schok gekregen. En de groote traag btyfi nog steeds dete: Zal Oostenrijk trots de opoffering welke het ïjjnen schuldeischers afdwingt, werkelijk mettüne Inanciën in een goeJrn toestand geraken Zal het de offers, welke het zijnen onderdanen wil opleggen, werkelijk l>efcomei>, en zil het taitgaven voor zyne Utilitaire organisatie. «oor zijnen tegenwoordigen toestand «cel te groot aangelegdwerkelyk zoo «erminderen dat hrt, in plaats «au een bedreiging een waarborg des «redes worde? Hiervan zal het «erlroowen afhangen, hetwelk Oostenrykt hans van bel Buitenland «erlangt." Door den Time* is in een artikel waarin hespro ken werd het «erlof aan graal «on Usmarck om redenen «an gezondheid -vt-ilcend de opmcikiug gemaakt datindien de «rede gestoord inogt wor dendit niet zou kunnen geweten worden aan JYuissen, en dat, zelfs wanneer tijdelijk een ander met de leiding «an Duitschlands aangelegenheden belast zou worden, He uitdaging waarshynlijk ook niet «an dien kant komen zou. Hierop antwoordt de France met de «raag «an waar de Times de uitdaging dan «erwacht; Ie Oerlijn toch is, volgens de France, het gevoeligste punt der Europcsche politiek en nu volgt een lange lijst van politieke feiten, door den Times aangehaald en geroemd als hewyzen der gematigdheid van Pruissen, maar die, naar de meening «an het Parysche bladveeleer ten bljjke strikken van de heersciizucht dier Mo- Cmdheid. Naar aanleiding van hel opstel in het ondensche blad levert de France eenige beschou wingen over den mogelijken vredeverstoorder." Wie is de snoek in den Europeschcn karpersvy ter? Oostenrijk? Deze Mogendheid heeft zich uitsluitend aan zijoe binnenlandsche hervormingen te wyden. Rusland? Deze Staat beeft geen bondgenootmen kan zonder Prmssen met de groote Mogendheden niet in oorlog komen.Italië dit heeft strijd ge noeg.Frankrijk? De Times zelf prysl de gema tigdheid van keizer Napoleon lil.Welke Mogend heid blijft dus over Pruissenen volgens hel oordeel van de France handelt tnen misschien niet goed als men Pruissen op gelijke lijn met Frankrijk stelt. Den eenigeo troost vindt het Parysche blad in de berigten uit Ztiid-Duitscblandwelke het beeft ontvangen en volgens welke de mulaliën in het personeel der diplomatie duidelijk bewijzen dat de Zuid-Uuitscbe Staten meer dan ooit besloten zjjn hunne autonomie te handhaven en viribus unitis zich tegen de opslokking te Terzetten." De gehuwde «rouw mag zelve de goederen zoowel de roerende als onroerende, door haar ten huwelijk aangebragt. beheereo en daarover ook beschikken," was het voorstel, dat op 10 Junij in 't Engelsche Lagerhuis in stemming werd gebragt. 123 «oor en 123 tegen. x De president kon beslissen en hij deed het ten gunste der «rouwen. De dames-galerjjbijgenaamd de vogelkooi omdat zij vergulde traliën heeft, was geheel bezet en toen de president zich zoo galant jegens de schoone «an oods wel iets of wal regeerzieke sexe betoonde, gaven de lieve toehoorderessen hem hare hooge tevredenheid te kennen, door met de waaijers langs de traliën te strijken dat zeer goed hoor baar maar juist niet by uitstek muzikaal was. Geen der Ministers was bij dat ontzettend gewigtig vraagstuk present. De premier" keek nog wel eens even om den boek maar by trouwde geen vrouw met geld ïei de karoerbewaatder. Toch werd het voorstel ernstig bestreden. De heer Lopez wilde aan de vrouwen volstrekt niet meer regten gegeven hebben maar naauwelyks had bjj de stoutheid van dal te zeggen, of uit de dames-galerij viel een mompelen gebrom en een snisterend gesis naar beneden. Dat belette echter den heer Kerslake, die onder de geboden stondnietom Lopez* verzet te on dersteunen en uit te roepen bet zyn of niet zyn" der lersche Staatskerk is van geen noemens waardig gewigi tegeuover dit voorstelwant hel zal eeue revolutie hrerigrn in de huwelijken, 't zal de verstandhouding tii-schen uian eu «rouw geheel onderste boven goofjen." Kerslake had het niet zoo geheel mismaar de Engelsche gehuwde inanni-n zijn nog niet boven matig ongerust, want liet voorstel is nu verzonden naar eroe commissie van onderzoek en heeft gruot kans van daar in alle eer eu deugd heel stilletjes begraven te worden. t Was heet in de Parlements-zaal en vele leden kregen het zeer henaauwdtoen zij zagendat de dames in hunne nota-boekjes de «óór- en tegen stemmers opteekenden. By 't einde der zitting werd medegedeelddat bet schoonmaken van 't gebouw van 't Huis der Gemeentea was aangenomen voor f 13,800. De dames knikten welgevallig. Aan de l'alrie worden uil Weeuen de volgende bijzonderheden geschreden omtrent den moord op Michael vorst van Servië Woensdag omstreeks een uur na den middag bield de prins in sjjo rijtuig eenige oogenblikkcn stil «oor de woning van zyne nicht, mevr. Anka een huisje byoa tegeuover het paleis. Genoemde dame en hare dochter Calbariua gingen in eert ander r(jluig ea nu reed men naar Topchtdere. Maar is een groot park eoeen landhuis. Het park met weinig boog geboomte, bestaat hoofdzakelijk uit digte boecbjes. De laoeo zyn meest zeer smal eo allen met korte bog ten. De prins rustte eenige oogonblikken in het landhuis uitgebruikte er terserschingcn en kofflj en ging toen in het park wandelen. Mevr. Anka liep naast hem en wel zeer digi, daar zy sedert lang aan groote stemverdooving lijdt. Ilaor dochter liep wal «ooruil bloemen te plukken, 's Prineen adjudant, kapitein Garaschine bloedverwant van den gewezen minister-president, liep achter hengevolgd door een bediende. Eens klaps bleef bet meisje, toen zy om den hoek «an een digt boschje was gekomenslaan, eeti kreet slakende en in een oogenblik wierpen twee «an de drie mannen, die op helpad stouden, zich op den prins; en de derde op me«r. Anka; er «ielen drie schoten en drie ligchamen «ielen op den grond nl. die «an den prins, «an zijne nicht en «an hare dochter; er «ieleu nog meer schoten cn ook de ad judant en de bediende «ielen op den grond. Een officier en twee bedienden snelden toe en zagen drie mannen al schietende vlugten. Op de plek des onheils gekomenontwaarden ztjdat de prins dood was; eeo kogel had tiju hals doorboord, een andere zijn schedel «erbrljzeld. Mevr. Anka leefde nog en kon de moordenaars noemen. Hare dochter was slechts aan den schouderde kapitein in den buik en de lakei ouder deu arin gekwetst. Weldra waren Je weinige wandelaars, die zich iu het park bevonden toegeschoten eu werd 's prinsen lyk in de kamer gebragt. waar hij by zijne bezoe ken den nacht doorbragt. Mevr. Anka werd iu een ander «erlrek gebragtzij kromp ineeu «au pijn en overleed weldra. Men schrijft den aanslag aan persoonlijke wraak toe maar dit is minder waarschijnlijk daar de moordenaars heide hoofden des lands getroffen hebben. Beide hoofdenzeg ikwant mevrouw Anka ging mede daarvoor door. Die vrouw, met builengemeene geestkracht bezield, bezat een waar mantienverstand en de diplomatie had voor haar geene geheimen. Dat de oude Miloscli werd terug geroepen eo zijn zoon tien jaren heeft kunueu re gerenwas aan haren ijver en onbuigbaren wil, aan haar tact te danken. Vorst Michael van Servië (zegt een der Parijsche liberale bladen) had eene Europesche opvoeding genotenhij drukte zich zeer vloeyeod in het üuitscliEugelsch en Fransch uit en was in de voorname maatschappelijke kringen te Weenen waar hij langen tijd verblijf hield, zeer gevierd oin zijnen leveodigen geest eu zijne fijne manieren. Ily had in 1850 eene wegens hare schoonheid beroem de Hongaarsche gravin dochter van een kamerheer van deo keizer van Oostenrijk gehuwd die liern geene kinderen geschonken had en van wie hij sedert I8GG gescheiden leclde. (Naar sommigen willenbestond hij den vorst het plan om zich met zijne nicht Catharina die op het oogenblik van den aanslag aan zijne zijde was eo mede ge wond werd in echt te begeven). In het bezit van een aanzienlyk by zonder ver mogen leefde vorst Michael niettomiu op een be trekkelijk eenvoudigen voel. Men .';on hem zeer gemakkelijk naderen en hij bezat een zeer werk- zarnen aard. Hij behoorde, io e'éa woord, tol de verdienstelijkste vorsten «an Europa en de Serviërs lieten aan zijne verdiensten volkomen regt weder varen. Ilij gevoelde zich weinig tol de Pruissische staatkunde aangetrokken." Door andere organen wordt den vermoorden souverein de eer gegeven, dat hij. in plaats van. gelijk zijn vader, vorst Milosch de voormalige Servische herder, zich boven de wet Ie achten, haar steeds ten strengste heeft geëerbiedigd en zich nooit aan geweld willekeur of ruwheid heeft schuldig gemaakt. Na eene achtjarige regering (zegt een d ighlad). laat hij Servië in een bloeyen- der toestand achter, dan liet ia vier eeuwen ttjds gekend heeftdoorsneden «an wegendoor hel buitenland ontzien eu in goede «erstaudhonding met zynen opperleenheer." Heeds in 1837, naau welyks. vijftien jaren oud werd Michael op den Servische» troon geplaatst, ter vervanging van zijnen io ballingschap getuuden vaderdien hy echter vyf jaren later, ten gevolge eener nieuwe omwenteling, in diens ballingschap volgde. In diverse bladen wordt te velde gelrokken tegen de hier Ie lande nog uhyd in toepassing gebrugte preieulievc gevangenschap, waarbij dikwyls onschul dige» of ten uiiuste niet strafbare personen maanden en soms meer dan een jaar van hunne vryheid wórden beroofd, zonder dat inen hun daarvoor de geringste schadevergoeding geeft, terwijl die pre- venti«e detentie ook «oor schuldigen eene groote on- regtvaardigheid isomdat lang niet allyd die de tentie by liet opleggen der straf wordt in aanmerking genomen en men ten minste niet kan uarekeuen in hoeverre dn geschiedt. Men is tevens va» oordeeldat deze wreede manier van handelen in deze eeuw niet te huis behoort. Het meest afdoende middel daartegen zou zyn dat «Ie wet uitdrukkelyk het preventief gevangen houden verbood. Is men e»eowel bevreesd met eene geheele afschaffing tc ver te gaan, dan kan toch de wetgever veel iu deze verbeteren eu veel van hel onregt- vaardlgo oph- ffen door namelijk te bepalen dat vrijgesprokenen voor bel gemis hunner vryheid ruirn zullen schjdeluos gesteld en de preventieve detentie, ingeval van veroordeeling in zijn geheel by dc straf in rekening gebragt zal worden. En eindelijk dringt men er bij de regterlyke tnagt op aan de preventieve detentie alleen hy zware misdaden, wanneer de r.oodzakelyklieid uitdruk- keiyk blykt, toe te passen. De wet laat haar die vryheid. maar daarvan wordt maar al te weinig gebruik gemaakt. Zoo hebben dezer dagen nog iu Zuid-Holland eenige kinderen beneden de 10 jaren geruirnen tjjd preventief gevangen gezeten wegens diefstal van eetwaren cn snoeperyetivan welke misdaad zij in de vorige week door het Pro*. Ge- regtshof zyn viygcsprokeo. Een ontslagen brievenbesteller te Amersfoort zit thans reeds byna 4 maanden preventief gevangen. KENNISGEVING. DE BURGEMEESTER «as AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer ge. meente. dat het door den heer Commissaris des Rollings in deze provincie executoir verklaard kohier N#. 1 van de Wijken A, BC en D der PERSO» NELE BELASTING over hel dienstjaar 18**/,, aau den Ontvanger van 's ryks directe belastingen alhier is ter hand gesteldaan wien ieder «erpligt is zynen aanslag, op den by de wet bepaalden voet, te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, deu 22. Junij 1808. De Burgemeester voornoemd, A. G. WIJEKS. AMERSFOORT, 22 Juny 1868. Bij besluit van Z. M. den Koning is dezer dagen aan den onder-adjudant L. Richard, van bet regcmeiit veld-arttllerie te Amersfoort, op zyn verzoek als zoodanig eervol ourslag verleend eo hem hel pensioen toegekend; terwyl hij tevens by besluit van Z.Exc. deu Miuister van Ourlog is be noemd tot administrateur «an het garnizoeiis-nachl- leger alhier. Op 2 September 1829 iu dienst hii de veld-ariillerie getreden beeft bij de veldtogten in België medegemaakt, nam hy deel aan de veld slagen bij Hasselt, Leuven enz., was hy gedureude 13J jaren fungerend plaatselijk adjudant hier ter slede en heeft hy derhalve nageuoeg 39 jaren eervol in effectieve militaire dienst doorgebragi. Op 1 September 1865 is hein op de groole parade alhier de gouden medaille, mei daaraan vei bonden gratificatie, voor 36 onafgebroken trouwe dienstjaren uitgereikt. Zeker liefhebber van hangen heeft zich gisteren morgen tegen halflien na eenige uren van mar- scbcren. nabij eeu der barrières alhier aan den weg naar het spoorwegstation leidende, zoodanig «au een der hoornen met eeu strop om den nek weten vastteliechten. dat hy. gezien moetende worden, geen tijd over zou hebben in deze zomerhitte hangende te verkoelen eu by gevolg door eeu spoorwegbe- ambte werd gezien, die de komedie als ernst opne mende, onzen hangliefhchher afsneed waarna andere menscblievende burgers zyne Ie«ensgeesten opwek- ten. Voor een paar dagen verloor een achtens waardig ingezeten van Oude Pekela de heer I' in manufacturenvan liet postkantoor komende een aangcleekende brief, inhoudende eeue waarde van f lOOO. Na ruchtbaarheid aan de zaak gegeten te hebben, bleek het, dat dc brief gevonden was door een jongen die naar de avondschool ging. Üexe verscheurde liet couvert en stak de niooye prent ('t was een spoorwegacte) in zyn z.ik. Later liet hij die prent aau zyn vader z<endie zich hiermede naar deo verliezer spoedde «O hem het verlorene zooder eenige aanspraak op b -loomug ter hand stelde. De man was daarvoor zoo d.nkhaar, dat hij dien eerlyken vinder erne linke belooning galbeslaande in een geheel nieuw pak uit zijnen winkel. De gemeenteraad van Brussel heelt een besluit genomen krachtens hetwelk ieder die ter beurze aldaar de betrekkiog van wisselagent van makelaar en van commissionair in effecten waai neemt aau de stad een belasting van 60 fr. moet betalen. Dit besluit is door deu koning goedgekeurd. Naar aanleiding van dc in België in den Ij&tsten tijd menigvuldig voorkomende gevallen van honds dolheid wordt door een Brusselsch dagblad vermeld dat uit de oude rekeningen der stad Hrucce blijkt, dat in het jaar 1463 door dén der stadshonden- sluiters binnen een tijdsverloop van zeventien weken 4190, en door eeu amicten in ruim tien weken tyd 2490, te zatnen ulzoo nagenoeg 6701) honden zijn doodgeslagen. Io verscheidene steden van Vlaan deren werd deslyds de hondenteelt opzettelijk be vorderd met het doel «oor het vervaardigen van handschoenen gebruik van hunne vellen te maken. Iu 'i Park te Weenen wordt eene zaal ge bouwd die zitplaatsen heeft «oor flOOO personen. De deelnemers aan het Duilsche Bond-schiittcrs- feest zullen daarin weldra een banket houden en daartoe is besteld 30,000 flesschen fijne en 190.000 üesschen schntterswyn. Te Havre wordt een stieren-cirque opg» rigt voor 14.000 toeschouwers. Eenige der beroetnste stierenbevechters zyn reeds geëngageerd, terwyl er contrcclen zyn aangegaan voor de levering van een aantal regt ondeugende stieren. «Vrouwelijke professoren." Aan dp hoogcschool te Buker in den staat Kansas, bekleedt een jonge dame, miss Baldwin, den leerstoelen de Grteksche taal. By de laatste opening van hei leerjaar werd zij door de Regering aangewezen de openingsrede te houden. Aan de hoogcschool van St. Lawrence (New-York) geven vrouwelijke professoren ooderrigt in de landhuishoudkunde, iu plan- cn inodelteekenen enz. Oberltn bezit een hoogere burgerschooldie even druk door vrouweiyke als door munnelyke studenten bezocht .wordt. Gedurende den oorlog waarin alle mannelijke studenten mede te velde getrokken warenwerden de collegiöo aldaar slechts door vrouweiyke studenten bezocht. Thans hangt iu de groote gehoorzaal dezer hoogcschool eecv

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 2