Dingsdag 13 Ju lij 1869. M 168". MHTBUIMIT. I)it blad Terachijnt des Haan/lags en Donderdagsavonds. De Abonnementsprijs is ƒ1.13 in de 8 meenden. I): rrgel meerder lOCents; legale Advertenlièn per regel 15 Cent». 4fs. nummert 5 cents. Brieven franco. Bestelli Uur eau Amertfoorltckt Courant. Langostrant. Wijlt b. S°. 43. over .Ie Oude Viscluinrklzoo mede bij alle Bo- prijsder A'lvertcfilieri van I tot 6 regels 60 Cents, elke ngen bij den L'ilg. A. II. van Clttff, te Amersfoort, ■klundeliren en l'ost-Directeuren in het Bijk. AMERSFOORT, 12 July I860. Heden avond Ie 8 uren vergadert de kiestereeniging de Eemlragl tot hel kiezen van 5 candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad uit het in het vorig nummer vermelde gros. In de vergadering der kiestereeniging Amers foort van donderdag avond jl. zijn op het candidaten- gros voor hel lidmaatschap van den gemeenteraad gesteld de Heeren Mr. A. G. Wijers. Mr. 8'. J. A. van Walcliren, L. E. LagerweijMr. A. i\. J. van de Poll, IV. 1 Crooekewit, P. SI et horst Jr. en Mr. J. van der Leeuw waaruit in de vergaderiag van Zalurdag avond jl. tot candidaten zijn gekozen de Heeren IVijtrsvan Walcliren, Lagerweij van de Poll en Metliorst. laalsgenoemde iu herstemming met den Heer IV. .4. Crooekewit. De majoor der getue J. P. Ilultzschuekom- mandant in de elfde stelling van fortificatiën te Amersfoort is benoemd om op te treden als lid van het toelatings-czainen voor de stafschool, dat den 23 der volgende maau i te Breda wordt ge houden, en wel in de plaats van den overleden majoor vun der Hoeven. Voor de Utrechtsche kermis hehben zich niet minder dan 45 draaimolens aangemeld, liet stadsbestuur (mogelijk bezorgd voor den invloed van al die draayerij op de hoofden der Utrechte, naars) heeft echter 40 van die aanvragen afgewezen. Men weet. dal door den Minister Fock eene wijziging in de armenwet is ontworpen. \Vy ver- nemen niet zekerheid zegt de Znanl. Ct. dat iu het ontwerp van den lieer Fock de ver blijfplaats als het domicilie vari onderstand wordt aangewezen. Dal de heer van Ilxse voorstellen zal doen. die ons belastingstelsel wijzigen, is zeker. Kren zeker is hetdal er geld moet wezen. Zou de tijd ook gekomen zijn vraagt V. in 't llandclsldad om de pi/ent-belas:ing te veran deren in eene triAomsffri-belvstiog V' Ihj al wat zeker is voegt meo er nog bij dat hel voorstel tol zoodanige verandering veel bewe ging in bel Land cn in de Tweede Kamer zou brengen. Kr is reeds eene kolossale ziekelijkheid in het bedrijfs-, huishoudelijk- en maatschappelijk leven die opdrijving van uitgaven kan worden genoemd. Komt daar nu nog opdrijving van belastingen bij dan wordt de ziekte eeoe kwaal.diew.il langzamer of spoediger menig financieel levensbeslaao te gronJe zal riglen. In eene massa gemeenten van ons Vaderland wordt eenige desertie, maar ook veel plautsliefde opgemerkt onder de leden van gemeenteraden. 't Vonnis der stembus heeft in den broeitijd plaa's, dus met dubbelen warmte, vooral bij strijd tusschen voorstanders van uieuw bloed en <Jie van ood bloed. (lok wordt er nu reels ve-i kool verkocht. Te Oldenzaal is door het kantongeregt iemand tut Goor tot eene boete vao 25 veroordeeld wegens poging tun een oud reloiirbillct te gebruiken voor een spoorwegreisje naar Deventer. De l'rov. Staten van Gelderland hebben uit de Pm», kas f I000 toegestaan lot het aanmoedigen van liet zenden van voorwerpen naar de internationale tentoonstelling te Amsterdam en tot het bezoeken van die tentoonstelling door arbeiders. Een Amsterdammer trok 100,000 uit eene Madridsche loter(j en een korporaal der infanterie te Nienwediep erfde van een be3ten oom 90,000 alsmede een rijtuig met 2 paarden, welligl oin dit geld naar de maan te laten rijden. Prins Hendrik is te Harlingen aangekomen en de llarlinger visclivronwen «het ganschc eollegie. twee dozijn personen min pen," hebben haar hart gelucht in een «heilgroel," die dojr de Fricsche Ct. IS opgenomen. Uit Friesland meldt mendat het hroeyen van 'l hooi in sommige plaatsen zeer erg is. Vele lindgebruikers moeten het laten steken, of uit de schoren brengen tlit vrees vonr brand. Dit koinl denkelijkdoordien er te veel regenwater in het eerst gewonnen hooi is. Zes Zigeuners met gevolg, bestaande uit vier beeren en een ezel. namen op 3 July plaats op de stoomboot van llarlitigcu naar Amsterdam. Zij betaalden /24 vracht, voor 5 in centen. Twee kousen dienden hen voor schatkist. De beeren met den ezel gedroegen zich fatsoen lijker dan hunne gebieders. Sedert den 1 Januarij tot en met den 30 Junij dezes jaars zyn bij liet koloniaal werfdepdt le Harderwijk o. a. aangekomen: a, 626 ouder officieren en manschappen, uit het leger hier tc lande overgeplaatst hjj de koloniale troepen ieder onder genot van eene gratificatie van f 160 lot f200; b, 550 personen, die zich op de gewone wijze voor de koloniale militaire dienst hebben verhonden waaronder 307 vreemdelingen allen onder genot van eeoe som van hiO tot ƒ200 per hoofd als handgeld of gratificatie; c, 208 onder officieren en manschappen uit Oosl-Iodië. waaronder 131 met een jaarlijkse!» garment van f 100 tot f 400 en d72 onderofficieren en manschappen uit West-lndiöwaaronder 12 met aanspraak op gagement. Geduren le datzelfde tijdsverloop zyri aan suppletietroepen uitgezonden070 onderofficieren en manschappen naar Oost-lndië en 140 naar West-Mm Door den Mr. Smid J. A. de Rrauwer le Grocde, is op de in Junij jl. K» O i*t burg gehouden tentoonstelling een werktuig aangebragtdatom liet nut en voordeel dat het oplevertmeer verdient gekend te worden. Het is een zoogenaamde schof- feleggedienende lot wegueiniiii van liet onkruid op zulke gronden, waarop de vrucht.reeds 8 uf 10 dagen gezaaid is. liet beslaat uit twee sledeleggers waar tusschen een ondergron Ismes is geplaatst, hetwelk zaodamg kan geplaatst wordendat het onkruid Ier diepte van 10 u 15 Ned. dunnen wordt vernield. De egse die hieraan bevestigd is werkt het losgemaakte onkruid naar boven. Dal liet werktuig aan liet do«-| beantwoordtblijkt uu een advertentie in de Sliddelb. Ct., alwaar de heer A. Salome die het heeft beproefd van de doel matigheid hel nut eo het voordeel des werktuigs, op eene voor de Hrauwer verccrcude wijze getui genis utl -gt. Te llarneveld wordt ijverig jigt gemaakt op rupsen. Door middel van m petroleum gedoopte watten of lappen, die aan staken gebonden worden en Rangesloken, verdryft men deze lastige cn scha delijke insecten. Daar de jagt des avonds wordt gehouden, omdat dan de rupsen minder verspreid zijn dan des daagsmoet deze jagt een aardig gezigt opleveren. Ook de Hagenaars zijn op jagt, maar met minder goed succes. Trouwens zij hebheo het ook te doen met een persoon. Eu dat nog wel met een persoondie zelf een goed jager isinet Sagittarius namelijk. Prof Yreede heeft iu plaats van dien schutter een hok geschoten en (bel spijt ons dit te moeten zeggen) in den Haag is men inooi op weg om dit ook te doen. Men is daar ui. volgens bet Algemeen Dagbl. tot het besluit gekomen, dat de veelbesproken auteur der Parlementaire pertretten" niemand andere is dan vun Limburg lirouwer. Maar ook daarmede slaat men de plank mis, en is het zelfs hard te betwijfelen of het vaderschap niet aan ineer dan een moet worden toegeschreven. Zooveel is echter zeker, dat daarin de portretten der liberale kamerleden zijn geflatteerden die der conservatieve en groeniaansche kamerleden werden gebarbouilleerd. Het prov. gereglshof van Zuidholland heeft Zaterdag jl. uitspraak gedaan in de zaak van Jucob de Vletter en dezen veroordeeld te eeoe tuchthuis straf voor den ty-l *an tien jaren. Onderscheidene malen is er in de laatste dagen in verschillende dagbladen gewezen op een middel tegen 't gevaar bij 't hooitiroeijen daarin beslaande.dat door't plaatsen oinvleijen eo gedu rig optrekken van. b. v.. een vat in *l midden van eene massa opgetast wordend hooi een holle koker wordt gevormd lot het verleenen van uitgang aan braudbare gassen. Elke zaak heeft echter zijn voor en tegendit bljjkt ook hier. En wee liern die onverstandig genoeg is zoo hoog met het voor te loopen dal hij van het legen niets meer weten wil! Men oordcele slechts. Een praclisch landbouwer gezegend met verscliei- dene kinderenmerkte aandal hij 't middel wel doelmatig vond doch daarvan geen gebruik durfde maken, uit vrees, dal een zijner kinderen of onder- hnorigeo in den gevormdeo cilind-'rvorinigeii kuil rnogt storten en daarbjj jammerlijk omkomen. En nu ten slotte eene vraag: Waarom strooit men geen zout in 'l hooi (Je Tijd maakt Mazzini verbazend zwart. Ze beschouwt hem «als een levende duivel op aarde die over eene zedelijke magt beschikt, welke keizers co koningen veilig trotseert." Dat is nu toch wel wat al te sterk gekleurd. Slazzini, die thans uit Zwitserland weêr naar Londen is vertrokkenheeft in een brief zijne gevoelens omtrent de Ooslersche kwestie medege deeld. Hij wil een broederlijk verbond tusschen Grieken Slaven en Romanen. en Koustantinopel tot de hoofdslad van dit verbond verheffen. Dat is volgens hem de eenige manier om bet lastige vraagstuk op te lossen. De Regibank had te Antwerpen te oordeelen over eene vordering van het Openbaar Ministerie, waarbij de verbetering op de registers van den burgerlijken stand werd gevraagd van de valscbe aangifte van geboorte vau een kind. onder zeer byzundere omstandigheden gepleegd. Zekere vrouw had namelykmet bet duel om haren minnaar tot het aangaan van een huwelijk over te halen eene zwangerschap en hevalliog voorgewend en bet kiod tau e«-ne andere vrouw als bet hare doen inschryven. Drie personen zijn daarbij betrokken en zullen wegens au ierecliuiving van een kind en valscbe aangifte tereg:a-steld worden. Dinasdag morgeu heeft men te Marcinelle eene nog jjDge vrouw, moeder van vijf kinderen dood in haar hei gevonden, aan de zijde barer kinderen. De lijks-houwing heeft bewezen dat die ongeluk kige gestorven was, ten gevolge tan haar avond maal. waarop zij te veel nieuwbakken b'ood had gegeten dal ver>ch uit den oven kwam. Wie trek mogt hebben zich tot koning te verheffen eo onbeperkt alleenheerzcher te wordea over een gebied van lamel ijken omvang, kan zich aanmelden bij het Engelscbe departement van koloniën, dat tegen een m.tig sommetje graag bet eiland Auckland. 180 mijlen ten zuilen van Nieuw- Zeeland zou willen verpachten. Hel is maar jammer dat Aucklaod wat ver uil de buurt is. Overigens is hei een goed plekjruim tweemaal zoo groot als Wight, met bergen, bosschea en zoetwater- riviertjes. Van oorlogen mot de inboorlingen isjgeen sprake daar er geene inboorlingen zijn. Men ziet hieruit meteen, dat de nieuwe koniog, wil by met als een tweede llobinson Crusoe leven zorgen moet voor bevolking eo onderdanen. Ook zou het niet kwaad zynwanneer Z. M. eene stoomboot liet bouwen om dan de gemeenschap met andere gekroonde hoofden aan te houden en zich 'l on schuldige genot te verschaffen van een koninkljjk- Aucklaodsebe rnariue te hebbenwat eenigzins 'l germs van eeu leger zou kunnen vergoeden. Van de onlangs te Toulou ontsnapte galeiboeven hebben er zich twee tot nog 10e aau alle nasporingen welen te omtrekken. Zij moeten zich echter nog altijd in de bossfifeen van St. Mandier ophouden. Op de galeiboeven, die ontvlugten en weder teruggebragt wordenwordt nog de bastonnade toegepast, liet is nog de eenige straf, du» uil het oude tuighuis der lijfstraffen is overgebleven, maar zij moet verschrikkelyk wezen; want de persoon die te Toulon met de uitvoering belast is, draagt er roem op, dat by met één slag den krachligslen man buiten kennis kan brengcu eu met vier slageu iemand kan dooden, l'otillckc Uevue. De Hertog van Madrid, Don Carlos, heeft een poluiek manifest in 't licht gtgeveu waarin hjjzegt: Ik kan mij met bij Spinje aanmelden als can- didaal voor den troon; immers ik geloof, en ik moet geluovcn dat de Spaansche kroon reeds op mjjn hoofd is geplaatst, en wel door eene geheiligde wet. Ik beu geboren met een rcglhetwelk een heiligeu pligt lusluil, doch ik zou dat regt gaarne door de helde vau mijn volk bevestigd zien. Elke eeuw kan hare eigene behoeften hare natuurlijke wenscheu hebben en heeft ze werkelijk. Hel oude Spanje had gruote behoefte aao hervorming, in hel nieuwe Spanje is alles overhoop geworpen veel vermeld, weinig verbeterd. Spanje wil het geloof zijner vaderen niet honen gelukkig in het heit der Catholieke v/3arlieid, beseft lietdat Gods Kerk vry moet zynzoo iy hare roeping zal vervullen. Zonder hel oog te sluiten voor hel feil dat de iiegemiende eeuw niet de zestiende iswil Spanje lol eiken prijs hel behoud zijner Catholieke ééuhetddie onze rocin isde ziel ouzer weden, de zegenrijke band, welke al zyiie zonen vereenigt. Hei Spaausche Volk door eene wrange erva ring wijs geworden wil geene logens meer het wildat ziju Koning in de daad Koning zy en niet dd schaduw van een Soeverein; het verlangt Cortesdie eeue ordelijke Vergadering van onaf hankelijke Vertegenwoordigers, eo niet meer ceno woelige vereeciging van bezoldigden en eerzuchiigen vau slaafsohe meerderheden cu oproerige minder heden zyn.

Amersfoortsche Courant | 1869 | | pagina 1