D ingsdag 17 Mei 1870. M 1113. nmraniiOT. Dit blad verschijnt de» Vaandag» en Donderdag» savend*.— Dc Abonnementsprijs is ƒ1.15 in de 3 maanden. De prijs der Adverlentiën in 1 tot 6 regel» W Cents, elke regel meerder 10Cent»; legale Advertcnlièn per regel 15 Cents. Jfz. nummers 5 centsBrieven franco. Bestellingen bij den L'ilg. van Cleeffte Amersfoort Bureau .hnertfoortteke Courant. Lnngestraat. Wijk 1. N°. 43, over dc Oude Vischmarkt. roo mede hij alle Roekhandelaren en Post-llirecteoren in het Rijk. KENNISGEVING. De COMMISSARIS dfs KONINGS in de FkonsciE VTRECUT, brengt ter kennis *an liet algemeen dat de practische oefeningen van bet Regement rijdende artillerie in garnizoen te Amersfoorteenen aanvang zullen nemen op Woensdag den 25 dezer maand op liet terrein genaamd de Vlasakkers gelegen hewrsten Auiers'oort lussehen de straatwegen en den Centraal-spoorweg naar Utrecht terwijl gevuurd zal worden in de rigting naar Soest langs dien spoorweg zullende op den tijd dat er geschoten zal wordende noodige vlaggen waaijen om liet onveilig terrein te doen kennen. Deze oefeningen sullen, bij goed weder, tegen 29 Junij a. zijn afgeloopen en daarna in den regel telken W oensdag worden grhuuden op de Zeislrrbeide. Utrecht. De Commiitorit de» Koning» voornoemd 9 Mei 1870. VAN DOORN. Op Dinsdag, d«*n 17. Mei 1870. des uamidiiags leéén uur zal de Raad der gemeente Amers foort weder eene lilting houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1°. Voorstel van Burgemeester en Wethouders beiretlende hel vervullen der vacature van geineenle-archiiectmet ontworpen instructien. 2°. Voordracht tot al- en overschrijving van posien op de begrootiug der schutterij dienst 181Ï9. 3". Voordracht tot af- en overschrijving op de geineente-begroolingdiëtist 18f>9. 4°. Voorstel tot uitbreiding van het getal leden der Commissie van toezicln op liet middelbaar ouderwgs. I X G E 7. 0 N D E V Mijnheer de Redacteur Ik vraag het woord over hetgeen door U in uwe Politieke Revue, in N° 1770 van 29 April II., omtrent Keizer Napoleon III is geschreven. Ik dweep ook geenszins met 's mans antécédenten en vele zaken zijner regering. Maar hij weet ten minste de orde te hewarenen dat zegt wat in het vulcanische Frankrijk. Gij vergelijkt hem met een acteur die van rollen verwisselt. Goedmaar wat doen groot en klein anderszelfs onder alle standenin deze woelige wereldwaarin eigenbaatgeldbejag en het óte toi de laque je m'y metle op het hoogste toppunt zijn gestegen De voornaamste verwijten, ik durf zeggen welligt nagenoeg de eenige-tegen Napoleons regering, natuurlijk met het oog op eene partijdige beoordeelingzijn 4°. het bij den coup d'état laten doodschieten en vernietigen van een hoop bloedroQde, zoogenaamde republikeinen hetgeen in der tijd geheel Europa hem dank heeft geweten omdat anders ons geheel wereld deel ten prooi der revolutie ware geworden; en 2° dc ongelukkige expeditie naar Mexiko. Maar let men op hetgeen hij al zoo voor Frankrijk heeft gedaan met name ook voor Parijsdat duizelt men van de snoode ondankbaarheid en wuftheid der partijmannen. En met welk een moed is Napoleon III begaafd bewezen op de slagvelden en de partieele aanslagen van een Orsini c. s, Nu wederom, ter naauwer- nood is de moordenaar Beaurie gevat, of de Keizer rijdt met de Keizerin in eene open Victoria, zonder escorteop de boulevards. Die dat geen persoonlijke moed noemt, noem ik zelf een lafaard. Zou men denken dat in Berlijnin Weenen in Florenceja overalgeen komedie wordt gespeeld 7 Kon men maar eens achter de coulisses sluipen en lagchen en schreijen zou men beurtelings. Neen men wensche niet naar den val van Napoleon, want dan worden de bloedrooden, dan koppensnellers baasen de Franschen zullen débordei euals in 1795, en de gevolgen zijn onberekenbaar. Wie ze toen en in de volgende 20 jaren in ons land heeft gezien en gekend zul ze niet als vijandenniet als revoliitioiiiiaircn terug wensehen. Met de meeste achting UKd. Dw Dienaar Mei 1870 X. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Di KAMER vak KOOPHANDEL ik FABRIEKEN ti AMERSFOORT neemt met gepasten eerbied de vrijheid zich tot Uwe vergadering te wenden met hare bezwaren tegen het aan Uwe vergadering ingediende wetsontwerp betrekkelijk de rechterlijke indeeling. Met diep leedwezen heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken kennis genomen van dat ontwerp volgens hetwelk de Arrondi*semenis-Rechtbank alhier zoude vervallen en het Arron dissement Amersfoort gevoegd zoude worden bij dat van Utrecht. Reeds hebben vele ingezetenen en ook de Raad dezer gemeente hunne bezwaren tegen dat ontwerp aan Uwe vergadering kenbaar gemaaktbezwaren waarmede deze Kamer zich geheel vcreenigten waarnaar zij om in geene uitgebreide herhalingen van dezelfde beweeggronden te vervallen, dc vrijheid neemt te verwijzen. Toch meent deze kamer, waar hel zoo groote en gewichtige belangen dezer gemeente en omstreek en ook meer in het bijzonder van den handel betreft, niet te mogen zwijgen, en vooral ook nog te moeten wijzen op het belang, dat de handel hier ter stede en omliggende plaatsen bij het behoud der Rechtbank heeft, omdat zulks eigenaardig tot haren werkkring behoort. Naar het oordeel dezer kamer plaatst men zich op een verkeerd standpunt als men de vraag of eene Rechtbank zal blijven beslaan of opgeheven kan worden alleen wil beoordeelen naar het getal vonnissen cn beschikkingen van zoodanige Rechtbank. Zag men daarop alleen dan ook zoude reeds blijken dal de Rechtbank alhier eenen belangrijken werkkring heeft, en die werkkring juist in de laatste jaren tengevolge van verschillende oorzaken van blijvenden aard, als daar zijn het vermeerderd verkeer door de opening van den Centraal-Spoorweg de toe neming van den handel enz. zeer is uitgebreid. Doch dit kan en mag niet de eenige maatstaf zijnuien moet ook het oog vestigen op den middelijken invloed welken eene Rechtbank uitoefent. Bij den handel en de nijverheid is spoed een eerste vereischte en dikwijls is de handelaar en nijverheidsondernemer in de noodzakelijkheid snel gerechtelijke maatregelen te nemen die zonder tot processen aanleiding te geven tot bewaring van ieders ""rechten de gewichtigste ge volgen hebben, zoo zij terstond worden genomen. Dan is het noodig, dat men in de gelegenheid zij terstond met rechtsgeleerden te kunnen raadplege.», de noodige machtigingen van den Voorzitter of van de Rechtbank kunne verkrijgen en dergelijke meerbijv. bij het leggeu van conservatoir arrest of arrest onder derden, bij het onder protest ontvangen van goederen, het opslaan en bergen van aangevoerde en geweigerde goederen, de machtiging tot verkoop van zoodanige goederenhetzij omdat zij aan bederf onderhevig zijn hetzij om daarop de vracht te verhalen enz. enz. Wordt no de Rechtbank alhier opgeheven dan zal het gevolg ook *iju dat zich hier geene advocaten vestigen, en de hccrcn procureurs deze gemeente verlaten en men zal voor rechts kundigen bijstand naar Utrecht moeten gaan. Eveneens zal men dit moeten doen voor de rechterlijke machtigingen en dat alles heelt ten gevolge groote kosten, ongerief en oponthoud; een oponthoud dat dikwijls schromelijke gevolgen zal hebben. Een ander gevolg van de opheffing der Rechtbank zoude zijndat ook het kantoor van de Hypotheken en hel Kadaster naar elders zoude worden overgebrachtook dit zoude den handel groot ongerief veroorzaken. Hoe dikwijls toch heeft men er belang bij om ter berekening van het te verleenen crediet een onderzoek intestellcn naar iemands eigendommen en de al of niet bezwaardheid daarvan. Nu kan men dit spoedig en op min kostbare wijze doenwordt het kantoor verplaatst het gevolg zal alweder zijn oponthoud, ongerief en kosten. Evenmin mag men uit het oog verliezen dat de gemeente Amersfoort die, sedert de in voering der Fransche Wetgeving hier te lande, steeds de hoofdplaats van een arrondissement was, voor dat arrondissement een middelpunt van verkeer is geworden, hetgeen grooten invloed op handel en nijverheid uitoefent, daar zulks vele personen derwaarts lokt, die dan tevens daar hunne aankoopen doen handelsrelaliën aanknoopen enz. hetgeen bij opheffing der Rechtbank niet meer het geval zal zijn, terwijl bovendien vele personen die stad alsdan zullen verlaten, en vele weerhouden zullen worden zich daar te vestigen. Voegt men hier nu bij dat wanneer de Ooster-Spoorweg tot stand zal zijn gekomen het geen men binnen eenen betrekkelijk korten tijd mag verwachten Amersfoort een belangrijk middelpunt van verkeer zal worden, waardoor de handel en nijverheid en in het algemeen de welvaart zeer zullen toenemen, dan volgt uit dit alles duidelijk hoe noodzakelijk het is dat hier de Rechtbank blijft bestaanzells zoude het dan zeer gewenscht en hoogst nuttig kunnen zijn het arrondissement uittebreiden door toevoeging der kantons NijkerkHarderwijk en Naarden zooals de Raad der gemeente Amersfoort bij haar adres van 5 April jl. te kennen heeft gegeven. Het is waar dat als beweegreden voor die opheffing wordt aangevoerd dat zulks eene be zuiniging voor 's Rijks schatkist zijn zoude. l)e kamer zal niet treden in een onderzoek of de rechterlijke indeeling zoo als zij nu wordt voorgesteld eigenlijk wel eene bezuiniging is en deze niet veeleer slechts in schijn bestaat, omdat men misschien iets minder aan traclementen enz. zal uitgevenmaar daarentegen zoo veel te meer op andere wijzenals voor reiskostenge tuigen enz. Dit is reeds door anderen aangetoond. Zeker is hel echter dat die bezuiniging in allen gevalle betrekkelijk zeer gering zal zijn. En nu veroorlooft zich deze Kamer de vraag tot U te richten of het belang van Nederlands ingezetenen het medebrengtdatten einde de schatkist een gering vooideel tc bezorgen hetwelk van geen invloed kan zijn op liet bedrag der te heffen belastingende ingezetenen indireclelijk worden bezwaard niet uilgaven en ongerief, ja zelfs hen schade wordt berokkend gelijk boven is aangewezen en hefgeen niet alleen geldt voor het arrondissement Amersfoort maar voor alle de arrondissementen in Nederlanddie volgens het ontwerp zouden vervallen. Het is op deze gronden dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort met gepasten eerbied de vrijheid neemt Uwe vergadering dringend te verzoeken uwe goedkeuring aan bovenbedoeld ontwerp te onthouden tenzij Amersfoort als een afzonderlijk airondissement zoo mogelijk met uitbreiding van hetzelve, daarbij worde aangewezen. 't Welk doende, Amrmpoort De Kamer van Koophandel en 9. Mei 1870- Fabrieken te Amersfoort, E. HERSCHEL, Vou simr. J. VAN DER LEEUW Seerrtaris.

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 1