AMERSFOORTSCHE C O U R A M ■M I3IS. van Y RIJ DAG 8 November 6867 it blad verschijnt des Haandag «en Donderdags'» avonds. Da Abonnementsprijs is ƒ1.59 in de 3 iu»in len. Van Advertentie» i tot 6 regel» 69 Ceolaell 10 Cents j ^legale Advertentiën per regel 15 Cents behalve het Zegelregt. 4fi. namntrt ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen b'j den Uiig. 4. Utan Clttffwy 43, over dOil: Visu'i uirklao* uisl: hj alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in bet Ri per regei ia uenlsbenalre li< Bureau Amersfoortscke Courant, Langestraat, Wijk F, SPAARBANK. Het Bestuur aal zijne eerstvolgende sitting houden op Hanndnz 11 November e. k. ten Raad- nuise te Amersfoortdes namiddags van 11 tot 1 ure. VAN DE POLL Secretaris AMERSFOORT, 7 November 1867. Het reddingsmiddel by braud (appareil respiratoire) van den Heer M. A. Galibert te Parijs, waarvan in bel berigt uit Raam van ons vorig nummer meer uitvoerig melding werd gemaaktis ooit naar men Ons thans mededeeltdoor bet Brandcollegie te Amersfoort aan gemeldeo beer besteld en wordt binoen kort bier verwacht. Z. M. heeft beaoeind tot directeur van het postkantoor te Amersfoort den heer R. A.W..Baron van Heeckeren, thans directeur van bet postkantoor Ie Doesburgh. Z. M. heeft eervol ontslag verleendop zyn verzoekaan den beer J. W. M. Diemontals 2e luitenant bij de dd. schutterij te Amersfoort en zulks wegens vertrek naar Oosl-fndië. Op de voordragt ter vervulling der betrekking van grillier der Siaten van Utrechtopengevallen door het overlyden van den Heer Mr. C. W. Moor rees rijn gesteld de Heeren Mr. IJ. J. H. de Koek. lid van Gedep. StatenMr. J. Cock Dlomho/f en Mr. J. F. Alewijn, beiden commies ter prov. grillie. De heer de Koek is met 21 stemmen gekozen terwyl 17 steminea op den beer Alewyn waren uitgebragt. Ue veroordeeling ter dood door den Hoogen Raad uitgesproken tegen J. Brouwershuisvrouw van Aotouie van den Bosch, en J. Mooy, terzake van hun aandeel in de ongeregeldheden te Velzen, en nadat zy door bel Hof in Noord-Holland waren vrijgesprokenheeft Jbr. Salvador aanleiding ge geven om den inan der te veroordeelde in de Haarlemsche Courant op te roepen tot onverwijlde mededeeling van zyn tegenwoordig verblyf. De beer Salvador wil hem en zijne vrouw met onpa-lydigea, goeden raad oaar zijn best vermogen dienenen beeft verder, naar men ons mededeelt, bet voor nemen. om eene openbare vergadering te Amsterdam en te 'sGravenhage te beleggen, orn die zaak op populaire wijze voor het publiek te besprekeo. De heer M.rnr. broodbakker te Delft mogt Zondag jl.het zeldzaam voorregi genie'.en zijn 100ste levensjaar in te tredeu. Ofschoon zoo hoog btjaard mag hij zich nog in eene goede gezondheid verheugen en biedt hy uog dagelijks ia de bakkerij zijns zoons de behulpzame hand. Men leest in de Arnhemsche Courant Geldgebrek is tegenwoordig een algemeen ver schijnsel in alle Staten van Europa. Spanje,en Griekenland maken daarop geen uitzondering. Beiden hebben nu eene eigene eu zeer karakteristieke wijze aangencmen om zich weder eeoige inkomsten te verschaffen. Spanje heeft eene volkstelling voorgeschreven. Dat was in liet belang der algemeeoe veiligheid. De regering van koningin Isabella inoest allen kennen, die op Spaansch grondgebied zich op- bielden. En orn nu alle moejjelykheden voor de onderdanen die zich aan de volkstelling hadden onderworpenweg (e nemen laat zy aan ieder die ingedreven is, een bewijs van zijn burgerschap uitreikerf. waarvoor hy een reaal betaalt. De som is niet hoog maar 15 millioen onderdanen brengen toch 15 millioen realen op. Griekeland heeft een ander middel aangegrepen. Het ontneemt aan hen, die hunne belastingen niet betalen, het genot hunner burgerschapsregten. In menigen staat zou men zich in zijn lot schikken indien men niet kiezen mogt of geen deel van de volksvertegenwoordiger mogt uitmaken. Maar de Grieken zyn een by uitnemendheid politiek ont wikkeld volk en de Grieksche schatkist ral weldra de doeltreffendheid van haren maatregel ondervinden die ook dit voor heeft, dat hij weinig of niets kost Voor zoo veel kiesregt op een census berust, is h() ook zeer logisch: men kiest omdat ineu betaalt; betaalt men niet, dan verliest uien ook zjja regt oin te kiezen." Het vrouwelyk genie, onuitputtelijk in vinding, heeft eeoe nieuwe geheimzinnige taal ontdektdie verstaanbaar iszonder dat men spreekt. Die taal die ongetwijfeld in de Paryssche salons van dezen winter opgang zal maken, draagt den naain van zakdoek-telegraaf. We zullen onze lezers in staat stellen zich van het nieuwe middel te bedienen. De zakdoek aan de lippen brengenbeduidt dat uien kennis wenscht te maken; aan de oogen, dat men verdriet heeft; bem op de hand leggen, dat men bet zal wagen; hein in vallende houding nemen dat mea sympathie heefthem om de hand winden beteekent verschilhem voor de kin houdenwil zeggenik bemin ubem met beide banden vasthoudenik haat uhem bjj den regter waag houdeaeen feeder ja; by den linker: een leelyk neen; hem op de linker vuist rollende, wil zeggen: laat mjj met rust; om de regter: ilt bemin een ander; hem vouwen: ik wensch u te spreken hem op den schouder leggeabeteekent duidelijkvolg injjbem aan twee punten vasthouden wacht mij hem ia de lengte gevouwen voor zich houdea is het waarschuwingsseindat men wordt bespied bem op het regter oor houden, beteekentgy zyt onbestendig; op bet liaker: ik heb een boodschap voor uop bet ooggij zyt wreedhem om den wysvinger rollen: ik ben geëngageerd; oin den riagvinger ik ben gehuwd. Dit is de grammaire voor de nieuwe onhoorbaremaar zigtbare taal. Men spreekt dus niet, men wenkt. Terwyl sir Hedwood Williamson met kolonel Harrisoneen zyner vrienden die langen tyd in Indiö diende, op de jagt was, haakte de trekker van zija geweer in bet knoopsgat van zijn jas. waardoor het geweer afging en kolonel Harrison doodelijk gewond werd. Ia de Amerikaanse* 2 digbladen wordt met grooten lof gewag gemaakt van een toestel om de diepte der ree te ineten. uitgevonden door den heer Sidney E. Morse te New-York. Men werpt dit werktuig eenvoudig over boord in den oceaan op plaatsen waar de diepte verscheidene duizende ellen bedraagt. Het zinkt als een kogel, en zoodra hel den bodem geraakt heeftdraait het zich om en komt weder aan de oppervlakte. Nu wordt het opgevisebteo men leest de diepte van het punt waar hel den bodera geraakt heeft, op eeoe schaal, eren als inen de warmte leest op de schaal van een thermometer. In de vorige week had te Bakkeveen een treurig voorval plaatsdat nog treuriger gevolgen had kunnen hebben en tot waarschuwing kan strek ken hoe gevaarlijk bet is om spijzen te koken in koperen vaatwerkdat niet goed vertind is. 't Gezin van den aldaar geslationeerden rijksveld wachter V. namelijk had snjjboonea ia een niet goed vertind koperen voorwerp gekookt en daarvan gegeten, uitgezonderd de man die afwezig was. Allen werden hevig ongesteld de vrouw is nog lijdende en een 3jarig kind is een paar dagen na 'l voorgevallene aan de gevolgen bezweken. Eene dame die twee kinderen aan de ma zelen had schreef aaa eene vriendin om raad in te winnen ter genezing. De vriendin had juist eeo briefje ontvangen van eene andere dame .net de vraag: boe ai jurkjes in te leggea. Bij vergissing ontving de dame. die naar de inlegmanier van augurkjes gevraagd had. den raad voor de maze len en de bezorgde moeder van de zieke kinderen las vol omzetting het volgende Dommel ze drie of viermalen in zeer heete azijnbesprenkel ze daarna met zout en bionen eenige dagen zijn ze klaar." De Droit verhaalt een zelfmoordgepleegd onder omstaudigheden. die inderdaad zonder weerea zijn. Een schoenmaker, een ruw man, verslaafd aan hei misbruik van sterkeo drankeischte op een avond te huis komende, dat zyne vrouw hem haar zuur verdieod weekgeld zou afslaan. Zij wei gerde eeu vechtpartij volgde, waarhjj de vrouw byna geworgd werd. Gy weigert me geld te gevenzeide hijen daardoor zijt gij oorzaak van mijn dood. Maar ik wil dal ge er getuige van wezen zult en ook inyne laatste stuiptrekkingen zien zult." Hij bond haar daarop handen en toeten vast en een servet om den mondzoodat zij geen geluid kon geven. Na dit gedaan te hebben, maakte hij alle toebereidselen om zich op te hangeneene bezigheid die hij afwisselde door nu en dan een glas rum te drinken. Zyne vrouw meent dat hij er vijftien gedronken heeft. Toen alles gereed was hing hij zich op. Zyne vrouw verloor het bewust- :ijo. Tol zich zelve komende was haar man een lijk. Met veel moeite gelukte hel haar den doek die haar mond bedekte, los te wikkelen eu riep toen or.- hulp. De huren schoten toe, de politie werd gehaald die constateerde dal de schoenmaker dood was. De vrouw verkeert in zorgwekkende omstandigheden. Politieke Revue. Garibaldi is weder geknipt. Hij heeft Rome evenmin als de dood kunnen erlangen. En het is sterk te betwijfelen dat hij het eerste gedeelte zijner leus ooit tot een feit of eene waarheid maken zal. Heeft de Italiaansche regering hem langen lijd geholpen door het eenvoudig toezien zijner toebereidselen toer de vrijheidsheld niet vlug genoeg zich v.in het Vatikaan kon meester maken vóór dat de Franschen er hunne vanen plantten, heeft koning Victor Emmanuel ook Italic" troepen tegen den grootsten Italiaan laten aaurukken om hem opteeangen alt hij terslagen zou zijn. De Pauselijke Slaat bood in do laatste dagen een zon derling schouwspel aan. Vier Iqjcrruagten de Fransche ItaliaanschePauselijke en revolutionaireHonden er strijdvaardig en men zal moeten toestemmen da. hierin een groot gevaar ook voor een oorlog tussclien Frankrijk en Italië gelegen watal hadden dan ook de ltaliaansohe troepen bevel gekregen iedere botsing te vermijden. Het Fransche legercorps is in den avond van den 30 Oct. Rome binnengetrokken. Generaal de Failly heeft kort daarna eene proclamatie tot de Romeinen gerigt waarin hij zegt dat keizer Napoleon zijne espeditie-troepen naar Roiue lieefl gezonden om den Pausenden Pauselijken troon te beschermen tegen de aanvallen der revolutionaire benden en dat de Franschen de gewoonten de wetten en personen der Romeinen strikt zullen eerbiedigen. Men zegt dat de Paut tot het laatste oogeriblik da' Fransche tuszehenkomst heeft in twijfe! getrokken en ondanks den aandrang van den heer Armand, den Franschen zaakgelastigde te Rome. geweigerd heeft zich marCivita Vecchia te begeven. Toen hij niet meer aan de komst der Fransche troepen kon twijfelen nam zija goed humeur de bovenhand. In sommige steden van den Kerkelijken Staat, die thans door dc Italiaansche troepen bezet aiju, als te Velletri en te Frosinonc hebben de ingezetenen zich reeds bij een volkshesluit met overgroole meerderheid van stemmen voor de inlijving bij het koningrijk Italië verklaard. De Italiaansahc regering heeft evenwel de voortigtighcid gehad die volksbesluitcn niet aan te nemen. Uad zij zich daarmede vereenigd dan sou daaruit reeds eene ernstige hotsing met Frankrijk zijn ontstaan. Het Fransche gouvernement moet verklaard hebben dat het dc aanneming van dc volksbesluilen in de Romeinsche steden door de Italiaansche regering zou beschouwen alt een casus belli. Deze laatste heeft daarop evenwel geantwoord, dat zij voortaan dergelijke volksmtnifestaliën beletten en op loyale wijze den slaat van zaken, die door de S ptember- overeenkomsl is in het leven geroepen handhaven zow. Nu zij ziet dat zij wel te/liezen, maar niets winnen kan, kiest zij eijeren voor haar geld. En wat zal zij nu met Garibaldi doen Garibaldi is geen mandien men ter dood veroordeelen kan daarvoor heeft bij te veel voor Victor Emmanuel Napoleon en Italië gedaan. Ilein weder op Caprera zetten, is daarentegen weder eene te zachte strat voor zijne ongehoorzaamheid En last men hem de wijde, wijde wereld ingaan, dan heelt men kans dat hij op een mooijco dag weder terug komt met geld soldaten en kanonnen. Parijs 6 Nov. De tfoniteur berigt bet volgende Garibaldi in den avond van den 4 te Figlme door de Italiaansche autoriteiten aangehouden ia in den voor middag van den 5 met zijne twee zonen naar bet fort Varignano goliragt. Daar ae Romeinsche Staat thans bevrijd is van de overweldigers, heeft de regerir.g van Italië aan de koninklijke troepen die op het Pauselijk Erondgebied eenige nabij de grenzen gelegen punten bezet aihlen bevel gegeven ze te ontruimen en Oji Italiaansch grondgebied terug te keeren. Dc telegraafgemeenschap tussclicn Rome en Florenc: en tusscbcn Rome en Napels is hersteld." Florence 5 Nov. ('s nam. 5 ure). «Betreffende de neder laag van Garibaldi zijn de volgende bijzonderheden bekend geworden: Garibaldi bevond zich op weg van Monte Rotondo naar l'ivoli dat door de Pauselijke troepen op nieuw bezet was geworden. Een weinig beneden Montana stuitte hij onverwachts op de gehe. le aldaar aanwezige Pauselijke slrijdinagtdie onmiddelijk een hevig kanonvuur op hem opende. Hieruit ontstond hel gevecht hetwelk drie kwartier uurs aanhield en waarna Garibaldi met zwaar verlies naar Monte Rotondo terugtrok. l)oor zjne aan vallers achtervolgd, hield hij nog V/t uur een wanhopigen strijd vol tot dat eindelijk zijne benden totaal uit c.lkander waren geslagen. Garibaldi nam daarop met zijnen staf dc vlugt naar dc Italiaansche grenzen. Van beide zijden is met de meeste dapperheid gevochten herhaaldelijk moesten dc Pauselijken eene charge met de bajonet wagen. Van de Garibaldianen sijn 459 man gesneuveld en 900 gevangen genomen. Het aantal gekwetsten is niet bekend. Van dc Pauselijke troepen zijn 200 man gedood of gewond. Dc slrijdinagt der Garibaldianen bestond uit 3509 man met 2 stukken geschut en 35 paarden. Menolti beeft aan het heen eene ligte wond hekoiucn.'* Tc Parijs heeft maandag jl. een demonstratie van ecu paar honderd ambachtslieden aanleiding gegeven tot de inhechtenisneming van verscheidene personen. De samen scholing Had een politiek doe'het betuigen van onte vredenheid over de Fransche interventie te Rome. Elke manifestatie ten voo.deele van Italië en Garibaldi wordt op last der Fransche regering door de Parijsebe politie ten strengste tegengegaan men zegt zelfs dal ia de boek en plaatwinkels dc portretten* van Victor Emanuel en Garibaldi niet mogen te Loop hangen.' NEDERLANDSCHE CEXTItAAL-SPOORWEG. Opbrengst over de maand September 1866- 1867. Reizigers 18.171.59 f I8.0G4.12 "•S«8« 557.02 873.80 Bestelgoederen 2.023.17 2.221.58 Koopmansgoederen 2.317.09 2 480.30 Vee, paarden en rytnigen 972.80 1.398.10 790.8 4 69*2.10 24,833.11 25.730.18 Opbr. r. p®. Jan. tot uit". Sept. I860. ƒ212 506.10 1867. 253.605.01 Meerdere opbrengst in 1867 41.038.55

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1