AMERSFGORTSCHE COUR A AT, M 1621. van DINGSDAG 24 November dS68. 0" blad vcr.cliijnl de. ll.anJa,. a.end., D. Abonne.uetil.pri> i. /"I.50 in do 3 maanden. - Van A.lverlenliên I lot 6 tegel. 60C.nl., elke engel meerder lOUotit legale Ad.ert.nunn per regel 15Cenl.Mal» liet Zegelregt. A/-„ /O.IO. Beieren /Von.». - lln.tellingen bij d.n L'i.g- A. II. .on Cle.ff, te A.n.t.fon.t, ureau inert foor to e burant, Larigcstraat, Wijk F, N®. 43, over «In Oude Vischmarktzoo mede bij alls Boekhandelaren en Povt-Directeurcn in bet Rijk. Ue COMMISSARIS des KONINGS 1:1 de piiovincie UTRECHT. Drengt ler keums van de belanghebbenden], dal, tengevolge vau herslellingende passage over de biug der inutidalicsluis aan den Itoodun liaan in deu Slaperdykgemeente Amerongenvoor rijtuigen zal worden afgesloten voor den tijd van drie weken ingaande deu 45. November e. k. Utrechtden 40. November 1868. De Commissaris des Konings voornoemd van doorn. AMERSFOORT, 43 November 1868. Gisteren ochtend is alhier overledenruim 80 jaren oudde EdelAchlbare lieer Mr. Jacobus Bernardus llcijmansregter-plaalsvervanger in en procureur hij de Arrond.-Kegtbauk oud-lid van den Gemeenteraad, jongst afgetreden Auditeur by deu Schuttersraad, voormalig kapitein der dd.Schutlery, lid van hel collegie van Curatoren der Latijnsclie scholen correspoudereud lid der Hoofdcommissie tol de Zaken der Israëlieteneu bestuurder by diverse collegiöo en lusiellmgen. Op 13 December 1811 tol meester in de beide regteu te Leiden gepromoveerdwerd liy den 44 December 1811 als advocaat beëedigd vestigde zich als zoodanig alhier en werd op 45 October 1813 als procureur geïnstalleerd bij acte geleekend in September 1813 op bel paleis St. Cloud door de Keizerin-Regentes. Marie Louise, gemalin van Keizer Napoleon I welke acte was gecontrasigneerd door den Hertog vau CadoreFrausch bewiud voerder iu ous Vaderland zoodat by hoogstwaarschijnlijk de oudste en langst m functie zynde procureur in Nederland wasnamelijk gedurende vijf en vijftig jaren en wel ligt ook de langst fungerende regter- plaatsvervangerzijude als zoodanig benoemd op 19 April 1819. Door de Regtbank werd by als eerste candidaat op twee barer voordragien geplaatst hij vacaturen voor bet realersainbt. De beroemde Amsterdamsche advocaat Jonas Daniël Meijer ca de Staatsraad van Mesrits behoorden onder zyne vrieo- deudie lij) bier ter stede eu elders in menigte lelde eu was hij algemeen geachtvervulde lot in opgcmeldeu hoogen leeftijd inct naauwgezelheid en ijver zijne talryke ainbtspligten eu betrekkiugen muntende levens uit door opregilieid. vriendelijkheid in omgangen ongekunstelde eenvoudigheid. Tot de uiterste grens zachtmoedig, goedhartig en vrede lievend werd hij soms tengevolge van dien geleid door anderendie exigeani of heerschjuchtig van aard rijnterwijl hij steeds toegevend eu ver zoeningsgezind dikwijls zijne opinie liever naar die van anderen schikte, dan door zelfstandigheid, fermiteil of onverzettelijkheid aanleiding lol dishar monie onmin uf breuken te geven. Hij bezat ove rigens vele goede boedanigheden de Israëlitische gemeente vooral ondervindt door zyn overly Jen in menig opzigt groot verlies; en zeker mogen wy niat onvermeld laten dat hy, ofschoon vaak ondankbaar- heid ingeougsl hebbendetoch veelal hulpvaardig bleef. Hel afsterven van den braven grysaard met zijn goedaardig eu tevreden uiterlykwien men inel welgevallen in de wandeling de regtszaalde ver gaderingen en gezelschapskringen zag of aantrofen met wien ineu zich zoo gaarne ouderhield heeft alhier veler leedwezen en droefenis verwekten zal ook builen deze stad zijne vele vrienden en bekenden leed doenaooals ook wy getrouwelijk mogelijk in deze regelen met weemoed den eerbiedwaardigcn vriend gedenken, die in alle levensomstandigliedea bewezen heeft achtenswaardig, opregl eu fatsoeulyk man te zijn. Z. M. heeft benoemd tot Kantonregter te Nykerk den lieer Mr. II. P. Hoog. thans griffier bij het Kantongeregl te Amersfoorten benoemd tot griffier bij hel Kantongeregl te Amersfoort den lieer Jhr. Mr. F. A. P. Witters, thans griffier bij hel Kantongeregt te Alphen. De voorstelling 10 October jl. door het Rot- terdamschc tooneelgezelschap ODder directie der lleercn Albregl f van Ollefen. alhier in Amictlia gegeven, uitermate voldaan hebbende, zoo doet het zeker velen genoegen le vernemen dat dit tooneel gezelschap Woensdag 2 December alhier weder optreedt zulleode opvoeren de Kalkoen hoedster Blyspel met zang in 3 bedrijven, uil het Fraosch door den heer D. J. Kamphuijscn. waarin Mevrouw Corijn, en de Heereo Albregl en van Ollefen de hoofdrollen vervullen; en gevolgd door: Artikeivlv. De Vrouw is verplicht haar Man te volgen. Blijspel met zaog in één bedrijf naar hel Frausch, waarin de heer Albregl en de dames Albregt'en Göts de hoold- rollen vervullen. Be lijst van inteekeniog voor deze voorstelling blijft tot Zaturdag avond e.k. opengesteld. Zatuidag jl. is aan bel Gouverneineuts-gebouw te Utrecht aanbesteed het onderhoud van de gevangenis te Montfoort gedurende 1889—1871. Aanueiner de heer II. van Gulik te Montfoort, voor 3466.— bel onderhoud van den Haar- en Bischopsweg gedurende 1869 1871. Aannemer de heer A. Schimmel te Amersfoort, voor f 4600.— het oudurhoud van den weg van de Meern naar Oudewalergedurende 1869 1871. Aannemer de heer J. van Lanteren te Woudenborg, voor 8830. Bij Koninklijk besluit is aan de nagemelde cominissiën uit de Staten van Utrecht magtiging verleend om na de sluiting der najaarsvergadering van de Stateu hare werkzaamheden «ooitiezetten. als: 1". voor het onderzoek van een ontwerp tol wijzigiug van het reglemeut voor het groot water schap der Ronde Veeaeuen 4". voor het onderzoek vau twee verzoekschriften van eigenaren van perceelen lands gelegen onder de gemeente Weslbroek daartoe strekkende dal hun de verveening van die perceelen worde toegestaan. De lleeren Dallerl, Moens, van Kaijk, Tliorbrcke en Rochussen zijn benoemd lot rapporteurs uver hel wetsontwerp tot afschaffing van het zegelregt op gedrukte stukken en advertentiën. De burgemeester van Zwolle heeft dezer dagen eene commissie van drie leden benoemd ten einde bij de uitvoering van art. 188 der gemeentewet welks tweede lid hein opdraagtte waken tegen het doen van met de openbare orde of zedelijkheid strijdige vertooningenbehulpzaam te zijndoor 1°. Iietn omtrent te dezer zake betrekkelijke onder werpen advies uit (e brengen, bepaaldelijk door vooraf de toooeelstokkeo te beoordeelenwelke zullen worden opgevoerd en 2°. hem uil eigen beweging inededeeliug te doen van feiten welker kennis zij voor hem uoodig acht. Men schrijlt uil 's lierlogenhosch Door den Minister van Justitie heeft, in bjjwezen van de commissie van administratie over de ge vangenissen alhier op 14 dezer een onderzoek naar den staat der gevangenissen plaats gehad. Daarna is eene beraadslaging gelnudcn, waarin, zoo men verneemt, is besloten tot de overbrenging van een 300lal zware gevangenen uit de straf gevangenis le Leeuwarden naar deze stad. Of de ingezetenen zich in de aanwinst van zulk gezelschap zullen verheugen, valt zeer te betwijfelen." Groninger aardappelen, die zeer onaangenaam ruiken en voor 't gebruik niet deugen, worden thans in balen van Rotterdam naar Engeland ge zonden. Men maakt t thans siroop en porcelein van. De Friesch-Groniogsche internationale spoor- wegcommissie gaat op reis naar Berlijn enz. Van Harlingen zond men 4009 sohelnsschen en eenige kabelja iuweo naar Keulen op hoop van goed gewin. Boter liep op 17 November jl. le Louden terug en veel bleef onverkocht. De Newa is digt gevroren. Dit tot narigt van allen, die iels bijzonders met den winter le maken hebben. Men leest in de Groninger Cl. De dood van den beer v. d. Sande heeft eene tweede vacature in den hoogen raad gebragt. Een nieuwe kans dus voor den heer van Meerbeke. Want men tnoet toch maar zeg «endat h't voor dezen heer hard is zich den baton de maréchal te zien ontvallen alleen omdat hy 2 inaauden le weinig dienst lelt. Nooit zou sneller promotie zijn gemaakt in de magistratuur dan hein zou zijn le beurt gevallen, tudien hij zyne academische promotie inaar 3 maaodeu minder lang had uitgesteld. Ruim 4 jaar geleden was hy nog maar silbsiituut bjj het parket der Amsterdamsciie regtbank. Van daar in zóó korten lijd den weg af le leggen naar den hoogen raad is eene zaak zonder voorbeeld. Wie den heer van Meerbeke wil beschouwen als een kind der fortuin dient de billijkheid in acht le nemen dat vrouw Fortuna in dit geval hare gunsten niet aan een onwaardige verspilt, want de Amster damsche raadsheer heeft uitstekende en veelzijdige bekwaamheden. Rij de jongste kabinetsformatie inoet reeds, naar men wil, aau hem gedacht zyn voor de portefeuille vau justitie. Verleden week is liet siolLdijk overschot van baron James «ou Rothschild op liet oostelyk ge deelte van de begraafplaats l'ère-Lachaisse ter aarde besteld. NVat uitwendige vertooning betreft, is deze plegtigheid hoogst eeuvoudtg geweestmaar «le slechts door twee paarden getrokken lykkoe's is behalve door de \eden der familie en opperrabyneo van Frankryk van Parijs en van Rrussel en ver scheidene mindere rabbijnen door een overgroot aantal uanzienlyke manueu van allerlei gezmdie en politieke kleur gevolgd geworden. Naast de drie zonen van den overledene bevonden zich in den stoel de vertegenwoordigers van «Jen Wemierden Napolscben. den Frankfurter en den Loudenschen lak van bel huis Rothschild. Bij liet graf zjjn door de zoo even genoemde opperrabyneo, door den voorzitter vau de hoofdcoirimissie der Israëlieten iu Frankryk, alsmede door den president van het comité van weldadigheid trelïende toespraken ge houden. De toevloed van aanschouwers was zoo groot, dat de stoel zich op vele plaatsen le naau- wernood bewegen kon. Dr. Feist sctiryli o. a. in de Amsterd. Cl. Iedere mail brengt overigens tegenwoordig de bewyteti van den precairen toestand van de Euro- pesctie ondernemers, en dat de meeste faillieten op Jiva voornamelijk aan particuliere, en wel vooral tabaks-ondernemingen toe te scbrjjven zyn. Zoo heb ik daar voor m(j liggen do officiële balaucen der Urma's van Eek C". le Soeruhaya en Wermutb fc G°. te Sainaraug waaruit blykt, dat niet de aanneming van den houtkapwaarbjj een verlies vau lüt) mille berekend wordt, de schuld is der financiële rampen dezer ttrim's; neen, op deze balaucen komen al* onherstelbare en doodeltjke verliezen voor ruim een uullioen gulden op tabak, behalve de met onbeduidende verliezen op andere particuliere ondernemingen met vrij willigen arbeid. Hei is waar. de tabaks-ondernemingen in da residentie Kedtrie, vooral te Bltur, leveren goede resultaten; maar daar is ook hel ainfioen-schuiven dieper dan elders ingeworteld, en om de middelen le bekomen dezen lost le bevredigen plant de inlander tabak. Ik wil niet hopen, dat men zulke prikkels eu liefbooiiien lot vrjjwilligen arbeid zal goedkeuren. De rouggings in Cüeribon waren al erg genoeg; maar amttoen.... hel is om te huiveren, als men de helsche werking daarvan ook maar u.l ceue natuur getrouwe beschrijven keot. De De naain vau vergif is nog veel te zacht er voor. Wal wy op Java zien. wordt ook op Sumatra's Westkust waargenomen. Men vergelijkeden toestand vóór het bestuur vau generaals Micbiels, met dien sedert zyn gewjjzigd cultuursysteem in werking was. Vroeger een lastpost, gelijk Java vóór bet stelsel van van deu Bosch, is het nu wiutsgevende; vroeger, toen men met deu Inlander begaan was eu zich inel geen cultuur bemoeide, was er steeds gebrek aau rijst die dau ook jaarlijks van Java eu elders moest worden ingevoerd. nu daaren tegen, sedert de bevolking sawah en ladangs aanleggen moet, is de prijs van de ryst de helft gedaald en de uitvoer vrjj bclangryk. Vroeger iwislea en vedellaars, ja zelfs menscheoeterij nu arbeid, kotlijiuuien cu welvaart, lerwjjl het slechts van hel gouvernement afhangt de rust te bewaren. Het heelt daartoe eenvoudig den adat te eerbiedigen. Ware men dezen weg blijven bewandelen die door de ouderviudiog als de beste is aangewezen, men zou nu mei hooreo klagen over vervallen slechte wegen en achteruitgang. Nu men den adat begiul log te lateu, is overal onrust hel gevolg. Slruoiui-o bloeds zyn iu alle koloniën gevloeid ten gevolge van onkunde en minachting der zeden en gewoonten met audere woorden door miskenuis vau deu adat. Ook van liet goede wil «je menscli eerst overtuigd zyn. zal h(j liet aannemen. Zelfs iu Europa, eu niettegenstaande den sterken, ge- wapendeu arm, moet de overwinnaar, de beheer- seller, zich wachten zeden en gebruiken der tolken, aan zijn zwaard eu scepter oud -rworpen, te kwesten. De (iienscli 1» overal een slaaf van zyue gewoonten Wy belioeveu het oog met ver lengten. Een oude, diukkeode belasting is zelfs den bcslianden Eu- ropeaneu immers liever dau ecu betere nieuwe Deu 16 dezer hebben er in hel Quartier lalm te Parijs ongeregeldheden plaats gehad. Een groot uaulal studenten trok de straten doorslaakte kreten van sympathie voor de veroordeelden in zake llaudin zong revolutionaire liederen en wierp naar vensters en laulaarus. De politic kwam niet tusschen- beide eu er hadden geene airestatiën plaats. De zaak was wel van niet veel heteekems. doch is toch eene openharing vau de gisting, die op 't oogeablik iu Parijs lieerscht. Ook do kleine schouwburgen te Par(js leveren dezer dagen telkens onstuimige looueeleu op welke maar al te luide vei kondigen, hoe weinig populair de regering is. Allerlei woordspelingen wordeo doer de acteurs gebezigd om de regeringspoliliëk of zekere hoogu petsouages le gispen, en liet rollt vaiv zijn kant neemt uil elke kleinigheid die up tal looneel vooivalt, aanleiding oin van zijne gezindheid blijk ie geven. Vooral is Lanterne" eene oouit- puueljjke bron van aardige geestigheden. Er ver schijnen bijv. eenige personen op het tooneelelk gewapend mei eene lantaren, andere persouen, in welke men gemakkelijk policie-agenleri herkent noodzaken ze de lantarens weg te werpeu doch nauuweijjks liggen ze op de planken, ol er komen sylphides en riemen ze weg. Op een anderen tyd treedt meu op inet een lantaarn. Uit parterre wordt

Amersfoortsche Courant | 1868 | | pagina 1