Ding-sdag* 11 Januarij 1870. JS2. 17 31) Dit blad verschijnt dea Maandags en Donderdags avonds. De Abonnementsprijs ie ƒ1.15 in de 3 maanden. De prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regels **0 Cents, elke regel meerder 10Oats; legale Advertentiën per regel 15 t^ents. Aft. nummers 5 cents. Brieven franco.Bestellingen bij den Citg. A. H. ran Cleeff, te Amersfoort, Bureau Amtrsfoortscht CourantLangestraat, Wijk K N°. 43. over de Oude Vischmarkt. zoo mede hij alle Boekhandelaren en Post-Directeuren in het Rijk. Ds BURGEMEESTER WETHOUDERS va» AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den voormalige» Staatsraad Goaver- near der provincie Utrecht van den 27. Februari 1828No. 8 Az. (Provinciaalblad No. 43) herinneren den iageteteneo dal tg eigenaars ot hourdera zijndeverplicht zijn om voor den liten Februari aanstaandede POPPEN en andere RUPSENNESTEN uit de boomen heggen en doornbotzchen te doen halenop de boete bij art, 471 No 8 van bet wetboek va» strafrecht vastge- ite!d en om die poppen ef rupsennesten dadelijk op een afstand van 195 metera (Ncd. ellen) van de buiten of b<xsobcu te doen verbranden- Wordende de ingezetenen wyders opmerkzaam grmaakt dat mat het midden ran opgrmelde maand Februari de opneming zal plaalz hebben in hoeverre aan gedachte wetahepaling ia voldaan. Gedaan Ie Amersfoortden tO. Januari 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris Ds Burgemeester W. L. SGIIKLTUS. A. C. WIJERS. AMERSFOORT. den 10 January 1870. Hel op dit oogenblik in Nederland heerscbende klimaat mag betrekkelijk zacht genoemd worden vergeleken met de ruwe weérsgesteldheid in het Zuiden van Euiopa. In Spanje ligt de sneeuw op vele plaatsen rijf voet hoog lerwijl de koude iu de hoofdstad bijna ondraaglijk is. vooral voor de arme volksklasse, die te Madrid too sterk vertegen woordigd is. Twee reizigers op den spoortrein vaa Madrid naar Dayonoe zyn dezer dagen bevroren. In de Pyrenrëo waren zulke grooie sneeuwmassa's gevallen dat de spoorwegdienst daardoor gestremd werd. In Opper-ltalie worden daarentegen wi-èr groote verwoestingen aaogcrigt door bevige en langdurige stortregens. Op den 28sten Dec. II. stond voor het prov geregtshof in Overijssel teregl Doudewijn van den Berggeboren en vroeger wonende te Deventer van beroep boekdrukker tegenwoordig gedetineerd io de strafgevangenis te Leeuwardentengevolge eener veroordeeling in 18G9 door bet bof uitge sproken. Genoemde van den Berg, die vroeger aan de stadsdrukkerij te Deventer werkzaam was, heeft een briefje van de lombard aldaar nagedrukt, ingevuld alsof er werkelijk beleening op plaats bad en aan een derde verkochtdie op zyn ijjd ter aflossing komende, zoo liet bepleegde bedrog aan den dag bragt. Van tlen Berg van Leeuwarden naar Zwolle gebragtbekende zyn misdrijf en werd veroordeelt! lol 6 maanden eenzame opsluiting en de betaling van 2 geldboeten elk ad f 60. Voor de Internationale Tentoonstelling by gelegenheid van bet 24ste Landhuishoudkuodig Congres, te Arnhem te houden, is thans het programma verschenen. Zij zal den 27sten Juoy a.s. geopend en den 24sten Augustus gesloten wor den. Aan die Tentoonstelling zal eene loterij zijn verbonden van 25 000 loten f Ide voorwerpen aan te koopen uil de tentoonstelling. Er zullen geene medailles, maar aan een beperkt aantal inzenders diploma's van eer door bel bestuur van bet Congres worden uitgereikt. In hel lersche graafschap Longford moet eeu afgevaardigde voor het EngHsche lagerhuis gekozen worden. Twee candidate» dingen naar de gunst der meerderheid namelijk de heer John Martin een Fenian die. vroeger wegens een staats-vergrijp veroordeeld, tbsns in Noord-Ainerika vertoeft, en de kapitein Greoillc Nugenteen jong mensch die bij deze gelegenheid voor het eerste het staatstoo- neel hoopt ie betreden. De beide candulalen zijn dezelfde beginselen toegedaanzij zijn beiden na- tionalen eu dat wil zeggenzij verlangendat Ierland aan de Ieren loebehooren zal maar de heer Martin is daarenboven een Fenian en zijne candidatuur heeft alleen het doen van eene jegens het Brilsche gezag vyandige demonstralie ten doel. Men twjjfelt echter zeer aan het slagen van deze kandidatuurdaar de roomsch-katholieke geeste lijkheid eenstemmig die van den heer Nugent voorslaat en geene middelen onbeproefd laat oin haar te doen gelukken. De voorloopige verkiezing heeft den 31 Decem ber l.l. te Longford plaats gehadte midden van een tooneel van de ineest woeste opgewondenheid en opschudding. Een escadron huzaren een paar compagniën infanterie en eenige honderden policie- agenten weren onder de wapenen ten einde den tierenden volkshoop in bedwang te houden. In de zaal van het stadhuis, waar de verkiezing plaats had was het rumoer zoo geweldig dat men de redenaars die de twee candidaten voorstelden', volstrekt niet verslaan kon. InHisschen schijnen er op de iribunne harde woorden gesproken te zijn. en zelfs werden twee redenaars handgemeen, liet opsteken der handen werd verklaard in het voordeel van den heer Nugent te zijn; doch de voor- standers van den heer Martin vroegen eene hoofd c- .yke stom mi ng, welke eersldiags zal plaats lub ben. Des avonds heerschie er zoo groote opgewon" denheid in de stad dat de overheid genoodzaak1 was de oproerwet te doen afkondigen en op he1 volk Ie doen chargeren. De heer L. Ulbach schrijft uit I'arys aan de Intlépendance Beige Men heeft opgemerkt dal de ter dood veroor deelden, als zjj uil de gevangenis la Roquette komen om het schavot te beklimmen en bel afgrijselijk werktuig (de guillotine) in hel oog krijgersplotse ling een kyrie beweging met het hoofd maken alsof zij zich slootten of iets op den nek voelden vallen. Deze instinctieve onwillekeurige bewegiog is al tij J by hen waargenomen. Tol dusverre heefl niet één hunner die nagelalen. Ik vestig cr de aaudachl op vaa degenen, die mar de leregtslel- ling van Traupmann gaan kyken." De Tijd ooemt die regeleo teregt afschuwelijk. Men meldt uit Smilde van G Jan. Heden middag, ongeveer twee uur, slome de voor 18 jaien ge bouwde woning van de wed. II. Kramer in. Even voor dien tijd boorde zij wal gekraak eu (iel dadelijk een timmerman roepen die haar te kennen gaf. dat hel huis onmiddellijk wel zou invallen en zy er met haar kinderen maar uil moest gaan. Tas had zij daaraan voldaan of de wooing viel achter haar in. Dat de toestand van deze arme wed. en hare nog vier hulpbehoevende kinderen op dit oo- genblik zeer ireurig is zal een ieder die haar kent toestemmen. Wjj hopen dan ook dat de mensch-. lieveodheid baar eene behulpzame hand zal reiken Aanrandingen op sliaai zijn Ie Parijs 's avonds laat niet ongehoord. In den faubourg St. Antoine zag onlangs een kastenmaker drie kerels «po vier den mishandelen. 11 ij sprong den aaogerande bij die daarop de vlucht nam eu hetn iu handen of liever onuer de handen en voelen der drie boos- wichten liet, waar hij het zeer kwaad had. totdat in de verte een patrouille naderde. Wacht" nep een der slraatroovers eer hij zijn beide makkers op de vlucht volgde dat nog voor 't laatst", en hy hief zyn voet op om den oogelukkigen kasten makerdie op den grond lag. een laatsien trap op het gezicht te geveu. Doch wie het onderste uit de kan wil hebben, dien valt het lid op den neus. De kastenmaker was juist genoeg bijgekomen, om het opgeheven been intijds te vatten en het benevens den man aan w.en het behoordevast te houden, totdal de politie hem kwam aflossen. Een Limburger schryfl de volgende curiosi teit: Uwe lezers weten, dat in Limburg thans geen vestingen meer zijn. Maastricht en Veole worden gesloopt. En toch is er nog e'en.maar de wallen, waartegen vroeger het vijandelijk geschut gerigl was worden thans met kool en aardappelen beplant, de grachten zijn droog, de piorti-n met gras be groeid. En waar ligt nu de «esiiug? Als men de Maas afzakt, dan viudl ineu iu de nabijheid der Belgi sche stad Mtasdijk aan den r eg tenue ver Steveusweert, De voorvaderen van de in den omtrek van dii stadje wonende familie hebben die wallen in den Spaan scheo tijd aan de Siaatschevi afgestaan onder beding, dat zy wed»r aan hunne nazaten zouden vervallen, zoodra Steveusweert ophield vesting te zijn. En sinds lang is het dat niet meer. En toch worden de wallen op gezette tijden door den slaat iu het open baar verpacht. Het ware te wenschendat aan dien zondeiliugen toestand een einde werd gemaakt, en de slaat aan de regimaiige eigenaars de voor waardelijk geschonken wall.-n teruggaf. De aanslagen op het leven van 5 poliiie agenten in het graafschap Limerick zijn reeds weder door andere geweldenarijen gevolgd. Zaturdag II. is in de nabijhod van Tnaui in het graafschap May*, gevuurd op zekeri-u winkelier, met name Walsh dien men voor een anderen persoon schijnt te hebben aangezien en die ten gevo'ge van de bekomen wonden in zoi gelijken toestand vei keert. Op denzelfden dag is een moordaauslag gepleegd op zekeren lau Ibnuwer Grulty genaamd, die van de maikl te West fortin hetzelfde graafschap gelegenterugkeerde. De wonddoor dezen be komen schijnt echter van geen belang ie zijn. Men herinnert zich dal iu den loop der vorige week iu hei graafschap May», een moor laanslag op zekeren Gainer gepleegd is. De duiers zijn nog met midckt. Naar uien uit Nintes neljt is enkele dagen geleden van daar eene belangwekkende expeditie vetlrokken. De geschiedenis verhaalt «lal de Span jaarden ui hel jaar 1702 verschei b-ue hunner galjooteu in de baai van Vigo liebbi n doen zinkeu. teneitide aan de vereenigde Engelsche en HoJaitdsche vlilen te ontkomen. De l-geml.- to-gt er by. dal die galjooten, van Zuid Amerika komende, voor 420 millioen aan slaven zilver aan boord haddeo. Sedert meer dan anderhalve eeuw wordt op die vaartuigen, op eene diepte fan 17 ellen by na geheel onder het zand liggende, een wakend oog gehouden en hunne rjjke lading wordt zooals te begrypen valtvan alle zijden begeerd. Tot dusver evenwel is er nog geene ernstige poging aangewend helzjj om de schepen boven te brengen hetsjj orn ze Tan de schatten, die zy inhoudente ontlasten. Eene Fransche maatschappij is nu door de Spaansche regering gekozen die voor zich 45j pCt.. in bet te bergen gedeelte heeft bedongen. Haar ingenieur is de heer Ernest Bazin, van Angers, een der bekwaamste deskundigen van den tegeowoordigen tijd. en die door een keurcorps van bekwame mannen omringd is om de onderneming tot een goed einde te breogen. De duikers worden aangevoerd door den heer Cottlarddie op 10 ellen diepte drie uren onder water kan vertoeven en op 17 ellen anderhalf uur en daar met evenveel juistheid en zekerheid te werk gaatalsof hij op hm land ware. De onder- zeescbe werkzaamheden zullen door electriek licht, dal io sterk ie met 250 gaslichten gelijk staat, verlicht worden. Zoo de galjooten de bedoelde rijkdommen inhouden, zullen zij natuurlijk aan de zee ontnomen worden. Zoo zjj ledig zynzal de baaidie zy thans versperren er van ontlast worden. Den 30sten December is bet Concilie te Rome voor de Tjjfde maal in comité-generaal vergaderd geweest en heeft hei weder discussie gevoerd over eenige van wege den Heiligen Stoel ter tafel ge- bragte ootwerpen strekkende lol teroordeeling van hel rationalismus en tot omscbryving ran bet gezag van 's menschen rede in godsdienstzaken. Volgens den correspondent van het Cathobeke Journal de Bruxelles bestond en ooder de leden van het Concilie eenstemmigheid over den wezenlijken inhoud dier ontwerpen, maar waren er aanmerkingen gemaakt op hunne redactiewelke sommigen beknopter duidelijker en puntiger wenschten. De Londensche Times zegt Wij ontvangen heden belangrijke berigten uit Rome. HiConcilie is tot de behandeling van zaken, wel ran hoogst gewigtige zaken overgegaan. De Syllabus zelf is in discussie; 18 van deszelfs stellingen zija aan de Vaders voorgelegd eo daarover 's eene discussie geopend. Het blijkt dus dat er alzoo weikelyk een plan bestaat om den Syllabus tot een geloofsartikel te maken. Maar er is discussie, wezenlijk^ discussie in bel Concilie en eene ver klaarde oppositie. De runderpest is in klein Scbwechat bij Bruck in Oostenrijk uitgebarsten teng -volge van invoering van buileolandsch vee. Men beeft dadelijk alle zieke en verdachte beesten afgemaakt. De Koning van Pruisen sprak op Niewjaarsdsg met grooten nadruk over de vredelievende stemming waarin thans de Europesche Mogennheden verkeereo. 't Was alsof het duizendjarig rijk was aangebroken! Inmiddels gaat Z. M. Regeriug 'voort met hel ver sterken van vestingen. Millioenen thaler worden in wallen en grachten, in forten en torens gestoken, maar elk inunsluk. voor 't onderwijs gevraagd gewogen eo hergewogen eer het word'. aangebodaMf In het eene verkwisting in liet andere gierig heid. A D V E R T E N T I E N Ons geliefd zoontje HEIJMAN overleed lieden in vierjarigen leeftijd. Amersfoort A. H. VAN CLEEFF, 5 Januarij 1870- R. VAN CLEEFF Do Scliuldeiscliers in liet Faillis- «3» sentent van D. N. TAP, tapper onder Leer sum, worden opgeroepen tot liet nanhuoren der rekening en verantwoording, welke door den ondergetcckendencurator in dat faillissement, zal worden afgelegd ten overslaan van den Edel Achtbaren Heer Regler-Coutmissaris op Maan d a g den 17eu J a n u a i ij 1 8 7 0, des voormiddags ten 11 ure in een der localen van het gebouw der Arrondisseuients-Uegtbank te Amersfoort. Amersfoort, den 7. Januarij 1870. De curator voormeld, VAN PERS1JN.

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 1