JK 1520. AMERSFOORTSCHE COURAN V sr van YRIJDAG 6 December Ö867. Dit blad verschijnt des Maandags en Donderdags avond». De Abonnementsprijs it ƒ1.51) in de I* id .in (en. Van' Adverlentiëo1 tot 6 regel» 60Cents elke 10 Cent»; legale Advertentièn per regel 15 Centsbehalve het Zegelregt. - Aft. nummert /0.10. Brieven franco. - Bestellingen b.j den Uitg. 4. H. wan Clctff, t Bureau Amerifoorttcke CourantLangstraat, Wijk F, N«. 43, over de Oude Vifebmarklaoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rij(t. SPAARBANK. Het Bestuur tal -sijiie eerstvolgende sitting honden op Manndag O December e. k. ten llaadhuise te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 1 ure. VAN DE PULLSecretaris. AMERSFOORT, 5 December 1867. De groote kerkeraad der Evaog. Luth. gemeente 4e Amersfoort heeft, uit hel vroeger vermelde zestaleeo drielal opgemaakt, bestaande uit de W.Eerw. heereo Ds. J. C. Manssen te Stadskanaal F. G. Lagers, in de R|jp. en F. A. W. II. likken te Tiel, en daaruit tot predikant beroepen de W.Eerw. heer J. C. Manssen. Op 27 December e. k. zal in Amicitia de feestviering plaats vinden van hel vijftigjarig beslaan van hel Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nul eau 't Algemeen en wordt alsdan de feestrede gehouden door den W.Eerw. heer H W. Kul ff en de bijdrage door den heer A. H. Kolleteijn Ni. Op deu I Mei e. k. zullen de ouderdeelen van bet regement veld-artillerie op de navolgeude plaatsen garnizoeo houden Arnhem: Ie 2e deen 13ebattely (thans te Amersfoort); 11e en 12e batterij J, IT 1 koinp. artillerie transporttrein ni ,e 14e ballerjj (ttiaus te Leiden); Kolonel2 Majoors; Kapitein-VJjuiliatI Luit.* Adjudant; 1 Ollic. v. gezoudh. I kl.lidem3ekl.; I Luit. kwartierin.1 Paardenarts 3e kl. Utrecht4e 3e Ge battery (thans te Letj len) 2e kotnp. artillerie transptr. (thans te Amersfoort); Depót; lloofdaduiiuistratie; 1 Luit. Kolouel1 Majoor; I Kapitein instruct. 1 LuiL instr. in de rykuiist; i Paardenarts le kl. 1 Klein 2e kl.; 1 Mijoor kwardenn. 1 Administra teur vao kleediug. 's llage7e batterjj (thans le 's l(age) 8e battery (thans te Amersfoort); De en He (thans le Utrecht); 1 Majoor; 1 2e Luit. kwartierin.; I Paardenarts 3 kl. Als eeue niet allerdaagsche bijzonderheid uit het typografisch leven, vermelden wij met ge noegen dat onze incester-zetter D. II. oan Kuijkhof die morgen zyue 40jange echtvereenigmg beleeft, alsdan ook ze« en vijftig achtereenvolgende jaren hel letterzetten heeft uitgeoefenden steeds vol lust is om nog eeo aautal jaren aan de letterkast te slaan. Bij kabinetsbrief van 1 dezer heeft het den koning behaagd aan de herren ministers»n antwoord op hun rapport van 21 November jl., te kennen te doen gevendut Z )l. niet wenscbl op het daarbij gedane verzoek om ontslag eene beslissing te nemen voor dat de beraadslagingen in de St alen-Generaal over de ingediende, en thans daar aanhangige ere- dietwellen lijn afgeloopen. Naar men verneemt zal het algemeen nationaal Evangelisch zendingfeest het volgend jaar gehouden wordeu op het landgoed van mevr. de douairière gravin Retitiock van Mtddachlengelegen by de Steeg. In overeenstemming met een prae-adries va n burgem. en Weth. is in den gemeenteraad van 's Gravenhage, na discussie, met 23 stemmen tegen 1 besloten oin op de bekende adressen van de leden der tweede kamer, de lleeren lnsmger en van llardeobroek houdende bezwaren tegen hunnen aanslag in deu hooldelykeo omslag de artikelen 264 en 265 der geineeutewct van toepassiog te doen verkeeren. Vrijdag jl. hebbeu de heer officier van justitie te Appiogeudam, met den heer regler-commissaris bij de regtbank aldaar zich begeven naar Ulrum en de Zoutkampten einde een gcregtclyk onderzoek in te stellen naar eeo verinoedeiyken kindermoord in het begin dier week gepleegd ten huize van den landbouwer C. K. te Ntekerkwiens dienstmeid heimelyk bevallen was, zonder dat aanvankelijk bleek van het bestaan van eeu kind. De brigadier- titulair II. Oomen van Lcenshad echter een paar dagen later het Ijjkje van een pas geboren kind gevonden ia hel privaat ten huize van bedoelden landbouwer. Uit het geregtelyk onderzoek moet Seblekeo zijn, dat dat kind daarin is gestikt en at er vele bezwaren bestaan tegen de moeder. Men meldt uit Zaaodain van 1 December. Heden morgen omstreeks 9 ure ontstond alhier brand, in de Doopsgezinde kerk. oostzijde. In deze kerk, die voor weinige jaren nieuw gebouwd is. ia. een verwarmingstoestel aangehragt, waardoor nu reeds den derden keer brand daar ontstaat, heden morgen zelf* hevig; want had de hulpvaardigheid Tan onze altijd zoo ijverige brandweer hier niet uitgeblonken, dan was dat prachtige gebouw voor zeker een prooi der vlammen gewordennu wordt do schade op p. m. twee a drie duizend gulden berekend. Meu meldt uit Vltsstngen van 2 Dec. Een verschrikkelijke storm uit het N. VV.die gisteren woedde, werd heden in vreesselyke kracht overtroffen. Aaa de ongekeode hevigheid van den wind paarde zich een verstijvende sneeuw- en ha- geljagtmet donder en bltksein. In dea afgeloopea nacht stond de halve stad onder water; ook heden wacht mca hetzelfde lol, zoo niet erger. Verbazeod hooge golven werpen zich over de walleo ia de stadde kapitale vestingmuur aan het westerhoofd is geheel gebarsteo rutin 260J palen van het werk builen de Raunnekeospoort zijn weggespoeld; eeo schooner, inaar onbekend, is voor de stad bij de nieuwe sluis aaa slukkeo geslagenbijstand en redding onmogelijk. De stoomboot Slad Vlissingen o°. 2. welke beden tnorgeu te 8 uren naar R»t- terdain inoest vertrekkeu, is niet vertrokkea. Dij Zoutelaode is de groote bark Mixunilliaan ge strand kapitein Hatfield, van Philadelphia naar Antwerpen, met petroleum;de vateo drevea in zee. zoodat men ook vrees voir dat setup koestert. Teregi is ineo beducht voor den nacht, ofschoon alle voorzorgsmaatregelen genomen zijn. Namiddags ten 4 ure was het, ondanks alle beproefde wor- sleliugea niet mogelijk de reede te bereiken. In eeae correspondentie uit New-York worden talrijke bijzonderheden medegedeeld u ntrent de communicatie per stoomboot losse hen Niord-Amc- rika en Europa. Niet minder dan 91 van de grootste stoo nschepenbehoorende aan 13 verschillende maatschappijen zijn dag aan dag en jaar in jaar uit in de vaart tusscben beide wereld Jeelen. Sedert jaren vond Engeland zija grootsten steun voor handel en nijverheid in deze inaglige drijfveer; keizer Napoleoo zag, hoe nuttig dergelijke oudernemiugen ook voor Frankryk zoudeu zijn en begunstigde daarom de oprignug van stooinbootliniëo tusscilen Frankrijk en Noord-Amerika. Zelf Hamburg en Breinen traden mede in concurrentie en zamelen bun deel ia vao het onberekeobare voordeel. Indiea, zoo eindigt de corresponientie, Neder lands kooplieden, die toch werkelijk in rijkdom niet behoeven achter te staan voor hunne magiiger buren, opletten, hoevele lan {verhuizers van Duilsch- land naar Amerika vertrekken en dit de natuurlijke weg van de meesten over Nederland ligtzullen zij inzien, dit in eene stoombootoaderueming op New-York, buiten het nationile belang, eene aan zienlijke winst ligt opgesloten." Politieke Revue. De Pruissische constitutie zegtgeen volksver tegenwoordiger kan vervolgd worden ter zake van redevoeringen door hem in 'tParlement gehouden." De heer TwesiecaPruissisch volksvertegenwoor diger, is wegens redevoeringen door hem in 't Parlement uitgesproken veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf. Nu is in de Wetgevende Vergadering het voorstel gedaan de vrijheid van spreken door eeo votum der Kamer te handhaven en hij de discussien hier over teide graaf von Bismarck dat ouderscheid te maken tusschen de vrijheid van spreken in de Kamer en in de pers eene onmogelijkheid was. Hij wilde echter in deze ziak weljin eene schikking treden. De Kamer handhaafde de volkomen vryheid van spreken met 181 legen 160 stemmen. Honderd zestig die hun eigen doodgravers willen zijn De Deensche dagbladen zijn alge neen zeer te vreden over den verkoop der Deensche koloniën in West-lndië aan de Vereenigde Stalen. Als eeo blijk van dein Denemarken heerschende stemming wordt verder medegedeelddal de dagbladen dedoor dien verkoop te verkrijgen somvan omstreeks vier-en-iwuitig milliocn gulden wenschen te zien afzonderen voor de k isteu von h ?o eerstvolgenden oorlog inet Pruis.sen(?)en dit dit denkbeeld te Kopenhagen algemeen bijval vindt. De Spiansche Regering heeft een nieuwen maat regel io 't leven geroepen, die iokwisilie-luchl aan zich heeft, en wel hel zenden tan algeineene in specteurs van loezigl eeue soort van dwarskijkers, die waar zij verschijnen, dadelijk chefs van politie zijn. De overeenkomsten door de Pruissische regering gesloten met de teo vorigen jare door haar ont troonde vorsten en waaibjj de geldelijke schade vergoeding aan deze geregeld word"vinden ouder hel publiek- in den Pruissische Staat teel afkeu rig Vrij algemeen oordeeit men dat het kabinet te Berlijn te mild is geweest met het doen van con cession en men vreest dat de bijzonder hooge schadeloosstellingen, aan den ex-koning van Han nover, den ex-keurvorst tan Hessen en den ex- hertog tan Nassau toegekend een «wire slag voor de schatkist zulleo zjjo. Deze bezorgdheid wordt bestreden door de ministeriële bladen dal bedoelde schadevergoedingen vertegeowÓc de waarden der domeioea door die vorsten aan Pruisseo afgestaan, en dat de inkomsten dier domeinenna verloop van zeker aantal jaren voldoende zulleo zijn tot de terugbetaling der ka pitalen welke de operatie vereisebt beeft Overigeoa zal de regering weldra gelegenheid hebben over deze zaak ophelderingen te geven, daar verscheidene leden vao het huis der afgevaardigden, naar bet schijnt, voornemens zijn de overlegging dier overeen komsten aan 's lands vertegenwoordiging le vragen. ia de Fransche Kamer vao Afgevaardigden kwam bet belaagryk onderwerp de volksvoeding ter sprake en werd de vraag gedaan: «zal de Regering de vrijheid van den uitvoer van granea bandhaven T" 't Antwoord der Begering was «Er is hier zoo even gevraagd, of bet in het plan der Regering ligt zich op eene of andere wjjxe m den graanhandel te mengen en regtstreeks of zijdelings aankoopen van graaa te doen. Ik antwoord volmondig en stelligneen. De Regering wil noch zelve noch door tusschenpersaoen grain opkoopen. Zij wil het beginsel van handels- vryheid in allen deele toepassen. Zoo de Regering handelszaken deed, zou dn dadelyk eene volslagen verandering brengen ia dea voet ea loop van het haodelsverkeer. Wel zijo oos voorstellen en aanbiedingen gedaan strekkeade om de Regering in den graanhandel te mengeomaar zij zijo en worden volstrekt afge wezen. On operation in dea graanhandel te drjjven zou het Gouvernement geld vao deze Vergadering inoetea vragen en gij zou it bet voorzeker weigeren. Het is de vaste en eenstemmige wil van deze Vergadering en van de Regering hel beginsel van handelsvrijheid staande te houden." Deze laatste verklaring werd door een groot deel der vergadering met betuigingen van by val beaamd. Mea zegt dat de Ministers, toen zjj door de Com missie uit het Wetgevend bgchaun gehoord werden over de nieuwe legerorgaaisitie een vrij zwart tafe reel ophingen van deu toestand van Frankrijk en veel dikke «zwarte punten" aan den poliliekcn hemel schilderden. De Ministers verzekerden, dat er geheime genoot schappen bij menigte worden ontdekt en de demo cratie stout hel hoofd opsteekt en zoo bekeerden, zij de leden van hunnen liberalen weg. Uit Mexico komen weder de gewonedat is slechte tijdingen. Op korten afstand van de hoofdstad vinJt men rooversbenden. die burgers, welke een avondluchtje buiten de stad scheppen, meéoemen en de vrjjheid teruggeven, tegen contante betaling vaa zóó of zóóveel. Waarom zendt men niet een gedeelte van de soldaten die in zoo grooteo getale in de straten der hoofdstad rondslenterener op uitom de roovers te vangen of althans te verjagen t Omdat", was 't antwoord van een Mexicaan, «daarvan alleen het gevolg zou zijn, dat het aan tal roovers met de uitgezondene krijgslieden werd vermeerderd." In hei Engelscbe parlement beeft Lord Russell eenige resolution voorgesteld strekkende om bet onderwijs onder de arbeideode klassen uil te breiden. II y zegt: ieder kind heeft regt op onderwijs; verspreiding van kennis moet geen beletsel vin- den in verschil van geloofsbelijdenis «'t is noodig, dat er eeo Ministerie van Onderwijs worde ingesteld." Uil de IIjrentijnsche bladen blykt daler nog al wat af te dingen valt op de verzekering van den Moniteurdat aan het tot stand komen der confe rentie over de Italiaansch-Romeinsche kwestie bjjoa niet getwijfeld kan worden. Belangrijk is in deio kwestie de tyding dat Italiis toetreding volstrekt niet onvoorwaardelijk is. Wy gelooven evenwel dat Frankrijk eens het plan voorgesteld hebbende, niets zal onbeproefd laten om hel eenstemmig le doen aannemeneu bedriegen wij ons nietdan is bat vertrek van eeo gedeelte der Fransche bezedioguit Rome reeds een der middelenwelke het kabinet der Tuilcriöo noodig acht om de mogendhedeo. die nog aarzelentot toetreding te bewegen. Het berigt der Indêpendance beige dat Engeland, Pruisseo en Rusland de twee eerstgenoemde staten op bet initiatief van laatsgenoeinde reeds een toestemmend antwoord naar Parijs hebben gezooden, is volgens vele particuliere information onjuist. In afwachting van liet eindbesluit tot hel bijeenkomen der coofe- rentie worden reeds verscheidene sleden genoemd als de zetel dier internationale vergadering. Rome. Weeucn. Muncheo Brussel. Monaco, cox. komen! naar het schftntin aanmerking.

Amersfoortsche Courant | 1867 | | pagina 1