AMERSFOOUTSCHE COURANT, X Ktj M 1387. -mi D I Pi G SI) AG 28 Julij JS68. Dit blad verschijnt de» Vaan Jags en Donderdag» avonds.De Abonnementsprijs it ƒ1.50 in de 3 maanden.Van Advertentiën I tot 6 regelt 60 Cents, elke regel meerdi 10Cents; legale Advertentiën per regel 15 Cents behalve het Zegelregt. Aft. nummers f 0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den L'itg. A. U. van Cleeff, te Amersfoort Bureau Amenfoortsche Courant, Langestrant, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, xoo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in bet Rijk. KENNISGEVINGEN. Ds BURGEMEESTER var AMERSFOORT Gelet op bel Koninklijk Besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad N°. 22); Brerfgt Ier kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tol het uitgeven van de Fatenlbladen voor liet dienstjaar ISw/sg ten raadhuize zal worden zitting ge houden op B'oentdag den 29. en Donderdag den 30. Julij aanslaande, des namiddags van 4 lol 6 ure, e« dal de niet-afgehaalde patentbladen door den deurwaarder van 's rijks belastingen zullen worden bezorgd tegen be taling van tien cent». Amen/oort den 22. Julij I8G8. De Burgemeester voornoemd A. G. W1JEKS. Da BURGEMEESTER var AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van dm Heer Commissaris des Konings in de provincie Utrecht van den 16. Julij II. n°. 3 Azbenevens eenen brief van den Kolonel-Kom- uiandant der irorpen bestemd voor het Kamp bij Zeist van den 9 dier maand nu. 45 Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat de praclisclie oefeningen der Vesting-Artillerie in de legerplaats bij Zeul op den I. Augustus e. k. zullen aanvangen en lot den I. September daaraanvolgende voort duren dat gevuurd zal worden uil getrokken en gewone vuurmoiideu op de beide gelegen ten Zuiden van den straatweg van Utrecht naar Amer./oort en ten IJostrn begrensd door den grindweg van imeri/oort naar Doorn dal batterijen zullen opgeworpen wurdrn op het terrein gelegen lusscben de liossclieu vail B altenburg en die grenzende aan den straatweg van Utrecht naar Ameri/oort, en gevuurd zal worden in de rigtingrn van Oud- eu Airuw-l rutden en Amertfoorl. Voor zoover belrelt bet terrein onder Zeuir/rn. genaamd J.euiderberg zal alleen gevuurd worden op Maandag Diogsdag Donderdag eu Vrijdag, van 's voormiddag» 7 tot I uur des namiddags. Op enkele hooge punten van het terrein zullen ge durende liet vuren roode vlaggen waaijen. Ten slotte wordt eenieders aaodacul gevestigd op hel gevaar dat er in gelegeb is om de projectielen die ge vonden mugten worden onvoorzigng te nebandelen of te liehoudrn daar de griulüe en de nu l-gevulde projectielen dikwerf zeer moeijalijk van elkander te oudezaciiriUen zijn. en h<t onvoorzigtig behandelen vooral lirt in de nabijheid van vuur brengen dier voorwerpen, de scbruiiielijkste ge- olgeu ian heb liet dan ook i t eigen lielang ingezetenen is alle gevonden artillerie-projectielen zonder iels daaraan te doen en vooral zonder die in de nabijheid van vuur te brengen, bij de bevoegde autoriteit inlrleveren, alswann-er het daarvoor vastgesteld vindings- luon zal worden uitoetaald. Amen/oortden 25. Julij I86S. De Burgemeester r oornotmd A. O. WIJEUS. AMERSFOORT27 July 1868. Ter thans geëindigde byenmarkt zijn aangebragl aan tie Nieuwe Wry, 51 wagenvrachten, bevalleude 3289 korven; aan de Klomp. 11 wagenvrachten bevallende 7->7 korven de prys der oude immen wa? van f 3,50 lot 2.60; der jonge itnnieu of zwermen van 2,75 lot f 1,75 door de aanhoudende droogte en h(jgevolg .slechte vooruitziglen was de üaudel weinig geanimeerd zond at p. m. 250 korven ter tnai ki ouveikoclil zjja blyven slaan en nog staan. Veigdykcnde staat over 6 jaren: Geul korven sta Idem Geul korven Jsren de Nieuw» Ifegfade Klomp: bijeen: 1803 2900 2597 5.193 1864 1504 1592 3006 1806 3080 700 4680 1860 4135 630 4705 1807 1152 180 1312 1808 3280 757 4040 Naar elders is gemeld dat te Amersfoort f 2000.»oor de arineu eu I00U.voor een gesticht is geschonken. Men meldt uil Woudenberg Donderdag jl. des namiddags omstreeks (wee ure werden de tuwoners van Woudeubetg verschrikt door bel kleppen der brandklok. Erwasn. I. brand ontstaan in een der denueubosschen van wyleo den Heer Jbr. Mr. H. A. M. vau Asch tan Wijck, gelegen op ruim drie kwartier alslauds vau bel dorp langs den straatweg naar Zeist. De burgemeester en bet personeel der brandwacht begaven zich terstond derwaarts, doch lieten wegens het gebrek aan water de brandspuit achier. Zy vonder), toen zy daar ongeveer hall drie aankwa men reeds eene afdeeliog van het corps mineurs onder aanvoering van de ollicieren vau 't Sant, Forstner eu Schuurman, bezig om door afgraven den brand te sluitenhetgeen hun ook omstreeks half tier gelukt was. Ongeveer »yf buuders zijn door den brand verwoest. De oorzaak is het spelen inet lucifers door twee kleine kinderen. De lieer J. Lemstra van Buma viert heden zjja gouden jubilé als burgemeester van Uenschop. Remind en geacht als hij is, zal deze dag aldaar «en harleljjke en luistert ijke feestdag zjjn. Volgens de N. Bolt. Ct. is op den Rijnspoorweg eeo hooger tarief dan volgens hel betrekkelijk kon. besluit geoorloofd is. Dit is het eeoige verkeerde niet hjj deze Maatschappy die verdienen zou dat de Regeriog een bekwaam ambtenaar zou aao9tëllen mei spectalen last coutrdle te houdeu op alles wal de Rijnspoorweg-maatschappij betreft. De kosteo van dien ambtenaar zouden best gevonden worden uit de boelen door de Maatschappij te beloopeo voor wat verkeerd is of niet deugt. Het spoorwegongeluk van onlangs, waarbjj de Heer IV. hel leveu verloor, is nog niet voldoeode opgehelderd. Waar blijft liet regenugsrapport des wegens Hel wordt ruim tyd dat de Regering liet gezag doe gelden by eene Maatschappij die le veel als Fngelsche onderneming in Nedcilaud aan hel publiek haar monopolie laai gevoelen. De missive's door den minister van binnen landsche zaken en den Commissaris des Konings Louduu geschreven over de bekende schoolkwestie ie Rotterdam hebben de geweuschte uiiwerkiug gehad. De geineeuteraad dier Mad heefi zich namelijk den 23 dezer na langdurige beraadslagingen met 18 legen 12 slemineu verceuigd met een vooistel van den heer Viruly om art. 31 van de verorde ning op hel burgerlijk armliesniiir. volgens hetwelk de kiuderen vau bedeelden verpligt Zijn school le gaan op de opeubare armenschool, aldus le leien Als hoofdbeginsel wordt gesteld, dat liet school gaan van kinderen uit huisgezinnen die eemgen understand genieten door raad en aansporing lot geregeld sclioolbezoek op de openbare armenscboleu voor armen zoo veel mogelijk zal worden uitgestrekt j I tul die bedcelJen die hunne kiudereu op hyzoudere I j scholen geplaatst hebben of bij voorkeur wcuscheii te plaatsen." j De N. Bolt. Cl. had den toon van den brief des 1 lleereti Loudon als ongepast aangemerkt doch de j gemeenteraad schijnt teregl niets onvoegzaams in zyneo brief le beblien gevondenen heeft naar deu geest van het ecltle liberalisme zyu besluit als opgemeld geoninen. Ware vryheid wil geen dwang, en zeker niet aan armen die vrjjgelaien beliooreu le worden op welke scholen zij hunne kinderen weuschen onderwezen le zien. Als waarschuwend voorbeeld legen het le spoedig drinken van koud waler in deze warme dagen, wordt medegedeeld dat dezer dagen een persoon le Tilburg plotseling is overleden na bel ie schielyk gebruiken van een beker koud water. Men meldt uit Moergestel van 24 July: De droogte geeft dit jaar schade doch wel be schouwd ook iels goeds. In hel hegiu der honds dagen ontstond andere jaren de aaidappelenziekle, I thans is daarvan nog niets te zien. Is de kiein dier ziekte welligt door de hitte gesmoord dan zullen wij voor verscheidene jaren van die plaag verlost zijn; 23 jaren zijn wij daarmede bezocht geweest, eu dit zoogenaamde kwade jaar zou er oiis er thans van kunnen bevrijden. De droogte jaagt alles rjjp daarvau liggen de aardappels geel en dor le velde, de zomervruchten worden als liet ware rjjp gestoomd, doch men mag zich verblyden met een vroegen eu ruimen broodoogslde rogge is alhier en omstreken reeds geheel binnen eu men dorsclit 5 en 8 bosscber ruien van hel vim zoodal du als een buitengewone oogst beschouwd wordt, en dan is liet graan schoon en goed te ooemen. Indien later kuolleu en spurrie gezaaid worden eu men rnogt dan een malscheo regen krijgeu, dan is de schrik voor veevoeder ook weder geheel en al geweken. De luitenant vou Scheve, dezelfde die indertijd den man, die hem kamers verhuurde, doodge schoten heelt, omdat deze hel gewaagd had zich le beklagen over hel onvoegzaam gedrag van de jonge dames, welke den luitenant in groeten ge tale bezochten, heeft gratie vet kregen van zijne verdere vestingstraf. Hjj heelt ongeveer drie vie rendeel jaars iu eene vesting doorgebragt, en de kuning schyul te meeuen dal hij nu weder op kamers mag woneD. De vraag zal echter zyn of er na dit staaltje van Pruissische wetgeving nog iemand te viuden zal zijn om kamers te verhuren aan een luitenant die zich verbeeldt de wapenen te kunnen dragen met tegen de vjjandeu zyos lands, inaar tegen die zijner vriendinnetjes. Bij de tegenwoordige hitte is hel dragen van paruikeu voor de Engelsche regters en prestdeuleu zeer lastig en droop hen dan ook dikwijls het zweel als stroumeu langs hel aangezigt op loga en bef. Nu met de aanstaande voltooying van het Suezkanaal de handel naar Indië zijn ouden weg zal hernemen, doet zich de vraag op, welke natie biervan het meest zal profiteren. Frankrijk heeft met alle magl het tol stand brengen van dat kanaal bevorderd iu de regtmalige hoop, dal Marseille een goed deel van den ludisclien baudet tot zicb zou trekken. Maar de kortste weg uil Engeland zoowel als Duiischlaod loopt niet over Marseille, maar over Briadtsi een iialiaauscb plaatsje aan de Adriatiscbe zee. De eenvoudigste weg van En geland eu ook van ons land naar BriDdisi liep over den Monl-Ceniswaarover een spoor gelegd is en waardoor legelyk eeu tunnel gegraven wordt. Maar hel eene uiteinde van die lyo ligt in Frankrijken bet Frausche gouvernement zag ongaarne den bloei der lialiaanschc havens ten koste van zyn eigene; hel legde het vei keer dus allerlei moeyelijkbcden in deu weg. Nu echier over den Dreooer-pas in Tyrol een nieuwe spoorweg is aangelegd, zal de Frausche regering moeien toegeven of ondervinden, dal hel verkeer grootendeels zyn weg door Duitach- laud ueeml. Iu eeu blief uit New-York vau den 6den dezer kom! hel volgende voor: hiioeu-uogsi. De utizigteo op den aanstaanden oogsi worden by deu dag gunstiger. Vergeleken by bel vurige jaar is de plant verscheidene weken iu ontwikkeling vooruil; bel gedrag der negers laat ineis le weiisciu'u over eu vcrmils ook iu de tut* delyke staten de aanplant aanmerkelijk is vermeer derd. bestaat tol dusver alle uitligt op ten ruimen oogst, zij net dan ook U.t het weder ia de aan slaande uiaauden deu eigenlijken Uitslag moet lepreu. >\at granen betreft de verwachtingen zyn iq bet gatisclie land bijzonder gunstig en de pryzen hebben eeue aanzienlijke daliug oudergaao. De herlog van Sesaschoonbroeder van den koning-gemaal der koningin van Spanje, met wiens zuster liy gehuwd isheelt zich de vrybeid ver oorloofd iu versciieidene voorname uiagazyuen le Madud belangrijke aankoopen van kostbare voor werpen le docu en het gekochte met le betalen, mudi de goederen, welke hem door de winkeliers geleveid «dien, te verpanden in de baak van leeuing. Eeu dier verkoopers oordeelde de zaak van te veel gewigt om blaauw blaauw te talenen vervoegde zien ten huize van zyneu schuldenaar, don José Üsorio de Moscoso y Carbajal, graaf van Trastamara hertog van Sesa grande van Spanje le klasse, gehuwd met de infame Louise Theresa Francisca Maria. De schuldenaar was gevlogen doch zyue gemalin bad beui niet op zyQe vlugt vergezeld. Aan de infame dus verklaarde de man, een irauscu juwelier, die voor 20,000 Ir. aan juweeleu verkucht en geleverd had dalindien liem niet binnen twee uren de kleinoodiën terug wierden gegeven, hy een aaoklagl wegens opligling tegen deu herlog zou indienen. De teruggave volgde geeusztus eu de lolame verzocht en verkreeg on verwijld de uiider-curaleie-stelling van bare ver- kwisieudeu ecüigeuool. Deze maatregel van moeder de vrouw stelde deu herlog gerustwant pas bad hij vernumeu «dal üy voor hel oogeoblik onbekwaam was verklaard zijne goederen te bebeeren et zyne vrouw lol curatrice was benoemd," zoo als de dagbladen berigiteo, ol bij haastte zich van Valencia, waar bij de wijk geuomeo bad, naar de hoofdstad terug (e keereu. Dy heeft echter niet zyue eigeoe woningmaar hel llólel de Paris lol verhlyl ge- kozeu. De uuder-curalele-sielling zal waarschyulyk wel zyne eemgc siral zyn eu blijven. liet Frausche gouverneiueut heeft den aanval van den heer Jauzé tegen de regie beantwoord en beweerd dal zij uilinuuiend werkte en dal, zou de rookers niet tevreden waren met de sigaren dia de Slaat beu liet roekendit de schuld was niet vau deu Staat, maar van de consumenteo, dieniet geuoeg geld voor een sigaar wilden besleden; alsof 30 centimes vuor een lottdres uiel geld genoeg ware! Wat de klagt der (abaksverkuopers betreiidat het gouvernement alleeu door T bureau van 'l Grand- Hotel goede sigaren van weelJe laat verkoopen zoo oordeelde de woordvoerder van hel gouverne- ment dal die tahuksverkoopers alles te danken hadden aan de regering, maar deze volstrek l geen verpligtiug had aan de labaksverkooperszoodal zy beier deden als zy niel klaagden, terwijl de cousumeuieu die zich met de moeite wilden ge troosten om de sigaren aan het Grand-Hótel te koopeu ul ie laleu koopeuniet waard waren ze te ruokeu. Men zal moeten toegeveudat tegen een der- gelyke meer autocratische dan beleetde argumen tatie weinig viel iu te brengen. Politieke Kevnc. Onlangs werd te Loaden eeue gebote Volksver gadering gehouden en daarop het woord gevoerd door den uil Frankryk verbannen Felix Pyat. een man die gloeyend spreekt en de Napoleouliscbe Dynastie haal tot in 'l diepste zijner ziel. Aan het einde tyner anli-Bonupartistisclie rede voering had /'^afgevraagd: is er ietnaud ouder y,

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1