming, ceue voorbereidende klasse tot de zangschool op te rigten. liet onder- wijs voor die klasse zal zich bepalen lol de eerste gronden der muziek eu bet ontwikkelen van gehoor eu stem zoodat bet voornam, lijk zal z.jn ingerigt voor kinderen, die uog geen ouderwijs in de muziek hebben ontvangen. De lessen vuor deze klasse worden gegeven Woensdag en Zaturaag van halfdrie tot halfvier. De contributie bedraagt voor ieder kind 1,50 per drie ina.nden. Indien van kinderen uit eeu zeilde gezin sommige de voorbereidende klasse en andere de zangschool bezoekendin wordt voor de laatste de vermindering vau con- inbulie toegestaan, overeenkomstig dc bepalingen voor de zangschool. De vacaotieliet aannemen vau leerlingen, liet Comité van Toezig' enz. zyn voor de voorbereidende klasse helzelfu„ als voor de zangschool. Het is den Directeur overgelaten de leerliogeu der voorbereidende klasse op ue zang school over te plaatsen De Kamer van Koophandel te Utrecht heeft zich lol den Minister van Diooenlandsche Zaken gewend met verzoek dal het verbod van het houden van veemarkten in Utrechtalthans vóór 1 No vember, opgeheven moge worden. Dl tirailleur-compagniete Assen in garnizoen is sedert ccriigc dagen mul achterlaadgewercu ge wapend, welke, wat trefkans en doelmatigheid betreftde zoo hoog geroemde Pruissisclic zund- nadelgcwercndie l>(j bet vuren dikwerf den schutter zeiven in het aangezigt verwondenverre overtrefl'eu. Maandag jl. hebben de manschappen voor bet eerst met hunue achterladers naar de scbyf ge schoten de uitkomsten beuutwoorden volkomen aan de verwachting. Met zekerheid Lan men melden zegt bet Heereuveensch Advertentiebladdal de spoor weg MeppelHeereveeu in bet begin der maand December zal wordeu geëxploiteerd." Zalurdag jl, is de groote spoorbrug over het Drentsche kanaal (m de lyn Meppellleereveen) voor liet eerst met de vereischte zwaarte bereden en heelt volkomen aan bel doel beantwoord. Den 3 dezer overleed iu eeu klein stadje in den Slaat Massachusetts, Elias Howe, de uitvinder der naaimachine. Aanvaukelyk eenvoudig werkman en als alle uilviuders met allerlei hezvareu te kampen hebbende vei keerde hij geruimeu tyd iu zeer be krompen omsiaudighedenhy overwou ten slotte echter alle huiderpaieu eu verwierf een ontzaggelijk groot loiluie. Zyu uiiviudiugs-breveldat by door middel eener gereglelyke uitspraak moest heroveren bragt hein twee millibeu dollais op. üy outviug vyf dollars voor elke machine die iu de Vereenigde Slaleu werd verkocht eu eeu dollar voor elke die werd uitgevoerd. Men berekeul dal er ttiaus duizend uaaiiiiachmes daags in de Vereeuigde Stalen ge fabriceerd wordeu. Eeu Amerikaan beeft berekend dal de naaimachine jaarfyks 10 millioeu dollars aan arbeidsloon bespaart eu dat cr iu 1863 voor 342 millioeu dollars aao arbeid mede geleverd is. Eeue vlugge uaaister doet met de baud 35 steken per minuut eeu goede machine kan er 3000 in de minuut maken. Gaat men nu na dal er aan een hemd 20,020 steken gedaau moeten worden dan kan men de werking der machine berekenen. Ue juistheid dezer cyfcrs voor rekening van den Ame rikaan latende, .oegen wy er als ecu onbetwistbaar feil by, dal iu Amerika tegenwoordig alles mei de machine wordt geuaaid uiet alleeu kleediog- stukkeu maar tol zells boeueu en scboeueo. Men mag dus gerust zeggeu, dat de uitvinding der uaaunachiue eeue omwenteling beeft lot stand gebragl. Uaron J. T. de Constant Rebecque (de Villars), gepeusiontiecrd generaal-inajoor iu Nederlaudsche dieust, is dezer dageu iu deu ouderdom van byna 82 jaar, bij Lausaune, in Zwitserlaud, overleden. Hij was iu 17o6 te 's Graveubage geboren. Deu 22 Aug. kwaui te Sourabdya de bark Clara, gezagvoerder P. A. N.op zekeren aTond kwam deze aan booid en vond, om ous vau eeue triviale uitdrukkiug te bedienen, «deu boud inde polof met andere woorden het avoudmaal ad paire9. Eene dergelijke teleurstelling werkt iu deu regel niet alleen op de door deu eetlust reeds ge prikkelde maag, maar oefeut almede een iiiugliget) invloed uit op de zeuuweu. Aan boord beschouwt een gezagvoerder of scheepskapiteiu zich uog aliyd (en zulks zeer ten onregte) als de man die hel regt heelt zijn ongenoegen op eeue audere wjjze lucht le geven dan door woorden! Zyn smaad-en scheldwoorden reeds zeer af te keurenvooral als zij vergezeld gaau van de noodige vloekeuwal zal men dau wel zeggen van vuistslagen, schoppen en trappen De aloude gewoonte geraukl by onze wakkere zeelieden gelukkig langzamerhand hors de saison maar door de verregaande nalatigheid van een jongen zich te moeleu behelpen met brood en sardynijesdat was voor deu gezagvoerder N. wat al te kras eu dal kon hy zoo maar niel slikken. Dien (en gevolge bekwam de schuldige eene allergevoeligste correctie, liefst loegedieud door den ruwen zeeman in optima lorma. Met het gewone llegmaden inlander zoo eigen ontving Uieinan gelaten de, volgens beinouverdieude eu wat al to harde bestraffing maar toen de gezagvoerder lag te droomen welligt van malsche biefstuk en dam pende aardappelen, greep do wraakzuchtige Javaan naar eene zware bijl en sioeg met het scherp zyn weerlouzcn meester daarmede op hel aangezigt, zoodal zelfs de steel van dal treeselyk wapen met bloed werd bespat. Na die afschuwelijke daad sprong de onverlaat over boorden verdween spoor loos zonder dat het gelukte aau dc in een sloep gesprongen matrozen hem te vatten. Men beweert, dal Dieman op Grissee te huis behoort. Naar men ons verzekert zoude de gezagvoerder, onmiddellijk naar het hospitaal te Simpang vervoerd, aldaar ui zeer bedenkeljjken toestand verkeeren. Een fabrikant in de Provincie Groningen sloot dezer dagen met een bakker een contract, om 230 brooden van vier Ned. ponden aan zijn werkvolk te leveren voor 50 cents bel brood en niel booger, zoo de prijs nog mogt rijzen. Daalt die echter dan betalen de knechten den marktprijs, lerwjjl de humane meester de te korten bij den bakker aanvult. Waar zóó dc meerdere voor den mindere zorgt, daar denken deze laatsten zeker aau geen ver huizen naar verre gewesten. Te Zalt-Rornmel is ten dienste van het publiek eene stooin-walerpomp op eene der pleinen geplaatst. In 't begin tan 1868 zullen dc postzegels voor drukwerken worden ingevoerd. Als eene bijzonderheid laten wy hier bet tractcinent van ceuige ambtenaren m Oost-Indiö volgen De gouverneur generaal geniet een tractemcnt tan f 100,000; park eu hertekamp te Uuitenzorg eu tuinen te Tjipanus wordeu hem ten gebruikc gegeven eu kusten den lande f 4800 aan onderhoud hjj heeft

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 2