AS «648. Y r ij d a g 26 jjHSjf Pebruarij 1869. HmmiMiiT. Dil blad Terschijnt de» baandag* en Donderdags s avonds. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advertentiën 1 tot 6 regels 60Cents, elke regel meerder lOCeots; legale Advertentièn per regel 15 Centsbehalve bet Zegelregt. A fz. nummers /0.10. Brieven franco. Bestellingen bij den L'itg. .4. tan CUtff, te Amersfoort, Bureau Amersfoortseke Courant, Langcstraat, Wijk F. N°. 43. over de Oude Visclimarklroo mede bij alle Boekhandelaren en Post-Directearen in bet Bijk. AMERSFOORt25 February 1869. Bragteo wy io N°. 1013 van 27 October jl.bij de vermelding der feestviering van bet 25jarig be* staan van het Diaconie Oudevrouwenhuis, regtinatige buide aao de verdiensten van den beer U. Kruijff Gz.. dieeen der oprigters van hel gestichttoen 25 achtereenvolgeode jaren als medebestuurderen se cretaris was werkzaam geweest, met leedwezen vermelden wy thaos, dat h(JVrijdag avond jl. plolreliog ernstig ongesteld gewordenZondag morgen jl. het tijdeiyke met bet eeuwige verwis selde. Veel wordt in eene menigte opzigten aan den waardigen man verloren, die veler vrieod, raadsman en helper was. Vooral voor de Prote- stantsche gemeente, wier armen-en andere belaogen by zoo iooig behartigde, is zyn verscheiden een groot verlies, liy was sedert 1837, dus gedurende 32 jaren, diaken, eo secretaris van diakenen by deze gemeeote en mede by onderscheidene andere collegiën met onverflaauwden ijver in diverse be trekkingen werkzaam. Als peoniogmecster van de Spaarbank fungeerde hg sedert Mei 1859, toen zij in werking trad. Bg de teraardebestelling van zyn stofleiyk over schot op gisteren, bevonden zich op de begraafplaats eeo aantal autoriteitenambtgeoooten eo vrienden van den overledene, om hem de laatste eer te bewgreoen hield de Wel Eerw. Heer Ds. C. tan Doggen aan de groeve eene treffende rede. Men meldt uit Gorredijk van 10 Pebr.: In dit dorp woont een jongeling, 18 jaar oud, welke eene ziekte heeftdie men ongetwyfeld tot de zeldzaamheden mag rekeneo. Sedert twee jaren wordt hij om de 3 of 4 weken slaperig eo slaapt dan 10 i 11 achtereenvolgende etmalen. Enkele malen wordt hij tusschentgds wakkerwaardoor hy eenig voedsel gebruikt en daarna weder ioslaapt. Zyn de 10 of II dagen vervlogen, dan keert hg tot zyn gewonen arbeid terugdien hg met vlyt verrigt. Na 't ontwaken weet hg letterlijk niets vao 'tgecn om bij of mei hem is gebeurd, doch zijn uiterlijk bewijstdat die langdurige slaap zijn ligchaam ondermijnt. Zijne ouders hebben de be kwaamste professoren en doctoren geraadpleegd doch kwamen telkens terug met den troost, dat bet met den tijd van zelf wel zou beteren. Tc Lun teren is dezer dagen een man overleden, die zeer armoedig leefde. Na zynen dood vond men in eene kast verscheidene zakken met geld wegeode circa 80 pond. Vóór zijoen dood gaf hg een vriend een zakje met geld om dit den armen te schenkeo. Hoe verheugd de erfgenamen neven eo nichten meest behoeftig over dezen onverwachten vood zijo, laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Er zgn berigten uit Batavia vap den 12 Jan. De algemeene overzigten van de Indische bladen geven een treurig beeld van den tegen woord igen toestand. Het Bal. Handbl. zegt, dat iedereen klaagt over de schromelyke wanorde in den gang van het bestuur. Het blad wil deze niet toeschrijven aan opzelleiykeo onwil van den gouverneur-generaal maar toch wordt zelfs in de kleinste takken van bestuur niets afgedaan. «Wy spreken hier nieteens van groote beginselen van hervorming zegt bet blad, want ieder, die de zaken goed inziet, heeft zich reeds onderworpen aao de treurige ooodzakelyk- heid de hoop op hervormiogen tot over drie jaren te verdagen maar ook in de zoogenaamde dagelijksche dienst merkt men in de houding der regering eene vreesachtigheid op voor afdoening, die velen reeds (wy zyn zeker, ten onregte) als onwil kwalificeren." Volgens de Javabode blijft ondet de officieren van bet Indische leger groote onrust heerschen ter zake van de bezuinigingeodie door den minister van koloniën zjjn voorgedragen. Aan de populariteit van den heer de Waal is hierdoor eeo gevoelige stoot gegeveo eo de Locomotief laat zich over dien bewinds man zelfs volgenderwyze uit: >1161 blykt steeds meer, dat van den minister de Waa/geene afdoende hervormingen te hopen zyn. en dat hjj slechts Sekomen is om het aantal «wawelaars" te vergrooten, ie ooder eeo vloed van bezadigde woorden bun jjver verbergen van uiels te doen." De Javabode zegt, dat oooit in Indiö onder de officieren eene zoo groote spanning heeft geheerscht als onder het bestuur van deu heer de Waalen dat, wanneer men de oorzaak dier ontevredenheid opstoortde ware reden niet gevonden wordt in den onder de officieren heerschenden eeestdie uitmuntend is. maar veeleer in het by hen ont waakt gevieldal eene te huonen aanzien niet welwillend gezinde magt hen op bedekte wijze achteruitzet en benadeelt. Do Jav. Cl. van den 2 January behelst voor het eerst eene opgaaf van het aantal personen, welke te Samarang door de onder de inlanders aldaar heerschende koortsen deels aangetast, deels weg gerukt zijn. Het setal der laatsten zou 780 bedragen; dat der eersten 8460. Voorts wordt door het rege- riogsblad verzekerddat dc noodige maatregelen genomen zyn om de ziekte te voorkomen en te bestrijden. Ook op Balie is de gezondheidstoestaod erbar melijk. De cholera heerschl er op hevige wijze een kampong is geheel uitgestorven. De officier van gezondheid 2de klasse t>. d. Velde is er aangekomen om hulp te bieden. De in- en uitgaande regten over 1868 loonen vergeleken met de twee vorige jareneene ver mindering van opbrengst aan van p. m. 25 percent 't mag gedeeltelijk aan de slapheid in den algemaenen handelgrootclijks echter toegeschreven worden aao de prijsvermindering van het grootste stapel- artikel de lynwadeo eene vermindering die 40 a GO percent bedraagt tegen 1865 en 1806. Dezer dagen is het keizerlyk Oostenryksch fregat Badetzky id de wateren van Lcsina in de lucht gesprongen. Uit later ontvangen uitvoerige berigten blyktdat by deze ramp 342 menschen het leven verloren. Van de 305 mandie zicb aan boord bevondeo. konden niet meer dan 23 personen, waaronder een officier, gered worden, eo vijf van de geredden zjjn zeer ernstig verwond. Dezer dagen is te Londen hel prospectus uitgegeven van eene ooderneming welke ten doel heeft om de met goud geladen Spaanscbe schepen, welke io 1702 door de Nederlandsche en Engelsche vloot in de Spaansche haven van Vigo zijo ia den grond geboordte ligteo. Beeds is daarvoor door de Spaansche regering coocessie verleend en is de plaats aangewezen, waar negen schepen gezonken zyn. Tot het bereiken van het doel moeien 100,000 pd. st. in obligation van 5 pd. st. geplaatst worden. Dc Spaansche regering heeft hare aanspraken op de schepen afgestaan tegen 25 pet van het te ligteo bedrag. Dezer dagen vertrokken drie joogelieden 's ochtends per velocipèdc van Trafalgar Square naar Bright, eenafstaod van ongeveer 55 Engelsche myleo (18 19 uur). Een hunner kwam in tijds voor het middagmaal te Brighton. De togt van Trafalgar Square werd afgelegd in verhouding van bijna drie uren in het uur. Halfweg zijodewaren twee verpligt achterlyk te blijven. De winner daalde den heuvel van Clayton naar Brighton af. met een spoed vao 1 Engelsche myl per vier minuten. Hel Parysche Dagblad Paris deelt eene cor respondentie mede uit Havana, waarin gewag wordt gemaakt van de vreeselijke gebeurtenissendie in de hoofsiad der «parel van de Antilies" zouden zijo voorgevallen. Den 21 January werd in den schouw burg Villaouova eene voorstelliog gegeven ter benefice van eene creoolscbe actrice op Cuba geboren. Het publiek, wetende dat de opbrengst moest strekken oin de opstandelingen te ondersteunenjuichte de artisten leveodig toe. Een der acteurs zong in zyne opgewondenheid een nationaal lied waardoor de algemeene geestdrift ten top steeg. Eenige dagen daarna circuleerde eene lyst om de creolen uit te noodigen ter bywonicg eener voorstelling ten eere van de insolventes. De spaansche vrijwilligers, bekend met hetgeen er in den schouwburg Villaouova was voorgevallen, besloten om allen die aao die voorstel ling deelnamen de keel af te snyden. De avond kwamwaarop de voorstelling zou gegeven worden, liet publiek kwam in geestdrift. In de pauze begaf men zich io een nabljzynd koffijhuis; een jong meosch sproog daar op een tafelsprak de menigte toe en herinnerde aao de van ouds bestaande vrybeden. Een agent van politie vertoonde zich en verzocht de menigte den schouw burg weder binnen te gaan. en toen daaraan geen gehoor werd gegeveo, haalde de agent een pistool voor den dag en gaf dadelyk vuur. Op dit sein vertoonden zich de vrywilligers en 000 a 800 ge- wapeudco gaven vunr op een ongewapend publiek. M*n kan zich moegelijk een denkbeeld maken van de verwarriog en bel vreeselijke van het looneel dat hierop volgde. Intusschen gelukte het der politie ten slotte de ongeregeldheden te bedwingen, doch de volgende dagen werden diezelfde tooneeleo in meerdere of mindere mate herhaald. Meer dan 200 fdiniliën hebben het land verlaten er bestaat trouwens voor oiemand eenige zekerheid. Niemand tï-ia* na vyf ure des avonds uitwant onder den kreet van leve Spanje I" vermoordt meu vrouwen en kinderen. By den commissaris van politie Luda, te Keulen heeft Maandag eeo vrouv(, ooiangs uit de gevangenis ontslagen, zicb aangemeld met de Ver klaring dat zij den brand in den Schouwburg gesticht beeft. Volgens hare bekentenis was tij daags vóór den brand in dienst gekomen by den kassier Backhaus, doèh bad de vrouw des buizes, met baar niet tevredenbaar dadelijk de dienst opgezegden uit wraak hierover zou zij na mid dernacht alle gaskranen opengedraaid en bet gas ontstoken hebben; toen dil middel baar niet spoedig genoeg werkie, zou zij nog onderscheidene voor* werpen hebben byeeogebragt eo ze doen onvlammeo. Geweteosfoltering over hare misdaaddie den ?ruwelykeo dood van Backhaus met vrouw en vyf inderen ten gevolge badjoeg haar Daar den pastoor om te biechten, doch de geestelyke wilde haar geen absolutie geven eo vermaande baar aan de politie alles te bekenneo. Men is zeer nieuws gierig naar de oplossing dezer geheimzinnige zaak, te meer daar verscheideoe personen de gedane aangifte der vrouw voor valscb meenen te moeten houden Politieke Bevae. Het Pruissische huis der afgevaardigden behan delde dezer dagen eeo reeds door bel Hoogerbuis aaugeoomen ontwerp van wet betreffende de natura lisatie. Hei Heerenbuis, waar de feodale, de reac- tionuaire elementen oog de bovenhand hebben, bad. in overeenstemming met de redactie van bet regeringsontwerp, de benaming Pruissisch onder daan" aanzenomeo ter aanduiding van de hoedanig heid van burger der Pruissische monarchiedoch de tweede kamer schrapte die woorden en stelde er voor in de plaats bet woord Pruisniet tegenstaande de regering hardnekkig voor bet behoud van bare redactie streed. Op zich zelven beteekenen beide uitdrukkiogen niet veelmaar zy ontleenen haar gewigt aan den zin welke men er aan hecht en aao de waarde welke men er aan toekent. De onderkoning van Egypte beeft den 10 deier maand de jaarlykscbe vergadering van afgevaar digden of notabelen van het Ryk geopend met eene rede, waarin by verklaart, dat de geldmiddelen in eeo zeer geweoschten slaat zyneo dat Egypte nooit in zulk een bloeyenden toestand verkeerd beeft als tegenwoordig bet geval is. De Griekscbe Regering heeft in baar antwoord verklaard wij onderwerpen ons aan den wil der Mogend- beden omdat wij de magt niet hebbenons er tegen te verzettendoch wy zulleneven als vroeger, de Christenen in Turkije beschermen, en wij zien niet af van ons regt tot uitbreiding van ons gebied." De Turksche regering heeft reeds dadelyk eeo bewys gegeveo dat zij zich tefreden toont met het antwoord door de Griekscbe regering aan de Parysche conferentie gegeven. Een telegram uit Coostaniinope! vau den 22s<eo meldtdat al de Turksche havens weder voor de Griekscbe vlag zyn opengesteld. Ook zyn de maatregelen vroeger tegen de Griekscbe onderdanen genomen opgeheven. Turkye en Griekenland hebben zich voorts bereid verklaard hunne diplomatieke betrekkingen, over eenkomstig het voorstel der conferentie, weder aan te knoopeo. Wegens de noodzakelijkheid van het doen van nieuwe benoemingen is dit echter niet dan over eenige weken mogelyk. Van de dagbladendie te Madrid de zaak van Isabella II dienen, is er één overleden. Na 't jongste Manifest dier Vorstin zoo zegt hel beeft zy geeo hoop meer op den Troon." De candidatuur van den Hertog van Muntpensier wint by den dag veld. De Belgische Minister van Binneolandscbe Zaken heeft gezegd, dat er gemeentebesturen waren, die byoa niets voor het Lager ouderwys deden en dat by denkelijk eene wijziging der organieke wet op het Lager onderwys zou voordragen, waardoor da Regering in staat zou worden gesteld, om van dip gemeenten ruimere bydragen voor de bekostiging van dat onderwys te verkrygen. Volgens berigten uit Japan, loopende tot 15 Dec. II. en komende van bet hoofd derCatholieke zending daar te Landewerden de inlaodsche Cbristereo in bet Japanscbe Rykalthans in eenige oorden by voortduring van wege de Regering vervolgd. Zij werden gegrepen, uit hunne «erbiyfpiaats weg gevoerd io gevaogenissen opgesloten eo erzoo zy weigerden bet Christendom af te zweren, ge marteld en sommigen ter dood gebragt.

Amersfoortsche Courant | 1869 | | pagina 1