dock wï vreesea daarvan geen afbreuk voor de ingediende ontwerpen. Dit is een oud plan dat reeds in 1663 als geheel ongeschikt werd verworpen en sedert was vergeten ïoodat het nu wel niet tegen de door de Regering begunstigste ontwerpen zal knnnen worden overgesteld Het springt by eene onbevangene beschouwing ook terstond in het oog dat iedere vergelijking ongunstig voor het Nykerksche plan moet uitvallen. De afstand is grooter en moet er een geheel nieuwe waterweg door hooge heuvelen worden ge graven terwyl daarentegen de bestaande grachten L.p d. linie slechts verdiept behoeven te worden. Er zullen boage onteigeningskoslen te betalen zijn, terwyl het terrein bij de linie aau het domein behoort en kosteloos ter beschikking is. Daarenboven moet dat kanaaldoor bet onttrekken van hel benoodigde waterbelemmerend zijn voor het ioundaiiestelsel van de militaire stelling der Grebbeli- nie en zoude daardoor waarschijnlijk tegenstand bij de Regering ontmoetenterwijl bij de tbans aan de Staten voorgedragen ontwerpen de belangen van dc verdediging des lands met die van landbouw, nij verheid en handel zamengaan. In elk geval is van de zijde der Regering geene medewerking te ver wachten, daar geen eukel Rijksbelang bij dat kanaal kan zijn betrokken. Eindelijk rysl de vraag of zoodanige tusschen hooge kanaaldijken beslotene vaart steeds voldoende water zal kunnen houden en hoe daardoor in de waterlossing -der nabygeiegene landen kan worden voorzien 1 Het moet toch voor ieder onbevooroordeelde uit de ligging der Geldersche heuvelen en den loop der HoevelakenscheEsveldsche, BarneveldscheModder, "Luntersche en andere beken duidelijk blijken, dat de natuurlijke helling van het dal noordwestelijk loopt van de Veluwe en van den Rijn naar de Eem hetgeen dus bij bet tot stand komen van een kanaal naar Nijkerk in schuinsche rigting zoude worden doorsneden. Voor waterlossing verliest hetzelve daardoor veel van deszelfs waarde als men bedenkt dat de oostelijk gele gene landen, om bet suatiewater volgens de natuurlijke belling naar de Eem te kuDnen afvoeren door syphon- duikers onder het kanaal door moeten lossen en de westelijk gelegene volstrekt geen nul van hetzelve hebben. W ij achten daarom dat er voorloopig van ge noemd plan wel geen ernstige sprake zal zijn. Zeer hopen wij echter dat tbans hel gunstige oogenblikzoo duidelijk gebleken uit de krachtige medewerking der Regering, niet ongebruikt zal worden gelaten en dat de Besturen der beide provinciën zamen zullen streven oin een hoogst belangrijk werk voor tijdgenoot en toekomst tol stand te brengen. Wij vle'yen ons dat de Staten van Gelderland even als reeds door die vao Utrecht is verrigt, de bepaalde subsidie zullen verleenen en ook beide vergaderingen de maatregelen zullen nemen die vereischl worden ter voorziening in bet ooderhoud. Heeft het jaar 1870 voor het eerst de stoomschepen door het kanaal van Suez zien stevenen en mag Ferdinand de Lesseps zich beroemen de grootsche onderneming door Ramses II meer dan 13 eeuwen voor J. Ch. ont worpen door Necho aangevangendoor Darius Hys- laspis en Plolomaeus voortgezet, te hebben tot stand geforagtzoo koesteren wij den wenseh dat ook betzelfde jaar gekenmerkt zal zijn doordat bij de vereenigde besluiten der Stalen van Gelderland en Utrecht, en latere bekrachtiging door de wetgevende magt, eene sedert zee langen tijd besprokene kanalisatie zal worden ver wezenlijkt en overeenstemming worden gebragt waar gedurende eeuwen verschil eu oneenighcid beeft ge- beerscht. Al zijn toch by de voltooijicg van het Suez-kanaai oneindig grootere internationale belangen betrokken en kan alzto eene vergelijking niet geheel opgaan het zal evenwel niet ontkend worden dat een kanaal door de Geldersche Vallei, mede als korleren waterweg voor den handel van Amersfoort, Veenendaal en ook voor die van Barneveld Ede, Nijkerk, met Rbenen, Wagemngen en andere aan den Rijn gelegene plaatsen Amsterdam en de noordelijke provinciën, eene aangelegenheid van overwegend gewigt is voor een niet onbelangrijk ge deelte van ons Vaderland en dat vooruitgang en ontwik keling, welvaart en bloei er de zegenrijke vruchten van znllen zijn. Verbeteringen ia bovenstaand artikel. Bladr. 1, laatste regel: vermelde; moet zijn: vermelde. 3, 25e tullen; toL KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER WETHOUDERS v*a AMERSFOORT, Gelet op ort. 565 der gemeentewet Horn te weten dal bet aanvnllinga-kohier der plaatse lijke direete belasting op de U«mdcno*er bet ((■entjaar 1870 door den Raad vaateetleld en gednrende acht dagente rekenen van beden alle werkdagen voor middag* van 10 tot I are de* namiddag» op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter leiing xal liggen. Amersfoortden 26. October 1870. Burgemeester en B e houders voornoemd De Seeretaru De Burgemeester W. L. 8CBELTU8.A. G. WIJERS. D> BURGEMEESTER ts WETHOUDERS va* AMERSFOORT Gelet op *rt. 365 der gemeentewet Dar* te welen del bet l*te aanvoUiagi-kohier der plaalietijke directebel*tting(II«ofdellJke omslag] over het dien*tj»*r 1870 door den Raad i» vastgesteld en gedurende acht dagen te rekenen van heden alle werkdagen 's voormiddag» van 10 tot I ure des na middags op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter leaing sal liggen. Amersfoortden 26 October 1870. burgemeester en Wethouders voornoemd De Secre'aris De Burgemeester W. U. SCUELTUS. A. G. WlJERS HULPBANK TE AMERSFOOR I. Tot het geven van gelden ter leen tal bet Restaur sitting houden in een der localen van het Raadhuis op aanst. Maandag 31 October van hatfliree tot hazfdrit alwaar belanghebbenden sich kunnen aanmelden terwijl mede inlichtingen deswegens te bekomen sijn bij de ondergeteekenden en' de verdere leden van het Restaur de lleeren Mr. J. van der Leeuw. B. E. Uer-ehel, B'.d. Qoockewit, en J. C. Leintceber R. C. W. baron VAN HEKC.KRRKN, President. M. VAN REEK Penningmeester. A. J. VON KEI.l.NER Secretaris. Politieke Revue. Op het oorlogstooueel is in de luiste dagen niet veel van belang voorgevallen. Er is een klein gevecht bi) Maimaisoo geleverd tusschen de uit vallende" Paryienaarsen eeo deel van 't belegerings leger dat. hoewel bet maar drie uren duurde, door den kooiog van Pruissen belaugryk genoeg werdt geacht oin bet in een telegram aan zijne gemalin te melden. De koning zag den strijd aan by het spoorwegviaduct vaa Marly en dit is genoeg om de onwaarheid te bewjjzen van eon telegram uit Tours, waarin wordt beweerd, dal de Duitsche troepen oir. Parijs bunnen hoogen aanvoerder dood actuienomdat zij hein in geen tijdlang badden gezien. Den volgenden dag heeft, zooals uit een ander telegram blijkt, de bezetting een nieuwen uitval gedaon in de rigiing vau Versailles, inet even gering succes. Ilouderd manschappen en twee ka nonnen vielen by de overhaaste tlugt in banden van het Duitsche leger. Meer om volledig te zijndan omdat w(j er eeoig gewigt aan bechienmaken wy nog e«en melding van den in Fransche berigten gemelden uitval van Ratline Het is tan deze berigien dat de Gaselte de France, die zoo nu eu dan de re gering de les leestzegtdat de rninisiers des keizers zich nooit aan erger misleiding hebben schuldig gemaakt dan 'l republikeinsche bevind. Wat inen meende te zien was geeu misleiding de donkere lucht boven Frankrijk klaart een weinig op en 'tis alsof wy nu en dan tusschen de iwarte wolken door de vredezon gedurende een oogwenk mogen zien. Uit Tours meldt men dal Ktigelsche gezanten aan 't Voorloopig B-'Sluur en aan 't Hof vau Berlyn een voorstel lot wapenstilstand hebben gedaan. Dat geschiedde, zooals van zeiven spreeki. op last van hel Engelsch Ministerie en hoogstwaar schijnlijk met goedkeuring van audere Mogendheden, en als het nu waar isdal Eugelaod geeu vuorslel wilde doen. als het daarvan niet vooraf eene goedo ontvangst inogt voorspellen dan is de kans voor eene gelukkige pogiug guostig. De Indépendance Beige verzekert, dal het vrede- voorstel gedaan is Da eeo Ministerraad. Vrijdag jl. te Londen gehouden, en nadat men op deo ge- wigiigen slap die te doen stond vooraf de goed keuring van de Souvgreiuen van Italië, Rusland en Oosienryk had ontvaugeo. Genoemd Blad iaat zelfs de sirijdende partyen reads antwoorden en voorspelt uit die antwoorden dat een wapenstilstand op hauden is! En zouden de Pruissen een toegenegen oor leenen aan het voorstel van een wapenstilstand Er sijn redenen en ook verschijnselen die een toestemmeod antwoord hierop niet onwaarschijnlijk doen achten. Parys te veroveren door een stomen handgreep dal behoort zoo goed als lot de onmogelijkheden. De volks-opioie io Europa laat meer en meer hare stein hooreo en de ineoscbelykheid zet die stern kracht bij. Wauoeer nu Engelandmet de volmagt van millioeoeo merischen, io 't Proisdsche hoofdkwartier verschenen iszooals uit de io de laatste dagen ooi- vaogeo telegrammen schijot Ie blyken eo namens gansche Europa ernstig voor het herstel vao de vrede optreedtdan tal bet worden geboord en welligl ook verhoord. Koning Wilhelm van Pruissen kan door het kanon nog meer winnen, maar zou hy als Parys lot eeo puinhoop is geschoteo. wel gewoooeo hebbenwauoeer de Volken der aarde hein op dien puinhoop toevoegden, «gy zyt een dwingeland!" Hij komt na den stryd te Berlyu en het Hosannah zal bem io de ooreo klinken maar by zal duizenden io rouwgewaad zien en tienduizenden zullen zich niet laten tien en alleen blijven met hunne smart. Eo als de dagen van gejuich zijn voorbijgegaan, zal zich de stem van het wereldgeregt laleo hooreo dat Koniog Wilhelm eu zyo dienaar von Bismarck dal bedenken als de merischheid bun toeroept wees edelmoedig, omdat gij sterk zyt!" De woeste oorlogzooals die nu lusschen Frankrjjk en Pruissen wordt gevoerd, is zegt de Times een delirium tusschen twee natiën. 'l Is eeoe verblinding, die over hel Duitsche Volk gekomen is en die hei den eerbied voor de vrijheid vao anderen en de zorg voor eigen vrijheid doei offeren op bet altaar vau militairen voorrang. Het ia niet onaardig soms eens ecu K-anx-h eu eeo Duitsche berigl over dezelfde zaak (e verg» lijken. Zoo weidt uu weer eeo telegram uil Nculciiaicsii over den toestand van 't leger om Metz: Het belegeringsleger is verscheiden malen hernieuwd. De soloalen zijn uilgeput door de looze uitvallen van Bazainedie om de twee uren den uitval doet blazeneu door hel kaoougebulder de Pruissen noopt aanhoudend 's nachts te waken terwijl onze soldaten, die d* planoeo van Basaine kennen, rusten. De officieren van hel Pruissische leger erkenoen dat de typhus Bataine eo de slapeloos heid hunne drie groote vyaodeo zyn. Daarentegen zegi een Duitscb berigl: De deser teurs uil Meiz. veruieerdereo lederen dagalle» vluglen om dezelfde reden: uil honger. De ver pleging tan ons leger gaat geregeld zyo gang. Io plaats van kudden runderen wordeo kudden schapen aangevoerd. De heerscheade ziekten zyn grooteodeels loe te schryven aan de weinige afwisseling van voedingsmiddelen. De buikloop neemt af. By de wisseling van het weder kan men heizelfde ver wachten leo opzigte van den typhus. Volgens hei eerste berigt wordi de toestand der Duiischers telkens erger, volgens 't laaisle gedurig beier maar zijo de belegerden in grooien nood. INGEZONDEN. Van verschillende zijden wordi sinds langen lyd geklaagd over de lastige inrigting van de derde klasse wagons der Ned. Ceniraal-Spoorw. Maatsch. Zyn die klachten niet ongegrond voorzeker zyu ze niet te vergelyken by die, welke ineu omtrent hel gehalte dier wagons kan uiten. Des zomers toch bij eeoigszms wioderig weder kan men daarin niet plaats nemen zonder eeoe lading stof op te doen, die meo kwaljjk io do open lucht zou kunnen vergèreuterwyl meu by regen eo sneeuw uiel alleeu gevaar loopt er een koud voetbad te moeten nemendoch leveus met eeo nat pak er uil te koenen. Het laatste was ook bet geval II. Donderdag, toen wij per trein vao 8 u. 12 tnio. des morgens van hier naar Utrecht vertrekkende, werk hadden eene drooge zitplaats te vinden en ons onder het rijdi-n nog het voorregt te beurt vieldoor den regen die door bet laotaarogat en de veulilatiegaieu binnendrong, te wordeu besproeid. Dringend achten wy voorziening noodig en hopen de inededeeling dezer feilen daarloe aauleiding moge geven. i/"ir,°"870. EE!ilGE «naea* Dc klogtc omtrent de inrigting komt on* «el joift voor nut het omnibuifaitoea der 3e kUite wagon» waa tog ia awing tot a deze wigooi werden atagcicbafl co men kan niet -ergen dat da Centraal-SpoorwegmaatachappiJ boten bare fiaanuëde krachten gaa> door na reedt de tegenwoordige wtgone mei andere to eerwiaeele*. Is de klagle omtrenl bel gehalte gegrond dan zal miracbiea than* worden overgegaan om eacceaaiielgk da «tgona|iletea openingen enz. te doen diglen. Red. Ameref, Cl. AMERSFOORT. 27 October 1870. In de titling van den gemeeoierasd van Amers foort eergisteren gehoudeozijn de diverse be- grooiiogeu aaogeoomeo en goedgekeurd, weid de verkoop van grood aan den Heer II. Gerritsen aao geoomeo en is de lieer Dr. van Walcliren benoemd tot lid der gezondheidscommissie. liet uitvoerig verslag in bet volgeod nummer.) Woensdag jl. beeft Z. M. de Koning bjj de gehoudeu inspectie over het regemeni rijdeode-ar- tillerie alhieraan den Kolonel pan TuijllChef vao het regemenl II.U. byzondere letredeoheid over den goeden toestand der batterijen betuigd. De 2e batterij van het regemenl rjjdende-ar- tillerie begeeft zich onder kommaiido van den kapitein Woortman Spandaw Dingsdag e. k. van Amersfoort naar Venloleu eiude aldaar lydelyk io garnizoen te blyven. Dingsdag avond jl. omstreeks zeven uren vertooode zich te Amersfoort ren merkwaardig Noor derlicht Weinige graden ten Zuiden van hel zenith zag men als het ware een rood wolkje dat in de rigting van hel Westen weldra in uitgebreidheid toenam. Spoedig daarop verscheen op de plaats, waar eerst bet roode wolkje stondeen heldere kroon, die naar alle hemelstreken straleo uitzond. Die straleo waren aanvankelijk meestal wit eo gingen daaroa over in rood. terwyl vooral aan de Noord zijde de scbakeriogeo tusschen rood eo wit voort durend afwisselden. De roode gloed was zoo sterkdat de aaoge- zichleo der personeii. die het prachtig verschyosel aanschouwden, als door eeo zwak lood Beugaalsch vuur verlicht wareo, terwijl hij zich zoo hoog bevond, dat men er nu en dan zwarte wolkjes onder laogs zag giydeo. Heerlijk schoon blonken de sterren door deo gloed been. De kroon bleef ongeveer eeo half uur zichtbaar, doch de roode gloed hield, langzaam afnemend nog eeoige uren aan. Aan de Literlé wordt uit Dieppe geschreven: Alezander Dumas senior is hier in de buurt in een dorpje Poys. waar by bezig is te sterven. Zyn dochter eo zyo zoon zjju bij hem. Ik beb hem willen opzoeken; maar niemand wordt toegelaten. Ihj lydt aan verlammiug eo is kindsch geworden." Een jeugdig kantooi bediende te Botterdam die voor zijn patroon ruim dl)0i) by bel agent schap der N-d. Kink moest tuilen, is daarmede verdwenenen vermoedelijk mei eene der Kogel» sche booten lerirokkeu. Er worden pogingen pan- gewend om hem ui handen Ie krjjgeu. Men meldt dal bet getal inscbrjjvers voor

Amersfoortsche Courant | 1870 | | pagina 2