AMERSFOORTSCHE COURANT M 1004. van Y R IJ D A G 25 September d868 Dit bind verschijn l de» Maandags en Don dm dag s avond». De Abonnementsprijs i» ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Adverlentiën 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meen^^'L 10Cent»; legale Adverlentiën per regel 15 Cent»behalve het Zegelregt. Aft. nummers ƒ0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den Ditg. A. 11. van Cleeff, te Amersfoort fj'X Bureau Amersfoortsche CourantLangestraal, Wijk F, N°. 43, over de Oude Vischmarkt, zoo mede bij alle Bockhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. Üi CEOEPUTEERUE STATEN DU uovihcii UTRECHT, Gelei op srl. 100 der provinciale wei Orcugen ter kennis van de daarbij belanghebbenden dat de be- grouting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor I860, bij Koninklijk besluit tan den 3eu September 1868u°. 34goedgekeurdtegen betaling van 40 ccnta per exemplaar ter provinciale Griflie algemeen verkrijgbaar is gesteld. Utrecht, den 25. September 1868. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN UOORN Voorzitter. DE KOCK, Griffier. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER va» aNERStOOR.T doet te weten, dat tengevolge van ecne herstelling der bestrating van de Aamperbinnenpoort de passage voor paarden en rijtuigen aldaar te rekenen van Maandagden 28sten dezer, gedurende ecnige dagen gestremd zal zijn en lang» de Singels zal moeten plaats hebben. Amersfoort den 23. September 1868. De Burgemeester voornoemd A. G. WiJEUS. S PA AR HA IV K. Het Bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op .lliiundag 28 September e. k. ten ltaadhuize te Amersfoortdes oaiuidiiags van 12 tot 1 ure. VAM DE PU1.L, Secretin is AMERSFOORT, 24 September J8t>8. De Vereenigde ziitiug der beide Kamers van de Slateu-Geueraalop Maandag den 21 September ter opening van de gewone vergadering 1868—1869. De heer Mr. J. A. Philipse die den tuuizillers- stoel bekleedt, opent legen half ééu uur de ver gadering en laat een koninklijk besluit, houdende zijne beuoeming lot Voorzitter der le Kamer ge durende het aanslaande zittingjaar der Staten- Generaaldoor den grillier dier Kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dien ten gevolge, over eenkomstig hei voorschrift van art. 103 der grondwet de leiding de vergaderiug is opgedragen, benoemt eeue commissie van achttien leden der beide kamers, die Z. M. den kouing ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De ministers, hoofden van ministeriële departe menten de kanselier der orden en de ledeu van den raad vau state vervoegen zich le ée'n uur in de vergaderzaal. Z. M. de KouiDg heeft zich op de in bel pro gramma voor de opening van de vergadering om schreven wijze uaar het gebouw der sialeu-generaal begeven en is, aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid door de commissie daartoe door den vuorziller benoemd. Z. M. plaatst zich op den troon en houdt de na volgende openingsrede Mijue heeren liet verheugt mij uwe zitting le mogen openen met dankbare erkeuuiug vau hel vele goede dat het vaderlaud te beurt viel; onze betrekkingen met audcre mogendheden laien niets (e wenscheu over. De middelen van internationaal verkeer worden aanhoudend uitgebreid en veibelerd; de belangen van handel, scheepvaart en nijverheiJ worden door mijne gezantschappen en consulaten voortdurend met zorg behartigd. Zee- en landmagt, zoowel hier le lande als in de overzeesche bezittingenkwijteo zich voortduiend loffelijk van hunne taak. Wal in uwe vorige zitting onafgedaan bleef ter verbetering van hei reglswezen zal voor zoo veel Doodig gewijzigd andermaal aan uwe beraadsla gingen onderworpen wordeu. Ook zullen u voor stellen worden gedaanten einde in gewignge leemte van de bestaande reglerlijke organisatie te voorzien. Om dat doel te bereiken mag gedeeltelijke iuvoermg van de wet, houdende de Dieuwe ieg- terlyke mrigtingwenschelijk geacht worden. De weihoudende afschaffing van de tienden, zal wederom worden ingediend. Rij het toenemen van de bevolking des rjjks vordert artikel 77 der groüdwel vermeerdering vbd het getal leden van de Tweede Kamer der Sta ten- Generaal. Van injine bijzondere zorg voor het onderwijs zal u blijken uit de voordrag! eener wet tol regeling van het hooger onderwys. Met den aanleg van de werken der staatsspoor wegen zyii gruote vorderingen gemaakt. De ver binding langs de spoorwegen met de noordelijke gewesten is lol stand gekomen. Ue aanleg van een aanlal andere groote werken van openbaar nul wordt regelmatig voortgezel. De landbouw mag zich over 't algemeen in een ruimen oogst verheugen. Dankbaar erken ik dal de ziekte ouder het rundvee geheel is geweken. Toen men onlangs eeuige zorg koesterdedat zij zich op nieuw zou vertooneuzijn terstoud de strengste maatregelen genomen. t De uitkomst der visschcrjjcn was niet zeer bevredigend. Nieuwe ondeinemingen beloven meer uitbreiding aan de zeevisscbcryeu in hei bjjzouder. Nieuwe wettelijke verordeningen op bel krank- xiunigenwezen zullen u worden voorgelegd. Onze nijverheid bljjft vooruitgaande de ont werpen vau wel op den ijk der maten en gewigten op de begraafplaatsen en op de backen vau leening zullen u op nieuw worden aaDgi-bodeu. Het uitzicht bestaat, dat in hel volgend dienst jaar alle staatsuitgaven, ook die voor de spoorwegen, zonder builengewoue hulpmiddelen bestreden zullen kunnen worden. By de raming der uitgaven is naauwkeurig gelet op de weoschelykbeid om aan alle eischeo vau de dienst le voldoen met inachtneming van die matigingwelke door de omstandigheden geboden wordt. Onder de wetsontwerpen uiet hel finantiëel beheer in verband staande, die u voorgelegd zullen wordeu, behoort hel voorslei tol alscbailiug vau het zegelregt op drukwerkeu en zyue vervanging door audcre middelen. De toestand van ons uilgehreid overzeescb gebied is niet met één woord aan te duiden. Door gewijzigde inrigiing van het door de grondwet vuorgeschreveu verslag, dat u biuuen weinige dagen zal worden toegezonden, zullen de bijzonderheden aangaande elk gebied ook die volgens de laaiste omvangen tijdingen, beter ter uwer kennis komen. Voor de regeling van vele groole belangen onzer voornaamste beziuing is uwe ijverige medewerking onmisbaar. Ik reken daarop voor de zoo tijdig mogelyke vaststelling der begrootiug voor Nederl. indien voor 1869. Heeft zoodanige vaststelling plaats dan kunnen iu de aanslaande lente wets ontwerpen gereed zijnbetredende de suikercul tuur en de uilgif le vau gronden in Indië. «Voor de hervaiting der omvangrijke taak, die u wacht maak ik met verdouwen staat op uwe vaderlandsliefde en op eendragiig zamenwerken. Mogen uwe werkzaamheden onder hooger zegen tot kiachlige bevordering van 's lands belangen strekken. ik verklaar de gewone ziitiug van de Stalen- Generaal geopend." Z. M. verlaat, na het uitspreken dezer troonrede begeleid door de commissie, de vergaderzaal om, zich op de bepaalde wijze naar hel paleis terug le begeven. lie Voorzitter sluitnadat de leden der com missie in de vergaderzaal zyn teruggekeerdde vei ceuigde zitting. Dingsdag jl. i&alhier aanbesteed het leveren der fourrages ter dienste der troepen tc paard van bet garnizoenen gegund aan den heer Ballanché te Utrecht, als: de 10 tt" stroo 28 ct.de 10 hooi 40 ct.; de 10 ffi haver 1.09. Behoudens nadere goedkeuring vau den Minister van Oorlog. Naar men verneemt is door den Minister van Oorlog de magtiging verleend om aan de miliciens- verlofgangers der ligiing van 1865, die daartoe bij de chefs der corpsen aanzoek mogten doende loesteinming lot het aangaan van een buwelyk te verleenen. Zondag e. k. zal in hel kerkgebouw der Chr. Afg. alhier optreden de WelEerw. Zeer Gel. Heer A. Brummelkamp Leeraar san de Theologische school te Kampen 's morgens 9i uren en 's avonds 5 uren. Door den Minister van Koloniëu wordt in de Slaals-Ct. medegedeeld, dal voor Ned. Indië noodig zijn: twaalf ouderwijzers in hel bezit van eene acte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer, en zes ouderwijzers in het bezit van eene acte van be kwaamheid als hulponderwijzer. Veitlere voorwaar den en verpligiingen wordeu aldaar tevens opgegeven. Men scbryft uit 's ilage in de maand October zal het examen voor de betrekking vau surnumerair hij de registratie wor- deo gehouden. Er zijn 17 adspiranien, waarvan 8 tot surnumerair kunnen benoemd worden." Men meldt uit Maastricht, tan 21 Rept: Ter vervulling van de vakalure, ontstaan door bel emeritaat van ds. W. Laaism.ni is door den kerker, der Ned. Herv. gemeente alhier het volgende zeslal opgemaaktG. II. Üleckerle Fjjnaard c. s. K. F. Kreuzhergle Maarsseo; G. J. van Lindonk, te Nieuw-l.oosdrecht C. van Roggen, te Amers foort; Dr. F. L. Bulgers, te Biummen, en W. Vliegenlhartte Vreeland. Twee iu Zwartsluis naaSt elkander wonende behoeftige arbeideis vierden IC jl. hun vfifiigjarig huwelijk. De een Peter Groen huwde voor vijftig jaar met Hendrikje Douweneu de andere Jan Jans. op dienzellden dag met Geeitruida van Raalte. Beide echtparen hebben gedurende die halve eeuw steeds naast elkander gewoond. Groot was de belangstelling in hel feest, en door menigeen werd hijgedragen, om aan dit viertal behoeftige ouden een vrolyke dag te verschaffen. Dezer dagen is in de gemeente Oudelande (Zeeland) een bende dieven ontdekt, die zich reeds jaien achtereen aan verschillende diefstallen schuldig maakte, zonder dat het de policie gelukte ze in banden te krijgen. Acht personen, hoofden van, huisgezinnen, allen beboorende tol den arbeidenden'*' stand, zyn achtereenvolgens, daar de een de ander verraden beeft, naar de cellulaire gevangenis te Goes gebragt. In den nacht van 17 op 18 September zyn te 'sGravenhage iu de Spuistraat twee heeren, zonder eenige aanleiding, door koetsiers, die in ligt beschonken toestand verkeerdenaangerand. Eeu van de koetsiers wierp de beer S. tegen den grond, waardoor die beer een wond aan bet achter hoofd bekwam, bleef ruim tien minuten op zyn ligchaam liggen en beroofde hem in dien tusscben- tijd van zijn gouden borologie en gouden ketting. De andere heer had zich van zyn aanvaller weten los te rukkendie daarop ijlings de vlugt nam doch op het gerucht, door eeo en ander ontslaan, in de Wagenstraat door de policie werd achterhaald. Hoewel de naam van de andere dader onbekend bleef, inogl bet aan de ijverige nasporingen der policie spoedig gelukken de hoofddader aan te houden, in wiens bezit de ontvreemde voorwerpen zijn gevonden, die by ouder bel stroo in een stal verborgen had. Men meldt uit Haarlem Tan 19 Sept. De Nederl. Maatschappij Ier bevordering van Nij verheid beeft zich voor de tweede maal gewend tot Z. M. den koning, met een adres, waarbij verzocht wordt, eene wettelyke tegeling van den arbeid van kinderen in fabrieken, opdat een einde gemaakt worde aan misbruiken, waardoor de kinderen zede- lyk en ligchamelijk worden verdorven en waarvan de treurigste gevolgen len opzigle der ontwikkeling van het geheele volk ie verwachten zyn. Voorts heeft de Maatschappijin een adres aan deo minister van finanliënden wensch té kennen gegevendat bel biunenlandsch brievenport in gelijke verhouding worde gebragt met dat naar hel buitenland, door een uniform-port voor bet geheele ryk en vermindering van port voor paketten monsters of stalen van koopwarenen dat het hinneDlaodsch brievenvervoer dagelijks meer her haaldelijk en met meer spoed moge geschieden. Op 21 July jl. adverteerde zekere weduwe Gertzen te Rotterdam dat zy weder voorzien was van geneesmiddelen tegen verschillende daarbij op genoemde ziekten. Nadat de iospeeteur van bet geneeskundig staatsloezigi in Z.-Holland de aandacht van den officier van justitie daarop gevestigd had, werd genoemde weduwe, te dier slede algemeen bekend onder de naa.n van de papvrouwvoor de regtbank gedagvaard, wegens bel onbevoegd aankondigen van de geneeskunst uit te oefenen. Ue conclusie van de olficier strekte tot baar ver- oordeeling in een geldboete van 50 en in de kosten. Volgens gerucht is te Bellingwolde een vrees- selyke misdaad gepleegd. Zekere dienstmeid n.l. moet zij het kind van hetwelk zij bevallen was vermoorddaarna aan de varkens voorgeworpen en eindelijk de vlugt genomen naar Pruissen. Eerstdaags zal te Parys een proces worden behandelddat mei regt de naam van schandalig verdient. Vijfjaar geledeu Douwde een jongmensch uit die stad een meisje uil de provincie, door middel van een buwelijksagent. liet meisje was schoon en rijk. Maar het bleek alras, dat de ge huwde vrouw een jongen was. De man bewaarde, uit vrees voor schaudaal en bespotting, misschien ook wel om financiële redenenhel slilzwygen. Maar nu verschijnt er een donzig gewas om den frisschen mond der jonge vrouw en de mandie het nog belagchelyker vindt een natuurlijke zeld zaamheid dan een jongen getrouwd te hebben heeft de zaak voor den regter gebragt. Hy behoort lot een voorname familie van ParysI Betreffende een ongeluk te Metz voorgevallen, viuden wjj in een der Parysche bladen de volgende bijzonderheden Eene verschrikkelijke oniplolfing in de geweer- paironen-fabriek van het arsenaal. De werklieden, ten getalle van 109 waren op dal oogenblilc verdeeld iu twee lokalen. In het eene bevonden zich 71 viouwen en in hel undere 14, terwijl I® manschappen van bet corps jagers. 10 vuurwerk- makers, met een chef en drie onderchefs, in de beide lokalen verdeeld, met verschillende werkzaam heden bezig waren. Naar men zegthad een der weiksters om eene schaar gevraagd, en had eene der jongste arbeidsters haar toen eene groole schaar loegeworpen, die met zulk een geweld opeen slaghoedje nederkwam dat dit ontplofte waarop onmiddelijk eene algemeene ontploffing volgde zoodat de houten wanden van het lokaal uit elkander sprongen en het dak geheel werd weggeslagen. Daar er op hetzelfde oogenhlik een groote hoop patronen ontvlamde en er naar alle kanten een hevige uit barsting ontstondkan men begrypen welk een schrik en verbijstering dit te weeg bragt en wat

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1