AMERSFOORTSCHE COURAIV i 1 i M 1513. -c. van DINGSDAG d2 November d867. Dit blad verschijnt des Vaandagt en Uonderdagt "s avonds. De Abonnementsprijs is fl.50 in de 3 maan len. Van Advcrtenliën 1 tot 6 regels 60 Cents 10 Cents; legale Adverlentibn per regel 15 Cents behalve het Zegelregt. Aft. nummert /0.I0. Brieven franco. Bestellingen bij den Uiig. .4. IIbum Bureau Amerifoorticke CourantLangestraat, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischraarktzoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeoren elke rigel meerder i^.i Cletff, tcAmersfoort* j in het BijkV^ X AMERSFOORT, 11 November 1867. Met Mei eerstk. zullen de 5 batterijen en eene trein-coinpagnie van bel regeinent velii-artillerie uil Amersfoort vertrekken en te Arnliein 'n garnizoen komen, terwijl alsdan te Amersfoort in garnizoen zullen aankomen: de staf, 4 batterijen en dépót van bet regemcot rydeude artillerie uit Arnhem. De winterzitling der provinciale staten van Utrecht is Diogsdag j.l. door Z.Exc. deu lieer E. C. U. van DoornCommissaris des Konings geopend met de volgende rede Mijne Hoeren I «N»«r de bepalingender wel ia uwe vergadering op heden wederom bijeengekomen, om de taak weder op Ie rallen, die baar ia aanbevolen. Ik behoef niel te treden in een opsomming van de onderwerpen die b(j a in behandeling gebragl aulteo worden en meen mg Ie dien aanzien te m.-gen gedragen naar de lijstreeds aan u rondgedeeld co waarop gemakkclgk ia na te gaan de omvang en het gewigt van die onderwerpen. elk weuach inlutacben, mijne hecreneen enkel woord in het midden te mogen brengen in rerband met de Ie doene vervulling van het ambt ran griffieropengevallen door het overlijden van den heer Moorrcea in de eerste dagen ran Augustus. Het is voorzeker bier de plaats niel om nit Ie weiden oyer zijn verdiensten els mensch of als burger van den staatmaar ongetwijfeld zal een iegelijk uwer gaaroe met mij lof toebrengen aanzijn nagedachtenis in de erkenning van de getrouwheid en bekwaamheid waarmede hij de bctrekkiog vervuldewelke hij meer 'dan twintig jaren ach tereen bekleedde. a Wat den toestand betreft der provincie daarin is sedert uw jongste bijeenkomst geene kennelijke verandering gekomen en die toestand mag over hot algemeen als voldoende worden aangemerkt. Hel moet ona met dankbaarheid vervullen dat de cholera waardoor ia September van dit jaar enkele plaatsen dezer prorincie zich zsgea bedreigd ziob sedert b.j ons niet meer heeft vertoond. Ook van de ree- of runderpest zijn na de maand Jung van dit jaar geen gevallen meer voorgekomen en wij mogeu met vertrouwen op de maatregelen en mid leien die door de regering worden aangewend om het land van die plaag te bevrijden den thans aangebroken tgd van upstalling van het vee te gemoet gaan. a Uw aibeid, mgue hecrcn, zal ongetwijfeld op nieuw en krachtig bgdragen tot bevestiging van hel geuieea welzijn ia ons midden en, voor hetgeen mij in uw vergadering is opgedragen, mij verlatende op de ondersteuning en welwillendheid, mg zoo vaak door u betoond, verklaar ik in naam des Konings deze vergade ring van de Staten der provincie Ulreeht te zijn geopend." De lieer Borrel, Minister van Justitie, is gister overleden. Ilij werd in 1816 geboren en betrad in 1846 de regterlijke loopbaan, bezat groole regiskeuuis en was een zeer welsprekend redenaar. Zijn verlies zal voorzeker door zeer velen ^iep betreurd worden. Men verneemtzegt het Wcehbl. o. h. Rcgt d.t de llooge Raad, kamer van strafzakenonmid dellijk na de onldekkiug der tnisslellmg in het arrest in zake de gepleegde ongeregeldheden bij de werkzaamheden der graving vau bet kanaal van Amsterdam naar de Noordzee, zich lot den koning gewend <eefl. mei verzoek dal bet Z. M. inogt behagen tu reeds, overeenkomstig de bepalingen der wet van 23 Juntj 1854, de uitgesproken tucht huisstraf in eeue correctionele te verauderen, onver minderd latere wijzigingen, die ten gevolge van de door den veroordeelde ingedieude adresseu oin gratie beslaaubaar inogten worden geacht. liet provinciaal geregtshof iu Zuid-Holland heefi de ecliieheden v. d. Lelie, laatst woonachiig te Gorinchem die de vorige week voor dat hof teregt sioudeu schuldig veiklaard. den man aan bedriegclyke bankbreuk als gefailleerd koopman, door eeuigc koopmanschap, wareo en roerende goederen zijns boedels te verduisterende vrouw aan tnedepligugheid aan bednegetijke bankbreuk door met den bankhreukige te hebben zatnenge- spannen otn zyne roerende goederen leu dee Ie te verduisteren of aan deo boedel (e onttrekken. Te dier zake zijn beiden veroordeeld, met toepas sing van verzachtende omstandigheden tot eeue correctionele gevangenisstraf voor den tijd van 3 jaren. Men meldt uit Zwolle van 5 November: la de Willemsvaartin de nabijheid der stads gracht, is sedert eenigen tijd de clodca canadensis of zoogenaamde waterpest bespeurd. De verschijning van die waterplant is eene wezenlijke ramp. lo 135Ü voor bel eersl in de graebteu van Uireclil opgemerkt, heeft ze in die grachten onophoudelijk voortgewoekerdalle grachieu, vaaiteu cu slooten roodoiti de slad bezet eu zich tol in den Rjju bij Leideu en tot de sluizen van Muiden versyeid. llaar weelderige groei belemmert scheepvaart en tisscherij en beschaamde tot nu toe alle pogingen lol uitrocijing. Voor den aanstaanden waterweg van Zwolle iiaar zee is helle wenschen, dat hel kwaad nu nog tijdig genoeg is ontdekt om rncl vrucht te kunnen worden tegengegaan. Is het evenwel waar, dat rneti de elodca nog nergens heeft kunnen uilroeijcndan is het berigt. dat wij rnededeelcu weinig troostryk. Te Almelo is onder de gasrerbruikers eene lijst iu omloop, waarby zij zich verbinden, bjjaldieu de hecrcn Enihoven 5i> C°. aan hel hun gedaan verzoek otn den prijs van het gas van 19 lot 1(1 cents te verlugcti niet voldoen, het af tc schallen en petroleum te gebruiken, terwijl zij zich boven dien onder elkander hebben verbooden. dat een ie Ier van de onderteekeoaarswelke dezcovcreeu- komst niet mogt nakomen eene boete zal betalen van f 30, ten voordeele der armen. Kan iemand zich aan den hoofdelijke» omslag onttrekkendoor zich van de gemeeuie-registers te doen afschrijven en zich in eene naburige ge meente te doen inschrijven en zelfs daar eene kamer te hebben Neenzegt de Arrondissements Regl- bank te 's Her logen bosch in haar vonnis van 7 dezer; de werkelijke verandering van woonplaats of hoofdverblijf moet door de daad gevolg zijn. Een landbouwer uit Meeuwen had zich uit dien hoofde verzet tegen hel door den oatvanger aldaar uitgevaardigde dwangschrifl tot betaling van 71 doch de regtbank verklaarde hem kwaad opposant omdat gebleken was dat hoewel de hiervoor be noemde feilen bewezen warenhij slechts eakete malen in zijne nieuwe gemeente nachtverblijf hield doch in zijne oude gemeente verbleef, aldaar zijn beroep uitoefendeen de boerderij en buishoudeo op denzelfden voet liet voortgaan. Dit verzet zal bem nu zoo wat ongeveer /990 kosten. Zekere weduwe A. R.wonende nabij den Leuveuaarswai te Breda, die zich dikwerf aan bet onmatig gebruik van sterken drank schuldig maakt, kwatn jl. Uingsdag nacht, te 11 uren, geheel in den brand en zeer beschonken uit hare woning waggelen. Door de spoedig aanwezige hulp naar eene in de onmiddellijke nabjjheid staande goed watergevende pomp gebragt, alwaar men haar nolens bolcns een ferm stortbad deed gebruikeawerd zij voor levend verbranden bewaard. Met brand wonden als overdekt is zij naar het gasthuis ver voerd. Oovoorzigngheid voortvlooijeode uit dron kenschap schijnt de eeaige oorzaak van dit ongeluk te zijn. Ue oogst in Oostenrijk isin tegenstelling met westelijk Europa, zoo gunstig uitgevallendal uien berekentdal de waarde der dit jaar uitge voerde granen en meel minstens 150 millioen guldeus zal bedragen. De Japansche gezanten die onlangs Europa bezochten, hebbenblykens hunne aaateekeningeu, niets meer bewonderd dan de piano's. Indien we hier niet moet denken aan misleiding door iemand van hunne omgeving begaan dan hebben ze de piano zóó beschreven. De Europeanen doen har- muniesche klanken voortbrengen door een mon sterachtig viervoetig dier. Eene vrouw zit er voor; met haar voet op zijn staart trappende en met haar vingers legen zijn tandendie van wit stroo zijn duwende, noodzaakt ze hem te ziogen de klank van zijn stem is zeer aangenaam. De West-Indische stoomboot-maatschappij heeft een telegram uit Havana ontvangen meldendedal den 29sten October op de Antilies een vreeselijke orkaan heeft gewoed, be slad Sl. Thomas is ver woest men betreurt ontzaggelijke verliezen aan inenschcnfevens. Vier stooinbooten en 30 andere schepen zijn gestrand. «Het telegram bij de Royal-mail Steam Packet- company" uit llavanaab ontvangen, berigt de ramp van Si. Thomas als volgtSchrikkelijke orkaan te St. Thomas29 Octoberde Rhone vergaan bij «Peter-eilaud de Wije vergaan bij Buck-eiland; de Conway gestrand te Tortolade Derwenl gestrand te Si. Thomas; de Tijnc Solent masteloos, maar bruikbaarde Dnuro zal den 4 terug stootnen; de Danube zal volgen. Er zijn vjjftig schepen gestrand; vreesclyk verlies van measchenlevens;- dc slad in bouwvallende dienst zal voortgaan." Ter beurze zeide men dat Hongkong insgelijks door eeue cycloon bezocht was. Op den grooten uoordelijken spoorweg in Engeland zijn Dingsdag avond bij Welwigb twee passagierslreinen tegen elkander aangereden. Ver scheidene personen zijn gewond. De officiële opgave van vijf is waarschijnlijk ie laag; een kapitein vau het Indische leger, die trouwens zijne beide beenen gebroken heeftzat in zijne eerste klassewelke door een vorig rijiuig verbrijzeld was, zoo gekneld, dat men eerst den wagen uil elkander heeft moeten nemeneer men hem verlossen kon. Uit Devonshire meldt men, dat verledene week in de omstreken van Kseter een oproer heeft plaats gehad. Een aantal personen uit de lagere klassen vergaderden op deu «Deu", 't welk eene uitspanningsplaats is om te protesteren tegeo dc hooge prijzen van het brood en bet vleesch. Ver volgens trok tneo op zeer ergerlijke wyzelen getale van ongeveer 800, door de straten. Aanhou dend groeide de menigte aan, zooJat zij len laatste 2500 man telde. Verscheidene hroodbakkerijeu wer den vernieldwaarhij men zich van het brood meesier maakte, terwijl tevens ccnige vlccschhoii- werswinkels werden geplunderd. Daarua ging de menigte uiteen; slechts enkele belhamels werden gevangen genomen. Politieke Revue. Nog weinige dagen moeten verloopenen weder zal een Fraosche troonrede uilgesproken worden. De gebeurtenissen der laatslverloopen dagen zyo allezins geschikt in de hoogste mate de belang, stelling op te wekken en de nieuwsgierigheid gaande te houden waarmede Napoleons staatsstuk wordt verwacht. Niet slechis Italië, ook Pruissen en Turkyö zullen er in vermeld worden en ofschoon de politiek van het kabinet der Tuileriën in de Iteiiaanacb- Romeinsche. de Pruissiscb-Duitsche en de Turkscb- Kandiotische kwestie niet onbekend is, kan in de troonrede toch iets voorkomen waaruit dc wil van den keizer der Franschen het doel door hem be oogd duidelijk bljjkt. Als naar gewoonte zal on middellijk na de opening der wetgevende lilting, op 18 dezer maand aan de volksvertegenwoordigers woiden medegedeeld hel «gele boek", eene ver zameling van diplomatieke bescheiden betrekking hebbende op Fraukrijks politieke beinoejjiogen len opzigte van het buitenland eu reeds nu wordt door de Franceeen half-officiëel orgaan het een en ander geopeobaard van den inhoud dier documenten, welke voorloopige opgave vervat is in een Parijsch telegram. Men mag daarbij ook aannemen dat bet plau een Europeesch congres te beleggen ter op lossing van bel Pauselijke vraagstuk in de troonrede niet onvermeld zal blijven en misschien zal daarom vóór den 18 in geen der officiële of offioieuse bladen dit onderwerp besproken worden. Aan het bestaan van het plan kan men niet twijfelenook is bet zeker dat llalië zulk een congres wenscht. Ia genoemd land heerscht rustde Moniteur verkondigt dit aau Europaen meldt tevens dat te Milaan en elders waar het inisaoegeo der Italianen over den loop der gebeurtenissen zich zoo sterk heeft doen kennen dat er bloed stroomde bij het bedwingea van die tolks-uitingen de ongeregeldheden hebben opgehouden. Of zij zich niel op nieuw zullen voor doen Zoo lang Garibaldi niel onschadelijk is ge maakt, zoo lang de Franschen te Rome zjjo kan voor de kalmte onder Victor Emiauels onderdanen voorzeker niel ingestaan worden. Welken indruk de nieuwe Fransche tusscheukomst in den Pauselijken Staat op de radicale party ea die der beweging in Italië rnaaktkan o. a. blijken uit de volgeade oathoezeining vaa de Genooa Laten de Franschen maar komen Italië ziet de koinsl der keizerlijke adelaren begeerig te gemoet, len eiude beo te begroeten inet bet kanon en de bajonet! Komt slechts, ouiaarde adelaars De latya- scbe arenden slaan gereed om u feestelijk te ont vangen met de wieken van Cesar met de klaauwea van Camillusmet den poujaard van Johannes van Procida Volgens den Parijschen Ètendard moet het te Milaan uitgebarsten oproer van ernstigen aard zija geweest. De militaire inagt zou tusschenbeide heb ben moeten komen en er moet bloed gestroomd hebben. Soortgelijke tooneelen. doch minder ernstig, zijn. zegt men. te Padua voorgetallen. Hel- zelfde blad beweert, dat de zouea van Garibaldi niet geval zijn inaar zich schuil houdeü in de nabijheid vau Florence. Garibaldi zelf moet bij zjjue arre.vi.ilie tegenstand geboden en geprolesleeid heb ben. Volgens een der Parijsche bladen zou hij bij deu gezaul der Vereeuigde Stalen van N.-Amerika, met wieu hij op zijn verlangen een onderhoud had, zyn Ainerikuansch burgerschap ingeroepen hebben. l)o vraag of de Franschen al dan niet hebban deelgenomen aan den slag by Montana onder dezeu naain. zal het gevecht op 3 dezer, tusschen Ti volt en Monte-Rotondo geleverd, iu hel historie- boek bekend zjju was tot heden niet met zekerheid beantwoord. Thans komt de Fransche Moniteur en ueemt allen twijfel weg door de mede- deeliug dat vijf bataillons der Fransche bezetting van Rome met de Pauseljjkcn tegen dë Garibaldianea in het vuur zijn geweest. Eeu officiéél rapport tan deu slag was bij den Franschen minister van oorlog uog niet ingekomen. Een tweede vraag die nu rijst, is: zulleu de Frauselieu lang te Rome blyven? Dc gevoelens hierover zijn verdeeld. De liberale organen gevcu natuurlijk met aandrang den wenscli te keunQU naar eene spoedige ontruiming van liet Pauselijk gebied door dc Frausche troepen, liet Journal des Dcbats vertrouwtdat de regering zoo spoedig mogelijk hare belofte geslaud zal doen. ointerstond nadat op liet genoemde gebied de rust hersteld zon zijn, bevel tot terugkeer aau bet expeditie-corps te geven. Het hoofdpunt der tegenwoordige wetgevende zitting in België is de reurganisalie des legers met dc d.iurloc vercischtc uitgaven, liet onderzoek der ontwerpen vau wet desbeircUeude iu sectiën heeft een aanvang genomen. Van de zes hebben reeds drie hare rapporteurs beuoeindde IIII. Pirmez, Uruueau (liberalen) en Kervyn (clericaal)alle drie

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1