V r ij d a g 4 Jnn ij 1869. Mb. R. i. gbaap SCüjlimiWMM. 'JW 1676. Dit blad verschijnt des Vaanilags en Dotulerdagt 's avonds. De Abonnementsprijs is ƒ1.50 in de 3 maanden. Van Advericntien I tol fi regels BOCents, elke regel meerder 10Cents; legale Adverlenlièn per regel 15Cents, behalve het Zegclregt. 4 ft. nummert 0.10. Brieven franco. llestellingen bij den Uiig. 4. »un Clee/f, Ie Anienr<m-t, Uur eau .4 mertfoor lieke CourantLongest raat. Wijk I'. 43. over de Oude Vischmirklion mede hij slis IbfkhindeUrnn en Post-Oireoteuren in het Rijk. Wegens «Ie verkiezing van Mngailng H JanIJ anunl. zul het volgend couraut- nnnuuer maandag 7 Jnnlj tuaschen 13 cu 3 aren des middags worden uitgegeven. Advertentien enz.worden tijdig mo gelijk verzocht. De aanstaande Verkiezing. Deed het oris leed, dat wij in het vorig nummer genoodzaakt waren den strijd voorde herkiezing van den lieer van Goltstein aan te- vangen omdat de lleeren van Lyndcn en ,t>an Loon als candidatcn tegenover Item waren ge steld, thans kunnen wij met innig genoegen mededeelen dat deze strijd niet behoedt te worden vervolgd, vermits de voorstanders van den Heer van Lynden ons verzochten te ver melden, dat zijne candidaluur wordt ingetrokken, hebbende hij groote kans te Tie!, en de heer van Loon in achterstaande advertentie de uit drukkelijke verklaring aflegt; dat bij de can- didatuur in bet kiesdistrict AMERSFOORT niet kan aannemen. Daardoor heelt de Heer van Loon blijk van zijne edelheid, roudlieid en loyaliteit gegeven, en wil hij zich niet door Harderwijkers laten gebruiken om den Heer van Goltstein van zijne plaats te verdringen, terwijl wij met onotn- sloolelijke zekerheid en juistheid nog daarbij kunnen voegen: dat de Heer van Loon die can didaluur niet heeft verlanyd en niet verlangt niet begeert den Heer van Goltstein in den weg te staan; en thans hier veel liever niet gekozen wordt. Dat is, dunkt ons, duidelijk Hol- landsch. Diensvolgens worden de kiezers in hel hoofd- kiesdistricl Amersfoort uitgenoodigd op aanst. Dingsdag 8 Junij getrouwelijk ter stembus op te komen en hunne stemmen uit te brengen op het aftredend lid der Tweede Kamer Mr. Ji K. Baron VAN GOLTSTEIN. Het ligt niet op onzen weg de candidatcn van alle kiesdistricten te bespreken en daarvoor aanbevelingen te doen, zooals door onderschei dene bladen geschiedt; doch waarin zij veelal toonen, dal tij niet op de hoogte zijn van de diverse phasen der kicsaclicn in de meeste dis tricten of daarvan meesttijds onjuist begrip hebben. Wij zullen ons dan ook nu slechts bepalen tot twee candidatcn iiie niet uit de Kamer mogen worden gemisten bij de vinnige aanvallen, waaiaan zij van de zijde der radicalen ten doel staanwaarbij allérhandc deloyale mid delen worden aangewend om hen uit 's lands vergaderza.nl te houden, juist de sympathie der kiezers verdienen wegens hunne geschiktheid, bekwaamheden, talenten en parlementaire onder vinding en daarom alleszins waardig zijn te worden afgevaardigd. Zoo is dan voor het kiesdistrict Almelo de Heer Mr. R. J. Graaf Schimmelpenninck candi- daat gesteld. Hij heeft in zijne 12jarige Slant- kundige loophaan voldingende blijken gegeven dat hij een uitmuntend volksvertegenwoordiger is, volkomen op de hoogte van een aantal hoofd en nevenkwestiën, cordaat durft spreken en naar zijne overtuiging stemmen, den tijdgeest begrijpt en wel vooruitgang, maar geen omwenteling wil, zoodat hij dan ook in hooge mate 's konings genegenheid bezit, en het derhalve in liet belang van het Vaderland is, als «Ie kiezers vnn't district Almelo hunne stemmen zullen uitbrengen op In 'l district Gorinchem is candidaat de Heer Mr. J. Heemskerk As.aftredend lid dor Kamer. Hij was een onzer bekwaamste ministers van binncnl. zaken, knotte het kankerstclsel van doorzieken toen de veepest woedde, dreef liet afmaakslclsel door, en toen werd het vaderland van de veepest bevrijd. Als lid der kamer be hoefde hij nooit voor zelfs den knapsten zijner collega's uit uen weg te gaan, en bewees hij nog dezer dagen, dat hij met argumenten de ultra-liberalen uit het veld kon slaan, al stond hunne mumerickc meerderheid uit parti-pris tegenover hem in balaille. De kiezers van 't district Gorinchem zullen dus eer inleggen niet hunnen afgevaardigde, als zij hunnen stemmen uitbrengen op Mr. J. II EKMSKERK Az. AMERSFOORT, 3~J.in(J 1800. De Gooilaiulsche kirsverceniging Zaliirdag jl. op Zuidh.K've, onder Naarden, vergaderd, heefi, volgens haar reglement, lieden Donderdag namiddag 2 uren eene tweede vergadering gehouden, ie Naarden, en daarin tot haren candidaat geproclameerd, Mr. J. li. haion van Goltstrin. A. E.gewezen weesvader te Zeist, is gisteren in hooger beroep gekomen van bel vonnis der Arr— Regtbauk van 20 Mei jl. De pleidooijen in de zaak van den lieer C. van Ginhcl teueu den lieer L. A. van Heek beide alhier, betrekkelijk het' ingezonden stuk in de Aniersf. Ct. van 17 November 1808 over rijsleineel. dal vei valsclit sou zyn mei kryolitb, werden gisieren voor de Arrond.-lU'gihank alhier gehouden door de io mis vorig nurncnei vermelde heeren advocaten. Een talrijk publiek woonde de tereglzilling met belangstelling bij en de Iteglbank bepaalde de uitspraak in die zaak up 30 Junij e. k. Z. M. heeft den lieer Mr. J. E. van Locntn op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, met ingang op primo Julij e. k. als substituut-griffier bij de Arron- dissements-Regtbauk te Amersfoort. Gisteren had de uitvoering plaats van de zang. school onder directie van den llr. Sohweinsbeig. Een groot aantal belangstellenden was er by legen* woordig en toonde zich zeer voldaan ovef betgeen ten gehnore werd gebragt. De zangnummers werdeo met aplomb en behoorlijk genuanceerd voorge dragen; de oikeslverecniging Jubal kweet zich goed van hare taak en de solo's voor violoncel, viool, piano en klarinet slaagden gelukkig. Etn vioiistje van zeven jarendie tien maauden ouderrigt heeft gehad gal door zyu zuiver spel eu flinken streek ree! genoegen. Daar liet puhliek zich nu beeft kunnen overtuigen dat de zangschool goed werkt, beslaat de gegronde hoop, dal zij behoorlyk onder steund zal worden. Wij maken ten slotte belangstel lenden opmerkzaam op achterstaande advertentie. Tot Secretaris der gemeente Soest is onlangs benoemd en in functie gelreden de lieer It. A. Ru tgers. De commissie voor de internationale tentoon stelling te Amsterdam heeft reeds de noodige maatregelen genomen om goed en goedkoop logies aau de werklieden te bezorgen die de tentoonstelling komen bezigtigen. Van stadswege is de militie-zaal ter beschikking geslelJ waarin 70 k 80 personen nachtverblijf zuilen kunnen houden en op de Schans nabij 't Daleis voor Volksvlyt cal een 'okaal worden opgerigtom aan 100 personen nachtverblijf te verschaffen. Voor't eerste zal de prys 40 ceuts, voor 'l tweede 75 cents per persoon voor eene nacbt bedragen. Of die prijs betrekkelijk minder zal zyn, als de werklieden aldaar met hunne gezellinnen logeren is nog niet bekend. (Jit 's Bosch zullen naar de internationale tentoonstelling, eerlang te openen in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, ingezonden worden stellen boven- en onderkleederen voor de ambachtslieden tegen allerbillijkstcu prijs, liet eerste stel is bijv. als volgt: Zwartlakensche jas9.25. Zwartlakeusche broek Zwartlakenscli vest Witte onderzoek 1.12. Wit overhemd 0 27J. Stropdasje0.27 J. Hemd0 00. Totaal 18.42. Nog andere stellen zullen kosten: /0.05. ƒ15.82 en 117.05. Dat is nu wel een goedkoop pak kleederen, maar zal het ook een goed pak zijn Blijkens de ibans omvangen berigten uil Batavia van den 20 April is de rust te Batavia en omstreken niet verder verstoord geworden. De beweging is ten gevolge van bet arrestereu der hoofdschuldigen aan bet verzet geheel onderdrukt. lutusschen blijft dc politie voortgaan met het opsporen van nog zwervende muitelingen terwijl de instructie der gearresteerden met kracht wordt voortgezet. Hoezeer de joisie aanleiding van het verzet nog niet bekend is, beves'igt bet zich evenwel dat het voorgevallene geenerlei politieke beteekenis gehad heeft en een geïsoleerd feil is, het werk van een zes'at belhamelsdie de overige personen in de ziak betrokken, tol medewerking gedwongen hebben. De Britschc maatschappij voor aardrijkskunde heeft dezer dagen haren grooten eerepenning toege kend aan eene thans uegen-en-iacbtig-jarige dame mistress Soimrviiledie werken over de pbysische geografie beeft geschreven en zich J thans nog met liet oplossen van moeyelijke vraagstukken des wis kunde bezig houdt. De heer Ayala heeft zijn ontslag als Minister van Koloniën in Spauji! moeien nemen omdat hfl een groot deel der Cortesvergadering tegen zich had verbitterd door te zeggen dat de Spaanscbe revolutie in September II. door eeoige weinige man nen van monarchale gezindheid was bewerkt, buiten toedoen van de Bcpublikcinsche party ja buiten toedoen van het Spaansche volk. liet is niet te ontkennen zoo schrijft men uit Madrid dat de Minister Ayala in z(jne rondborstige taal de perken der bescheidenheid is te buiten gegaan. Wat hij zeide kwam hierop neder a de eer der roemrijke Seplember-revolutiegelijk het publiek hier te lande van liberale vlejjers geleerd heeft de voorvallen van September te noemen, kwain geenzius aan de Spaansche natie, maar werkeiylc geheel aan anderen toeen dal was niet alleen waarheid, maar eene waarheid, die alle eerlyka lieden erkend en uitgesproken hebben, zooder driftige tegenspraak of ernstige misnoegdheid te verwekkendoch Ayala zeide bet op zóó scherpen toon en in zóó snerpende bewoordingen, dat zyne toehoorders woedend werdeo. Ayala is by bet begin der revolutionaire be weging tegeowoordig en wetkzaatn geweest. Hfy heeft gezien wie daarin de liaud hadden en hoe het loegtugterwijl het publiek te Cadizzelfs te Madrid, ja schier oteial in Spanje, enkel aan stierengevechten en dergelijke zaken dacht. Dat heeft liy gezegd en hij had gelijk. De revolutie is niet het werk van de Natiemaar van bet leger en de vlootvan TopelePrim en Serrano. TDYE R TE W~T I E W. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER dc Hoog WelGeborene Vrouwe Baronnesse van HARDENBROEK VAN L0CKH0RSTgeb. HUIJDECOPER. 's Giuvknuage 30 Mei. Heden overleed tot onze droefheid, onze geliefde MoederMojufvrouw E. H. PH1LIPPO Wede. D. A. 0KHU1ZENin den ouderdom van bijna 86 jaren. Amersfoort Uit aller naam 1 Junij 1869. C. G. 0KHUIZEN. nie, welke het ongeluk heeft een bril te mo«ten dragen kan het beste oorJeelen over den last ongerief eu tydverlies van dat artikel en zoude zeker gaarne oniheveu zijn dezelve te moeten gebruiken. Welou er bestaat een middel: allen wier oogen nog niet lot in den huogsten graad zjjn versleten, kunnen daarvan ontslagen worden door bet bestendig geï-ruik van Dr. Clmiitoiiielniius Oogoiiwater. Bij elke wassching der oogleden, zal men de herstellende kracht der afgematte en verzwakte oogen voelen wederkeerea zoodat men in vele gevallen de bril weder zal kunnen vaarwel zeggen eer éën flacon is opgebruikt. Maar vooral ook zij, die nog geen bril behoefden gebruiken dat middel oin voor altjjil daarv/m bevryd te biyvenby tele, ja!!! b(J oueii.dig vele is toch reeds het begiuscl van verzwak- kiug merkbaar aanwezig; men lette maar op, dat men by vooi (during veipligt is, op verderen afstand te zien, dat letters zich dubbel vertoooen.dat scbel licbl hinderlijk is. dat de oogeu beginnen te steken, enz. enz. Welnu gebruikt Dr. CIIANTOMEI.ANUS OOGEN- WATER en gij zuil u beier gevoelen. liet is verkrijgbaar a 60 Cents per flacon bil Pn. MEIJERS, Amersfoort. J. J. GROENHUIZEN en Coinp.Utrecht. Mej. Get. TAATSUtrecht. Gebrs. VAN DIJK. Haam. En meer bekende Depóts.

Amersfoortsche Courant | 1869 | | pagina 1