geworden. De dienst, die nu tal bewezen worden (want dc ontrcglvaardige toepassing der wet blijft nog steeds in vollen bloei)noemen wijdc onder vinding zal bet waarschijnlijk leeren; mostaard wa den maaltijd. Het Handelsblad sci.reef in zijn hoofdartikel bij de begrootingsdiscussien vonden zij (uitgevers van couianten) in eeuige leden der beide kamers de tol ken hunner grieven (wegens eenzijdige toepassing der wet op de adv. van vreemde loterijen)de uitgever der Amenf. Cl. voegde daarbij adressen aan den Minister van Justie en aan de Eerste Kamer." Alles glad verkeerd geschreven door het Handbl. en verbeteren wij dit aldus 1°. alleen gemelde uitgever eu geen der andere, bragt deze grieven langs adniinislralief- iegalen en constitutionelen weg onder de aandacht van Regering en Volksvertegenwoordiging; 2'. alleen de Heer J. Heemskerk Azen geen ander lid der beide Kamers, ronde de zaak aan 3°. voegde gemelde uitgever niet daarbij adressenmaar 4". nam hij reeds 4 a 5 maaiden vóór die discussion het initiatiefvoerde bij correspondentiehield couferentienen zond adressen successively met eu aan den Officier van Justitie alhier (die direct de zaak juist en volgens de eischen der wet inzag ddaraan consequent vasthielddaarin niet transigeerde)den thans overleden procureur-ge neraal by het Utr. hof (die ietwat knorrig werd) en den Minister van Justitie, die met de zaak polkeerde; 5°. zond hij vóór de discussien een adres aan de Tweede, en na deze een adres aan de Leiste Kamer. Wij moeten dit constateren oin het Ilundbl omtrent zijne verkeerheden te overtuigen en als het geachte blad datums en convictiestukken wenscht dan zijn wij bereid deze aantegeven en blootteleggen. Lieten hel Dagblad en hel Utr. Dagbl. volkomen, het Handbl. en de N. Roti. Cl groolendeels regt wedervaren aan betgeen door onzen Uitgever te dezer zake is verrigt in het belang der bladen, die niet in strijd met de wet wilden of konden handelen verrigt om regt te verkrijgen van de juslitie-auto- riteitcngaarne grijpen wij deze gelegenheid onzen dank te betuigen daarvoor en voor de adsistenlie ons verleend door overneming enz. publiciteit aan hel verrigte te geven, waardoor de aangelegenheid de hooge en algemeenc aandacht trok en hetwelk veel bijbragtom eindelijk op den weg tot eoac doelmatige solutie te geraken. Dat vele couranten die deze adverteniien in strijd met de wetplaatsten over de eenzijdige toepassing zwegen, ligt in den aard der wetsovertreding, waarbij zij gebaat werden, en mernen wij bet harerzijds wel eenige erkenning zal genietendat wij ueze niet noemdenzooals omtrent enkele door eeu der groote bladen is geschied. Bij het wetsontwerp, dal een zevental maanden tir uitbroeding behoefdeworden slechts art. 2 en 4 der wet van 22 julij 1814 ingetrokken, hetwelk door bijna alle bladendie bet besprekeneen halve maatregel wordt geachtbeoogende zij de ganscho intrekking d;.er wet Voor zoover kunnen wij ons met dit laatste gevoelen vereringenwanneer ook dan voor alles wal de Ncd Staatsloterij betreftgeene acli- teruit>telling wordt toegepast bij hetgeen in ons land vrije lijk omtrent buitenlandsclie loterijen zal mogen geschieden. Bevredigt hel tegenwoordig ontwerp bedoelde bladen en welligt de Vertegenwoordiging niet ofschoon wij het een' eersten stap op den goeden weg noemen de Minister heeft zich dat Ie wijten omdat bij niet dadelijk in Julij of Augustus bevelen gal tot liamiiia- ving der wet van 1814 door liet gchccle land zoodot hij tijd voor zich had om met zijn' ambtgenoot van Financiën zonder overijling gemeenschappelijk wetsont werpen te redigeren, die ook omtrent dc Slaatsluteiij oplossing en bevrediging konden te weeg brengen. Ten slotte hopen wij gaarne als liet wetsontwerp des Ministers van Justitie, die dank verdient dat eindelijk de aangelegenheid door hem werd aange grepen uit den smeltkroes der Tweede Kamer c. a. in wel zal zijn verwisseld, wij met satisfactie daarover zullen kunnen zeggen: finis coronal opus! JAARLIJKSCli VERSLAG betivifende den toestand der polikliniek voor behoeftige ooglijders te Amersfoort. Even als hel vorige jaar liebhen dc ondergetekenden de eer l'Ed. Achtbaren nevensgaand jaai lykscli verslag van de Polikliniek voor behoeftige ooglijders aan te bieden, waaruil duidelijk zal worden, dat onze polikliniek niet alleen hoogst.nuttig werkt, maar ook in eene lang bestaan hebbende behoefte blijft voorzienwij gevoelen ons dus ook verpligt UEd Aclitb onzen dank te betuigen voor dc ondervonden medewerking terw ijl wij ook niet kunnen nalaten bier aan te slippendat de onvermoeide pogingen van den VYclLd Gcslr. Heer A. E. Post veel hebben bijgedragen om de po likliniek op de tegenwoordige hoogte ie brengen. Enkele malen maakten wij gebruik van het aanbod ons reeds vroeger door den WclEd. Gestr. Zeer Gel Heer Dr. J. A. Fles gedaan ommogten wij soms moeijelijkheden of bezwaren in eenige operatie hebben ons met raad en daad hij te staanwij betuigen hiervoor ZW.Ed Gestr. Zeer Gel. onzen hartelijken dank, en blijven ons vooitdurend aanbevelen. Onze polikliniek werd herhaaldelijk bezocht door den Wclhd, Gestr. llr. J. C. Rolandus llagedoorn wij stellen de hulp, ons dikwijls door ZEdGestr. betoond, op hoogen prijs. Onzen finantieeicn toestand kunnen wij voldoende achtenbehalve dat wij dit jaar tweemaal 25 van do gemeente ontvingen, werd onze kas belangrijk gesteund door de opbrengst vau een concert onder dircklic van den Heer Schwemsherg gegeven reeds vroeger hadden wij de eer daarvoor onzen welineenenden dank te betuigen. Over den toestand van ons lokaalwerd reeds vroeger een gunstig rapport uitgebragt; wij stemmen hiermede bij voortduring in, en gelooven niet, dat er gemak kelijk een geschikter lokaal zou te vinden zijy bet is echter te betreuren dat het vertrek ongeschikt is om patiënten met den oogspiegel te onderzoden. Ue orde onder eu het gedrag van de ooglijders gal niet de minste redenen tot klugeu wij behoefden üan ook aan niemand om deze redenen de behandeling te omzeggen; wij ondervonden herhaalde blijken van duuktiuarheid van du zijde der ooglijderswij achten ons hiermede meer dan beloond voor onze geringe moeite. Even als bet voorguaude moesten wij ook dit jaar enkele ooglijders naar Utrecht zendenom gebruik te maken van de daar bestaande uitstekende inrigling voor ooglijdcis; wij werden hiertoe genooptomdat wij zoo als bekcud isde belangrijke lijders met voortdurend onder behoorlijke observatie kunnen huuden; dit bezwaar zal wel blijven nestuaiizoolang wij geen geschikt lokaal hebben ter opname van bedoelde lijders. Dp den 1. Januarij I8ü9 bleven onder behandeling 46 lijders, gedui endo diljaar kwamen ouder behandeling 147 ooglijders, zuodat gedurende hel al'geloopen jaar 193 patiënten dooi ons behandeld werden hiervan Her stelden er 172, bleven er 4 weg, en gingen er 2 op eenc andere wijze van under behandeling, zoodal wij op den 1. January 1870, 15 patiënten ónder behandeling hielden. Van ue 193 ooglijders waren 63 mannen 52 vrouwen en 78 kinderen; de oudste patient was 79 jaar, de jongste 14 dagen. Gedurende het afgeloopen jaar werden 3476 gratis consulten veileeud. Het grootste getal lijders oefende het haarspinnen en weven als beroep uil. En hiermede Ld. Aclitb. Hecren eindigen wij ons tweede jaailyksche verslagbevelen wij ons in Uwe bereidwilligheid aan en hebben wij de oer te zijn, lie dirckteuren der polikliniek voor behoeftige ooglijders H. H. E. MUHKEN. H. E. KORiNL'oRFFEK. 1 E L O A B E .V Mijnheer de Redacteur Heeft bel velen bevreemd dal een lid der Com missie, die zich verdienstelijk maakte de zaken van hel Koekuekscbe beurtschip te beieddeieu, door hel publiek maken in uwe couraul der waarde van hel beu fischip eeue indiscretie beging, die omtrent het beurtschip ui bet byzoudcr alsook de andere beurtschepen iu liet algemeen eeu slechten dunk hy hel publick eu deu haudel vooral kan te weeg üieugen nog meer bevreemding heelt het Terwekl dat dour U aan dal commissielid daarin de be- uu.pzaine hand is geboden door opuemiug iu uwe rubriek ingezonden, waut al worut iu üal stukje gescheimd met beeedigde scbeepsiiinmsrltedeu geeue taxatie eu bereddering kan als wetielyk worden geactu, die niet vau de rechterlijke autoriteiten uilgaai. Met alle achting, dmenjoort l|C ÜK UunJr> 1 Maall lö/O. (Wij inocieu hiertegen inbrengen dat het inge zoudcue «an hel vorig nummer op gcheele veraut- woordelijk heul eu ook met de ouderieekeoiug des inzendeis is geplaatst en een publiek belang betrof, waarvoor in de eerste plaats eeue cuuiaui. zoo mogelyk hare kolommen dient dispouuiüel te slelleu; wij wenschk-ii hel niet als adverieulie, omdat wy zelfs den schijn wilden «ermydeu dal baatzucht dedrylveer was met hel plaaiseu; eu eindelijk, dat by weigering oiueizyds om bel te plaatsen, liet zeker uoor eeue andere couraul bad geplaatst gewordeuleiwyl liet in de onze lehuis behoorde. Red. Amersf. Cl.) AMERSFOORT, den 3 Maart 1870. Naar wy vernemen zijn bij een veehouder te Leusdeii twee niiidcieri aan de longziekte gestorven. 01 er meei aangciosl waren ol zyn konden wy niet ervaren. Bij dciizellrieri veehouder kwam p. in.een zevental jaieii geleden hel laalsle geval van longziekte in (leze en» irons voor. Vei mils wy onze mededeeling met «au ollicieele zy Je omvingen is hel mogelyk dat zy met volledig ol uiel geheel juist is, doch dau mag men dit oiis niet aanrekenen omdai wy ler goeder trouw eu met de meest mogeljjke on partijdigheid de benglcu plaaiseu die wij kuuueu inaglig wuideu eu achien publiciteit te verdienen. Men leest lil de A. Rolt. Cl. van heden Gis leren weid door de Arroudissemenis regibank (kamer van burgeilyke rechtzaken) le Amsterdam, uilspiaak gedaan iu een niet oubelangrijk drukpers- proces lusschen S. E. Visser Zoon, labiikauten ie Amerslooit, en C. A. Spin, drukker vau hel Algemeen Handelsblad te Amsterdam. In hel by voegsel vau dal dagblad van 23 Juli i860, was namelijk de v.dgeude advertentie geplaatst: S. E. Visser Zoou, fabiikauteu van Marseilles ie Amersfoort, inzenders op de tentoonstelling van liandweiks-nijvcrheid te Amsierdamveikoopeo wegens de tegenwoordige geldscbaaischle alle door heu geëxposeerde goederen 12} cent per stuk goed»., kooper aan particulieren dan dooi de Amersloorischa fabrikanten verkocht wotdi. Zie pr(jzen in d-n caiologus der leuioouslelliug pag. 73alles allei u orn geld te maken." Ue heeren Visser zagen in deze waarschijnlijk door eeu concurieul ingezonden, advertentieeeu lasleiijk en in elk geval een hoiieud ol beleedigcud karakter. Zij poseeideu dal zij daardoor schade hadden geledeü in hun crediet eu dal menig inaguzijnhouder en winkelier geweigerd had zaken mei lleu le doen. voor dat de onwaarheid daarvan gebleken was. Op die gronden stelden zy bj) onbekendheid van den .-chrijver of inzender eeue vordering in legen den drukker, lol betering van het uadeel in eer eu goeden naam geleden en tut schadevergoeding. Deze ach He echter deze vordering mei ontvankelijk vermits hij slechts had gedrukt en gezet wal hein duur de uitgevers Gebroeders Didericbs was opgegevenzoodal deze en mei bij bel gedrukte openbaar maakten en alzoo daarvoor aansprakelijk waren. Hij beweerde voorts dat bij als onbekend met voormelde lulinkiiriieii met hel drukken der advertentie geen beleedigcude bedoeling kou hebben. De regibank heslis'e dat de vordering legen den drukker ontvankelijk was op grond van arnkel 4 vau het souvereiu besluit vau 24 Januari 1814, hetwelk deze algtscbeideri vau den uitgever aansprakelijk stelt voor de beleedigende bedoeling vau den onbekenden schrijver; zy overwoog dal de drukker zich hier niet kou beroepen op onwe tendheid dal hel gedrukte zou worden openbaar gemaaktdaar een drukker van een dagblad weet dal hel bestemd is oin in ruimer kring verspreid te worden. Zij besliste verder dal gemeld souverein besluit noch uitdrukkelijk noch stilzwijgend door de invoering van hel burgerlijk wethuek tan burger lijke regiszaken is afgeschaft. Des al niettemin werd den eiscbers bunnen vordering tegen den drukker onlzegd en wel op grond dal de adverlentie niets bevattewat hen in hun eer of goeden naam kou kwetsen of in hun karakter kou aanranden, zoodat zy aan de haal of miiiaclH ng hunner medeburgers werden bluoigesteld. liet strekt noch evenmin iemand lot schande dat hy als koopman waieo tegen een minderen piys aaubiedl dan een anderals dat hij geldgebrek heelt. Voor de eiscbers was gepleit door Mr. S. M. A. Duuioscb, advocaat le Utrecbi. en voor den gedaaizdc door Mr. C. A. Cosman advocaat o* Amsterdam. Ue vergadering van bei Sr hou Iter bond is gisieren te Amsierdam gebonden. Nagenoeg honderd personen waren tegenwoordig. De heer llrL Mulder presideerde en de discussien waren nu en dan zeer levendig. Een amendement om nuk iu bel oulwt-rp optenemenhet volk souder wijs m bel algemeen te bevorderenis even als een amendement om de leerpligtigbeid als middel opienemen. afgestemd. De comribuiie is bepaald op 50 cents. Gisteren avond werd de vergadering «oorigeiei. De directeur der Ned. centraal spoorweg maatschappij Mr. D. J. C. van Lennepis door de arr.-fegibook le Utrecht veroordeeld tot betaling van eene geldboete van ƒ100 Wegens de te late aaukomst (art een trein te Utrecht. Dezelfde lieer is ler zake vau een zelfde feit voor de arr.-regl- bank le Zwulle van alle regisveivulgma ontslagen. Waar zondanig verschil van zienswijze beslaat omtrent de uiilcgging vau de spoorwegwet van 1859, zoude bet zoowel voor den staal als voor de spoor weg-maatschappijen hier te lande weiiscbrlyk zijn, dal verdere vervolging n wegens te late aankomst of te laat vertrekken van spoortreinen geslaakt werden totdat de hooge raad eene jnrisprudeotie in deze materie gevestigd heeft. Meu meldi uil Winschoten van 27. February. Dc baatzuchtige geest, die sedert eenige maanden de broodliakkeis in deze gemeente ten opzigte van de door hen onderling bepaald wordende brood prijzen tol met gennge ergernis van de verbruikers kenmerkte, lieelt gisteren eensklaps, dank zij den invloed der concurrentie, by velen plaats moeten maken voor eene radicale hervorming. Een winkelier en broodslyier in eene der bui tenbuurten, die het bedoelde artikel uil eene andere gemeente laat aanvoeren liet namelijk door eeo omroeper hekend makendat door hein de 4 kilo roggebrood worden afgeleverd voor den prijs van 29 cent; een dag later bleek door annonces iu de cou ranten dat orrdeischeidene bakkers den prijs 6 k 7 cent hadden ver'aagu en geljjke kwantiteit nu eveneens voor 29 cent debiteren, hetgeen, zooals men meentmeer in overeenstemming is met den, tegen woord igen prijs der rogge. Wie ziet, hoe dagelijks het aantal dagbladen weekbladen en andere bladen toeneemt zou ligt op het denkbeeld komen, dat het werk van eenen journalist wel hijzonder aangenaam zyn moet. Weluu de Frtrsclie Cl. geelt vau die aange naamheden eeu schetsje; Een blad uit te geven is een zeer onqenaam iets. Bevat het te veel staatkundige zaken, dan wil men het niet lezen staat er le mm in dan wil men het niet hebben. Is de letter wat groot, dan vindt mendan er niet genoeg gegeven wordt voor zijn geld, is de type wat klein, dan kan men het niet lezen. Nemi-li we telegrammen opdan wordt er gezegd dat wy leugens ter'elleo; nemen wij ze niet op, dun wordt er gezeud dal wy achieraankornen en ze weglaten om effect te makeo. Hebben we eeue aaidigheid opgenomen.

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 2