M 1795. V r ij d a g* 15 jgBg Jul ij 1870. iw»innHT. Dit blad verschijnt de» Maandags en Donderdags *s avonds. De Abonnementsprijs is 1.15 in de 3 runanden. De prijs der Advertentiën van 1 tot 6 regels 60 Cents, elke regel meerder 10Cents; legale Advertentièn per regel 15 C^pts. Afz. nummert 5 cents. Brieven franco. Bestellingen bij den Citg. A. H. van Cletfjf, te Amersfoort Ifureau Amersfoortieke Courant, Langestra.it, Wijk fr, N°. 43, over dc Oude Visclimarkt, xoo mede bij alle Roekhandelaren en Post-Oirecteuren in het Rijk. Uk GEDEPUTEERDE STATEN deh Provincie UTRECHT Gelet op art. 162 der Provinciale wet. Ilrcngeo ter kennis van de belanghebbenden dal bet uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der Provincie over 1809tegen betaling *au f 1.00ter provinciale Griffie algemeen ver krijgbaar is gesteld. Utrechtden 8 Julü 1870. De Gedeputeerde Staten van Utrecbt. VAN DOORN. Voorzitter. DE KOCKGriffier. AMERSFOORT. 14 Julij 1870. Uit Batavia is bet volgende aan hel A. D. v. N. geschreven, en dal reeds in eenige bladen prijkt: lk kan u niet zeggen welke zotte geruchten er bier zoo al circuleereu. Dat de vrome Mijer aftrekt schijnt vrij wker ,,,ea weuschl hem allerwege «gelukkige iets." Als ééa Gouverneur-Generaal zich gehaat heeft gemaaktis hij het. Waarom weet eigenlijk niemand. Hij doel weinig, zegt weinig en laai met liefde Gods water over Gods akker loopen als hij-zelf maar welvaart. Toch. zonderling, baten ambtenaren militairen en particulieren den polrtieken kunstenmaker met even innigen haat. Dit blijkt duidelijk uit de vertelsels, die men zelfs in de beste kringen hoort over zeker iemands" particulier en huiselijk levenDaarvan wordt nog al zoo iets gemompeld. Meer durft uien uatuurljjk niet. Spreekt meudan loopt inen kans den laude te worden uilgezel. «Overigens is hier alles malaise. Niemand weet «neer wat men wil of «iet wil. Alles zweeft en hangt en kwijnt. Spoedige uitkomst anders pompen of verzuipen!" Wij geloovendat men in Batavia, in plaats enkel zich tot niets-helpende uitboezemingen te bepalenbeter zou doen zich regtstreeks tot Zijne Majesteit, het Ministerie en de Volksvertegenwoor diging te wenden met een' appoiimatieveu staat van 'igeen een gouverneur-generaalbehalve hetgeen hij p. m. overhoudt van zijn tractementnog trekt; b. v. als men alleen berekent wat de tuin te Bui tenzorg c. a.waarvoorde gouv.-gengeen onderhoud behoeft te betalenoplevert met zijue ap- en de- pendentieo I Hij wordt geschal jaarlijks soms tonnen gouds intebrengen. O arme Ned. belastingschuldigen Genoten de lleerea Paliud, Duijmar van Twist, Sloet van den Betlcvooral Mijer en voorgangers veel (ook met stille compagnons dat behoort tol de geschiedenismaar er kunnen ten minste inaat- regelen voor de toekomst worden getroffenzoodat de gouv.-generaal c. s. minder en Nederland sieer uit ladië trekke. Dat onderwerp zij aller behartiging aanbevolen. Is het wonder dat bel batig slot wegsterftals jaren achtereen inillioenenbuilen het Indisch slot om zijdelings worden verzwolgen. Men klage niet met bovenstaande Batav. cancans; maar men leggezooals reeds aanvaokelijk thans geschiedtden vinger op de wonden en wijze de etterende plekken aan. Dut zal meer helpen dan praatjes. Een lastig man' Mr. A. S. van Nieropis met 949 (aan iedere zijde 9 en 4 maakt 13een onge lukgetal) stemmen tot lid van den Amsterdamscben gemeenteraad gekozen tot groot verdriet van den oudenAmsterdamscben koopinansadel en van de aristocratie. De gekozene zal ongetwijfeld zich een der dapperste raadsleden toonen en de Voorzitter van den Raad zal nu en dau wat van belang met heui afterekenen hebben. Als later de beer Gosschalk, een nog lastiger" man betiteld ook wordt gekozen, zal cr concurrentie van «lastigheid" in den Am sterdamscben raad komen. In bet vorig nummer maakten wij melding van de plaatsing van (Cadetten met September aaost. aan de Kon. Mil. Akademie, doch verzuimden wij daarbij te vermelden dat alsdan ook daarbij zal worden geplaatst als Kadet voor de infanterie C. A. Sprenger die zijne opleiding aan het Instituut van den beer A. M. Iiollewijn Nsn. te Amersfoort heeft genoten. Den 7den dezer omstreeks 1 uur beeft in de Sheriflinyn te Staffordshire, waarin zich op dat oogenblik een iSial arbeiders bevonden eeue vreesselijke gasontploffing plaats gehad, veroorzaakt, naar men gistdoor de zorgeloostheid der mijn werkers zelveo. Tot uog toe zija reeds 20 lijkeu gevonden. liet onweder, dat Zaturdag middag hier slechts in beperkten graad heerschte, beeft elders ia ons land uog al schade aangerigl. Tegen 3 uur ontlastte het zich boven Amsterdam, vergezeld van een zware hagelbui en geweldige plasregens. Wegens de groole duisternis was men gedwongen op de beurs en andere publieke plaatsen licht te ontsteken. Te Wageningen is de bliksem tweemaal kort na elkander gevallen in de Terracotta fabriek aldaar gelukkig zonder groote schade aan te riglen van een der aldaar bezig zijnde werklieden is de baud eenigszins verschroeid en hij ten gevolge van den schrik op dea grond gevallen, zonder echter eeoig letsel te hebben bekomen. Ook eene in de nabijheid staande schuur werd getroffen. De begiuneude brand is door liet werkvolk spoedig gebluscbt. Te Reokurn is eeu beerenhuis, even buiten hel dotp, getroffen eu verbraud. Te Doorwerth nabij lieelsuinis de bliksem in eene boerderij inge slagen daarby zouden verscheidene schapeu zijn omgekomen. Ook in de Betuwe nabij Hemmen of Zetten is een hevige brand bespeurd waarvan nadere bij zonderheden ontbreken. Nabij de schipbrug te Vreeswijk sloeg de bliksem in een hooihoop, waarbij verscheidene inenscben voor den regen schuilden. De hootboop stond iu een oogenblik in vollen brand gelukkig is geen van de inenschen getroffen. Ook te Vaassea (Gelderland) zijo twee personen bij hel jongste onweder doodelijk door den bliksem getroffon. In de nabijheid van Deventer sloeg bet onweder juist in een voer hooi, waarvoor twee paarden liepen en waarop twee persoueu gezeten waren zóó dat beiden gedood werden en bel hooi in brand en de paarden aan bel bollen geraakten. In den nacht van Douderdag op Vrijdag jl. had erzoo veroetnea wjjop het grondgebied der gemeente Oegstgeest een ontzetlende misdaad plaats. Een onbezoldigd rijksveldwachter, echtgenoot en vaderwas na den nachtdal hjj de wacL; bad gehouden over een stuk aardappellaad waarvan zoo als geklaagd was de vorige nacht aardappelen gestolen waren, niet meer tot ziju gezia teruggekeerd. Het ondeizoek naar hem ingesteld, heelt geleid dat men tot de zekerheid is gekomen hoe een afschuwelijke moord heeft plaats gehad want gis teren vond mea zijn Ijjk in het galgenwater terwijl bel hoofd van deu roinp gescheiden was. De ver moedelijke daders bevinden zich iu arrest. By het opmaken der kiezerslijsten te Phila delphia hebben vele vrouwen geweigerd baar ouder dom op te geven. Men beeft nu eeu klacht tegeo baar ingediend oin de bjj de wet bepaalde straf van 30 dollars op haar toelepassen, welke bedreigd is tegen iederdie weigert de verlangde opgaven te verstreken. Als een onmerkelijk feil wordt uit Venetië gemelddat een bliksemstraalslaande op den kruidtoren de Sante-Spirito aldaardie 300.000 kilogrammen kruid inhoudt, gelukkig door den aileider naar den grond werd gevoerdzonder eenige schade te hebben aangerigt. De punt vau den afleiderdie de stad voor eene oulzetlende ramp beboeddde, is geheel en al gesmolten. Over vier maandeo, zegt de Times, zal een proef worden genomen, of de bezwareuaan deu overtogt over het Engelsche kanaal verbonden kunnen worden weggeruimd. De heer Bessemer bekend door zijne uitvindiug tot betere iurigltug van stoomschepen, zal iu November eeu klein stoomschip van nieuwe constructie lusschen Calais en Dover -.«or (10 a 70 minuten reis iu de vaart brengeo. Slaagt de poging van deu br. Bessemer oaar weoscbdan zullen spoedig schepen van grooter charter worden gebouwd om geregeld in de dienst te voorzien. Uil Warschau meldt men zonderlinge zaken omtrent de reis en hel verblijf vau den Czaar. Aan de deur van den tot zaal ingerigten wagou des keizers stonden voortdurend twee kozakken met revolvers, dolken en sabels gewapend eu aan de voeten van dea gevreesden monarch lag eeu groole kwaadaardige houd tot zijne bescherming gereed. De talrijke politie van Warschau was uiet toerei kend voor zijne veiligheiden men had uit Pe tersburg deu grootmeester der politie, generaal Trepolf, met eeue menigte agenten laten overkomen. Het baldat de stad deu Czaar wilde aanbiedeu werdl door heui geweigerd als nadeelig voor zjjue gezondheid." Verder wordt nog gemelddal de Czaarua eenigen tijd de godsdienst plegtigbeden in eeDo Russische kerk te hebben bijgewoond, in gezelschap van den aartshertog Albert eeno revue over bet leger heeft gehoudenwelke twee uren duurde. Alle straten, waar Z. M. moest passeren, waren zorgvuldig met politie-agenten afgezet; des avonds waren vensters en tvottoirs op last der politie geïllumineerd. Ia hel officiëele dagblad was her haaldelijk bekend gemaaktdat smeekschriften en rekwesten niet den keizer zeiven, maar wel zijnen adjudant in bet paleis van den gouverneur mogten wordeu aangeboden. Eene dame, wier beide zonea □aar Siberië zijn verbannen, waagde het echter Z. M. by het verlaten der kerk een verzoekschrift aan te bieden zij werd onmiddellijk gearresteerd en vóór bet vertrek van den keizer niet weder op vrije voete gesteld. In de zitting van bet Concilie te Rome op gisteren Woensdag, is bet dogma der onfeilbaarheid ran den Paus met 450 tegen 88 stemmen aangenomen; 62 stemmen werden voorwaardelijk uitgebragt. In de zitting der Prov. Staten van Utrecht op Dingsdag jl. is ingekomen eene missive van het collegie der ezonereerende landen houdende be zwaren tegen het onlw.-reglement op het Heemraad- scb-ip de Eem, beken en aankleve van dien. Verder is een adres ingekomen van bet bestuur der Veenendaalsche stoomspinnerij en weverij houdende bedeukingeu en bezwaren in verband met bet plan tot verbetering der kanalisatie van de GELDERSCI1E VALLEI alsmede een verslag van de comm. uit de Prov. Stalen van Gelderlandbelast met hel onderzoek van het rapport van Gedep. Staten dier prov. over betzelfde plan. Hierbij is eene mem. der minderheid gevoegd. Die stukkeu zjjn in banden gesteld der voor de betrokken onderwerpen reeds benoemde commission. De comm. voor bet plan lot kanalisatie der Gel- dersche vallei beeft diligent-verklaring gevraagd en bekomenaangezien zy met baar rapport nog niet gereed is, en ook kennis behoort te kunnen nemen van de later ingekomen stukken. Daarna is behandeld het ontwerp reglement tan Amstellandwaarvan de behandeling in de zitting van gisteren Woensdag werd voortgezet en is toea bel reglement aangenomen mei 28 legen 2 stemmen. Politieke itcvac. Het groote wereldpubliek beeft zich weder eens door de oude finantieële kunstgreep vrees voor oorlog voor den gek lateo bouden en aan inenigeeo zijn gevoelige finantieële kiezen getrokken. Ilohcnzollem beeft voor de caodidatuur tan dea Spaanscheo troonop een vulkaan gebouwdbe dankt, ziedaar de mare, welke de telegraaf gisteren aan de kleintjes bragt maar die de groolen zeer goed konden gissen of wisten. Al de Franscbe wind is uilgeloopen op niemendal l Wie ook zoo dwaas was oin te gelooven dat keizer Napoleon de kroon van zijnen zoon aan eenen oorlog met Pruissen zou wsgen met Pruissendat tot de tanden toe gewapend nu de eerste van de militaire natiën der wereld meent te zjjn, en bjj eenen oorlog gerugsteuud wordt door zjjnen ouden beproefden bondgenoot Ruslanddie alsdan tot afleiding eene welgemeende doktersvisite zou maken bij den zic!:en groolen Heer in Constantinopel. ten einde bet testament van Peter den Groole eindeljjk lot uitvoering te brengeo. Wil men tegenwerpen dal Frcnkrijk ook bood- genooten zou hebben, dan is de vraag; zjjn die te vértrouwen? Oostenrjjk is niet vergeten dat Keizer Napoleon eerst bijsprong na Kooiggratxen Sadowa. Italië beeft wel schulden maar geen geld om legers op oorlogsvoet te breogen en de Italianen zijn slecht als bondgenooten op de proef te stellen. Engeland heeft in de Kriin geleerd, wat bet zeggen wij naast de Fraoschen te vechten. En Spanje wil xich door Napoleon niet de wel voorgeschreven zien. Dus Napoleon heeft wel hard geblazenmaar gezorgd dat bjj zich den mond niet brandde. Finis coronal opusalle monarchen zjjn nu te vreden. want llohcnzollern beeft (wie weet voor hoeveel millioenijes profijt?) voor de Spaanscbeu kroon bedankt. Et^ blijft uu nog over een nieuwe candidaat te zoeken, eu is deze gevonden, dan begint bat spektakel op nieuw. Een Spaansch Blad zcide kalm en waardig Spanje laat zicb niets of niemand opdringen, inuar wie opdnugeu wilis Frankrijk Keizer Napoleon wil ons een Bourbon gevenniet de voorwaarde bovcadieu, dal wjj hem daarvoor eeuwig

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 1