T— iMftn getoerd, beeft oog minder aanspraak op eeuwigen duur. De aaogroeyiog tan den iotloed der Kamer is thans eene daadzaak. Zy is bet keouicrkend feit van bet tegenwoordig tijdsgewrichten dit feit loopt te meer in 't oog, daar bet aicb voordoet by eene Volkstertegenwoordiging. wier lastbiief weldra vervalt. Zich naar dat feit bereidwillig en opiegt te voegeu is ecbie staaismauswijsbeid niet, zicb daartegen aan te kanten. Waren er weraeljjk staatkundigentoegedaan aan bet Keizerrijkdie alles bier te Lande op deu voet vau het jaar 1852 zouden willen boudeo, het aou ons bedroevenja bekommeren. Gelukkig be- hooren 's Keizers Ministers even min lot die staat kundigen als de Keizer zelf. Stilstand der Hegeriugterwyl bet land niet stilstaat, zou uiterst gevaarlijk ztju. Parlementaire iuvloed en volksvrjjbeden kunnen gevaarlijk voor eene Regering wordenmaar bun gemis is voor haar oog veel gevaarlijker." De Conslitutionel kan wouder behendig azijn en siroop uit 't zelfde vaaije tappen. Keizer Napoleon 111 spreekt, scbrjjfl, ja tele grafeert zelfsen zeer druk inel maarschalk Niei. Dat maakt velen beoaauwdwant vele lezers weien nog wel, dat maarschalk Mac-Maüou altijd wil veebteo iu den zomer en Randon in 't najaar, waar Niel is net hetzelfde. Hg veebt hel liefst altijd. Uit üerlijn wordt geschrevendat de oorlog- spellende geruchten van de laatste dagen in de politieke kringen dier hoofdstad geeu gelool vinden en dat men er geen ernstig gewicht heebt aan hetgeen sedert eeotgen lijd is gezegd omtrent een bondgenootschap, dat tusscben Frankrijk. Oos tenrijk en Italië tot staod zou zijn gekoineu. Ook te Florence wordt zoodanig bondgenootschap onder de verzinselen gerangschikt. Uit Weenen wordt gemeld dal de onderhande lingen met Eugeland tot wijziging vau eenigc onereuse bepalingen van bet liaodelstractaat van 1865 eerstdaags de gewenscble uilkomst zullen opleveren. Eogelauds antwoord op de laatstelijk door bet weener kabinet gedane voorstellen is ont vangen. en bevat de verwachte toestemming. Door de Ooslenrijkscbe regeriug waren vrij aanmerkelijke verminderingen van de invoerregten op kaloeuen en wollen maoufacturen aangeboden; verminderingen zeer nabijkomende bet tarief, aan bel Tolverhondl toegestaan in het met Pruisseo gesloten tractaat. De Engelsche regering neeint genoegen met de vermindering vao het regl op katoenen sloffen, doch verlangt voor eeo'ge wollen artikelen hetzelfde tarief dat met het Tolverbond is overeengekomen. Men schrijft uil Weenendat de minister van financiën geneigd zou wezen te voldoeo aan den wensch van huitenlaadsche scbuldeiscbers om eene verandering te brengen in bel speelplan der loterij- leening i860. Men verlangt namelijk dat de seriën- en nommer-trekkingen gelijktijdig zullen geschieden, eren als bjj de loten 1864 bet geval is en tevens dat de 500 fL loten in onderdeelen van 100 fl. zullen gesplitst worden. KENNISGEVING. Db BURGEMEESTER Vi* .4WERSFUÜHT Brengt ter kennis van de ingezetenen dat ingevolge besluit van den raad dezer gemeente van den 9. Maart jl. de marktdag invallende op Hoeden Frij dag zal gebouden worden op WOENSDAG aanslaande. Amersfoortden 19. Maart 1869. De Burgemeester voornoemd A. G. W1JERS. AMERSFOORT. 22 Maart 1869. Bragteo wjj in No. 1652 van 12 Maart jl. regtmaiige hulde aan de verdieosteo vao den lieer P. Gallenkamp Pels. toen hjj. door eeue zware ziekte aaogetast, ziju eervol outslag (hem later duur Z. M. deu Komog en den Gemeenteraad van Soest verleend) als Durgemeesler en Secretaris der gemeente Soest had verzocht met leedgevoel werd door velen en ons, die den braven en werkzatnen man en ambtenaar kendenkorl daarna ziju overlijden vernomeo, en is eergisterco zijn slott'clyk overschot van Soest naar de begraafplaats te Amersfoort overgebragt, begeleid door betrekkingenvrienden enz. Zal zjjne berinnering bjj zijnen familiekring betrekkingenvele vrienden eri gemeeuteuareo levendig bljjven hetgeen hij als burgemeester, secretaris, welwillend en weldadig meoscii ui zyue gemccote beeft verrigt verdient evenzeer blijvende herinnering. II(j was menschlievend, vriendschappelijk, gods dienstig en verdraagzaam mei oordeel, niet vragende welke godsdienst iemand beleed, doch vooral lettende op de bekwaamheden, het verstand, den geest en verdere hoedanigheden dergeuen wet wie hjj in meer dan gewoon contact stond. Ofschoon reeds in den avond des levens, begreep bil als menscb en als ambtenaar de teekeuen des ttydshuldigende vooruitgang en beschavingin tegenstelling van enkele burgemeesterszooals inen er wel hier en daar aantreft, die, nog bekrompen dorpsburgemeesters, al meer en tneer antiquiteiten worden, en wel verdienen, dat het Honger Bestuur leo bunnen opzigte eens't remplacanlenslel toepast. Als een bewjjs boe Veenendaal in ontwikkeling en welvaart vooruit gaal meldt rnen van daar), dat de beide lollen op deo straatweg vau af hel etatioa over Veenendaal uaar hel Iugensche-veer .dezer dagen op nieuw in bet openbaar zjju verpacht foor 2090.14jaarti. I. /MO.- bofen do vorige verpachting en ruim 1800.— meer dan eeoige jareu geleden. Het is van meest algemeene bekendheid dat Vcenettdaal in twee provinciëo ligt namelijk in Gelderland en in Utrecht, zoodat de grens dezer provinciën door de bebouwde kom dezer plaats loopt. Dit kan niet anders dan belem merend op alles werken. Het ware dus weoscbelyk dat de Regering te geinoel kwam aan de tot nu toe vruchlelooze pogingen door de ingezetenen iu het werk gesteld, oin hel Gelderscbe bij helStichtsche gedeelte te voegen en lot ééne gemeente te vereeoigeu. Wy vernemen, dat Üs. J. J. van Oostcrsee, Hoog leeraar te Utrecht, op Goeden Vrijdag, des morgens le 10 uren de predikbeurt te Amersfoort zal vervullen. Gisteren maa'.te de WelEerw. lieer Ds. II. C. Voorhoeve, predikant alhier, uan zjjne geineeute bekend dat hij voor het op hem uitgebragte beroep naar Apeldoorn heeft bedankt. Verleden week heeft de inteekeningslyst gecir culeerd tot eene laatste voorstelling 111 du saisoen, bij voldoende deelneming te ondernemen door deu lieer 11'. Bothof, in Amicitia, en te geven in de eerste helft van April door hel Rollerdamscbe tooneclgezelschap onder directie der lleereu Albregt van Olle/en, doch hut resultaat der inteekeniugslysl is zeer ongunstigzoodat tie voorstelling niel zal kunnen doorgaan bijaldien de lijst niel met een tal signaturen wordt aangevuld. Bij het circuleren der iijsl waren echter de te geven stukken nog onbekend, doch (hans kunnen wij mededeelen dal zij bes'aan uit de gouden Schoenpoetserof het testament eens Zonderlings, tooneelspel in 5 bedrijven, met gedeeltelijke gebruikmaking van Dickens roman Onze wederzijdsche vriend"door Charlotte Birch Pfeiffer cn Al te gelukkigvaudeville in één bedrijf, naor het Fransch; be.de stukken nooit alhier verlooDd. Iu liet tooneelspel worden de hoofdrollen verTuld door de datnes Albregt-Engelman en Corijn-Heilbron en de heeren Albregt, van Ollefen en Moor, en in de vaudeville weder door dezelfde dames en heeren, uitgezonderd de heer v. Ollefenzoodat er waarlyk verleiding te over is oen door inteekeniog het doorgaan dezer voorstelling mogelijk te maken. Wij wenscbenzoowel voor het genoegen van sladgenooleuals ter liefde van beschaafd tooneel- genot dat de inteckening zóó inoge toenemen, dat wij weldra het doorgaan der voorstelling zullen kuunen vermelden. Te Delft heeft de gemeenteraad den Heer Dr. J. G. van Eijken, prorector, benoemd tot rector. Dezer dagen heeft zich te 's Hage weder een geval voorgedaanhetwelk alleszins de aandacht verdient. In een arbeidersbuisgezin bestaande uit zes personen, waarvan reeds twee zuigelingen van 18 maanden overleden zijn, hebben zich verschijn selen van heiige vergiftiging voorgedaanzonder dat de geneeskundigen eenige andere aaoleidende oorzaak biervan bebben kunnen ondekken dan bet drinken van anijsmelk. Bij de interpellatie van deo heer van Wassenaar Catwijck, over het beheer der kerkelijke goederen, heeft de Miuister van Finautiën zoowel de regeling in hel algemeen als de wijze waarop die geschied is verdedigd, eo le kennen gegeven, dat de ge meenten vrij blijven zich aan het outwerp-reglement al of uiet aan te sluiten terwyl zij die een vrij en zelfstandig beheer wenschen geene uadeelige gevolgen zuilen ondervinden in de handhaving hunner beslaande regten. Daarna is de Kamer op reces uiteengegaan. Men verneemt, dat zij twee of drie weken na Pasche.'i hare werkzaamheden zal hervatten en dat de wyziging der kiestabel een der eerste onderwerpen van behandeling zal zijo. Eten als voor meer kanlongeregten van dit land is ook door een katitongeregt iu 't Noorden in zijne laatste zitting vonnisgewezen tegen iemand, die plaats genomen had in een trein op den staats spoor zonder voorricn te zijn van een deugdelijke reiskaart, liet louncelgezelscliap van den lieer Stoele Co., had namelijk voor eeuigeii lijd eeoe kaart genomen voor J7 persouen toen het gezelschap met uog een reiziger vermeerderd weid. Bij onder zoek bleek echter, dat deze, ouder voorgeven vao mede lot het gezelschap le behoorenzoodoende dacht kosteloos te kunnen oveikomen, hetgeen echter door de actmlcit van deo conducteur mis lukte. De rcgler veroordeelde deu beschuldigde bij verstek tot eeue boete vau 5. terwijl de kosteu van 't geding, bedragende alleen voor den conducteur «Is getuige reeds niet minder dao omstreeks 20, mede ten zijucn laste kouten. Naar men verneemt, hebben de Ncderl indsche generaals bet toornemeu om uau dm Koning te vragendat het huu vergund moge wordenzoo min mogelijk de nieuwe uniform te dragen. Zij vreezen zoo mooi te zullen zjjudat zjj zonder een oploop te verwekkenzich met op straat zullen kuunen vertooneo. Als gerucht wordt ons medegedeelddat het jaarljjks Algemeen Zendingsfeest ditmaal zal gehou den worden op het landgoed van Mevrouw Rruce aan deu spoorweg Zuipbeu-Üeveutvr. Men meldt uit Harlingen van 19 Maart: De dames de la halte te Harlingen zijn geheel ontstemd; zjj zeggen dat de vischmarkt bedorven is. Alle visch wordt opgekocht en in manden schoongemaakt en ingepakt, Duiischland Ingezonden. Gisteren morgen werden alzo» geallemaniseerd 2300 scbelvisscben en 800 kabeljaauwen. Vóór dat de visscbers in de haven komen, worden zjj reeds door de afgezanten van tisch-expediteurs in bootjes gepraaid «n bun de viach afgekocht en de damt» de la halledie toch geene zeemeerminnen zjju en dus niet uaar de kageu kunnen zwemmen, opi met sirenenzangen de ruhusie zeebonken het hart te verweckenhelaas! zjj visscbeo achter het nc>. Deze zaak gaf lieden middag een regl geanimeerd standje aan de havenwaarby de deurwaarder, de commissaris van politie, de waterschout eu do dienuren van laatstgeuoemde beide heeren le pas kwamen, liet is teer te hopen, dal de heide seksen, die elkaar betwisten en die beide er «kuit of hom" van willen hebbenliet met elkander eens worden, dan kunnen do brave llarliogers ook weder eens tegeo bill(jkeu prys zeevisch eten. Naar men verneemt tullen binnen korten lijd alleen uit de gemeente Winterswijk 200 personen de reis naar Amerika aannemen. 't Is jammer, dat Nederland zelf geene pogingen aanwendt om deu stroom der laudteibuizers, welker toeneming by de jaarlijksche uitbreiding der bevolking als gunstig te beschouwen iste leiden naar onze eigene bezittingen in Oost of West, waar op zoo menig eiland eeue volkplanting met de beste vooruitzigieu zou kuunen gevestigd worden, zoo tot nut vau 'l moederland als van de kolonie zelve. Uil Aulwerpen wordt gemeld dat Maandag jl. in de gemeeute Bierges een verschrikkelijk ongeluk heeft plaats gehad. Iu eene flassptnuery is de stoomketel gesprongeo met dat gevolg dat hel gebouw ineen slotte, en vijf jeugdige werkmeisjes verkoold van onder de puluhoopeo te tuorschyu werdeu gebaald. De eigenaar van de vlasspinuerjj raakte ook gedeeltelyk ouder de puinhuopeo; hoewel spoedig te voorschijn gehaald, verkeerd hy in zorgwekkende toestand. De stoomketel werd op eenalstand van 201) ellen geworpeu en ontniddeiyk stonden onderscbeideue gehouwen in brand. Het voorstel van den heer vaa Kuyk tol wyziging van arlt. 45 en 48 der armeuwel (strekkende om de kosteu van geneeskundige hulp niet le verbalen op de geboorteplaats van den armlastigea zieke maar die uitgaven te laten voor rekening der gemeente waar zij gedaan zyo) vindt wecrklauk bij de besturen van kleinere gemeenten hier te lande. Steenwijkerwold heeft het ihiliatief genomen om zijne syinpailue inel dat voorstel aau de wetgevende inagt kenbaar te maken en andere gemeentebesturen uitgeooodigd dal voorbeeld lo volgen, waaraan dan ook reeds dooi .velen gevolg wordt gegeven. Bjj den uilgever C. F. Caluto te Keulen verscheeu dezer dagen een gedenkblad ter gel» geilheid van het feest den 10 April door paus Pius IX ie vieren, die alsdan vijliig jaren het priesterambt zal hebben bekleed. De plaat vermeldt allegorisch de verschil lende merkwaardigste dagteekemngeu uit het leven vau het hoofd der Catholteke kerk eu bevat in hel midden een fraai eu welgelijkend portret van den jubilaris. De teekeningeu zijn van prof. B. Scheuren. de kleurendruk van R. Ileiss en verdienen, ook als kuoslvoorbrengselde byzoudere aandacht. Bij eene gebeurtenis, die de belangstelling vau zoovele dui zenden opwekt, is dit gedeukblad eeoe leeslgift die zeker welkom zal zijueu door de wijze waarop zy werd! uitgevoerdop een zeer groot debiet aanspraak mag maken. zie advertentie.) Onze eeuw kenschetst zich op bijna alle terreinen van kunst, wetenschap cn nijverheid door specialiteitencn vooral is dit tegenwoordig inzonderheid ook het geval op het terrein der geneeskunde. Ofschoon de reus der geneeskun digen Bocrhavc tot den verleden lijd behoort, dus opvolgers diende te hebben, zoo vindt men echter geen Boerhnves, die voor alles geraadpleegd wordenwant de geest des tijds brengt mede dat voor bijna alle pijnen, gebrekenen kwalen van bet uicuschelijk ligrhaam zich specialiteiten opdoen, zich meesttijds tot één genre bepalende, die alléén daarvan hunne levensstudie gemaakt hebbendan ook enkel daarvoor geraadpleegd worden en daarvoor de door hun zanicngcslclde geneesmiddelen ten gebruike geven. Als specialiteit voor land- en kiespijnen en verdere mondkwalen neemt Dr. J. G. Popptc Weenen, de eerste plaats in, heeft hij eene wereldberoemdheid ten ^deze verkregendie gevestigd is door dc uitmuntende resultaten welke zijne geneeswijze en geneesmiddelen bij alle lijders te weeg brengen. Deze geneesmid delen, ook door hem in Nederland verkrijgbaar gesteldmissen nimmer doelcn deswegens kunnen de honderdduizendendie daarvan gebruik maakten, getuigenis geven. Lijders zullen dus in hun eigen welzijn en voordeel handelen, als zij zich deze middelen aanschaffen en het gunstig effect zal weldra verkregen worden. Wie eene meer cxplicatoire aanwijzing dezer middelen wenschtsla zijn oog op achtcnstaande desbetreffende advertentie. Als een staaltje van den loon, dien sommige Zuiil-Duitsclie bladen legeo Pruissen aanslaan daden Pruissiscbe couranten eeu uittreksel medé uil een dezer dagen door de te Muncben verschy- uende Volksbote geleverd artikel. He politieke hemel (schrijft dal orgaan der oorlogzuchtige pany) bedekt zicb met wolken; de wraak voor Sadowa is in aanlogl. Alles xou ons moeten bedriegen, indien hel bloed onzer ia tien gevechten door Pruissen en zyne Waalse ha

Amersfoortsche Courant | 1869 | | pagina 2